МАЛЮК, ВОДА І СОНЦЕ. ШКІРА НЕМОВЛЯТИ ПОТРЕБУЄ ОСОБЛИВОЇ УВАГИ ВЛІТКУ

Поділитися:
МАЛЮК, ВОДА І СОНЦЕ. Шкіра немовляти потребує особливої уваги влітку

Літо — особливо радісна пора для малечі. І для батьків, які всіляко намагаються використати блага наймилішої пори року для оздоровлення дитини. Однак їм не можна забувати, що корисне лише те, що в міру. Особливо коли йдеться про слабкі системи дитячого організму, які в пору його становлення і розвитку мають свої особливості. Це найперше стосується шкіри, котра в дитячому організмі виконує унікальні функції.

НЕ ПРОСТО МАЛЕНЬКА ЛЮДИНА

Шкіра малюка відрізняється від шкіри дорослої людини навіть за зовнішніми ознаками. Коли кажуть комплімент «шкіра, як у немовляти», мають на увазі, що вона надзвичайно ніжна, має приємний рожевий колір. Це через те, що шкіра дитини тонша за шкіру дорослого і до неї підходить багато капілярів, які «просвічуються» рожевим кольором — так влаштована покривна тканина дитячого організму з дуже важливою метою. Річ у тім, що попри загальновідомі функції шкіри, в малюка вона виконує особливу роль — активно дихає (в дитини перших місяців життя — у 8—10 разів активніше, аніж у дорослої людини). І якщо через неправильний догляд пори закупорені, дитині в буквальному розумінні слова бракує кисню. Щоб цього не сталося, потрібно щодня купати малюка (доки йому не виповниться 1 рік). Після року можна купати дитину через день, але влітку знову ж таки переходьте на щоденні ванни.

ПРАВИЛА ПЕРШОГО ЗАПЛИВУ

Зробіть усе можливе, щоб дитина отримувала задоволення від процедури купання — тоді це стане для неї приємною насолодою і дружба з гігієною в майбутньому гарантована. Однак затягувати задоволення без меж не варто. Тривалість щоденної ванни не повинна перевищувати 10 хвилин: зайве змивання захисного покриву не на користь дитячій шкірі. Купати дитину потрібно в чистій воді (до трьох місяців — у перевареній), пізніше — у відстояній упродовж кількох годин. Особливо це стосується міських жителів. Водопровідна вода містить хлор, інші домішки і вони не додають здоров’я дитячій шкірі. Тим більше, що через неї легко проникають усі речовини, які з нею контактують, — знову ж таки через добре кровопостачання і тонкі покриви. Якщо шкіра поглинає корисні речовини (наприклад, мінерали морської солі), це добре, якщо шкідливі — вкрай погано. Це позначається і на стані шкіри, і на всьому організмі дитини. Тому після купання неодмінно облийте дитину джерельною чи питною бутильованою водою. Температура купелі для новонародженого не повинна бути меншою 36—37°С, тепліша вода навантажуватиме серце і судини, холодніша перезбуджуватиме нервову систему (малюк буде неспокійним). Від характеру дитини залежить і час приймання ванни — якщо дитина нервова, погано засинає, ліпше це робити перед сном. Якщо дитя спокійне — обирайте зручний для вас час, але доцільніше в другій половині дня.

МИЙДОДИРЕ, НЕ ПОСПІШАЙ

Щоденні купання не передбачають використання мийних засобів. Вони потрібні тільки тоді, коли дитина забруднилася, якщо ні — раз на тиждень. Вибирайте лише дитяче мило, яке не містить барвників, ароматизаторів, шкідливих домішок. Якщо дитина схильна до алергійних проявів — використовуйте винятково гіпоалергенні засоби догляду за шкірою. А якщо не хочете ризикувати взагалі, користуйтеся такими засобами і для купання здорової дитини до 3-х років. Можливо, ви просто не знаєте про приховану небезпеку. До речі, якщо в мами чи тата є алергія, ймовірність того, що вона передалася у спадок дитині, досить висока (по лінії батька — 50%, по лінії матері — 70%, по лінії обох батьків — 75—80%). Найліпше купувати засоби догляду за дитиною в аптеках — там вони проходять суворий контроль якості та безпечності. Слід бути обережним і з лікарськими травами, особливо із багатокомпонентними ваннами. Не можна одразу заварювати кілька трав — спочатку нехай дитина адаптується до одного засобу. Якщо все нормально, через 3 дні додайте ще одну рослину (всього — не більше 2—3 компонентів). Якщо дитина схильна до алергії, використовуйте трав’яні ванни лише за потреби. Наприклад, якщо малюк неспокійно спить — можна додати у ванну шишки хмелю, мелісу. Протизапальну дію мають ромашка, календула — вони добре гоять пітницю, а звіробій — гнійничкові ураження шкіри. Череда показана в разі алергійних висипань. Узагалі ж купати малюка у травах постійно не варто — достатньо 10—15 процедур.

