ГОРОХ - БОГАТИР

Поділитися:
ГОРОХ - БОГАТИР


Дякуємо нашим читачам, що такі мудрі та небайдужі до свого здоров’я. Нещодавно вийшла стаття про користь клітковини, а вже телефонують: підкажіть, які страви можна приготувати з рослин, найбільш багатих цими речовинами. Розпочнемо з розповіді про горох, адже у вареному горосі так званих баластних речовин 5 г на 100 г (нагадаємо, що дієтологи радять щодень споживати не менш як 25-30 г).

Білки, вуглеводи, вітаміни

Однак клітковина – лише один із надзвичайно цінних для людського здоров’я складників гороху. Уже давно плоди цієї рослини вважають багатою коморою білків: їх там удвічі більше, ніж у зерні пшениці та жита. Білки гороху подібні до білків м’яса, бо так само містять деякі незамінні амінокислоти (метіонін, лізин, лейцин, гістидин), але багато ліпше перетравлюються та засвоюються.
У горосі виявлено низку життєво важливих вітамінів: групи В (особливо багато фолієвої кислоти та піридоксину), С, Е, Н, бета-каротин. Рясно розсипані в горошинах мінеральні речовини: калій, залізо, кальцій, фосфор, селен, а також магній, мідь, цинк, марганець, кобальт та інші рідкісні метали.
Отож, як же впливає горох, маючи такий багатий склад біологічно активних речовин, на людське здоров’я?
- Найперше торкнімося білків – будівельного матеріалу, адже шкіра, волосся, сухожилля, м’язи і навіть кістки складаються переважно з протеїну (інша назва білків). Дітям він потрібен для росту й розвитку, дорослим – для відновлення тканин. Однак великою мірою від білків ще залежать обмін речовин та процес утворення антитіл, котрі оберігають організм від вторгнення бактерій та вірусів. Важливо, що й гемоглобін, переносник кисню в крові, теж складається з протеїну, що білки крові беруть участь у нормалізації водно-сольового обміну в організмі.
Ось для яких надзвичайно важливих процесів життєзабезпечення потрібні білки. А їх у горосі аж 25-30%, та ще й легкозасвоюваних.
Вуглеводи гороху допомагають контролювати перебіг діабету, бо вони представлені в основному глюкозою та фруктозою, які потрапляють безпосередньо в кров, не потребуючи інсуліну.
- Оскільки в горосі містяться антиоксиданти (вітаміни С, Е, бета-каротин, селен), цей натуральний продукт зміцнює захисні сили, підтримує не лише внутрішнє здоров’я, а й стан шкіри, волосся, уповільнює старіння організму, окрім того, протидіє виникненню раку.
- Принагідно варто торкнутися й інших вітамінів, що входять до складу гороху. Приміром, вітамін РР (В5, нікотинова кислота) – це ліки для нервових клітин, за його нестачі страждають кишечник, шкіра та нервова система (депресія, порушення сну, дражливість, зміна настрою).
Окрім того, ця речовина регулює рівень холестерину в крові й активно протистоїть атеросклерозу, астмі, пухлинам. Щоб забезпечити добову норму нікотинової кислоти, досить з’їсти половину склянки гороху.
- А вітамін В6 (піридоксин) регулює баланс натрію та калію в рідинах тіла, дефіцит його спричиняє судоми й дерматит.
- Щодо вітаміну ВС (фолієва кислота) можна сказати, що разом з вітамінами С, А та залізом це одна із важливих складових кровотворення, а горох корисно вживати для профілактики та лікування анемії.
- Горох підтримує здоров’я серця, адже містить достатню кількість калію, потрібного для живлення та зміцнення серцевого м’яза, в ньому є рослинні волокна, які зменшують кількість «поганого» холестерину, очищають судини. Проведені у США дослідження показали, що в літніх чоловіків, котрі щоденно споживали горох та інші бобові, рівень холестерину знизився на 19%. Тому дієтологи радять щодня з’їдати не менш як склянку бобових, бажано замість хліба та картоплі. Отож можна вважати, що вживання цих плодів – це профілактика гіпертонії, інсульту, атеросклерозу, стенокардії, інших серцевих хвороб.
Висновок очевидний: слід їсти частіше горох і для профілактики, і для зцілення. Тим більше, що
цей природний продукт корисний ще й за ожиріння, зоба, вітиліго, туберкульозу, хвороб крові, набряків серцевого та ниркового походження.

