МИСТЕЦТВО ЗАЛИШАТИСЯ МОЛОДИМ ВІД 69-РІЧНОГО ВЛАДА БУГАЄНКА

Поділитися:
МИСТЕЦТВО ЗАЛИШАТИСЯ МОЛОДИМ ВІД 69-річного ВЛАДА БУГАЄНКА

Коли Природа не дала здоров’я, його можна здобути самостійно

Не давати собі зістаритися, хникати, хворіти, зберегти бадьорість і здоров'я – це ціле мистецтво, якому слід навчитися. Людина може спокійно подовжити своє здорове й активне життя на 20-30 років, коли дотримуватиметься певних життєвих правил, що сприяють довголіттю, дбайливо ставитиметься до свого організму й постійно працюватиме над своїм вдосконаленням. У цьому на власному прикладі упевнився  Влад Бугаєнко – дослідник фізичних можливостей людського організму, шанувальник і пропагандист активного й здорового способу життя, шестиразовий чемпіон України у своєму віці з бігу, викладач факультету «Здоровий спосіб життя» Київського університету «Третій вік».

Якщо хочеш бути здоровим – будь ним!

- Пане Владе, як вам вдається  у свої 69 мати такий молодий та бадьорий вигляд?
- Колись в юності я прочитав вислів: «Якщо хочеш бути щасливим - будь ним». Тепер, через багато років, я беру на себе право перефразувати його: «Якщо хочеш бути здоровим - будь ним!»
Природа від народження не дала мені міцного здоров'я. У дитинстві я постійно хворів, був звільнений від шкільних занять фізкультурою через хворобу серця - блокаду правої ніжки пучка Гіса - це порушення зв'язку між центральною нервовою системою і серцем. Тобто серце отримує навантаження, а мозок цього не відчуває і не дає команду вчасно зупинитися.
Коли мені виповнилось 15 років –хлопчики у цьому віці вже починають задивлятися на дівчаток – я вирішив, що неповноцінний. Адже був слабким, до того ж мав купу комплексів. Мене, звичайно, не влаштовував такий стан речей, і я став шукати шляхи до здорового існування. Для початку  знайшов собі підходящу гілку на дереві й щодня підтягувався. Також підбив свого шкільного приятеля: піти на ферму й випросити там гирю. Крім того, у своєму дворі  відміряв собі бігову доріжку й влаштував місце для стрибків. Таким чином, завдяки регулярним заняттям, я почувався набагато ліпше, повноцінніше. Тоді  зрозумів для себе одну річ: якщо щось наполегливо робити, то результати рано чи пізно обов'язково з'являться.
- Владе, а як у подальшому склалася ваша доля? Ви, мабуть, стали справжнім спортсменом?
- Я стояв за крок до великого спорту. Після армії та закінчення інституту мене розподілили до Мінська. Це було велике об'єднання, де працювало близько 30 000 тисяч осіб. Восени там регулярно проводився масовий крос. До того часу фізично я вже багато чого досяг, зокрема з бігу. Тому на цих змаганнях показав досить-таки непоганий результат, і мене запросили до спортивного клубу, а в подальшому запропонували увійти й до складу команди. Але для цього потрібно було пройти медичну комісію. І на першій же перевірці мені сказали: «Стоп! У вас передінфарктний стан». Звичайно, вони не знали про мій діагноз, тому запросили тренера й запропонували створити для мене щадний режим: я цілий місяць повинен був бігати не більше, ніж 10 кілометрів на день. Через місяць я знову прийшов на комісію - те саме. На цей раз сказали, щоб місяць узагалі не бігав і жодних навантажень. На третій перевірці -  знову те саме. Таким чином, двері до професійної команди  було зачинено. Мені пропонували зайнятися якимись іншими видами спорту, що не пов’язані з навантаженням на серце. Але я вирішив не здаватися і продовжував тренування з бігу самостійно. До того ж  почав випробовувати на собі різноманітні оздоровчі методики та системи: голодування, моржування, якийсь час дотримувався системи Іванова, займався гантелями, плаванням, диханням за методикою Стрельникової та ін. У результаті я позбувся усіх хвороб і у свої 69  почуваю себе добре. Підсумком моїх пошуків, дослідів та експериментів є авторська універсальна система оздоровлення й подовження активної молодості: «Мистецтво здоров'я і довголіття», яку я продовжую удосконалювати. Ця методика заснована на законах природи й розумній практичній взаємодії людини з нею, а точніше зі стихіями.

