«НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФІЛАКТИЧНОЇ ТА КЛІНІЧНОЇ МЕДИЦИНИ» . ТУТ ПОДОВЖУЮТЬ ПАЦІЄНТАМ ЖИТТЯ

«НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФІЛАКТИЧНОЇ ТА КЛІНІЧНОЇ МЕДИЦИНИ» . ТУТ ПОДОВЖУЮТЬ ПАЦІЄНТАМ ЖИТТЯ

Віртуози новітніх медичних технологій передають свій досвід колегам

Нашим читачам добре відома назва Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами (ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС), яку очолює доктор медичних наук Дмитро Дячук. І не лише тому, що ми не раз писали про унікальні малоінвазивні операції, зокрема, випаровування аденоми передміхурової залози, дроблення й виведення каміння з нирок, мікрохірургічна й лапароскопічна резекція вен сім’яного канатика в разі варикоцеле та інші, які виконують фахівці Центру. А ще й тому, що багато передплатників «Здоров’я і довголіття» саме тут змогли отримати кваліфіковану консультацію, якісну медичну допомогу, поліпшити своє здоров’я. У цій науково-лікувальній установі надають усі види медичної допомоги: від амбулаторно-поліклінічної до спеціалізованої високотехнологічної. І незважаючи на те, що чимало людей, яких обслуговує Центр, - похилого й старечого віку, середня тривалість життя його пацієнтів на 9 років вища порівняно з цим показником по Україні. Крім того, як зазначив заступник директора з наукової роботи, доктор медичних наук, професор Михайло Коломоєць, серед працездатних пацієнтів НПЦ ПКМ у 2012 року не зафіксовано жодного випадку смерті від інсульту. Завдяки тому, що в установі діє система профілактичних заходів, зокрема щорічні огляди та диспансерний нагляд, наявність власної підстанції швидкої допомоги, електронна картотека пацієнтів, у лікарів є можливість завчасно, на ранніх стадіях, виявляти захворювання, в тому числі й онкологічні.

Для підвищення кваліфікації

НПЦ ПКМ є не лише науковою, клінічною, лікувально-профілактичною, а й освітньою установою. Саме з метою розвитку післядипломної та безперервної професійної освіти лікарів та медичних сестер у 2008 році було створено Центр підвищення кваліфікації лікарів та молодших спеціалістів з медичною освітою (ЦПКЛМСМО), який очолює старший науковий співробітник наукового відділу внутрішньої медицини, кандидат медичних наук Тетяна Ласиця. До навчального процесу залучено провідних наукових працівників та найбільш досвідчених лікарів Науково-практичного центру, зокрема 20 докторів медичних наук і 44 кандидатів медичних наук.
У процесі навчання лікарі набувають знань і вмінь, які дають змогу використовувати на практиці сучасні досягнення лікування й профілактики хронічних соціально небезпечних захворювань. Особливістю підвищення кваліфікації у форматі циклів інформації та стажування є те, що лікарі набувають теоретичних знань, навичок з інноваційних технологій у сучасних високотехнологічних відділеннях. Зокрема, вони мають можливість закріпити свої знання на практиці в хірургічному та рентгено-ендоваскулярному центрах. Методичне забезпечення навчального процесу розробляється на основі чинних в Україні нормативів та медико-технологічної документації ДНУ«НПЦ ПКМ» ДУС, а безпосереднє впровадження знань та умінь відбувається на робочому місці.

Навчитися надання невідкладної допомоги може кожний

У структурі ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної і клінічної медицини» ДУС діє один із небагатьох в Україні Навчально-тренувальний центр (НТЦ). Висококласні фахівці НПЦ ПКМ діляться своїми вміннями й знаннями не тільки з медиками, а й людьми без медичної освіти, вчать надавати невідкладну допомогу в екстремальних ситуаціях тощо. Так, відомо, як багато життів забирає раптова смерть від серцевих нападів. В основному вона настає в перші хвилини та години від початку нападу: вдома, на роботі, на відпочинку, на вулиці ще до прибуття швидкої медичної допомоги: зупиняється серце. Як правило, за кожним таким випадком - хронічне захворювання без симптомів. У багатьох з тих, хто помер раптово, серцевий напад був першим і єдиним проявом захворювання. Якщо в такій ситуації медична допомога надається одразу, навіть не медиком, а людиною, яка вміє це робити, то постраждалого рятують у понад 20 відсотків випадків. Якщо заходи вжито з першої хвилини, то ритм серця відновлюється майже в 90 відсотках випадків. Тому, що більше тих, хто знає, як поводитися в екстремальній ситуації, то більше врятованих життів.
У Навчально-тренувальному центрі створено всі умови для успішного навчання слухачів: аудиторію для теоретичних занять обладнано ноутбуком, проектором, таблицями й схемами, є конференц-зал, доступ до Інтернету тощо.
- Центр обладнано найсучаснішими тренувальними манекенами, - розповідає його завідувач, перший заступник голови правління Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги Павло Римаренко, – зокрема для імітації серцево-легеневої реанімації дорослого, підлітка, новонародженого, для імітації допомоги в разі політравми, пневмотораксу, внутрішньовенних інфузій, катетеризації центральних вен, пологів, інтерактивною системою для дефібриляції. На цих моделях під час навчання курсанти відпрацьовують навички, які допоможуть їм у реальних ситуаціях діяти швидко й правильно.
Медичні працівники, які мають досвід практичної роботи й пройшли підготовку за спеціальною програмою, вчать лікарів, молодших медичних спеціалістів. Усі, хто працює в нашому закладі, вміють надавати невідкладну допомогу за травм, кровотеч, серцевих нападів, приймати пологи тощо.
Навчально-методичне забезпечення охоплює навчальні та робочі навчальні програми підготовки з відповідних спеціальностей (терапія, хірургія, судинна хірургія, гінекологія, урологія, нервові хвороби тощо), календарні плани теоретичних і практичних занять циклів, методичні рекомендації для викладачів та слухачів, комплекси тестових завдань, банк ситуаційних завдань тощо. За 5 років роботи (з 2009 по 2013) у Центрі підвищення кваліфікації лікарів та молодших спеціалістів з медичною освітою 1545 слухачів підвищили свою кваліфікацію.
До речі, нині ДНУ «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС готується до проведення чергової ліцензійної експертизи освітнього підрозділу та ліцензування найвищої форми підвищення кваліфікації лікарів – клінічної ординатури.

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.