ХРОНІЧНА ХВОРОБА НИРОК

Поділитися:
ХРОНІЧНА ХВОРОБА НИРОК

Світові технології лікування та реабілітації стають доступнішими для українських пацієнтів

Сьогодні в Україні близько півмільйона осіб страждають від хронічної хвороби нирок (ХХН) і потребують замісної ниркової терапії (ЗНТ) — комплексу лікувальних заходів, які проводять для підтримки життя пацієнта з утраченими функціями нирок. Станом на 2010 рік забезпечення таких хворих в Україні становить 106 осіб на один мільйон населення. Багато це чи мало? Відповідь знайдемо у порівнянні. У Росії замісну ниркову терапію отримує 190 пацієнтів з ХХН, у Білорусі — 285, у Грузії — 300, у Польщі — 459, Німеччині — 950 на 1 мільйон населення відповідно. Про що свідчать ці цифри? Передусім про адекватність забезпечення потреб пацієнтів різних країн, що є показником якості життя та рівня реабілітації таких хворих.

ДЕЩО З ІСТОРІЇ

Термін «хронічна хвороба нирок» об’єднує різні форми захворювання. Це пояснюється тим, що за багатьох захворювань нирок є велика ймовірність прогресування хронічного патологічного процесу в цьому органі із подальшим розвитком хронічної ниркової недостатності (ХНН), коли виникає потреба в замісній нирковій терапії: перитонеальному діалізі (процедура очищення крові від токсичних сполук з одночасним промиванням слизової поверхні кишкового тракту та черевної порожнини), гемодіалізі (корекція хімічного складу крові шляхом видалення продуктів обміну за допомогою апарата «штучна нирка») чи трансплантації (пересадження) нирки. Для вибору оптимальних методів діагностики і лікування ниркових хвороб групи експертів різних країн розробляють найефективніші практичні клінічні рекомендації – European Best Practice Guidelines. Упровадження їх у медичній практиці зменшує відмінності у рівні та якості надання медичної допомоги населенню різних країн, дає можливість фахівцям говорити «однією мовою» і, що найголовніше, ефективно діагностувати і лікувати хворих. Цього року, в травні, Україна долучилася до європейських стандартів, прийнявши національний протокол лікування хворих із ХХН.

КОМПЛЕКСНІ ПОСЛУГИ ЗА ЄВРОПЕЙСЬКИМИ СТАНДАРТАМИ

Хронічна хвороба нирок має п’ять стадій захворювання. У разі найтяжчої — п’ятої стадії, хворим обов’язково потрібно застосовувати діаліз, найефективнішим методом якого є гемодіаліз із використанням апарата «штучна нирка». Сьогодні в Україні функціонує 61 державний центр гемодіалізу і почали працювати два приватних: у Черкасах (з листопада 2009 року) та Чернігові (з жовтня 2010 року). Останні відкрила компанія «Фрезеніус Медикал Кер» — світовий лідер у галузі організації діалізного лікування, розробці та виробництві високоякісного обладнання й витратних матеріалів для замісної ниркової терапії. Компанія давно відома профільним спеціалістам, адже у сфері гемодіалізу вона працює в Україні понад 15 років. Лікування і застосування методу гемодіалізу в усіх клініках компанії, а їх 2757 по всьому світу, здійснюється у відповідності зі світовими стандартами і протоколами лікування хворих із ХХН. Сьогодні це єдина компанія на вітчизняному ринку медичних послуг, яка надає комплексні послуги для лікування пацієнтів із хронічною хворобою нирок V стадії методом гемодіалізу за світовими стандартами. Окрім того, це одна із перших зарубіжних компаній, яка веде свою діяльність відповідно до процесу реформування вітчизняної медичної галузі. Зокрема, «Фрезеніус Медикал Кер» запропонувала державним центрам гемодіалізу порахувати вартість однієї медичної процедури (адже економічність та ефективність є пріоритетами програми реформування). Лише два вітчизняні центри відгукнулися на цю пропозицію. І з’ясувалося, що вартість однієї процедури в клініці «Фрезеніус Медикал Кер-Україна» не перевищує вартості аналогічних послуг у державних і комунальних закладах охорони здоров’я України.

ПРО КОМЕРЦІЙНУ СКЛАДОВУ, УГОДУ ПРО НАМІРИ І ДОБРЕ ІМ’Я

Компанія «Фрезеніус Медикал Кер-Україна» змогла відкрити два гемодіалізні центри в обласних центрах України за підтримки державних органів влади, адже бюджетні кошти на лікування хворих з ХХН виділяються з місцевих бюджетів. Практика державної підтримки цієї категорії пацієнтів поширена в усьому світі. З обласними державними адміністраціями було укладено протоколи про наміри строком на десять років, згідно з якими компанія «Фрезеніус» зобов’язалася інвестувати в будівництво та обладнання кожної клініки по 3 млн євро. І, звісно, лікувати пацієнтів двох центрів — у Черкасах та Чернігові — за найвищими світовими стандартами. Сьогодні пацієнтами центру гемодіалізу, зокрема в Чернігові, є 49 осіб з п’ятою стадією ХХН, хоча центр розрахований на 255 таких пацієнтів. Уже протягом року з німецькою педантичністю (бо стандарт є стандарт) методом гемодіалізу проводиться лікування цих хворих, кожен із яких має тричі на тиждень відвідувати цей медичний заклад. Адже кілька пропущених підряд процедур можуть призвести до серйозної загрози життю та здоров’ю таких хворих. До речі, показник летальності в діалізному центрі Чернігова становить 4% (в Черкасах 2,5%), в той же час по області станом на 2010 рік він становив 14%. Це доводить наступне: за наявності відповідних системи водоочищення і системи приготування сумішей, дотримання процедури гемодіалізу і її регулярності пацієнт може невизначено довго перебувати на гемодіалізі, при цьому мати високу якість життя. Найстарший пацієнт «Фрезеніусу» живе на гемодіалізі вже протягом сорока двох років. Існує програма, яка нині доступна й нашим хворим, і дає можливість пацієнтам клініки «Фрезеніус» отримувати безкоштовний гемодіаліз у будь-якій зі світових клінік цієї компанії. Завдяки цьому хворі на діалізі мають змогу не сидіти вдома, а мандрувати і відпочивати, про що раніше марно було й мріяти. Прикладом цього є відпочинок в Анталії влітку цього року пацієнтки із Черкаської клініки, яка під час перебування за кордоном мала можливість проходити гемодіаліз в одній із 80 турецьких клінік «Фрезеніуса».

Підготувала Віра ФАЗЛЄЄВА.