ОПЕРАЦІЇ «НАДІЇ», АБО НОВЕ В ПРОТЕЗУВАННІ СУГЛОБІВ

Поділитися:
ОПЕРАЦІЇ «НАДІЇ»,  або НОВЕ В ПРОТЕЗУВАННІ СУГЛОБІВ

Із кожним роком усе більше вдосконалюються методи й технології протезування, зокрема, з ендопротезування колінного й тазостегнового суглобів, які застосовують у відділенні ортопедії, артрології та спортивної травми Запорізької обласної клінічної лікарні. Про досягнення в цій галузі фахівців відділення розмова з його завідувачем ортопедом-травматологом Олегом Банітом і завідувачем кафедри травматології та ортопедії Запорізького державного медичного університету, лікарем ортопедом-травматологом Максимом ГОЛОВАХОЮ.

Операція через два проколи

- Олеже Васильовичу, які операції проводять у вашому відділенні?
- У відділенні щороку виконують близько 200 операцій із протезування різних суглобів, як дрібних, так і великих. Ми проводимо малотравматичні артроскопічні операції - позбавляємо болю, що спричиняє страждання, в суглобі (колінному, плечовому, ліктьовому, гомілковостопному) і в короткі терміни повертаємо до колишньої фізичної активності. Операція проводиться через 2 крихітних проколи, завдяки чому досягається максимальний косметичний ефект і мінімальний післяопераційний больовий синдром. Тривалість госпіталізації - всього 2-3 дні. Фахівці відділення мають високий рівень і багаторічний досвід операцій із заміни колінного й тазостегнового суглобів.
Естетична ортопедія (оперативне лікування «шишок» і «кісточок» на стопі) та корекція форми нижніх кінцівок. Ці проблеми найчастіше виникають у жінок, тому ми пропонуємо їх розв’язання з максимальним косметичним ефектом незалежно від ступеня деформації. Сміливо беремося за лікування вроджених, набутих і посттравматичних захворювань та деформацій опорно-рухового апарату; свіжі й застарілі ушкодження м’язів, сухожиль, хрящів, менісків, сумково-зв’язкового апарату суглобів верхньої та нижньої кінцівок (гостра та хронічна нестабільність); несправжні суглоби й неправильно зрощені переломи кісток; артрити й артрози великих суглобів різної етіології; пухлини, пухлиноподібні захворювання опорно-рухового апарату; остеохондропатії та їх наслідки.
Крім того, в нас існують індивідуальні програми реабілітації, які дають змогу швидше відновитися після операції, запобігти розвитку ускладнень, прискорити процес одужання й можливість швидше повернутися до активного способу життя. Також ми використовуємо сучасні безопераційні методи лікування травм і захворювань опорно-рухового апарату, зокрема ударно-хвильову терапію, ін’єкції факторів росту, внутрішньосуглобові ін’єкції препаратів гіалуронової кислоти.
У клініці проводиться точна діагностика травм і захворювань: комп’ютерна (КТ) та магнітно-резонансна (МРТ)томографія, цифрова рентгенографія, денситометрія, ультразвукова та інші методи діагностики, які дають змогу поставити діагноз швидко, точно й безболісно.
Велику роль в одужанні пацієнтів відіграє обстановка, в якій відбувається лікування. Ми докладаємо максимум зусиль, аби забезпечити комфортні умови для пацієнта в період його перебування у відділенні.

Кожному пацієнту індивідуальний підбір протеза

- Максиме Леонідовичу, які пацієнти найчастіше до вас звертаються?
- Сьогодні вік тих, кому потрібне ендопротезування суглобів, значно помолодшав. Тому ми стежимо за останніми світовими тенденціями у сфері розробки моделей протезів, щоб мати можливість встановлювати їх своїм пацієнтам на максимально тривалий термін. Сьогодні ендопротезування суглобів - це операції «надії». Завдяки високій кваліфікації фахівців відділення та високотехнологічному зарубіжному обладнанню, пацієнтам встановлюють найостанніші розробки ендопротезів світових виробників: США, Італія та ін. Деякі моделі ендопротезів колінного й тазостегнового суглобів іноземних фірм вперше в Україні було встановлено саме в нашому відділенні.
Щорічно з’являються нові технології, зменшується розмір імплантата, щоб максимально зберегти кісткову тканину. Використовуються сучасні покриття, які дають змогу кістці ефективніше вростати в ендопротез. Для всіх сучасних ендопротезів, особливо для молодих пацієнтів, використовують матеріали, максимально стійкі до зношування. Річ у тім, що молодим пацієнтам потрібно бути готовими як мінімум до ще однієї операції - із заміни суглоба, оскільки вони не вічні, хоча термін служби імплантата становить 20-30 років.
Рівень таких операцій значно зріс, і люди мають реальний шанс повернутися до повноцінного життя. Звичайно, є в таких операцій і ризики, але вони загальновідомі: можливі й занесення інфекції, й нестабільність імплантата, але це залежить від якості самої операції.
Хочу відзначити, що для кожного пацієнта ми підбираємо ендопротез суто індивідуально, з урахуванням усіх особливостей організму. Нещодавно з дисплазією кульшових суглобів було прооперовано машиніста тепловоза Олександра, замінили правий суглоб, а лівий поміняли в грудні 2012 року. Хто не знає, не здогадався б, що в нього стоять протези.
Інший пацієнт багато років страждав від псоріазу (Віталій, 36 років), який дав ускладнення на тазостегновий суглоб. Один суглоб уже поміняли 3 місяці тому, зараз готуємо на заміну другого суглоба.

