ПОЗБУТИСЯ СЕРЦЕВИХ ХВОРОБ ТА ДЕПРЕСІЇ ДОПОМОЖЕ ОБРАЗНО-АСОЦІАТИВНА КОРЕКЦІЯ  АНДРІЯ СІСЕЦЬКОГО

Поділитися:
ПОЗБУТИСЯ СЕРЦЕВИХ ХВОРОБ ТА ДЕПРЕСІЇ  ДОПОМОЖЕ  ОБРАЗНО-АСОЦІАТИВНА КОРЕКЦІЯ  АНДРІЯ СІСЕЦЬКОГО

Сьогодні навряд чи можна знайти людину, яка б безпосередньо чи опосередковано не стикалася із серцево-судинними захворюваннями. Гіпертонія, ішемічна хвороба, серцева недостатність, інфаркт міокарда тощо - стали вже «черговими» діагнозами, про які ми практично щодня чуємо від рідних, сусідів, друзів, колег. Найбільше поширені захворювання серця та судин у великих містах, де Інтернет, телевізор, телефон, радіо щодня інформаційним шквалом звалюються на людину, тримаючи її в постійному напруженні. Неприємності на роботі, в родині, негативні емоції та стреси, які зазвичай супроводжують нас у повсякденному житті, зумовлюють підвищення в крові адреналіну - звідси страх, тривога, неспокій, паніка й пришвидшене серцебиття.
І якщо кілька десятиліть тому від хвороб серця та судин страждали в основному люди похилого віку, то сьогодні все частіше вони виникають у віці 40 років, а то й молодшому. Такі поширені серцево-судинні захворювання, як гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця (інфаркт міокарда, стенокардія, раптова коронарна смерть), - результат стресів і малорухомого способу життя.
Що ж робити? Як втриматися в нестримному ритмі сучасного життя і при цьому ще й зберегти  здоров’я? На ці запитання відповість лікар – кардіолог, реабілітолог, кандидат медичних наук Андрій СІСЕЦЬКИЙ, який за допомогою створеного ним напрямку у сучасній кардіології – кардіопсихології,  та своєї методики - образно-асоціативної корекції,  успішно лікує пацієнтів, котрі перенесли інфаркти, інсульти й  навіть клінічну смерть, а також займається профілактикою цих захворювань у разі синдрому хронічної втоми та невротичних станів.

Малювання замість ліків

- Андрію Петровичу, розкажіть, будь-ласка, що таке образно-асоціативна корекція і що Вас спонукало застосовувати її у своїй лікарській практиці.
- Образно-асоціативна корекція (ОАК) – це  вид психологічної корекції, який ґрунтується на мистецтві та творчості. Зважаючи на те, що 90% усіх захворювань мають психосоматичну природу, тобто  причиною їх виникнення є негативні емоції та стреси, ОАК може бути дуже ефективною за різноманітних захворювань.
Зацікавленість ОАК виникла в мене ще років 25 тому, коли я працював науковим співробітником в Інституті кардіології імені М.Д. Стражеска. Тоді я спостерігав таку картину: багато пацієнтів з ішемічною хворобою серця та гіпертонічною хворобою мали різноманітні соматоформні розлади (тривога, депресія, кардіофобії, невротичні стани) й були вимушені приймати додатково велику кількість психотропних препаратів, які зумовлювали чимало побічних реакцій. Власне, це мене й наштовхнуло на пошуки методик, які б дали змогу звільнити хворого від приймання зайвих ліків, а також стали профілактикою для здорових людей.
До напрянку образно-асоціативної корекції мене підштовхнув випадок у моїй практиці. Одному пацієнтові проводили велоергометричну пробу, щоб перевірити резерв толерантності серця до навантажень (пацієнт сідає на велотренажер і крутить педалями,    навантаження зростає, до його тіла прикріплюють датчики, на монітор перед лікарем виводиться багатоканальна електрокардіограма (ЕКГ), за зміною якої визначають,  як реагує серце на ці навантаження). Під час проби показники  ЕКГ різко погіршилися, проте пацієнт відмовлявся зупинити дослідження й прийняти нітрогліцерин: він був вкрай песимістично налаштований і, зрозумівши, що з серцем дуже погано, вирішив, що ліпше він помре тут. Навіть після зняття навантаження на моніторі було видно, що депресія поглиблюється - розвивалася ішемія міокарда.
Правду сказати, я не знаю, чому я так зробив, але я висмикнув плівку з кардіографа, поклав перед ним і сказав: «Малюй! Малюй те, що ти почуваєш!» І він почав малювати – а я спостерігав, як ЕКГ поступово вирівнюється, депресія зменшується, стан стабілізується. Таким чином вдалося запобігти інфаркту. Потім я взяв кілька днів за свій рахунок, аби осмислити, що насправді відбулося. І в подальшому у своїй роботі почав застосовувати образно-асоціативну корекцію.