ДЕ ЖИВЕ ВІТАМІН D

Інша особливість дитячої шкіри — в ній активно виробляється вітамін D. Як стало відомо останнім часом, він потрібен не лише для формування кісткової системи, про що знали й раніше, він також бере участь у діяльності серцево-судинної та імунної систем дитини. Вітамін D надходить в організм двома шляхами — через продукти (його багато у вершковому маслі, риб’ячому жирі, яєчному жовтку) й утворюється в шкірі. Потім він надходить до печінки, транспортна форма вітаміну потрапляє в нирки, де з неї утворюється гормоноактивна форма, яка і регулює згадані процеси — коригує кальцієво-фосфорний обмін, сприяє росту та якості кісток тощо. Щоб ці процеси відбувалися без порушень, шкіра малюка також повинна бути доглянутою і здоровою, отримувати достатню кількість сонця. Але це не означає, що дитину потрібно тримати під прямими сонячними променями. Навпаки, до року цього робити взагалі не можна — достатньо оголити руки, ніжки, личко. Та й узагалі більш-менш повноцінний меланіновий захист формується в дитини до трьох років, і це потрібно пам’ятати «гарячим» батькам, які вважають за потрібне оздоровити малюка на морі. Утім сучасна наука довела, що тривале опромінення ультрафіолетовими променями надзвичайно шкідливе для дитини до 3-х років. Вони проникають навіть через шар води — надійно сховатися від них можна лише на глибині 3 метрів. Тож найрозумніше відпочивати з такою дитиною в середній смузі. Після трьох років можна поїхати на море, але дитина не повинна перебувати на сонці після 10-ї години (білошкіра — після 9-ї), а ввечері — до 17-ї (білошкіра — до 18-ї). Після купання в морі неодмінно сполосніть малюка прісною водою — кришталики солі на сонці можуть спровокувати додатковий опік шкіри. Дітям після трьох років можна використовувати сонцезахисні креми, однак ліпше уникати зайвого сонця, тим більше, що воно може додати багато інших проблем.

УРА, ВОДА!

Ще одна особливість шкіри малюків — вона містить понад 80% води, тоді як у дорослих — до 70%. Однак ця волога не затримується надовго — водний баланс дитячого організму потрібно постійно поповнювати. Як ззовні (якщо в кімнаті сухе повітря — подбайте про додаткове його зволоження: це на користь і легеням, і шкірі дитини), так і зсередини — дотриманням правильного питного режиму. Маленькі діти частіше за дорослих потерпають від перегрівання та зневоднення. Натомість батьки впевнені, що дитина пити не хоче, мовляв, щойно пропонували, а дитина випила лише один ковток. А що, вона повинна була випити склянку? Правильний режим — це пропонувати дитині пити кожні 20 хвилин (якщо вона зовсім маленька, а надворі спекотно). Дитині до року краще давати переварену воду, після року — дитячу бутильовану. Підсолоджувати пиття не варто, підкислити можна (на 1 склянку води додати 10 крапель лимонного соку або розвести з натуральним яблучним соком у пропорції 1:1). Скільки дитина хоче, стільки вона і вип’є, не примушуйте, але через півгодини знову запропонуйте. Тоді зневоднення не буде. Нормою вважається, якщо на 1 кг маси тіла дитини вона випиватиме 150—200 мл води на добу, для дітей старшого віку — 1,5 л рідини на добу (з урахуванням рідких страв). Якщо ж дитина все-таки перегрілася на сонці, залежно від її стану потрібно викликати «швидку» (якщо дитина дуже млява й засинає) або негайно надати допомогу самостійно (якщо симптоми не дуже виражені). Дайте їй попити теплого (не гарячого) чаю — кофеїн тонізує. Якщо шкіра почервоніла — негайно в тінь, обітріть тіло водою температури 25°С. Покладіть прохолодний компрес на скроні і на чоло (на 5 хв). Давайте пити воду трохи нижчої температури, ніж температура навколишнього середовища — маленькими порціями (якщо це дитина до трьох років — по 20—30 мл). І не намагайтеся одразу віднести малюка в приміщення із кондиціонером — різкий перепад температур лише зашкодить. Спочатку потримайте в «перехідній» кімнаті, де температура нижча на 5 градусів, ніж на вулиці, і на 5 градусів вища, ніж там, де працює кондиціонер. Або хоча б попередньо обвійте дитину віялом, газетою. Узагалі ж якщо у квартирі встановлено кондиціонер, дитина не повинна перебувати під струменем холодного повітря. Підтримуйте комфортну температуру — 25°С для малюків до 1 року, 20—22°С — після року.