Артем Бутенко, рефлексотерапевт, учень найкращих майстрів китайської медицини, автор методики оздоровлення та омолодження людини.
Травник із Сичуані пан Лі прожив 256 років і помер у тридцятих роках двадцятого століття. Його життя й смерть детально задокументовано. Після проведення розтину померлого лікарі запевнили уряд, що організм пана Лі на момент смерті був у стані вісімнадцятирічного юнака. Просто, мабуть, мозок перестав працювати з невідомої науці причини.
Хто з нас не хотів би прожити стільки й залишатися при здоровому глузді та твердій пам'яті? Ось і я хотів, та не приховую: й зараз хочу.
Я вивчаю даоські практики досягнення довголіття вже багато років. Мої наставники, як правило, — люди поважні, їм часто далеко за шістдесят, але ознак утоми й старіння я якось у них не помічав. Дехто з них має малих дітей — усі вони жваві та життєрадісні.
Три причини хвороб і старості
Мій тибетський наставник Сонам Дорджі каже: «Є три головні причини виникнення хвороб і скорочення життя».
Перша — це хворобний вітер. Під хворобним вітром стародавні лікарі розуміли наші постійні стреси. Це — причина над причинами наших хвороб.
Друга — хворобний вогонь. Він утворюється в людському організмі внаслідок неправильного харчування, через яке порушується обмін речовин і скорочується життя.
Третя — хворобна вогкість. Під вогкістю розуміється застій крові та лімфи, що виникає через брак руху або від неправильного хаотичного руху.
Якщо усунути ці три спонуки хвороб, то в тридцять років почуватимешся юнаком, у шістдесят — зрілим і сповненим життя, в дев'яносто — мудрим, а в сто двадцять — знов молодим.
Що ж треба робити? Поговорімо про це.
Почніть із усунення стресу
Що відбувається з нами в момент стресових подій? Енергія циркулює в людському тілі спеціальними каналами та колатералями безнастанно. Цей процес чітко упорядкований. А в момент стресу настає зупинка. Причому — миттєва. Це так, наче, скажімо, швидкісний експрес Харків-Київ раптом спинився на повному ходу. Гадаю, чимало травм і безладу сталося б тієї миті всередині потяга. Те саме відбувається й усередині організму.
Звісно, зупинка циркулювання енергії в тілі — не остаточна, інакше настала б смерть. Енергія тут-таки знову прямує каналами, але збої в роботі неминучі.
А тепер уявіть, що такі зупинки трапляються постійно, а найприкріше те, що внаслідок зупинок певна частина енергії все ж застигає назавжди.
Найчастіше така застигла енергія накопичується в ділянках голови, рук, ніг і пупка. Інсульти та інфаркти якраз і трапляються через те, що великий потік енергії стикається з ділянкою каналу, заповненого застиглою енергією.
Як же зарадити такій напасті?
У давнину казали, що вчитися треба у тварин: у кішки, що вилизується, ведмедя, що треться спиною об дерево, й інших тварин, що живуть під небом. Якщо енергія десь застигла — отже, її можна урухомити, тим самим повернувши собі втрачені сили.
У Китаї для пробивання енергетичних «заторів» було винайдено чимало пристосувань. Найбільше мені подобаються спеціальні щітки, де кожний кілочок розташований відповідно до космічної енергії. Щітки зцілили чимало людей, яким бракувало грошей на вельми дорогого в усі часи лікаря в Піднебесній.
Харчування: що, коли й навіщо
Систем харчування існує безліч, а цукровий діабет упевнено посідає друге місце серед причин людської смерті. Як же так?
Ми, люди, — істоти теплокровні. Де ж береться це тепло? Усередині нас відбуваються процеси, які в давнину називали вогнем.
Горіння цього вогню забезпечує температуру нашого тіла, світло нашої свідомості й наше травлення. Внутрішнє горіння підпорядковується суворим законам і трьом головним циклам: циклу Землі, циклу Місяця й циклу Сонця. Сучасні люди мало що знають про ці цикли, а отже, й про те, як відповідно до них вибудовувати своє харчування. Хоча цій темі можна було б присвятити не одну лекцію, зараз позначу кілька правил харчування
- Їжте зранку їжу солодку й гостру, така їжа мила Сонцю. Каша з обволікальними властивостями захистить шлунок протягом дня.
- Зараз багато висловлювань про шкідливість молочних продуктів, проте якщо вживати їх із першої до третьої години дня, особливо сири — твердий та кисломолочний, вони принесуть користь.
- Вечорами корисно їсти салат із моркви й горіхів. Ці продукти мають здатність виганяти паразитів і звільняти від отрут, накопичених протягом дня.