Уджаї – дихання, яке подовжує життя

- Ваша оздоровча система ґрунтується на взаємодії зі стихіями. Поясніть, будь ласка, як це відбувається?
- Як у природі, так і в людині присутні 5 стихій: вогонь, повітря, вода, земля та ефір. Коли в людині гармонійно взаємодіють усі стихії, то особистість стає цілісною, минає багато комплексів та проблем, з'являється нове бачення світу, себе й оточуючих людей.
Наприклад, стихія повітря безпосередньо пов’язана з нашим диханням. На Сході вважають, що за допомогою дихання людина отримує життєву енергію (прану) і для ліпшого надходження цієї енергії процес дихання рекомендується свідомо контролювати. Найперше, що слід зауважити: дихати потрібно тільки носом - завжди і скрізь. А для того щоб повітря оновлювалося повністю, дихання має відбуватися не грудною кліткою, а животом, розширюючи м'язи діафрагми й черевного преса. У цьому разі кисень глибше проникає в легені, а потім і в кров. Достатнє насичення ним крові  перешкоджає утворенню тромбів і виникненню гіпертонії, нормалізує обмін речовин, стимулює розумову й нервову діяльність.
На своїх заняттях я наполягаю, щоб мої підопічні дихали Уджайї. У перекладі це слово означає «подих перемоги». Вважається, що той, хто освоїв і постійно практикує таке дихання, назавжди забуває про хвороби. У процесі такого дихання голосова щілина частково перекрита, а гортань напружена. Вдих і видих при цьому мають бути повними, глибокими й повільними. Це дихання повинне супроводжуватися характерним «шипінням» чи «шелестінням». Звук з'являється  внаслідок частково перекритої голосової щілини, через що  повітрю проходити важче. Під час Уджаї у півтора рази підвищується насичення крові киснем, легені добре вентилюються, це дає змогу швидко відновлюватися після тривалої виснажливої ​​роботи, як фізичної, так і розумової.
Кажуть, людині дано від природи певну кількість серцевих ударів. Отже, що частіше б'ється серце, то коротше життя. Те саме стосується й дихання. Коли людина дихає Уджайї,  у неї уповільнюється вдих і видих, таким чином вона подовжує своє життя.

Вогонь-цілитель очистить від негативу

- А що Ви скажете про вогонь?
- Фізичний вогонь сам по собі цілитель, він очищає енергетичне поле людини, її  тонкі тіла. Перебування біля нього можна назвати оздоровчою процедурою. Для очищення досить посидіти біля багаття, каміна чи хоча б свічки. Сидіти біля вогню потрібно доти, доки самі не відчуєте, що вже вистачить -  враз стане добре й легко. Це означає, що вогонь спалив увесь негатив й очистив вашу енергетику. Якщо немає можливості посидіти біля каміна чи багаття, то можна скористатися й свічками.
Вогонь має безліч видів. До цієї стихії можна віднести й Сонце. Тому засмагати дуже корисно. Існують періоди, коли наше світило випромінює підвищену кількість ультрафіолетових променів, які можуть завдати шкоди організму людини. А захист від них - засмага. Але тут важливо знати, що цілющими є лише ранкові промені.

Гарячий душ – обов’язкова вранішня процедура

- Пане Владе, а до взаємодії зі стихією води, мабуть, відносяться водні процедури?
- Так, зокрема душ: вранішній і вечірній. Однак вранці гарячий душ корисніший, ніж увечері.
- А чому саме вранці і у саме гарячий, а не холодний чи, наприклад, контрастний?
- Річ у тім, що до обов'язкових ранкових процедур, крім чищення зубів і язика, має входити й гарячий душ. Як в природі існує прилив і відлив, захід і схід, так само й у людському організмі: є час засвоєння і час виділення. Видільна функція, як відомо, проходить уночі. Тому вживання їжі пізно ввечері та вночі можна назвати злочином щодо свого організму, бо відбувається виділення, а не засвоєння. І в цьому процесі бере участь найбільший орган  - шкіра. Тож її так само, як зуби та язик, потрібно очищати вранці. Найліпше це робити під гарячим душем.
Чому саме гарячим? Річ у тім, що температура тіла людини за ніч знижується, а енергія гарячої води наповнює і зігріває - відповідно температура підвищується і людина почувається бадьоріше. Приймаючи душ, слід обов’язково очищувати шкіру за допомогою жорсткої щітки чи гумки, і без мила.
- Пане Владе, а як щодо контрастного душу? Ви рекомендуєте його застосовувати?
- Звичайно. Користь контрастного душу безперечна. Але його треба робити двічі-тричі на тиждень, а не щодень, і бажано вранці. Процедура проведення має бути такою: починати з гарячої води, добре прогріти тіло й тільки потім перемикати на холодну. При цьому потрібно ніби імітувати входження в холодну воду. Тобто спочатку спрямувати струмінь на ноги й  повільно рухатися вгору: на гомілки, стегна, таз, груди й так до голови. Коли дійдете до голови,  достатньо 5-7 секунд холодного душу, не більше, - і  переключити на гарячий. Добре прогрітися і  знову переключити на холодний. Другий раз  вода  не буде здаватися такою холодною. Для загартування достатньо 3-5 циклів.