Рецепти для підтримання здоров’я

- Анемія. Їсти щоденно 3-4 ст. л. свіжого чи консервованого горошку.
- Біль голови. Мелений горох вживати по 2 ч. л. тричі на день до їди.
- Атеросклероз, поліпшення обміну речовин, діабет. Горохове борошно приймати по 1 ч. л. 3-5 разів на день, запиваючи теплою перевареною водою.
- Виразка шлунка чи дванадцятипалої кишки. Увести в меню перетертий гороховий суп з маслом.
- Печія. З’їсти 3-4 штуки свіжого чи розмоченого (не вареного) гороху.
- Закрепи. Щоденно з’їдати 1 ч. л. меленого гороху.
- Карбункули, фурункули, гнійні рани, екзема, бешихове запалення. Горохове борошно залити окропом, зліпити коржик (або зелений горошок розім’яти на кашку, змішати із яєчним білком) і прикласти під пов’язку до ураженого місця.
- Опіки. Посипати місця, де зійшла шкіра, гороховим борошном.
- Римська маска. 2 ст. л. потовченого зеленого горошку змішати з такою ж кількістю сметани чи сироватки й накласти на обличчя. Коли затвердне, змити гарячою, а згодом холодною водою. Така маска зменшує жирність шкіри, очищає, розгладжує зморшки.
Протипоказання: подагра, гострий нефрит, запалення шлунка та кишечнику. Людям із виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки слід їсти горох у вигляді пюре.

