КАЛЕНДУЛА Й ШЛУНКУ ДОПОМОЖЕ, Й СЕРЦЕ ПІДТРИМАЄ

Поділитися:
КАЛЕНДУЛА Й ШЛУНКУ ДОПОМОЖЕ, Й СЕРЦЕ ПІДТРИМАЄ

 

Цю квітку легко впізнати серед тисячі інших. Немов промені маленьких сонечок, горять досконалі пелюсточки нагідок - так називають у народі календулу. Де тільки не зустрінеш її – і в Україні, і в європейській частині Росії, в Білорусі, на Північному Кавказі, в Південній Європі, і в Малій Азії… У багатьох країнах світу календулу розводяться як декоративну й лікарську рослину. Вона може бути й гарним букетом на столі, й приправою до супів та салатів, і ліками від багатьох недуг, і засобом для підтримання краси та молодості.

Цілюща сила нагідок

Найцінніше в цій рослині - суцвіття, яке містить багато корисних речовин, зокрема: флавоноїди, стероїди, алкалоїди, кумарини, дубильні речовини, каротиноїди. Також у його складі є значна кількість фітонцидів, органічних кислот (аскорбінова, яблучна, саліцилова), глікозиди, сапоніни, вітамін С, калій, кальцій, магній та ін. Завдяки такому багатому складу календулу широко застосовують як у народній, так і в офіційній медицині.
У народній медицині відзначають її протизапальну, бактерицидну, седативну, антитоксичну, спазмолітичну та сечогінну дію. З квіток календули готують цілющі настої, настоянки, відвари, мазі, олію, які помічні за багатьох захворювань травної та серцево-судинної систем.
Застосовують і свіжий сік суцвіть, який вважається ефективним засобом за стенокардії, гіпертонічної хвороби, атеросклерозу, неврозу. Крім того, він помічний у разі гастриту, виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, колітів та ентероколітів. Зовнішньо його застосовують за нежитю, тріщин ануса, запалень прямої кишки, ерозії шийки матки, білей та трихомонадного кольпіту.
Календула має досить тривалий період цвітіння: від червня й практично до самого жовтня. Тому заготовляти її можна протягом усього літа. Суцвіття зривають вручну в сонячну погоду, коли квіти повністю розпустилися. Зібрану сировину розкладають на горищі в тіні чи сушать у сушарці за температури 45 С.

