«ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС». СИМПТОМИ Й ЛІКУВАННЯ

Поділитися:
«ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС». СИМПТОМИ Й ЛІКУВАННЯ

Так у народі називають синдром дефіциту тестостерону (СДТ), або  віковий андрогенодефіцит  у чоловіків. Про те, як  проявляється цей  синдром  і коли його таки справді треба лікувати, - в  розмові з президентом Української асоціації андрології та сексуальної медицини, головним науковим співробітником  Державної наукової  установи «Науково-практичний центр  профілактичної і клінічної медицини» ДУС, професором кафедри урології Національного медичного університету ім.. О.О. Богомольця  Миколою БОЙКОМ.                          

СДТ – не хвороба, а вікові зміни  

- Миколо Івановичу, що ж це за захворювання  «синдром дефіциту тестостерону»,  більш відоме як чоловічий клімакс?
- Власне,  СДТ – не зовсім є хворобою, це цілком природний процес «дорослішання»  у чоловіків. Просто в суспільстві  звикли до створеного  образу:   чоловік – це сильна половина людства, він має бути в будь-якому віці таким собі всесильним мачо, захисником тощо.  Але з  віком  в організмі чоловіка (як, до речі, й жінки)  відбуваються біологічні зміни, внаслідок процесу старіння  в чоловіка зменшується кількість андрогенів. (Андрогени — чоловічі статеві гормони які, виробляються головним чином насінниками, а також корою надниркових залоз  і яєчниками. Стимулюють розвиток і функцію чоловічих статевих органів, розвиток вторинних статевих ознак).   Рівень загального тестостерону (чоловічого гормону) знижується у середньому на 1 % щороку. Цей процес впливає не тільки на сексуальну сферу, а й на зменшення мінеральної щільності кісток, зміну статури, збільшення ризику метаболічного синдрому,  діабету, серцево-судинних захворювань.
Як свідчать останні  дослідження,  СДТ діагностують в 6-12% чоловіків після 45 років.  Діагноз СДТ ставлять на  основі показників рівня тестостерону та оцінки клінічних проявів дефіциту. 
- У яких випадках СДТ потребує лікування?
- Показанням до лікування є невідповідність рівня тестостерону в крові віковим нормам, крім того,  беруться до уваги  характерні  специфічні й неспецифічні прояви СДТ.  До речі, якщо  їх вчасно виявити й звернутися до фахівця андролога-сексопатолога,  завдяки спеціальній терапії можна призупинити процес погіршення стану.

Є сигнал – треба реагувати обов’язково!

- Які зміни в  здоров’ї мають стати сигналом, аби чоловік звернувся до фахівця?
- Серед специфічних ознак СДТ можна назвати зменшення сексуальної активності та статевого потягу,  росту волосся й, відповідно, потреби гоління,  зниження мінеральної щільності кісток і як наслідок – часті переломи, зменшення маси та сили в м’язах, надмірна й безпричинна пітливість тощо. До  неспецифічних  ознак  СДТ можна віднести  зниження в чоловіка життєвої енергії, впевненості в собі, часта зміна настрою, дратівливість, погіршення пам’яті та концентрації уваги. Сюди належать і порушення сну, безсоння, збільшення маси тіла (ожиріння), зниження фізичних і психічних  здібностей тощо.
Синдром  дефіциту тестостерону часто супроводжують  й інші, супутні, хвороби, зокрема цукровий діабет  2-го типу, метаболічний синдром, серцево-судинні захворювання, порушення ерекції. Клінічні дослідження показали, що в чоловіків із цукровим діабетом 2-го типу СДТ діагностують частіше.  Чоловіки з метаболічним синдромом (ожиріння,  порушення  ліпідного обміну, резистентність до інсуліну) також мають підвищений ризик розвитку СДТ, а низький рівень тестостерону  пов’язаний і з такою хворобою кісток, як остеопороз.
Ці симптоми залежать також  від генетичної схильності чоловіка, від стресів, від наявних соматичних захворювань, нерозбірливого сексуального життя,   вживання глюкокортикоїдів,   шкідливих звичок, нехтування  спортом чи елементарною фізичною  ранковою зарядкою. Наприклад, у  чоловіків, які активно займаються спортом, фізичними вправами, не зловживають  алкоголем, мають якісь цікаві  захоплення, зниження  чоловічих гормонів  не є таким різким і помітним, практично  СДТ у  них майже відсутній.         

До андролога-сексопатолога - по  чоловіче здоров’я

- Які сучасні методи застосовують для усунення СДТ?
- Насамперед нашим пацієнтам ми радимо відрегулювати спосіб життя, режим відпочинку та праці, фізичних занять. Звісно,  не завжди легко людину, якій за    50 років, умовити займатися спортом, вести активний спосіб життя чи кинути нездорові  звички. Разом з тим ми  пропонуємо чоловікам із СДТ приймати гормональні  стимулюючі  ліки чи замісну терапію тестостероном.     Корекція рівня тестостерону сприяє поліпшенню якості життя пацієнтів, підвищенню сексуальної функції, позитивно впливає на метаболічні порушення (знижується надмірна маса тіла тощо).
Людина – істота соціальна й порушення сексуального життя  є порушенням   багатьох стосунків.  І чоловікам потрібно вчасно звертатися до лікаря, аби уникнути  проблем  в особистому  житті, у стосунках з оточенням, відновити свої чоловічі  можливості.
- Миколо Івановичу, з якими проблемами, крім СДТ,  до Вас звертаються пацієнти найчастіше?
- Є досить широкий перелік чоловічих захворювань, це зокрема, і всім добре відомий простатит,  і неплідність,  й еректильна дисфукція з різних причин. До цього списку можна додати девіацію статевого члена,   коли в статевому члені розвивається патологічна бляшка й він  неприродно згинається, скорочується й викривлюється, створюючи дискомфорт під час сечовипускання та статевого акта.    Це захворювання може бути як вродженим, так і набутим  унаслідок  активних і необережних статевих стосунків (хвороба Пейроні) . Так, на нещодавній міжнародній конференції з андрології і сексології, яка відбулася в Києві, під час майстер-класу я оперував молодого хлопця  29 років із вродженою девіацією.  Статеве життя після операції зазвичай починається через 1,5-2 місяці.
До такої  вродженої механічної проблеми нерідко додаються й психологічні, зокрема пов’язані  зі статевими стосунками.   Якщо пацієнт звертається вчасно (патологія менше як рік), то захворювання можна вилікувати терапевтичним шляхом, в іншому разі  - оперативного втручання не уникнути.
Тож моя порада всім   чоловікам:  щороку потрібно приходити на профілактичний огляд до фахівця ( уролога, андролога-сексопатолога), на  своєрідний техогляд, як в автомобіля.  Зокрема, під час таких профілактичних обстежень я призначаю чоловікам   спеціальний аналіз,  який може виявити ранні прояви  злоякісних утворень передміхурової залози й дасть можливість прооперувати пацієнта вчасно й таким чином зберегти йому життя.

Розмову вела  Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.