КАРТОПЛЯ МОЖЕ БУТИ І ЛІКАМИ, Й ОТРУТОЮ

Поділитися:
КАРТОПЛЯ МОЖЕ БУТИ  І ЛІКАМИ, Й ОТРУТОЮ

або Щоб собі не нашкодити, використовуймо правильно дари природи

В Україні, мабуть, жодне господарство в селі не обходиться без картоплі. Адже для наших людей вона, як кажуть, - «другий хліб». І на городі зазвичай саме для картоплі відводять найбільшу ділянку. Та останнім часом у пресі й на телебаченні про неї висловлюються досить негативно, начебто вона лише зашлаковує організм, до того ж є шкідливою, а користі з неї - жодної. Тож розберімося, чи це правда, чи наклеп на овоч, який, люби Боже правду, нерідко рятував людей від голодної смерті.

РОЗПОЧНІМО ЗІ ШКІРКИ…

Картопляна шкірка містить унікальне поєднання калію й цинку, що сприяє правильній роботі серцево-судинної системи, сапоніни й алкалоїди, фенольні сполуки, кумарин і паракумаринову кислоту. Крім того, в шкірці зосереджено ферменти, які позитивно впливають на організм і сприяють перетравлюванню й засвоєнню організмом крохмалю картоплі. Проте найпоширеніші способи приготування картоплі практично зводять нанівець усю її користь, оскільки саме цю частину бульб зрізують. Згідно з останніми дослідженнями, засвоєння їжі відбувається більш ефективно, якщо відбувається взаємодія ферментів самої їжі й шлункового соку. Під час зрізання ж верхнього шару картоплі ми позбавляємо нашу їжу її ферментів, через що вона погано засвоюється, тобто порушується нормальне перероблення поживних речовин і крохмаль проникає у внутрішнє середовище організму, засмічуючи його . А це своєю чергою підвищує схильність до атеросклерозу та інших захворювань. «Чорне» пюре. Із чистих, неушкоджених, добре помитих щіткою бульб грубим шаром зрізують шкірку, пропускають через млинок для м’яса й заливають окропом так, щоб тільки покрити масу, кип’ятять 1-2 хв, настоюють в теплі 7-10 хв. Таке пюре - це концентрована суміш усіх біоактивних лікувальних речовин картоплі. За смаком та виглядом воно, звісно, поступається звичному для нас картопляному пюре, проте лікувальні властивості повністю реабілітують його кулінарні недоліки. «Чорне» пюре можна використовувати для «швидкого» лікування, тобто, коли потрібно інтенсифікувати й підняти ефективність лікування. Його з успіхом застосовують для виведення з організму «застояного» в тканинах організму крохмалю та інших шлаків, воно нормалізує обмінні процеси, серцеву діяльність, травлення, швидко усуває алергію й набряклість. Таке пюре рекомендується за варикозного розширення вен, варикоцеле, геморою, діатезу, артритів, пухлин, наривів тощо. Картопляна вода - це рідина, яка залишилася після варіння необчищеної, тобто «в лушпині», картоплі. Картопляна вода, як і розварена й розім’ята в картопляній воді до пюреподібного стану картопля, має значну лужність і є одним із найліпших олужнювальних напоїв. Вона допомагає виводити з організму шлаки, звільняючи стінки кишечнику від слизу й осаду. Людям, які страждають від артриту, картопляна вода особливо корисна, її слід пити вранці натще, хоча б один раз удень і безпосередньо перед сном. Додатково до такого лікування рекомендується з’їдати щодня 1-2 картоплини (сирі, дрібно натерті на тертці разом зі шкіркою). Добре використовувати цю воду і як відновне пиття під час виходу з голодування, коли кров надто «кисла». «Серцевий» картопляний відвар рекомендується в разі гіпертонії та серцевих хвороб. Готують його таким чином: лушпиння з 4-5 картоплин добре помити, залити 0,5 л води, кип’ятити 15 хв, потім охолодити й процідити. Пити по 0,5 склянки за 30 хв до їди. Тож зі шкіркою все зрозуміло – тут усе корисне. Погляньмо, що під нею…

