КОРІАНДР В АЮРВЕДИЧНІЙ МЕДИЦИНІ

Поділитися:
КОРІАНДР В АЮРВЕДИЧНІЙ МЕДИЦИНІ

Усім знайомий коріандр, його насінням посипають бородинський хліб, а його зелень («кінза» чи «китайська петрушка») вирощують багато городників на присадибних ділянках.
Коріандр широко застосовують в Аюрведі для лікування безлічі станів. Він корисний для серцево-судинної системи.
Основну дію коріандр чинить на травну й сечовидільну системи. Має чудову здатність регулювати апетит, усувати метеоризм. Його використовують для зняття болю в животі. Для цього насіння заварюють окропом і п’ють, як чай.
Справляє коріандр також очищувальну дію, тобто, допомагає позбавити організм накопичених шлаків. Завдяки цій його властивості коріандр слід застосовувати в програмах очищення організму.
Напій із коріандру — хороший засіб у разі печії: знімає печіння в шлунку, відрижку й справляє бактерицидну та загоювальну дію на слизову оболонку стінок шлунка.
Коріандр благотворно впливає на роботу печінки за млявості та застійних явищ у ній і поліпшує апетит. З цією метою його можна застосовувати не тільки як приправу, а й як чай у вигляді настою для пиття до чи після їди. Разом із куркумою коріандр можна застосовувати для лікування гепатиту.
Корисний коріандр у складі комплексної терапії під час лікування ожиріння завдяки своїй властивості розподіляти жир в організмі.
Коріандр застосовують для лікування й профілактичного очищення нирок та сечовивідних шляхів. Допомагає розв’язати такі проблеми, як утруднене чи болісне сечовипускання, інфекції сечовивідних шляхів, камені в нирках і збільшення простати, цистит і пієлонефрит. У складі комплексної терапії допомагає в разі ниркової недостатності. Також коріандр, з огляду на його м’яку сечогінну дію, можна застосовувати під час лікування набряків.
Коріандр і його зелень використовують за генітального герпесу.
Разом із шафраном і куркумою коріандр корисний жінкам у разі запалення тазових органів, у тому числі ендометриту й ендометріозу. Свіжа зелень кінзи — багате джерело фітоестрогенів.
Настій із насіння коріандру: 1—2 ч. л. насіння чи 0,5 ч. л. порошку насіння залити 1 склянкою окропу, настояти 10—20 хв, пити як чай.
Позитивну дію справляє коріандр у разі всіх гарячкових та інфекційних захворювань. На ніч залийте 2 ст. л. коріандру склянкою води кімнатної температури. Настій потрібно випити зранку. Протягом дня рекомендується пити чай (настій) із коріандру з лимоном.
У разі запальних захворювань очей, кон’юнктивіту для промивання застосовують міцний настій коріандру: 1 ст. л. на склянку окропу. Використовувати можна настій кімнатної температури.

Рецепти з коріандром

Коріандр додають у  різні страви: супи, м’ясо, рибу, тушковану капусту, овочі. Пропонуємо кілька кулінарних рецептів.

Картопля, запечена з коріандром

10 картоплин; 0,5 склянки сметани; 3 ст. л. олії; 2 ч. л. солі; 2 ч. л. меленого коріандру та 2 ч. л. насіння коріандру; чорний перець до смаку.
Обчистити картоплю, нарізати її кружальцями, викласти 1/3 в каструлю, змащену маслом. Посипати сіллю, чорним перцем, 1/3 коріандру, полити 1 ст. л. соняшникової олії та залити 1/3 від загальної кількості сметани. Викласти таким чином ще 2 шари й запікати в духовці за температури 200°С 30—40 хв, поки картопля не покриється світло-коричневою скоринкою.

Маринована капуста з коріандром

1 головка капусти (червоноголовкової чи білоголовкової), 1 ст. л. коріандру, сіль (1 кг капусти — 1 ст. л.), чорний перець горошком (кілька), перець червоний (1 стручок), лавровий лист, кориця, гвоздика, оцет (краще натуральний яблучний), цукор (на 1 кг капусти 1-2 ст. л.).
Нашаткувати капусту, посолити й ретельно перемішати. Спеції покласти в банку, щільно накласти капусту й утрамбувати. Залити маринадом: оцет і вода в рівних пропорціях, сіль, цукор. Уже через кілька годин ви можете насолоджуватися ароматною гостренькою капустою з коріандром.

Яблучна паста для солодкого бутерброда

4 склянки дрібно нарізаних яблук; 1 склянка води; 2 ст. л. цукру; 0,5 ч. л. меленого коріандру; щіпка кориці.
Покласти яблука на сковороду, залити водою, додати прянощі, тримати на середньому вогні, через 5 хв додати цукор. Коли паста стане густою та однорідною, вона готова.