Варто було кілька днів у вересні потриматися холодній погоді, як зашкребло в горлі, потекло з носа, заклало у вухах. Аби швидше одужати та зміцнити імунітет, варто скористатися природними ліками, які не лише ефективно усувають прояви хвороби, а й не шкодять організмові людини.
Стимулює клітинний імунітет
Велика частка хімічних складових ехінацеї - це потужні стимулятори імунної системи. Це стосується, зокрема, біометалів, таких як алюміній, залізо, калій, кальцій, магній, селен, берилій, срібло, кобальт, марганець, цинк тощо. Відомо, що біометали виявляють імуномодулювальний вплив на організм, власне, й сама ехінацея відома у світі як визнаний імуномодулятор природного походження. Зокрема, ехінацея пурпурова стимулює переважно клітинний імунітет, насамперед мембрани, таким чином перешкоджаючи потраплянню мікроорганізмів у клітину.
Профілактика новоутворень та діабету
Рослина містить вітаміни, провітамін А зокрема, виявляє антиоксидантну дію, підвищує загальну опірність організму та його протидію переродженню тканин.
Тож не випадково людям із новоутвореннями рекомендують використовувати ехінацею як супутній засіб під час традиційної терапії.
Ехінацея пурпурова показана й діабетикам, оскільки містить інулін, під час розщеплення якого утворюється фруктоза.
Усуває запальні процеси
Крім імуномодулювальної, препарати ехінацеї чинять протизапальну, бактерицидну дію, прискорюють загоєння у разі опіків, пролежнів, виразок шкіри тощо. Ехінацея благотворно впливає на шкіру, препаратами з неї індіанці лікували екземи, запальні процеси, псоріаз, місця від укусів комах, шкірні інфекції тощо.
Сьогодні ехінацею застосовують за інфекційних та гострих вірусних захворювань, зокрема, верхніх дихальних шляхів. Дослідження показали, що вживання ехінацеї в рази зменшує ризик «підчепити» застуду та скорочує тривалість перебування в ліжку. Для отримання максимального ефекту слід починати приймати ехінацею за перших симптомів застуди.
Проти закрепу, стресу і депресії
Ехінацея корисна для шлунка та всього травного тракту. Наприклад, її можна використовувати як м’який послаблювальний, а також заспокійливий засіб. Для цього підійде той самий чай з рослини, навіть за хронічних проблем кухлик чаю щоденно допоможе розслабити кишечник. Часто саме препарати ехінацеї призначають тяжкохворим людям, людям у стресовому стані для зняття перенапруження та депресії. А також рослину призначають за депресії, нервового та фізичного виснаження, для посилення сексуальної потенції.
Важливо, що навіть у разі тривалого вживання препарати ехінацеї не спричиняють звикання та пригнічення нервової системи. Оздоровчий ефект починає проявлятися після застосування препаратів ехінацеї протягом тижня.
Спосіб приготування та застосування
Настоянка коріння: подрібнену сировину залити 70% спиртом чи горілкою (1:10). Витримати 10 діб у темному місці, періодично помішуючи. Приймати по 20-30 крапель три-чотири рази на день. Для зовнішнього застосування 20-60 крапель настоянки розводять у склянці ізотонічного розчину (слабкий сольовий розчин: 0,9 г солі на 100 мл дистильованої води). Використовують у вигляді вологих компресів у разі опіків, гнійних ран тощо.
Настоянку також можна приготувати з листків і квітів: співвідношення сировини та розчинника - 1:5. Настояти 10 діб. Застосування таке само, як і настоянки коренів.
Цікаво, що чай з ехінацеї застосовують як профілактичний засіб від карієсу. Для цього 1 ст. л. сировини з будь-якої частини рослини (ліпше коріння) заливають склянкою окропу, настоюють 5-7 хв і п’ють як чай кілька разів на день.
Настоянку та траву ехінацеї можна придбати в аптеці.
Курс застосування препаратів ехінацеї становить 3 тижні, після того потрібно зробити перерву на 10 днів. У разі потреби можна провести 3 курси.
Застереження! Оскільки ехінацея пурпурова підвищує згортуваність крові, препарати з неї треба вживати обережно людям із тромбозами, тромбофлебітами тощо. Також рекомендують суворо дотримуватися дозування, інакше оздоровчий ефект може значно зменшитися.
Любов ДУДЧЕНКО,
кандидат біологічних наук.