Настій, настоянка, відвари болячкам завдадуть удару

Для зміцнення кровоносних судин, за гіпертонії та серцевої недостатності помічний настій календули: 1 ст. л. сировини залити 1 склянкою окропу, настояти 30 хв, перецідити. Приймати по 0,25 склянки тричі на день до їди. Помічний цей настій і за холециститу та цирозу печінки (приймати так само).
У разі головного болю, гіпертонії, захворювань травного тракту, аритмії серця, задишки, як жовчогінний засіб, для поліпшення сну й підвищення працездатності приймати по 20-30 крапель настоянки календули тричі на день. Для приготування настоянки в домашніх умовах узяти 20 г календули на 100 мл 70% спирту, настояти 2 тижні. Профільтрувати. Також можна скористатися й аптечним препаратом.
У разі виразки шлунка та дванадцятипалої кишки готують настій чи настоянку з календули.
Настій: 1 ст. л. сировини залити 1 склянкою окропу, настояти 30 хв, перецідити, приймати по 0,25 склянки тричі на день до їди.
Цей настій годиться і в разі жовчнокам’яної хвороби, приймати по 2 ст. л. тричі на день за 20 хв до їди.
Настоянка: настояти сировину на 40% спирті (узяти в співвідношенні 1:10) протягом 7 днів у темному місці, перецідити. Приймати по 20-40 крапель, розвівши їх попередньо в 0,25 склянки перевареної води, тричі на день за 20 хв до їди.
У разі гепатитів як жовчогінний засіб помічний настій календули (готувати так само, як у попередньому рецепті). Приймати теплим по 1-2 ст. л. 2-3 рази на день за 30 хв до їди. Або можна скористатися настоянкою (приготування, як у попередньому рецепті), яку слід приймати по 10-20 крапель на 0,25 склянки перевареної води тричі на день за 30 хв до їди.
За цієї проблеми рекомендують застосовувати й відвар календули: в емальовану ємність покласти 1 ст. л. квіток календули і 1 ст. л. квіток ромашки, залити суміш 1,5 склянки окропу. Накрити кришкою й нагрівати на водяній бані 15 хв, потім настояти протягом 45 хв. Перецідити й довести перевареною водою до початкового об’єму. Приймати по 0,5 склянки тричі на день до їди.
У разі печії 1 ч. л. квіток календули залити склянкою води (бажано джерельною) й залишити настоюватися на 4-6 годин за кімнатної температури чи варити сировину 3-5 хв у киплячий воді. Протягом дня слід випити невеликим ковтками 4 склянки цього засобу.
Гастрит: 2 ч. л. квіток залити 2 склянками окропу, настоювати 15 хв, перецідити. Випити протягом дня. Помічний цей засіб і в разі коліту, ентероколіту та виразки шлунка й дванадцятипалої кишки.
За цієї ж проблеми можна взяти по 1 ст. л. квіток календули, ромашки та деревію звичайного. Усе ретельно перемішати. Звечора 1 ст. л. суміші засипати в термос і залити 1 склянкою окропу. Уранці настій перецідити. Приймати по 1/3 склянки тричі на день за 20 хв до їди. Курс - 3 тижні.
У разі гастриту з підвищеною кислотністю рекомендується наступний засіб: узяти по 1 ст. л. квіток ромашки, деревію, календули й кореня лепехи. Усе ретельно перемішати й залити 0,5 л окропу. Накрити кришкою й настоювати протягом години, потім перецідити. Приймати по 0,5 склянки тричі на день за 15-20 хв до їди. Курс - 2 тижні, потім двотижнева перерва, й знову повторити.
За хвороб підшлункової залози залити 1 ст. л. квіток календули 0,5 л окропу, настояти 30 хв, перецідити. Приймати по 0,5 склянки 4 рази на день за 30 хв до їди. Курс - 1 місяць. Після місяця перерви курс можна повторити.
У разі циститу рекомендується рясне пиття настою календули, який готують таким чином: 4 ст. л. квіток залити 2 склянками окропу, накрити кришкою й поставити в темне, захищене від сонячних променів місце на 1,5 години. Потім перецідити. Приймати по 3 ст. л. настою кожні 20 хв. Крім цього, слід пити неміцний чай, заварений разом з нагідками, бажано несолодкий. Курс - 2 тижні.
У разі стоматиту рекомендують кілька разів на день полоскати ротову порожнину теплим настоєм календули: 1 ст. л. сировини на склянку окропу, настояти, доки не охолоне, перед застосуванням розвести 2 склянками перевареної води. Або можна скористатися 40% настоянкою календули: робити теплі полоскання (1 ч. л. на 1 склянку перевареної води) кілька разів на день.
Пародонтоз: 10 г сировини залити склянкою окропу, настояти 2 години, перецідити й полоскати ротову порожнину.
Ангіна: 1 ст. л. сухих квіток календули залити 1 склянкою окропу, настояти протягом години, добре укутавши, після чого перецідити. Полоскати горло 2-3 рази на день. Для полоскання підійде й спиртова настоянка календули. Для цього 1 ст. л. 70% спиртової настоянки розчинити в склянці перевареної води.
Ячмінь: 10-15 сухих суцвіть календули залити склянкою холодної перевареної води, настояти в теплому місці 30-40 хв, перецідити. Використовувати для примочок і компресів.
Крім того, в разі хвороб очей (ячменя, блефариту, кон'юнктивіту) роблять примочки та промивання 70% настоянкою календули, розведеною перевареною водою у співвідношенні 1:10.
Ефективним є застосування настоянки календули й за гінекологічних проблем: ерозії шийки матки та білей. Настоянку потрібно розвести перевареною водою (1:10) й застосовувати для спринцювань.
Міцний настій календули (3 ст. л. подрібнених квіток залити склянкою окропу, настояти протягом 2 годин) рекомендується для полоскання рота після чищення зубів, кожного прийому їжі, а також на ніч. Гіркота настою сприяє виділенню слини й очищенню слизової оболонки порожнини рота. Цей же настій застосовують для полоскання носоглотки в разі тонзилітів та хронічного нежитю.
У разі грибкових захворювань шкіри рекомендується робити ванночки та примочки з настою календули: складену в 3-4 шари марлю змочити в настої та прикласти до ураженої грибком ділянки.
Аритмія серця: 2 ч. л. суцвіть залити 2 склянками окропу, настояти 1 годину, перецідити. Приймати по 0,5 склянки тричі на день.
Свіже потовчене листя та квіти календули застосовують для компресів та промивань у разі панарицію.
Від бородавок допоможуть позбутися свіжі потовчені квіти рослини. Готову масу слід прикласти до бородавки, а зверху наклеїти пластир. Процедуру робити на ніч, доки бородавка не відпаде.
У разі рахіту та золотухи 1 ч. л. сировини залити 1 склянкою окропу, настояти, укутавши, 1 годину, перецідити. Приймати по 0,25 склянки 3-4 рази на день.
Настій квітів застосовують для примочок та місцевих ванночок за фурункулів, ран, виразок, свищів, пролежнів, забиття, опіків, відморожень, тріщин шкіри. Після промивання уражені місця рекомендується змастити маззю чи олією календули (спосіб приготування подається нижче) чи накласти з них компрес.
Афти: 1 ст. л. сировини залити склянкою окропу, кип’ятити 10 хв, настояти 30 хв, перецідити. Полоскати ротову порожнину.
Закрепи: 1 ст. л. подрібнених сухих квіток календули залити 1 склянкою окропу, кип’ятити під кришкою 5 хв на слабкому вогні. Потім охолодити й перецідити. Приймати по 1 ст. л. 4-5 разів на день. Курс - 10 днів.