- Олеже Васильовичу, у вашому відділенні проводять операцію з тотального ендопротезування кульшового суглоба?
- Так, саме пацієнтові з псоріатичним артритом, враховуючи дуже молодий вік пацієнта - 36 років, ми запропонували найсучаснішу модель ендопротеза для тотального ендопротезування (з великою голівкою й парою тертя «кераміка - зносостійкий поліетилен»). Слід зазначити, що кількість пацієнтів із такими захворюваннями, на жаль, неухильно зростає, й перед нами щодня постають усе нові й нові завдання. Тому ми намагаємося йти в ногу з нашими зарубіжними колегами, застосовуючи всі останні світові розробки й технології у сфері ортопедії.

- Як саме проводиться ця операція?
- Перед операцією пацієнту потрібно здати загальний аналіз крові, біохімічний, коагулограму (перевірити показник згортання крові). Пацієнти старше 60 років обов’язково мають пройти електрокардіографію й зробити знімок грудної клітки. Особлива увага приділяється тим, хто страждає від підвищеного тиску, діабету, надмірної маси тіла. Усім іншим, крім досліджень крові, рекомендуємо пройти ЕКГ. Кожен хворий, що йде на операцію, консультується з анестезіологом, який визначає, як проходитиме знеболення, чи немає протипоказань, алергії.
Для забезпечення доступу до суглоба на стегні робиться розріз завдовжки 15-20 см, відпилюються ушкоджені частини кісток і хряща. Для того щоб вставити металевий стрижень, треба розпиляти верхню частину кістки стегна, а щоб вставити сферичний імплант, потрібно відполірувати нішу в тазовій кістці. Сферичний імплант кріпиться до тазової кістки за допомогою полімерного з’єднання на гвинтах. Далі за допомогою кулястого кріплення з’єднується стрижень і сферичний імплант. Наприкінці обов’язково проводиться контрольна перевірка руху поставленого суглоба й зашивається розріз. Операція триває близько 2 годин, а через 5-7 днів пацієнта виписують додому.
Що стосується фінансового боку, то потрапити на операцію можуть усі. Є державні програми, в рамках яких можна записатися в чергу й отримати протез. Щоправда, в цьому разі доведеться чекати довше, ніж якщо оплачувати операцію самостійно.

«Шишок» можна уникнути

- Кісточка, що випинається на великому пальці ноги, спричиняє багато незручностей ...
- Жінкам завжди хочеться виглядати модно й елегантно. Взуттєва індустрія пропонує безліч способів зробити ноги візуально стрункішими та довшими. Шпильки, вузькі носи туфель, платформи - хитрощів для цього достатньо. Про те, наскільки небезпечним може бути таке взуття, модниці, на жаль, не замислюються. Що вищий каблук, то більше проблем, до вибору взуття потрібно підходити з усією серйозністю: від того, у що ви взуті, залежить ваше здоров’я. Неякісні чи просто невідповідні туфлі здатні затьмарити життя дрібними, але прикрими неприємностями, наприклад мозолями. Крім цього, можуть виникнути й серйозніші проблеми: захворювання вен, суглобів, м’язів і навіть хребта.
Одна з найпоширеніших проблем - відхилення великого пальця стопи, яке в народі називають «кісточкою». Насправді це збільшені чи випнуті головки кістки великого пальця ноги, котрі стали не на своє місце через значний тиск на передню частину стопи. Задовго до формування «шишок» на ногах у ділянці суглоба проявляються перші симптоми майбутніх проблем: припухлість, почервоніння, біль і печіння.
Якщо людина звертається до лікарів, коли захворювання на ранній стадії, їй рекомендують носити спеціальні ортопедичні пристосування: міжпальцеві прокладки, устілки, супінатори. Прописують масаж, фізіотерапевтичні процедури. Однак ці методики можуть лише дещо зменшити біль і зняти стомлюваність ніг. Основну проблему - зміщення кісток - можна усунути лише шляхом операції.
Ми скріплюємо фрагменти кісток спеціально сконструйованими титановими гвинтами чи пластинами. Ці конструкції в майбутньому зазвичай не потребують видалення. Адже спеціальний біологічний матеріал, з якого вони зроблені, розчиняється приблизно через 15 місяців. Застосування подібних матеріалів дає змогу обійтися без гіпсу та милиць у післяопераційному періоді. Використовується лише спеціальне взуття, в якому пацієнтки можуть ходити вже на другий день після операції. Післяопераційний період у стаціонарі - 3-5 днів. Період відновлення в середньому - шість тижнів. За цей час зростаються кістки стопи, зникає післяопераційний набряк м’яких тканин.

Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО.
м. Запоріжжя.