Як зняти стрес та відновити душевну рівновагу…

- Дуже часто, самі того не помічаючи, під час розмови, наради, лекції, якщо під рукою є олівець чи ручка та клаптик паперу, ми починаємо щось малювати, рука начебто сама виводить мініатюрні хрестики, квадратики, кружечки, смішних чоловічків, фантастичні фігурки. Андрію Петровичу, це можна назвати  образно-асоціативною корекцією?
- Так, це інстинктивна спроба зняття напруження та втому. Наш внутрішній світ наповнений образами та уявленнями, які не залишають нас байдужими, хвилюють і зачіпають, через які відбувається емоційне спілкування між людьми. На ОАК-сеансах  людина вчиться візуалізувати (образно уявляти) свої внутрішні проблеми й виводити їх назовні, давати вихід внутрішнім конфліктам та емоціям.
Існує дві форми образно-асоціативної корекції: пасивна та активна. Під час пасивної людина  сприймає художні твори, створені іншими: розглядає картини, читає книги, прослуховує музичні твори. У разі активної форми ОАК людина сама створює твори мистецтва: малюнки, скульптури тощо.
Образно-асоціативну корекцію можна назвати природним і дбайливим методом зцілення й розвитку душі через художню творчість. Одним із найважливіших завдань ОАК є відновлення порушених зв’язків між почуттями та розумом, розвиток цілісної особистості. Також це допомога людині в саморозкритті й самореалізації, стимулювання особистісного зростання. І, звичайно ж, у відновленні здоров’я.
Можна навести приклад одного бізнесмена, який у минулому знімав стрес за допомогою алкоголю, цигарок та нічних гульок. Однак до 38 років у нього почали здавати нерви, з’явилися реальні проблеми зі здоров’ям. У пошуках виходу із ситуації Сергій став займатися образно-асоціативною корекцією, спортом та медитацією і на даний момент почувається більш здоровою людиною, ніж був раніше.
Чоловік вважає, що ОАК змінила його світогляд та ставлення до життя. Він став легше та спокійніше реагувати на проблеми чи  то на роботі, чи вдома. За 4 роки Сергій зробив близько 2500 малюнків, з них 1000 він зберігає - це позитивні емоції, решту порвав, бо це були малюнки з негативом. Він малює, коли йому справді важко. Увесь негатив вихлюпується на папір. Здавалося б - так просто, але це дійсно спрацьовує. За останні роки малювання для Сергія стало якоюсь потребою, так само, як бажання займатися спортом, їсти нормальну їжу, бути здоровим…
ОАК - зовсім нескладна методика, однак вона дає дивовижний відновлювальний ефект, особливо якщо її поєднувати з кінезотерапією (лікування за допомогою рухів) і дихальними вправами. Тому, маючи фах кардіолога, я отримав патент психолога, спеціаліста з методів психологічного розвантаження – це робота з образами, диханням, пластикою тіла, відображенням своїх емоційних станів.

