ДОВГОЛІТТЯ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДИТИНСТВА

Поділитися:
ДОВГОЛІТТЯ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДИТИНСТВА

У 2012 році Україна посіла 78 місце серед 187 країн за індексом людського розвитку (ІЛР), підготовленим Програмою розвитку ООН. Рейтинг відображає результати вимірювання національних досягнень у галузі здоров’я, освіти та доходів населення. За даними ООН, Білорусь посіла 50 місце, Росія — 55, Румунія — 56, Грузія — 72. Індекс формується з чотирьох показників, головним із яких є тривалість життя людини. У нашій країні цей показник викликає тривогу. Тривалість життя чоловіків — 62 роки, жінок —74 роки. Розрив з аналогічними показниками розвинених країн становить 12—13 і 7—8 років відповідно.

Демографічна ситуація в Україні залишає бажати кращого. За даними офіційної статистики, до 1990 року народжуваність в державі перевищувала смертність. За роки незалежності з карти нашої країни вже зникли 600 сіл і селищ, ще близько 25% із загальної кількості населених пунктів, які залишилися, — на межі зникнення. За останні 4 роки чисельність дитячого населення скоротилася на 17%. Зі ста новонароджених тільки ЧЕТВЕРО здорових дітей. За невтішними прогнозами до 2050 року населення України порівняно з 2009 роком може скоротитися до 36 мільйонів осіб.

Каротин захистить від хронічних хвороб

Статистика свідчить про те, що зараз найвища середня тривалість життя — в Японії (83 роки). І деякі фахівці впевнені, що жовто-зелені овочі, зокрема морква, відіграли в цьому важливу роль, бо містять дуже потрібну людині речовину - каротин.
Подібні приклади є й на Кавказі. Жителі гірського Дагестану, де налічується багато довгожителів, постійно вживають в їжу найрізноманітніші дикорослі та культурні зелені рослини: влітку — у свіжому вигляді, а взимку — в сушеному. Якщо розглянути раціон довгожителя Дагестану, то з’ясується, що за добу він вживає близько 0,5 кг таких рослин. Без сумніву, це одна з причин того, що в Дагестані традиційно високий показник тривалості життя й значна кількість людей доживають до столітнього віку. А виглядають вони часто дуже бадьоро для своїх років.
Чому ж одні люди ледь доживають до 60-ти, а інші живуть до 100 років? Відповідь досить проста. Організм дітей та довгожителів містить у 100 разів менше токсичних шлаків, ніж організм хронічно хворих людей. Тільки в кишечнику 50—60-річної людини — від 3 до 5 кг калових камінців, ще патогенний слиз у черепних пазухах, солі в суглобах і хребті, камені в нирках і печінці, які постійно отруюють весь організм, спричиняючи важкі захворювання. На жаль, сучасна медицина (таблетки, ліки й т. ін.) не в змозі вилікувати й десяту частину різних захворювань, а лише дає тимчасову підтримку зашлакованому та хворому організмові.
Фахівці-дієтологи радять усім щодня з’їдати не менше 5 порцій овочів і фруктів, у тому числі моркви. Вони вважають, що сучасна людина отримує разом з їжею близько 1,5 мг каротину на добу, тоді як бажана добова потреба в ньому — 3—4 мг. Така норма потрібна для захисту людини від розвитку хронічних хвороб.
А ще такі рекомендації: потрібно зменшувати кількість солі, цукру, кондитерських виробів; уникати тваринних жирів, вживати щодня 1,5 ст. л. олії, відмовитися від м’ясних бульйонів і смажених страв.