Мазь календули зніме свербіж і запалення

Мазь календули рекомендується використовувати зовнішньо для загоєння будь-яких ран і подразнень шкіри. Вона стимулює відновлення тканин і перешкоджає розвитку запальних процесів, має цілющий вплив за всіх видів бактеріальної чи грибкової інфекції шкіри, а також у разі алергійних висипань. Застосовується мазь і за варикозного розширення вен: якщо регулярно її застосовувати, поліпшується циркуляція крові, шкіра стає еластичною й стійкішою до механічних і хімічних подразнень.
Спосіб приготування: 50 г квіток календули подрібнити на порошок, з’єднати з 200 г розтопленої основи (свинячий чи гусячий жир, масло, рідкий вазелін) і ретельно розтерти. Поставити все на водяну баню й, постійно помішуючи дерев’яною лопаткою, нагрівати доти, доки маса не стане однорідною. Зняти з вогню, коли охолоне, перелити в скляну тару. Готовий засіб зберігати в холодильнику.
Мазь від екземи: 1 ч. л. подрібнених на порошок квітів календули змішати з 3 ст. л. вазеліну. Намащувати уражені ділянки шкіри двічі на день - уранці та ввечері.
Мазь від запалень на шкірі: 0,5 склянки квіток календули залити 0,5 склянки окропу. Накрити кришкою й настоювати протягом 2 годин. Перецідити й змішати з 1 ст. л. вазеліну. Змащувати уражені ділянки.

Олія календули - захист від ультрафіолету 

Спосіб приготування: 4-5 ст. л. свіжих квітів календули залити 0,5 л маслинової (соняшникової) олії, настояти на сонці 2 тижні, періодично струшуючи. Перецідити, зберігати в холодильнику.
Існує й інший спосіб приготування: свіжі квітки календули помістити в скляну банку на 3/4 об’єму й залити маслиновою чи соняшниковою олією до верху. Накрити кришкою й поставити в прохолодне місце на 10 днів, періодично струшуючи банку. Перецідити й зберігати в холодильнику.
Це чудовий цілющий засіб першої допомоги за багатьох захворювань. Застосовують олію календули в разі тих само проблем, що й мазь, а також як протизапальний, бактерицидний і дезінфікувальний засіб. Крім того, вона помічна за виразок гомілок, опіків та обморожень і рекомендується для щоденного захисту шкіри будь-якого типу від агресивного впливу навколишнього середовища, зокрема й ультрафіолетових променів. Для цього слід нанести кілька крапель на обличчя й обережно помасажувати шкіру кінчиками пальців.
Цей чудовий засіб годиться й для догляду за шкірою немовлят. Тріщин на пипках (сосках) матерів-годувальниць можна позбутися за допомогою олії календули. Вона ефективна й у разі сухої екземи. Навіть синці минають швидше, якщо змащувати їх цим засобом.
До того ж олію календули рекомендують уживати внутрішньо в разі гастритів, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, захворювань печінки й жовчних шляхів, колітів, ентероколітів, а також як седативний засіб за неврастенії, особливо під час клімаксу. За цих проблем слід приймають по 1 ст. л. олії двічі на день за 30 хв до їди.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.