ОЗДОРОВЛЮЮЧИСЬ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ, РОБІТЬ ЦЕ ГРАМОТНО

Поділитися:
ОЗДОРОВЛЮЮЧИСЬ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ, РОБІТЬ ЦЕ ГРАМОТНО

Нерідко медикаментозне лікування є дуже дорогим, а результати при цьому малоефективні, крім того, препарати потужної дії завдають організмові більше шкоди, ніж користі. Пацієнти після одного курсу фармакотерапії розпочинають наступний, потерпаючи від дисбактеріозу, захворювань підшлункової залози чи розладів печінки. Саме тому оздоровлення лікарськими травами та натуральними препаратами стає дуже популярним.
Утім займатися самолікуванням серйозних захворювань народними методами не доцільно. Але варто знати більше про рослини, щоб застосовувати їх з профілактичною метою, для регулювання незначних відхилень та нормалізації стану організму.

Чудове доповнення до медикаментів

Фітотерапія є чудовим доповненням до традиційних методів комплексної терапії, вважає доцент Тернопільського державного медичного університету Тамара ВОРОНЦОВА. Але тільки в тому разі, якщо рослини будуть грамотно підібрані досвідченим фахівцем, який знає їх особливості, корисні властивості, можливі поєднання та протипоказання. Незважаючи на безпечність природних препаратів, лікування травами може справляти й побічні дії, які нашкодять здоров’ю. Тому самостійно призначати собі фіточаї, в які входить збір лікувальних трав, не варто.
– Використовуючи лікарські рослини, не знаючи достеменно всіх фармакологічних та фізичних властивостей лікарської сировини, можна навіть заподіяти шкоду організмові, – каже Тамара Олександрівна. – Є певні формули дозування рослинних засобів і їх потрібно дотримуватися. Приміром, усім відомі ягоди шипшини слід призначати обережно, тому що міцний чай з неї може зашкодити організмові, особливо дитячому. Ці ягоди надзвичайно корисні, але й вони мають побічну дію: руйнують емаль зубів. Тому щоразу після того, як ви випили сік, відвар чи настоянку шипшини, прополощіть рот водою.

У малих дозах валеріана збуджує

Слід пам’ятати, що вплив деяких рослин настільки інтенсивний, що неправильне чи надмірне їх використання може призвести до неприємних наслідків. Так, до прикладу, валеріана на кожного двадцятого, хто бажає заспокоїтися, справляє протилежну дію. Пригадую пацієнтку, яка скаржилася, що, купуючи в аптеці пігулки валеріани, вживала їх під час стресового стану, але очікуваного ефекту так і не отримала. І не дивно, адже маленькі дози цієї рослини діють збудливо на центральну нервову систему, а великі, навпаки, заспокоюють. Отож для того, щоб отримати заспокійливий ефект, треба пити великі дози впродовж тривалого часу.
Легко збудливим та людям з нестійкою нервовою системою потрібно приймати їх систематично й тривалий час, протягом 3-4 місяців, а не від випадку до випадку, що передбачає належний терапевтичний ефект, який проявлється поліпшенням загального стану, зменшенням кількості нападів, зниженням інтенсивності болю, зникненням відчуття напруження та підвищеної дражливості, посиленням глибини сну. Заспокійливі властивості стають помітними поступово, але достатньо стабільно.
Зауважте, що пігулки, які випускає вітчизняна фармакопея, містять незначну дозу, тоді як у зарубіжного виробника достатньо велика концентрація діючої речовини в одній таблетці.
Чудовий рецепт валеріанового настою пропонує відомий фітотерапевт Б.Е. Вотчал. Якщо у вас передбачається важкий, психологічно напружений робочий день, приготуйте концентрований настій кореня валеріани й зранку випийте більш як половину склянки, а впродовж дня – решту. І навпаки, якщо ввечері вам важко заснути, то невеликими ковтками пийте цей настій упродовж дня, залишивши більшу частину на ніч як снодійне. Цю методику застосовуйте впродовж місяця, аби отримати тривалий заспокійливий ефект. Такий рецепт дуже помічний за депресії.
Але якщо людина в напівпритомному стані чи виникло певне порушення дихання на тлі стресу, то в таких випадках допоможуть фармпрепарати валеріани в незначних дозах. Таке дозування чинить збуджувальну дію на центральну нервову систему, дихальний та серцево-судинний центри.