КОРИСТЬ ЧИ ШКОДА

Якщо ви вважаєте, що в картоплі мало вітамінів, то глибоко помиляєтеся. У ній дуже багато вітаміну С. Крім того, вона містить калій, макро- й мікроелементи, зокрема: кальцій, магній, залізо та фосфор, вітаміни Е і групи В. Картопля корисні для багатьох систем людського організму. Зокрема, вона помічна в разі захворювань травного тракту: виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, гіперацидного гастриту, печії, закрепів тощо. Фітотерапевти стверджують, що півсклянки картопляного соку істотно послаблюють симптоматику хвороби, а в разі виразкової хвороби є ще й непоганим засобом для профілактики загострення. Крім того, сік молодої картоплі в певних випадках є ефективним за головного болю. Високий вміст у картопляних бульбах солей калію робить їх корисною стравою в раціоні людей, які страждають від захворювань серцево-судинної системи. Тертими бульбами лікують опіки, трофічні виразки, екземи, гострі дерматити та гнійничкові захворювання шкіри Та розмови про шкоду картоплі виникли не на порожньому місці: приводом для них стала наявність у ній соланіну - так називається отруйний глікоалкалоїд, який провокує руйнування еритроцитів крові й згубно впливає на нервову систему. Як визначити наявність соланіну в картоплі? Підказка: зелений колір. Якщо бульби мають зеленуватий відтінок, викидайте їх без найменшого жалю й не використовуйте для приготування страв. Соланін також поступово накопичується в картоплі під час її зберігання. Фахівці вважають, що вже в січні картопля може стати небезпечним для здоров’я продуктом, а навесні є однією з причин загального нездужання, яке прийнято списувати на сезонний гіповітаміноз. До речі, в солідних торговельних закладах деяких країн Європи картоплю, що зберігалася більше трьох місяців, знищують, закуповуючи при цьому бульби з теплих країн, де врожай збирають кілька разів на рік.

Увага! Не рекомендується їсти картоплю або, бажано, звести її вживання до мінімуму: • у разі дотриманні дієти під час золотухи; • особам, які страждають від венеричних захворювань; • за сечокам’яної хвороби з вираженою оксалурією, метеоризму; • дуже обережно з малих доз потрібно починати лікування сирою картоплею людям із підвищеною кислотністю шлункового соку, з високим вмістом цукру в крові, хворим на діабет, схильним до ожиріння; • повністю вилучити цей овоч зі свого раціону слід у разі захворювань кишечнику (ентерити, ентероколіти, коліти в стадії загострення). Після прийому сирої картоплі може виникнути неприємне відчуття в горлі. Щоб усунути його, горло потрібно полоскати водою або запити морквяним чи фруктовим соком.

КАРТОПЛЕТЕРАПІЯ

• Сиру очищену терту картоплю вживають у разі захворювань серця, підвищеного артеріальному тиску, виразок у кишечнику та шлунку, хвороб печінки, нирок, підшлункової залози, відкладень солей, геморою, печії, гіркоти в роті й нудоти - приймати по 100-150 г 1-2 рази на день, за 30 хв до їди. Бажано вибирати картоплю з червоною шкіркою. Хворим із виразкою шлунка й кишечнику починати лікування ліпше з 1 ч. л., поступово збільшуючи дозу. • М’якоть тертої картоплі, трохи відтиснувши і загорнувши в бавовняну тканину, прикладають до опіків та ран, шкірних запалень, а також до уражених місць за екземи та червоного вовчаку. Проводять цю процедуру по кілька разів на день і на ніч, поєднуючи примочки та компреси зі вживанням сирої картоплі всередину. • За геморою із сирої картоплі роблять свічки, які вводять у задній прохід на ніч три тижні підряд. Повторюють лікування через 1-2 місяці. • Відвар картоплі, звареної в лушпині, п’ють у разі каменів у нирках по чверті-половині склянки перед їдою, протягом 3 тижнів. Повторюють курс через 1-2 місяці. • Надзвичайно корисні парові картопляні інгаляції, особливо в разі застуди з кашлем, коли важко відходить мокротиння, а також за ларингіту й трахеїту. Для інгаляції ліпше брати дрібну картоплю. Її слід ретельно вимити й варити в невеликій кількості води, щоб випари йшли від картоплі, а не від води. Накрившись із головою, потрібно нахилитися над каструлею таким чином, щоб випари потрапляли на обличчя, і вдихати їх носом та ротом протягом 10-15 хв. Після інгаляції слід відразу ж лягти в ліжко, щоб не охолонути. Якщо запальні процеси перебігають особливо гостро, можна проводити цю процедуру вранці й увечері. • Печена на деревному вугіллі й трохи очищена від золи картопля корисна людям із серцевими захворюваннями, а також у разі алергії, проносів, браку калію в організмі. • Терту масу сирої картоплі накладають тонким шаром на шкіру обличчя за сонячних опіків, екземи, вугрів на 30-40 хв. Після зняття маски обличчя миють теплою водою і змащують кремом. • Аднексит (запалення придатків): приймати щодня натще 1/4-1/3 склянки свіжовичавленого картопляного соку (приблизно з однієї середньої величини картоплини зі шкіркою). • За артритів, поліартритів до хворих суглобів прикладають цілі картопляні бульби. • Ангіна: сік картоплі змішати в рівних пропорціях з журавлинним соком і пити по 0,5 склянки тричі на день. • Гастрит: картопляний сік пити щоразу перед їдою. Рекомендована доза – 0,5 склянки. • М’язові судоми. Це неприємне явище свідчить про брак калію в організмі. Виправити ситуацію можна, вживаючи хоча б раз на два дні порцію відварених або запечених бульб картоплі.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.