Кулінарні витребеньки

Мабуть, найбільший лікувальний ефект справляють страви з гороху, його використовують для приготування юшок, каш, киселю, котлет, начинки для вареників, пиріжків, готували, пишуть навіть гороховий сир, та рецепт його загубився. До того ж горох дуже ситний (100 г вареного сухого – це майже 300 ккал) і добре заряджає енергією. Недарма горох здавна широко вживали під час християнських постів.
Цю культуру вирощують у понад 60 країнах і люблять споживати страви з нею. Так, проведене в нашому столітті опитування показало, що в німців, попри всілякі нові страви й способи приготування, горох – на сьомому місці серед улюблених овочів. Там же, в Німеччині, армійські дієтологи розробили рецепт горохової ковбаси, яка була в меню солдатів протягом ХIХ століття і аж до Другої світової війни (безсумнівно, вони високо цінували якості гороху). У наш час готують цю рідкісну страву за дещо зміненим рецептом.
Горохова ковбаса. 2 склянки гороху (горохових пластівців), 100 мл олії, 6 зубків часнику, 2 ч. л. насіння коріандру, 3 ст. л. бурякового соку, сіль, мелений чорний перець, мускатний горіх.
Пластівці чи горох ( його попередньо підсмажити на сухій сковороді, охолодити, змолоти в млинку для кави) залити 4 склянками води, помішуючи, варити впродовж 10 хв (горох трохи довше). У блендері подрібнити часник, сіль, спеції та сік буряку, додати гарячий горох та олію, добре збити й викласти в зрізану пластикову пляшку, розширену доверху, швидко охолодити, поставивши в миску з холодною водою, а згодом у холодильник. Ковбаса придатна до вживання 1-2 доби.
Юшка горохова. 2,5 л води, 1 склянка гороху, 400 г картоплі, 2 цибулини, морквина, шматочок селери, 3 ст. л. олії, сіль та перець.
Замочений звечора горох зварити з цибулиною до готовності, наприкінці посолити, відцідити, перетерти міксером чи на ситі. Нарізану кубиками картоплю варити в злитому відварі, тим часом терту моркву з цибулею підсмажити на олії з 1 ст. л. борошна, додати до картоплі, одночасно покласти горох, поперчити, поварити 10 хв. Заправити зеленню петрушки чи кропу. Подавати з підсмаженими на олії грінками з житнього хліба.
Суп нашвидкуруч. 0,5 склянки сухого гороху, 1 морквина, 1 корінь петрушки, 1 л води, 2 ст. л. вершкового масла, сіль, мелений чорний перець.
Сухий горох змолоти в кавомолці на порошок, овочі зварити до готовності, перетерти, покласти у відвар. Коли він закипить, всипати потроху гороховий порошок, постійно помішуючи, посолити й поперчити, кип’ятити до загуснення. У тарілки з супом покласти масло. Подавати з підсмаженими грінками з чорного хліба.
Салат. 400 г гороху, 400 г солоних огірків, 100 г цибулі, 80 мл олії, зелень петрушки.
Горох замочити на кілька годин, відварити й охолодити. Огірки й цибулю обчистити й дрібно нарізати, додати до гороху, заправити олією, сіллю та спеціями, перемішати. Викласти в салатник і посипати посіченою зеленню.
Горох із салом. 1 склянка гороху, 1 цибулина, 60 г сала, 1 ст. л. зелені петрушки.
Горох замочити на 5-7 годин, воду брати в подвійному об’ємі, зварити до готовності, посолити, заправити підсмаженим разом з цибулею салом, посипати петрушкою.
Салат із рибою (Швеція). 500 г мороженої риби, 2 ст. л. лимонного соку, 1 цибулина, 1 свіжий огірок, 1 склянка вареного гороху, 100 мл простого йогурту, 1 ст. л. гірчиці, оцет, сіль, перець.
Філе риби порізати кубиками, залити водою, щоб ледве покривала рибу, й відварити на слабкому вогні протягом 5 хв, відкинути на сито, скропити лимонним соком, аби не потемніла, й охолодити. Порізати огірок четвертинками, а цибулю – дрібними кубиками. Додати горох, рибу, викласти все в салатницю й перемішати. Полити заправкою: йогурт (можна сметану), гірчицю й трішки оцту, сіль та перець вимішати до однорідної маси. Салат буде приємнішим, якщо додати до нього крабів чи прикрасити шматочками червоної риби.
Січеники з горохом. 1 склянка гороху, 2 ст. л. манних крупів, 1,5 ст. л. олії, 1-2 яєць, 1,5 ст. л. мелених сухарів, невелика цибулина, 2 горошини чорного перцю, 1 ст. л. вершкового масла.
Відварений горох перетерти, змішати з густою манною кашею, підсмаженою цибулею, все змішати на млинку для м’яса, додати сирі яйця, перець, сіль. Розділити на кульки, обкачати в сухарях, надати форми січеників і підсмажити з обох боків до рум’яного кольору. Подаючи на стіл, полити розтопленим вершковим маслом.
Котлети горохові. 200 г гороху, 30 г цибулі, 3 ст. л. олії, 30 г моркви, сіль, спеції.
Жовтий горох після замочування відварити до готовності, змолоти на млинку для м’яса разом із підсмаженими на олії цибулею та морквою, додати 2-3 зубки часнику, спеції, сіль. Усе перемішати й дати постояти півгодини. Коли фарш загусне, виробити котлетки, обсмажити на олії на сковороді чи запекти в духовці.
Підлива до котлет. 50 г сушених грибів, 100 г волоських горіхів, 2 зубки часнику, сіль, спеції.
Гриби подрібнити на порошок, засипати в окріп і варити впродовж 10 хв. Коли схолонуть, додати подушені ядра горіхів, спеції, сіль.
Вареники з горохом. 250 г гороху, 200 г цибулі, 100 мл олії, мелений чорний перець, сіль.
Із тіста для вареників викачати варениці, наповнити начинкою: варений горох перекрутити на млинку для м’яса, додати підсмажену цибулю та спеції. Готові вареники полити розігрітою олією.
Картопляний рулет з горохом. 1 кг картоплі, по 2 ст. л. борошна та крохмалю, 1 склянка гороху, 2 цибулини, 2 солодких перці, 3 ст. л. олії, спеції.
Картоплю відварити в підсоленій воді, пом’яти, додавши крохмаль і трохи борошна. Готову масу викласти на вологий рушник і розрівняти. Окремо відварити горох і розім’яти на пюре. Підсмажити цибулю з порізаним солодким перцем і додати в пюре, перемішати. Начинку викласти на картопляне «тісто» й згорнути рулетом, викласти його на змащене деко, обсипати білими сухарями й запекти в духовці.
Запіканка з сиром. 500 г гороху, 250 г сиру, 125 г манних крупів, склянка молока, 30 г вершкового масла, 1 яйце, 50 г цукру, 25 г мелених сухарів, 175 мл сметани, сіль.
Горох відварити, приготувати пюре, з’єднати зі звареною на молоці чи гороховому відварі густою манною кашею. Масу добре вимішати, додавши перетертий сир, сире яйце, сіль, цукор, перекрутити на млинку для м’яса й викласти на змащену й посипану сухарями сковороду, розрівняти, змастити сметаною, запікати в гарячій духовці впродовж 35-40 хв. Готову запіканку трішки охолодити, розрізати квадратиками, розкласти на тарілки, полити розтопленим вершковим маслом, подавати зі сметаною.
Гороховий кисіль. Жовтий горох розмолоти, розвести невеликою кількістю води й вилити, помішуючи, в киплячу воду. Варити на слабкому вогні 15-20 хв, не перестаючи помішувати. Гарячим вилити в порційні формочки, попередньо змастивши їх олією, й дати повністю застигнути. Кожну порцію полити олією з обсмаженою цибулею.
Горох зі сливами. 300 г гороху, 200 г сухих слив, 1 ст. л. цукру, лимонний сік.
Замочити на ніч окремо горох і сливи. Горох зварити до готовності, підсолити, перекрутити на млинку для м’яса чи збити блендером разом з вичищеними від кісточок сливами. Вимішати з цукром, викласти в посудину й скропити лимонним соком.
Секрети смачного гороху: сухе зерно слід замочити на кілька годин, варити в накритій посудині на слабкому вогні, солити незадовго до кінця варіння, пюре готувати відразу, як горох зварився.
Щоб запобігти дискомфорту в шлунку після вживання горохових страв, варто варити з морквою, а їсти з хлібом чи насінням фенхеля, кропу.

Цікаво знати

Горох – одна з найдавніших культур. Археологи під час розкопок на Близькому Сході виявили закам’янілі залишки горохових страв, яким, вважають, 10 000 років.
За 500 років до н. е. на вулицях Афін продавали гороховий суп.
У «Руській правді» Ярослава Мудрого є згадка про горох.
Зелений горошок дуже любили французькі аристократи, а достиглий – французькі бідняки.
Горох першим з овочів потрапив у консервну банку.

Лариса НЕБАЙДУЖА.