Прочитала цікаву статтю про омелу. Хотілось би знати, чи залежать корисні властивості цієї рослини від дерева, на якому вона росте?
З повагою Лідія Іванівна.
м. Прилуки.
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.
Омела – це рослина-напівпаразит, яка росте на гілочках деревах. Цвіте в березні-квітні, а сировину – молоді гілки з листочками - збирають восени і взимку. Незалежно від того, на якому дереві омела росте, вона має оздоровчі властивості, й гіпотензивні зокрема, тому корисна людям з підвищеним артеріальним тиском. З’ясовано, що крім в’яжучої, діуретичної, кровоспинної, глистогінної дії, рослина має цитостатичні (протипухлинні) властивості. Препарати омели корисні подагрикам, в яких послаблена вивідна функція, наприклад, щодо солей сечової кислоти.
Експериментальні дані показали, що найбільші оздоровчі властивості має омела, яка виросла на дубі, яворі чи яблуні. У народній медицині препарати з неї вживають у разі шлунково-кишкових хвороб, болю в животі, маткових і гемороїдальних кровотеч, дифтерії, епілепсії. .
Препарати омели підвищують життєвий тонус, нормалізують мозковий кровообіг. Особливо корисна омела людям похилого віку, в яких порушений мозковий кровообіг, часто бувають запаморочення. Невеликі добавки до чаю використовують як загальнозміцнювальний засіб. Настій омели: 15 г подрібненої сировини залити 200 мл окропу. Настояти до охолодження й приймати по 1 ст. л. тричі на день. Холодний настій: 0,5-1 ч. л. омели залити склянкою холодної перевареної води. Настояти ніч, приймати по третині склянки тричі на день.
Особливо гарний оздоровчий ефект дає поєднання омели з травою деревію. Настій (2 ст. л. на 1 л окропу ) суміші омели й деревію, взятих порівно, використовують зовні для промивання піхви в разі кольпіту та білей. Також можна приготувати спиртову настоянку рослини на 70% спирті у співвідношенні 1:5. Приймати по 50 крапель тричі на день.
Як глистогінний засіб (особливо помічний від аскарид і круглих глистів) вживають суміш порошку омели разом з корінням валеріани (1:2). Приймають по 0,5-1 ч. л. три дні поспіль, запиваючи водою та заїдаючи тертою свіжою морквою, яка також має глистогінні властивості.
Проте треба пам’ятати: рослина (особливо плоди) отруйна, тому передозування та тривале користування неприпустимі. Починати оздоровлення потрібно з невеликої дози, зважаючи на реакцію організму.