БІОЛОГІЧНІ РИТМИ. ЩО ЗА НИМИ СТОЇТЬ?

Поділитися:
БІОЛОГІЧНІ РИТМИ. ЩО ЗА НИМИ СТОЇТЬ?

4—6-та година ранку. В організм надходить велика порція кортизону — гормону, що виробляється наднирковими залозами. Бронхи в ці години звужені, тому напади бронхіальної астми обирають для себе саме передранкові години. Також велика небезпека серцевих нападів, інфарктів. Тим часом організм без особливих понукань із боку інтелекту готується до робочого дня — в крові підвищується рівень цукру та амінокислот.
7-ма година. Сніданок слід наповнити майже половиною денної порції кілокалорій. Вуглеводи, засвоєні до обіду, перетворюються на енергію, а після обіду — в жири і відкладаються про запас.
8-ма година. Залози виробляють велику кількість гормонів, відчуття болю в цей час зазвичай загострюється.
9-та година. Кращий час для ін'єкцій. І рентгенограм. Організм у цей відрізок часу найбільш стійкий до рентгенівських променів.
10—11-та година. Температура тіла досягає максимуму. Пік працездатності. Добре функціонує короткочасна пам'ять (щоб запам'ятати надовго, краще використовувати післяобідні години). Серцю працюється найлегше. Обстеження проводити в такий період дня небажано — ознаки деяких хвороб можуть залишитися непоміченими. І ще. Це вже застереження, на яке не можна не зважати, — о 10—11-й годині ми найбільш чутливі до стресових ситуацій.
12-та година. Підвищується кислотність у шлунку. З'являється потреба у відпочинку, як раніше говорили «перекур». Цю потребу не завадило б задовольнити.
13—14-та година. Саме час для процедур, приписаних лікарем. Наркоз діє довше і переноситься легше. Зуби не такі чутливі до болю.
15-та година. Початок другого етапу працездатності. Настає він незважаючи на те, відпочили ви попередньо чи ні.
16-та година.  Піднімається тиск, поліпшується кровообіг. Тренування позначаються підвищеним ефектом.
17-та година.  Усі життєві сили на підйомі, максимальна межа життєдіяльності нирок. До речі, між 16 і 18-ю годинами найшвидше ростуть нігті і волосся.
18-та година. Активно функціонує підшлункова залоза. Печінка легше, ніж в інші години, переносить спиртне.
19-та година.  Тиск крові і частота пульсу знижуються до межі, за якою небезпечно приймати ліки для зменшення тиску і препарати, що впливають на нервову систему.
20-та година. Знижується вміст жирів у печінці, посилено пульсує кров у венах. З 20-ї години вечора і до 4-ї години ранку навіть малі порції наркотичних речовин активно впливають на організм.
21-ша година. Від смаженої їжі слід утриматися, вона залишиться неперетравленою до ранку.
22-га година. Працездатність різко падає. У крові збільшена кількість лейкоцитів, організму важко розкладати нікотин. Курити шкідливо в будь-який час доби, але з 22-ї години і до ранку ця шкідливість подвоюється і потроюється.
23-тя година. Знижується до мінімуму обмін речовин. Припиняється вироблення кортизону — гормону коркової речовини надниркових залоз. Ще і з цієї причини вночі вдвічі частіше, ніж удень, народжуються діти.
24-та година. Найшвидшими темпами відновлюється шкіра.
1-ша година. Пік глибокого сну.
2-га година. Активність мозку майже не проявляється. Бажано в цей час не перебувати за кермом. А теплий одяг або ковдра — не завадять. Тіло стає дуже чутливим до холоду.
3-тя година. Накопичений на душі тягар здатен придавити. Депресія примушує прокидатися, настрій різко погіршується, докучають чорні думки. Цікаво, що саме в цей час печінка розщеплює спиртне.

Володимир БЕРСЕНЄВ,
лікар-невропатолог ,
заслужений лікар України.