ДІЄТА ТА ТРАВИ ДОПОМОЖУТЬ ПОЗБУТИСЯ ЗАКРЕПІВ, ЗАСТОЮ ЖОВЧІ, «КАМІНЦІВ», ВИРАЗКИ ТА БАГАТЬОХ ІНШИХ ХОРОБ ОРГАНІЗМУ

Поділитися:
Дієта та трави допоможуть позбутися закрепів, застою жовчі, «камінців», виразки та багатьох інших хороб організму

Пряма лінія з лікарем, дієтологом і фітотерапевтом Борисом Скачком перетворилася на таку собі «гумову»: замість двох відведених годин Борис Глібович консультував наших читачів чотири. Деякі з порад Бориса Скачка ми подаємо до вашої уваги, сподіваємося, що багато хто знайде тут відповіді й на свої запитання.

Пані Валентина (м. Київ): Маю в жовчному міхурі камінці до 2 см.

Б.С.: Хочу вас заспокоїти, що камінці розміром майже 2 см ви можете проносити багато років (до речі, 30% людей живуть із ними). Такі камені безпечні, бо вони через свої розміри не вийдуть із жовчного міхура. Більша небезпека тоді, коли менші камінці, які можуть рухатися, виходити й застрягати в шийці міхура, спричиняючи не лише біль, закупорення жовчного міхура, а навіть серцеву аритмію.
Із вашими ж камінцями потрібно просто дотримуватися частого вживання їжі невеликими порціями, тобто робити легкі під’їдання через 1-2 години.

Пан Іван (м. Шостка): Маю два поліпи на нирках. А ще розвинулася аденома передміхурової залози, можливо, через те, що вже три роки не маю жінки.

Різні причини, зокрема, погано працює печінка та система травлення. Щодо поліпів ліпше звернутися до хірурга-уролога. Поліпи ліпше видалити, якщо є така можливість, оскільки вони можуть бути як доброякісними, так і злоякісними. Якщо видаляти не виходить, тоді подбайте, аби у вашому раціоні була достатня кількість клітковини, щонайменше 50 відсотків їжі – рослинного походження й до того ж термічно обробленої.
Що стосується аденоми, то справді, одним із чинників нормальної роботи передміхурової залози є жіночі гормони. Але важливу роль має й те, яке харчування, чи здорові печінка та нирки, які очищають кров.

Пані Софія (Вінницька обл.): Недавно син перехворів на вірусний гепатит (Боткіна). Інколи скаржиться на біль у печінці. Що Ви порадите з фітопрепаратів і як харчування після цієї хвороби?

Б.С.: Лікарські рослинні препарати призначають за всіх форм гепатитів. Завдяки діючим речовинам цих препаратів посилюються обмінні процеси в печінці, зменшуються запальна реакція та руйнування клітин, прискорюється відновлення печінки і її функцій. Наприклад, такі фітозбори: плоди шипшини коричної (подрібнені), плоди розторопші плямистої, корені шоломниці (рос. - шлемника) байкальської – по 30 г, корені тирличу (рос. - горечавка) жовтого – 10 г. Столову ложку суміші заливають 400 мл води, витримують на водяній бані 20 хв і додають 1 ст. л. такої суміші: трава астрагалу шерстистоквіткового – 40 г, трава й корінь цикорію дикого – 30 г, трава шавлії, квіти безсмертнику (цмину) піскового - 20 г. Витримують на киплячій бані ще 10 хв, настоюють 45 хв, проціджують. Вживають по 50-70 мл 4-6 разів на день за 20 хв до їди та перед сном. Курс -10-14 днів.

Раціон хворого має включати страви з вівса, вівсяних пластівців чи борошна (150-200 г щодня), гарбуза, особливо запеченого з медом, проростки пшениці, запечені буряки, салати з моркви, білоголовкової та морської капусти, цибулі, петрушки, заправлені олією.
Також мають бути страви з нежирного відвареного м’яса, риби, нежирний м’який сир, який ліпше вживати з морсом чи соком із журавлини.
Корисно ввести до меню вашого сина спіруліну – синьо-зелені водорості, які містять жирні та амінокислоти, вітаміни, макро- та мікроелементи. Приймають по 1,5-3 г на добу (у вигляді гранул є в аптеках) за 30 хв до їди протягом 20 днів.
Організм людині після гепатиту є дуже ослабленим і вразливим до різних шкідливих чинників ще три місяці після хвороби. Тож важливо дотримуватися особистої гігієни, не перевтомлюватися, не допускати порушень дієти, харчуватися теплою їжею, малими порціями та не рідше, як 5 разів на день.

Пан Василь (м. Чернівці): Бурчить у животі. Яка причина? Може, треба поголодувати?

