НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛІКУВАННЯ АДЕНОМИ ПРОСТАТИ Й СЕЧОКАМ’ЯНОЇ ХВОРОБИ

Поділитися:
НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЛІКУВАННЯ АДЕНОМИ  ПРОСТАТИ Й СЕЧОКАМ’ЯНОЇ ХВОРОБИ

ІННОВАЦІЇ У ВІДДІЛІ МАЛОІНВАЗИВНОЇ ХІРУРГІЇ

Моєму знайомому Сергію в районній лікарні, куди він звернувся через біль внизу живота й утруднене сечовипускання, діагностували злоякісну пухлину в сечовому міхурі. Не вагаючись, порадила йому проконсультуватися у фахівців Науково-практичного центру профілактичної і клінічної медицини (НПЦ ПКМ) Державного управління справами (ДУС), зокрема в кандидата медичних наук головного спеціаліста з урології Андрія Журавчака. Незважаючи на те, що в Андрія Зеновійовича розписана кожна хвилина (операції, консультації, конференції тощо), він прийняв Сергія, й наступного дня мій приятель уже робив усі потрібні аналізи, готуючись до операції. Сама ж операція, хоча, власне, це слово не зовсім підходить до малотравматичного методу, яким видалили пухлину зі стінки сечового міхура, зайняла 1 годину. А ще через 2 доби, надавши належні рекомендації, Сергія виписали додому для реабілітації. За словами хірурга, якогось особливого режиму харчування чи лікування після операції такі хворі не потребують, але кожні три місяці їм потрібно проходити обстеження.

На запитання, щодо чинників, які можуть спровокувати захворювання сечового міхура, Андрій Зеновійович відповів: «До них можна напевно віднести таку шкідливу звичку, як куріння. Патологічний процес може тривати й після того, як позбулися шкідливої звички, через необоротні зміни, що сталися в організмі, і в крові зокрема». Також, за словами фахівця, на розвиток новоутворень впливає місце роботи, наприклад, шкідливі виробництва, неблагополучне екологічне середовище тощо.

«ПРОВЕСТИ» КАМІНЬ З НИРКИ - ЯК ВЕРБЛЮДА ЧЕРЕЗ ВУШКО ГОЛКИ

Як розповів Андрій Журавчак, малотравматичні хірургічні методики лікування в урології (захворювання сечового міхура, чоловічих статевих органів, передміхурової залози, а також сечокам’яна хвороба) є спеціалізацією відділу малоінвазивної хірургії НПЦ ПКМ ДУС. Так, у кабінеті Андрія Журавчака колекція різного виду каменів (середній розмір як куряче яйце) нагадує про той час, коли їх видалення було можливе лише разом з ниркою чи її частиною. Нині для лікування сечокам’яної хвороби фахівці ДУС використовують малоінвазивний метод – черезшкірну нефролітотрипсію. Як розповів Андрій Зеновійович, цей метод дає можливість за допомогою спеціального приладу, який вводять через уретру, подрібнити й вилучити з нирки камені будь-якого розміру й виду (оксалати, фосфати, урати). Немов верблюда через вушко голки, так хірурги-урологи «проводять» уже подрібнені камені через отвір діаметром 1 см у хворому органі. Увесь процес триває в середньому 1 годину. Після триденного перебування в стаціонарі пацієнта зазвичай виписують додому для реабілітації.

«А нещодавно, - розповідає Андрій Журавчак, - ми придбали нове обладнання для міні-літотрипсії, яке дає змогу подрібнювати лазером і видаляти камінці до 1,5 см в діаметрі через отвір розміром менш як 1 см і виписувати хворих додому вже на наступний день. До речі, під час застосування лапароскопічної методики в лікуванні сечокам’яної хвороби потрібно зробити кілька отворів, створити штучно порожнину (наприклад, в очеревині), наповнену газом, для того щоб можна було здійснювати маніпуляції лапароскопом. При цьому час перебування в стаціонарі триваліший, як і сам процес реабілітації».

Проте метод лапароскопічних та ретроперитонеоскопічних операцій з успіхом використовують у центрі для лікування інших захворювань нирок, зокрема, пластики пієлоуретрального сегмента. Це вроджена аномалія, за якої спостерігається звуження виходу з нирки, яке перешкоджає виведенню сечі. Зазвичай такі оперативні втручання виконують ще в юному віці з мінімальними косметичними дефектами.

Лапароскопія також посідає чільне місце в хірургічному лікуванні злоякісних пухлин нирок та простати. Стрімко розвиваючись, ця методика має перспективу витіснити відкриті оперативні втручання в найближчому майбутньому. А у відділі малоінвазивної хірургії НПЦ ПКМ ДУС група лікарів-урологів під керівництвом доцента Журавчака вже сьогодні здійснює ці втручання, рятуючи життя хворим.

АДЕНОМУ ПРОСТАТИ МОЖНА … ВИПАРУВАТИ

До найсучасніших малоінвазивних методів лікування, які широко застосовують лікарі-урологи Науково-практичного центру профілактичної і клінічної медицини, належить трансуретральне лазерне випаровування (чи, як кажуть випалювання) аденоми передміхурової залози.

«Метод має багато переваг над резекцією аденоми через уретру, - зазначив Андрій Журавчак, - під час якої може виникнути кровотеча, збільшитися час оперативного втручання залежно від розмірів аденоми тощо. Крім того, є ризик, що у відкриті вени потрапить рідина, яку використовують для промивання операційного поля, що може призвести до фатальних ускладнень».

Натомість трансуретральний метод, наголосив уролог, за допомогою лазера дає змогу безпечно оперувати хворих з високим ризиком, у тому числі серцево-судинними захворюваннями, після інсультів, людей похилого віку.

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.