- У багатьох духовних традиціях Сходу рекомендується голодування у 12-й і 26-й місячні дні. Особисто я завжди дотримуюся цього правила й спостерігаю неухильний прогрес у моєму здоров'ї, й навіть наслідки старих травм, набутих у процесі інтенсивних занять бойовими мистецтвами, поступово стали зникати.
- Їжте калорійну та багату на вітаміни їжу, коли Місяць росте, а коли убуває — продукти, що мають явно виражені очисні властивості. Такими продуктами будуть грейпфрут і помело, ріпа й селера. З-поміж спецій добрі на убутному Місяці гвоздика та насіння кропу, що мають антипаразитарні властивості.
А ось прославлений у багатьох книжках та теоріях харчування такий продукт, як проростки пшениці, виводитиме кальцій і навіть може посилити алергійні реакції, якщо вживати його на убутний Місяць. Але з першого по третій місячні дні проростки пшениці виліковують рак і відновлюють нервові клітини. Ці поради ілюструють наш зв'язок із місячним циклом.
Сонячний цикл є цикл волі. Позаяк людина — істота духовна, то вона часто замислюється, навіщо ж ми живемо та навіщо їмо? І дуже важливо, на що спрямовані ваші думки під час їди й на що спрямовані ваші наміри. Від місяця до місяця й від сезону до сезону намір мусить змінюватися за чіткою схемою.
Наприклад, у березні вся ваша сила наміру має бути спрямована в майбутнє та на дітей. Вживання продуктів у березні з відповідним волевиявленням зцілює безпліддя. Саме через це в березні не можна вживати ні м'яса, ні риби, бо енергія вбивства блокує енергію народження, яка має нами проявлятися.
Рух звільняє від хвороботворної енергії
Зараз багато говорять про те, що лихом нашої доби є гіподинамія: ми сіли за комп'ютери та в крісла автомобілів. І водночас пересування людини в просторі сягнуло нечуваних швидкостей.
Прискорення впливає на нас, і енергія починає рухатися в організмі вкрай хаотично.
Якщо фізичний рух породжує тепло, то швидкісне техногенне переміщення породжує холод і млявість. Так зароджуються пухлини: спершу — доброякісні, а там — і злоякісні.
Звихрену енергію, що обертається надто швидко, конче треба розсіювати. Їй на зміну має приходити гаряча енергія сонячного світла, яка трансформується в силу духу та творчі здібності. У цьому допомагають практики йога, цигун, етнічні танці.
Наведу тут найпростішу вправу Нейгун, яка розсіює хвороботворну енергію Тци.
- Початкове положення: станьте чи сядьте. Ноги щільно поставте на землю, вчепившись пальцями ніг у поверхню, ніби хочете пустити коріння.
- Підводьте розведені руки вгору, одночасно тягніться руками врізнобіч, щосили при цьому вдихайте пальцями рук. На вдиху із зусиллям надувайте живіт.
- Потім опускайте розведені руки. Робіть це плавно й з ніжністю, дозвольте їм опускатися неквапно. При цьому видихайте, нехай напруження поступово залишає ваше тіло.
Одночасно розслабте й відпустіть м'язи пальців ніг, нехай розслаблення опановує ваше тіло в міру того, як ви видихаєте. Нехай хвиля розслабленості прокотиться від маківки до кісточок.
- Під кінець вправи руки мають бути опущені, пальці дивляться в підлогу. Відчуйте, як кров і енергія Тци плавно течуть від пліч до пучок й далі — в землю.
У статті не передати всіх нюансів і краси Нейгун, і все ж, навіть керуючись одним цим описом і виконуючи вправу по десять хвилин на день, ви зможете очистити від хвороботворної енергії ваше тіло.
Кисень спалює бруд у тілі й у свідомості
Дуже важливо правильно наситити тіло киснем. Кисень, поза всім іншим, дає тепло, дає змогу спалювати непотріб у тілі й свідомості, приносить радість, здатність прагнути до добра. На мій погляд, найкращою з доступних систем роботи з киснем є система Стрельникової.
Також чудово допомагають вправи цигун. Наприклад, повільно вдихаємо, при цьому втягуємо живіт, потім повільно видихаємо, при цьому випинаємо живіт. Цінними є вправи, які виконуються на зворотному диханні, коли передня стінка живота на вдиху втягується, а на видиху — виштовхується вперед.
Не забувайте про розслаблення: під час різних рухів намагайтеся внутрішньо розслабитися, немов ви рухаєтеся у воді, й вода сама носить ваші руки та ноги. Пам'ятайте: що ви розслабленіші, то здоровіші.
Вивчення стародавнього мистецтва довголіття надихає мене. Я передчуваю попереду ще чимало відкриттів, якими зможу поділитися зі своїми слухачами.