Б.С.: Рекомендую вам зробити копрограму – аналіз калу на наявність дисбактеріозу. Якщо в шлунку все в нормі, то ви б поїли і, як кажуть, забули про те, живіт у цьому разі не бурчить невдоволено. А так, вочевидь, хтось «харчується» за ваш рахунок, якісь паразити там живуть, а вам віддають токсини, що й призводить до порушення травлення. І голодувати вам зовсім зайве, адже й так ви недоїдаєте, бо ваші підселенці в кишечнику харчуються за вас.
Можуть бути гельмінти, якісь бактерії – одним словом, копрограма покаже, яку їжу треба міняти, чи яких «гостей» виганяти. Ще можна зробити колоноскопію, аби переконатися, що немає поліпів тощо.

Пан Яків (м. Золотоноша): Як діє вживання з інтервалом 10 хв 2 склянок теплої води з лимонним соком (1/3склянки) та 1 ч. л. меду на печінку, якщо в мене там кіста й гемангіома?

Б.С.: Це корисний напій. Щодо кісти й гемангіоми, то на них це ніяк не позначиться. А от ниркам він допоможе очищати кров. Якщо кіста й гемангіома вас не турбують, то просто треба вести здоровий спосіб життя, намагатися не травмувати органи черевної порожнини тощо.
Також варто вам вживати по 1 ч. л. гарбузової олії (з гарбузового насіння) кілька разів на день до їди або під час прийому їжі.

Пан Дмитро (м. Первомайськ): Лікарю, що Ви порадите за мого діагнозу: «холецистит» і «застій жовчі»?

Борис Скачко (Б.С.): Крім дотримання режиму регулярного й частого харчування малими порціями, скористайтеся такими рослинними зборами. На жовчний міхур, секрецію та виділення жовчі гарно впливають кукурудзяні приймочки. Можна приготувати такий відвар: 10 г приймочок залити 200 мл води та витримати на водяній бані 30 хв. Настояти 10 хв, процідити й відтиснути. Пити по 50-70 мл тричі на день до їди.
Або приготувати настоянку на 70% спирті у співвідношенні 1:1. Приймати по 40 крапель 3-4 рази на день під час їди.
Поліпшує відтік жовчі й позитивно впливає на роботу печінки такий збір: лист подорожника великого – 50 г, трава льонку (рос. -льнянка обыкновенная) звичайного, корінь солодки голої, кукурудзяні приймочки – по 20 г, трава золототисячнику звичайного – 10 г. Столову ложку суміші залити 300 мл води, витримати на водяній бані 15 хв. Настояти 45 хв, процідити. Вживають по 100 мл тричі на день за 20 хв до їди.

Пані Марія (м. Добровеличківка): Як вживати волоські горіхи та риб’ячий жир, якщо бувають проблеми з підшлунковою залозою?

Б.С.: Горіхи ліпше їсти всередині дня. Зранку – м'ясо, рибу, птицю, а вже за годину перед обідом і через годину після - їжте горіхи, якраз до вечора вони перетравляться. Добовою нормою вважають 3-5 горіхів на день. Але щоб не спровокувати нападів підшлункової залози, цю кількість варто розбити на два прийоми.
Щодо риб’ячого жиру, то цей продукт, з огляду на періодичні проблеми з підшлунковою залозою, раджу вживати обережно. Ліпше під час їди, але при цьому загальна кількість жирів за один раз має не перевищувати 1-1,5 ч. л. Звісно, в смажену їжу, до жирних страв не варто додавати ще й риб’ячий жир.
До речі, із жирів гарно впливає на підшлункову залозу, на судини сире сало. Якщо його невеликий шматочок (як сірникова коробочка) та з хлібом, з цибулею – то він вижене ще й «поганий» холестерин з організму.

Пані Галина (м. Цюрюпінськ): Лікарю, порадьте, будь ласка, як правильно харчуватися за атрофічного гастриту?

Б.С.: За вашого діагнозу харчування має бути досить простим. Вам потрібно вилучити з меню важкі сорти м’яса, такі як свинина, яловичина, телятина, бо вони просто можуть не перетравитися. Якщо повністю порушена кислототворна функція шлунка, бажано приймати препарати соляної кислоти, як зокрема ацединпепсин (ферменти, які допомагають роботі шлунка). За відсутності таких препаратів бажано. перед приготуванням страв, наприклад, із риби, замочити її на кілька годин у невеликій кількості соку лимона, соку журавлини, в яблучному оцті.
Підходять вам також кисломолочні продукти. Щодо каш, то ліпше їсти гречану та рисову: вони легше перетравлюється. Але перед тим, як варити, крупи також замочують у холодній воді на кілька 2-3 години. Крім того, їсти треба невеличкими порціями та стежити, аби не було здуття кишечнику. Якщо ви помітили, що після вживання якогось продукту, виникає така проблема, зменшіть його кількість чи зовсім вилучіть із раціону.
Небажано вживати й сирі овочі, бо вони не перетравляться, або призведуть до бродіння та газоутворення в кишечнику. До того ж корисно використовувати в їжу прянощі, зокрема куркуму. Також їсти треба невеличкими порціями, але часто.