У клітину потрапляє лише жива вода

-Пане Владе, а чи взаємодіємо ми з цією стихією,  коли п’ємо воду? Адже без неї  людина довго не проживе?
- Так, вода найважливіший чинник нашої життєдіяльності. Проте тут важливо звернути увагу на її  якість води. Адже саме від цього залежить наше здоров’я і, як вже довели вчені, довголіття. Спеціалісти рекомендують пити м'яку воду. За статистикою, ті, хто п'є жорстку, довго не живуть. У такій воді міститься багато кальцію, який зумовлює остеопороз. Так, саме надмір кальцію, а не його нестача, робить кістки крихкими.
Є різні прості способи зробити воду м'якою. Особисто я роблю собі талу воду за певною технологією. Тала вода у мене і м'яка, й очищена, і структурована. Інший простий і доступний спосіб - закип'ятити її. Але тут палиця на два кінці: усунувши з води кальцій - ми зробили її мертвою. Таку воду треба оживити, структурувати. Для цього її потрібно повільно переливати з однієї ємності в іншу, імітуючи водоспад, близько 30 разів. Під час переливання вона насичується киснем, структурується й перетворюється на живу. 
Тільки структурована вода може потрапити в середину клітини, аби донести їй потрібні мікроелементи й очистити від шлаків. Ось чому так важливо пити живу структуровану воду.

Після заходу сонця – їжа може стати отрутою

- Пане Владе, на черзі стихія земля?
-  З нею людина взаємодіє  через харчування та рух. Слід зазначити, що після заходу сонця бажано взагалі не їсти, особливо фрукти. Інакше, як вважають йоги, вони перетворюються на отруту.  Це сонячний продукт, тому  корисні тільки тоді, коли сонце на небі. Після ж заходу в організмі людини не виробляється потрібний фермент для їх розщеплення.
Узагалі харчування має відбуватися за сонцем. Тобто, що вище світило, то ліпше працює система травлення. Основний прийом їжі рекомендується здійснювати з 12 до 14 години дня, коли пік сонячної активності максимальний.
Однак жодне харчування не дасть потрібного ефекту без руху, тобто фізичних занять.
- Залишилася остання стихія – ефір…
- Сюди можна віднести позитивне мислення, медитацію, заспокоєння розуму, спокійне реагування на всі життєві події та ситуації. Ідеальний спосіб заспокоїтися і розслабитися - це навчитися виконувати основну йогівську позу – Шавасану. Йоги вважають, що 10 хвилин Шавасани можуть замінити 1 годину повноцінного сну. Для повного розслаблення у цій позі, слід лягти й подумки розслабляти своє тіло з ніг до голови.

Життєвий тонус підніме правильне пробудження

- Пане Владе, зараз в осінньо-зимовий період, організм людини найбільше потребує якихось стимуляторів для своєї активності. Що ви може порекомендувати нашим читачам для підняття  життєвого тонусу, зокрема вранці?
- У мене є комплекс, який називається «Постільна йога». Це частина моєї оздоровчої системи. Він спрямований на загальне оздоровлення, підвищення витривалості та працездатності. Після виконання «Постільної йоги» людина почуває бадьорість та активність. Але цей комплекс має дуже великий обсяг.
- Так, ми обов’язково  розповімо про нього в наступних числах газети. Але, можливо, є якийсь мінімум, що вранці допоможе збадьоритись?
Якщо немає часу на «Постільну йогу», то можна зробити тільки «пробудження». Сюди входить: очищення язика, зубів, гарячий душ, після якого обов'язково потрібно насухо витертися, самомасаж усього тіла. Для цього слід спочатку підготовити свої руки: промасажувати кожен палець, потерти долоню об долоню, кілька разів гарненько струсити їх, поляпати ними. Таким чином ми підготували руки до самомасажу, який починаємо з вух: погнути, покрутити їх, як зовні, так і зсередини,  щоб вони «загорілися». Потім промасажувати голову. Зробити точковий масаж обличчя, зокрема промасажувати ділянки скронь, міжбрів’я, точки з обох боків ніздрів, на середині підборіддя та інші.  Після цього потрібно добре похлопати себе, починаючи з голови й поступово спускаючись до ніг. І хоча б 20-30 разів струсити все своє тіло, підстрибуючи на п'ятах і не відриваючи носків від підлоги. Це так звана перша частина пробудження. Якщо у вас немає часу для продовження заняття, то цього, в принципі, достатньо, аби зарядити себе енергією на цілий день. Але якщо маєте час,  ліпше зробити «Постільну йогу».

Розмову вела Алла ГРІШИЛО.