Звіробій може спричинити алергію на сонце

Напевне, всім відомий звіробій, цю лікарську рослину можна вирізнити за її жовтуватим цвітом на схилах поблизу автошляхів, у лісосмугах, це давній засіб від розладів шлунка. А взагалі його застосовують за найрізноманітніших захворювань. На Заході, приміром, вважають головним засобом від депресії та нервової напруги, він входить до складу багатьох заспокійливих препаратів. Щоправда, препарати звіробою треба обережно застосовувати в лікуванні хлопчиків у період статевого дозрівання, бо рослина чинить негативний вплив на репродуктивну функцію. У дорослих довготривале вживання відварів звіробою може негативно позначитися на потенції.
Ще одна дія звіробою пов’язана зі світлочутливістю. Коли людина має алергію на звіробій, то його вживання може спричинити реакцію на сонячне проміння. І навпаки, звіробій може стати дуже активним засобом у лікуванні вітиліго. Для отримання ефекту засмаги потрібно втерти в шкіру концентрований настій звіробою, а потім спрямувати цю ділянку шкіри до сонця чи скористатися солярієм. Можна й пити цей настій, але невеличкими порціями, для поліпшення світлочутливості шкіри.
Трапляються випадки, коли пацієнти з недугами жовчовивідних шляхів приймають певні фітопрепарати, жовчогінні чаї, але полегшення не отримують, скаржаться, що на них таке лікування не діє. Але ж і тут є свої секрети, певні правила, яких потрібно дотримуватися. Скажімо, приймати жовчогінні засоби за 10-15 хвилин до їди, щоб вони потрапили до дванадцятипалої кишки та простимулювали виділення жовчі до моменту надходження їжі в кишечник.
Щодо жовчогінного чаю, то найпомітніший жовчогінний ефект він справляє в перші два тижні прийому. Якщо ж його пити
постійно, то організм звикає до цих речовин, тому ліпше вживати його курсами, раз на місяць.

Щоб уникнути небажаних наслідків

Варто пам’ятати, що вплив деяких рослин такий потужний, що неправильне чи надмірне їх використання може призвести до неприємних наслідків. Так, вживаючи сік алое, не забувайте про небезпеку захворіти на виразку шлунка. А у вагітних сік алое може спричинити передчасні пологи.
Свіжий сік буряку зумовлює спазм судин. Тому перед тим як пити, дайте йому відстоятися протягом кількох годин у холодильнику. Надмірне вживання цибулі може спричинити серцевий біль та підвищення кислотності шлунка.
Пригадую, якось прийшла до мене мама з дівчинкою, в якої запідозрили гепатит А: шкіра в неї була жовтувато-помаранчевого кольору, але я зауважила, що склери очей чисті. Змінили колір тільки шкірні покриви, особливо жовтими були долоні. Тому перше, про що я запитала, чи давали апельсини, моркву дитині. Мати розповіла, що донечка нещодавно перехворіла на грип, тому батьки самостійно вирішили давати їй моркву та апельсини, аби відновити імунітет. Відтак шкіра забарвилася пігментом моркви та апельсина. Користь чи шкоду принесла така «профілактика», здогадатися неважко.
Отож, не варто експериментувати з власним здоров’ям, щодо рослин, то використовуйте тільки перевірені, ті, які успішно застосовують у народній медицині протягом багатьох століть. А також попереджайте лікаря про всі трави та біодобавки, які ви приймаєте, добре було б попередньо проконсультуватися у кваліфікованого фітотерапевта, він знає про побічні властивості рослин, які ви маєте намір вживати.
Не забувайте про те, що ліпше пити фармпрепарати й трави нарізно, в різний час доби, скажімо, одні вранці, інші ввечері, щоб уникнути небажаних «зустрічей».

Лариса ЛУКАЩУК,
м. Тернопіль.