Пані Ольга (м. Чернігів): Мені 54 роки. Із віком зменшилося вироблення ферментів підшлункової залози. Як правильно харчуватися, якою має бути профілактика?

Б.С.: Раджу вам вживати в їжу прянощі, зокрема перець, вони стимулюють роботу травної системи, в тому числі підшлункової залози, тонкого кишечнику.
І варто пам’ятати, що підшлункова залоза не любить сирої їжі: ні яблук, ні груш, ні салатів із капусти, моркви. Для нормальної роботи овочі та фрукти мають бути термічно обробленими (тушковані, парені, варені, печені).
Крім того, аби знати, яких ферментів бракує вашій підшлунковій залозі, рекомендую зробити копрограму. Це аналіз калу, який здають не пізніше як через 2 години після випорожнення і який допоможе зрозуміти, яких ферментів забракло (не продукує залоза) для травлення того чи того продукту. Перед процедурою треба два-три дні поїсти червоне та біле м'ясо, овочевий суп чи овочеве рагу, молочні каші (рис, гречка), бутерброд - хліб, масло, твердий сир.

Пан Степан (м. Умань): Порадьте, будь ласка, яким має бути харчування в разі загострення виразки дванадцятипалої кишки? Перед цим вживав нестероїдні протизапальні препарати. Чи не може виразка перерости в рак?

Б.С.: Загострення виразки може бути спричинене також і вживанням нестероїдних протизапальних препаратів. Щодо раку, то виразка дванадцятипалої кишки практично ніколи не призводить до новоутворення. А от у харчуванні ваш оптимальний варіант – це 1-й стіл, термічно оброблена, перемелена, перетерта їжа, нехолодна та негаряча. Щоб її можна було просто ковтати. Корисно додати в страви вітамін А, перемелене насіння, олію шипшини чи обліпихи, які пришвидшують гоєння ран, і виразок зокрема. Певний час просто витримуйте дієту, а згодом, через 2-3 тижні, треба зробити гастроскопію, аби пересвідчитися, чи загоїлася виразка.

Пані Станіслава (Київська обл.):Час від часу через закрепи я вживаю розчин сорбіту…

Б.С.: У жодному разі я вам не рекомендую це робити! Сорбіт, крім жовчогінного ефекту, ще й значно руйнує всю травну систему. Відбувається викид жовчі, підшлункова залоза реагує на це негативно, як і весь травний тракт. Аби уникнути закрепів, запам’ятайте: насамперед, вживайте смачну їжу, адже смакові й ароматичні властивості страв стимулюють виділення шлункового соку, що сприяє нормальному травленню.
Уранці натще вживайте 1 ч. л. гарбузової олії чи лляної, або настій лляного насіння. Для цього 2 ч. л. зерен льону залити склянкою окропу, закрити кришечкою й періодично збовтувати. Через 15-20 хв випити. Можна звечора заварити насіння льону в термосі й настій випити вранці натще.
У разі закрепів корисними є чорнослив, морква, варені буряки, свіжий кефір, висівки тощо. Гарно діють варені сливи: 2 ст. л. подрібнених слив змішують із 2 ст. л. висівок. З’їдають суміш не раніше як за 30 хв до їди натще, а також удень, запиваючи водою.
А сорбіт чи синтетичні препарати від закрепів вживати не раджу, вони «садять» печінку.

Пані Валентина (Київська обл.): У мене часто буває в горлі білий наліт, як слиз, а також постійне відчуття гіркоти.

Б.С.: Раджу вам обстежити органи жовчовивідної системи, оскільки такі ознаки часто бувають за дискінезії жовчних шляхів.

Пані Олена (м. Ужгород): Мені скоро 80 років, останній рік турбує свербіж статевих органів. Аналізи на грибки та інфекції нормальні.

Б.С.: Таке буває через фізіологічні зміни в самих статевих органах, зокрема, з віком у жінок припиняється вироблення деяких елементів мікрофлори статевих органів. Це може спричиняти й свербіж, і відчуття сухості тощо. Спробуйте спринцюватися чи просто робити гігієнічні процедури сироваткою (бажано домашньою, не магазинною) або розчином яблучного оцту.