Тала вода подовжує життя

У надзвичайно важких умовах виживання населення України, крім економічних чинників, першорядну роль відіграє і якість питної води. Лікарі вважають, що найкорисніша вода — тала. За своїми властивостями вона близька до талої води льодовиків, що є ідеально екологічно чистою та безпечною для людини. Встановлено, що лід, розтанувши, зберігає ще деякий час свою структуру. Тому тала вода — перехідна фаза між льодом і звичайною водою.
Тривале вживання талої води сприяє подовженню життя. Протягом століть селяни в багатьох регіонах нашої країни використовували у своїх господарствах талу снігову чи талу крижану воду. Горці Кавказу, серед яких довгожителів більше, ніж в Україні та Росії, разом узятих, пояснюють своє довголіття тим, що вони п’ють свіжоталу воду, тобто воду з гірських річок, що стікає з льодовиків. Японці, прагнення яких до екологічної чистоти відоме в усьому світі, отримують воду з айсбергів — їх буксирують із Північного Льодовитого океану. Тому в Японії найвища тривалість життя.
А чи можна отримати екологічно чисту, як із гірських джерел, талу воду в домашніх умовах? Так, її можна приготувати з тієї, яка тече з водопровідного крана методом заморожування й відтавання.
До того ж сьогодні вже існують унікальні розробки вчених — пристрої, які, змінюючи структуру води, роблять її «живою» та корисною. Структурована вода активно зв’язує й виводить з організму всі види токсичних утворень, очищає лімфу та кров, поступово розчиняє й виводить пісок, каміння з нирок, печінки та жовчного міхура, солі з хребта та суглобів.

Алкоголь — нервовий яд для всього організму

До значного скорочення тривалості життя людини призводить хвороблива пристрасть сучасних людей до всіляких «ворогів» здоров’я у вигляді алкоголю, тютюну, наркотиків.
Проблема алкоголізму — це горе, яке часто спіткає наші сім’ї. Алкоголік у сім’ї — це біль і сльози матері, це знервована дружина, це покалічені діти, які часом виростають із низькою самооцінкою і великою образою на світ. Крім того, алкоголь завдає великої шкоди здоров’ю питущих. З огляду на сучасні експериментальні та клінічні дані, без перебільшення можна сказати, що немає такого органа чи системи в організмі людини, на стані яких не позначався б згубний вплив систематичного вживання спиртних напоїв.
Нервова система, як найбільш реактивна й чутлива, першою приймає на себе алкогольний удар. У зв’язку з цим є всі підстави вважати алкоголь нервовою отрутою. Надмірне вживання алкоголю спричиняє гепатит, цироз, виразку шлунка, психічні розлади, послаблює захисні функції організму, тому в разі виникнення злоякісного процесу на клітинному рівні організм не може чинити опір хворобі. Захворювання, пов’язані з алкоголізмом, за останні роки в масштабі всієї планети вийшли на третє місце після серцево-судинних хвороб і злоякісних новоутворень.

«П’яна» статева клітина — неповноцінна

Великий і небезпечний вплив алкоголю на здоров’я потомства. На це звертали увагу ще стародавні лікарі. Так, Гіппократ писав, що причина виникнення епілепсії та ідіотизму — пияцтво батьків у момент зачаття. Особливо чутливі до алкоголю статеві клітини, які майже наполовину складаються зі сполук жиру. Спирт дуже добре розчиняє жири й завдяки цій властивості легко проникає до ядра клітини, де здатний змінити генний апарат. «П’яна» статева клітина вже неповноцінна. Якщо вона й стає зародком нового життя, то ймовірність народження нормального плода просто мізерна. Встановлено, що вже через годину після прийняття алкоголю він виявляється в сімені чоловіка і в яєчниках жінки. Ось чому під час злиття чоловічої та жіночої статевих клітин, отруєних алкоголем, виходить неповноцінний зародок.
Зловживання спиртними напоями небезпечне й під час вагітності. У питущих майбутніх мам народжуються діти з патологією розвитку внутрішніх органів і різними вадами: недорозвиненістю черепа й головного мозку. Ще у внутрішньоутробній фазі життя немовля страждає від життєвої слабкості.
Тим часом, в Україні щорічно споживають 350—400 млн літрів алкоголю, причому у нас доступ населення до нього, на відміну від переважної кількості держав світу, не обмежений.

Тютюн — наркотик, хоча й «культурний»

Тютюн та тютюнові вироби, як і алкоголь, — це ті ж наркотики, проте вони легалізувалися в усіх країнах світу. Для них вигадали навіть дивну назву — «культурні наркотики». Захоплення курінням набуває загрозливих розмірів. До цієї звички зараз схильні не тільки чоловіки та жінки, а й діти. За кількістю дітей-курців Україна разом із Росією та Чилі посідає одне з перших місць у світі — такі дані ВООЗ. Проте, куріння — це повільне, але справжнє отруєння організму. Відомий терапевт професор С.П. Боткін, помираючи у віці 57 років, казав, що якби не курив, то прожив би ще 10—15 років. З усіх речовин, які містяться в тютюновому димі, однією з найшкідливіших для здоров’я є нікотин, смертельна доза якого для людини становить 1—2 краплі.
Продукти згоряння тютюну — смоли, мають канцерогенні властивості. За спостереженнями британських учених, зі 100 тисяч некурців на рак легенів хворіють 7 осіб, а серед 100 тисяч курців — 47.

Вагітна курить разом зі своєю дитиною

Про шкоду куріння взагалі ми чуємо досить багато. Зокрема, жінка може завдати шкоди своїм дітям, навіть якщо курить до вагітності: вона позбавляє себе здоров’я, а уражений організм не зможе повноцінно живити плід. У вагітних, які курять, удвічі частіше відзначається позаматкова вагітність, а також спостерігаються токсикоз, мимовільні викидні, мертвонародження, післяпологові ускладнення. Тютюновий дим через плаценту переходить із крові матері в плід, отруюючи його й порушуючи нормальний розвиток, причому нікотин впливає на зародок на перших стадіях його розвитку.
Куріння матері не менш небезпечне й для новонародженого, який у перші тижні життя має підвищений ризик синдрому раптової смерті. Мама-годувальниця, яка курить, отруює дитину, оскільки з її молоком надходять токсичні сполуки тютюнового згоряння.
Проблеми тютюнопаління сьогодні досить актуальні. У свій час їх обговорювали на Європейській конференції ВООЗ «За Європу без тютюну». Гідний наслідування приклад Естонії, в якій для майбутніх матерів, що курять під час вагітності, введено покарання аж до ув’язнення. Мета — забезпечення захисту плода й підвищення відповідальності матері за його збереження.

Наркоманія — багатолике зло

Наркоманія — це хвороба, механізм розвитку якої заснований на звиканні, тому багато відносять її до розряду шкідливих звичок.
Проблема наркоманії — одна з найбільш злободенних у сучасному світі. Актуальна вона й для населення України. Офіційно в нашій країні близько 290 тисяч споживачів наркотиків. За даними Міського центру здоров’я, наркоманія в Києві молодшає: вперше наркотики пробують у 13—15 років, а деякі діти й раніше — в 9—12 років. Геополітичне розташування України, тобто її кордони з кількома країнами Європи, сприяють транспортуванню наркотиків до нас з-за кордону. Міністерству внутрішніх справ вдається перехопити лише третину циркулюючих наркотиків.
У разі появи подібних тривожних ознак батькам потрібно терміново звернутися до фахівців-наркологів, прикликати на допомогу вчителів і навіть співробітників правоохоронних органів. Не можна втрачати ні дня! Інакше можемо тільки здогадуватися, яке покоління прийде нам на зміну. І чи зможуть наші діти, які нюхають, ковтають і колються сьогодні, стати завтра нормальними людьми й виростити потенційних здорових довгожителів?

Арія ГВОЗДИКОВСЬКА,
кандидат біологічних наук,
член Міжнародного екологічного клубу;

Василь КУЧИН,
доктор фізико-математичних наук.