Мудрі вибирають профілактику

- Андрію Петровичу, а який основний контингент Ваших пацієнтів?
- Це в основному люди із серцево-судинними захворюваннями, які перенесли аорто-коронарне шунтування, стентування. Також є бізнесмени, котрі своєю нестримною гонитвою за прибутками, невмінням розслаблятися й відпочивати та постійними стресами довели себе до патологічної втоми, депресивних станів і хвороб.
Образно-асоціативна корекція — це, по суті, особистісна стабілізація, яка зменшує рівень психоемоційного напруження й дає змогу зменшити дози препаратів, навіть у найважчих випадках.
Крім того, є ще одна група – профілактична. Це люди, які піклуються про своє здоров’я завчасно, не доводячи свій організм до критичної межі та захворювань. До речі, в Європі таких профілактичних груп багато. А в нас, на жаль, люди вважають, що не можуть собі дозволити серед повсякденних турбот думати про своє здоров’я. І даремно, бо згодом усе набагато дорожче обходиться.
Ще хотів би зазначити про негативний вплив як на серце, так і судини блокування своїх емоцій. Це моменти, які людина не відпрацювала. Наприклад, хтось її колись образив, чи, навпаки, вона когось образила й живе з почуттям провини. Чи є речі, в яких вона не хоче собі зізнатися, обманює себе, що їх не існує. Усе це накопичується й накопичується, і врешті-решт серце, судини та мозок не витримують.
І, власне, метод образно-асоціативної корекції, коли ми працюємо з образами власних станів і виходимо на асоціації, які пов’язані з нами та з нашим оточенням, і дає змогу спокійно, без психотропних препаратів, психіатричної клініки згармонізувати свій внутрішній стан і рухатися далі, вже розуміючи, до чого себе доводити не варто. У процесі образно-асоціативної корекції пацієнт, можна сказати, «вимальовується». Якщо в перших його малюнках явно помітно негатив: і в образах, які він переносить на папір, і в кольорах, які він вибирає для їх відображення, то згодом малюнки набувають усе більш світлих відтінків та позитиву. Якщо раніше це були темні сірі плями, похмурі, непривітні пейзажі, абстракції, з одного погляду на які, було зрозуміло, що людина страждає, що в неї проблеми, то пізніше — в малюнках з’являється багато квітів, сонця, тепла. Таким чином людина вирівнює свій психологічний стан, позбувається проблем, які її давно турбували. 
Крім того, малювати можна не лише на папері, а й в уяві. Спробуйте уявити собі місце, де ви хотіли б бути: берег моря, лісове озеро, висока круча над Дніпром, соняшникове чи волошкове поле – головне, щоб вам було добре в цій вашій уявній картині. Якщо ж до цього ви додасте ще й легкі рухи та правильне дихання  – то відразу відчуєте, як вам стане легше, як хвороби та негаразди відійдуть на задній план.

Лікар, який малює для своїх пацієнтів

Також я зрозумів, що не тільки пацієнти мають малювати, а й я для них маю створювати образи, які б могли спонукати їх до руху, до світоглядних змін. Для цього я усамітнююсь десь на природі, у сільській місцевості та відображаю в малюнку внутрішній стан своїх пацієнтів. І це спрацьовує, дає імпульс до подальшого відновлення.
Звісно, образно-асоціативну корекцію можна виконувати й самостійно. Але, я хотів би зазначити, що основна терапія все ж має відбуватися під наглядом лікаря та згідно з його рекомендаціями. Якщо людині погано, її треба підтримати, а вже потім, коли процес розпочався, вона має навчитися рухатися самостійно, сама собі давати раду й сподіватися на свої власні сили. Адже не можна примусово за людину розв’язати її проблеми.

Вправи «соняшник» та «крила» додадуть сил та поліпшать настрій

- Андрію Петровичу, Ви можете дати нашим читачам кілька рекомендацій для самостійного застосування образно-асоціативної корекції, аби вони могли швидко відновитися в разі негативних станів чи втоми?
- Так, звичайно. Формула образно-асоціативної корекції досить проста: образ+рух+дихання. Її дуже добре застосувати, коли у вас якісь неприємності, тяжко на душі - це не означає, що ви маєте обов’язково танцювати, можна й поплакати, але при цьому бажано рухатися. Хоча це, звісно, не так вже й легко - коли погано й зовсім не хочеться ні рухатися, ні малювати. Але все ж треба зробити над собою зусилля – це буде першим кроком до виходу зі стану депресії та стресу, а отже, й до  здоров’я.
Найліпше це робити на самоті, десь на природі: в сквері, парку, біля озера, річки, ставка, тобто подалі від міських гомінких вулиць. Проте, коли немає такої можливості, то будь-де: чи-то вдома, чи на роботі. Інколи, для того щоб отямитися від повсякденної метушні, досить визирнути у вікно й поглянути на небо. Як часто ми це робимо? Спробуйте — і відразу помітите, як поліпшиться ваш стан.
Дуже гарним прикладом образно-асоціативної корекції є вправа «Соняшник». Коли ви відчули напруження чи втому, виконайте її – і світ набуде сонячних барв. Станьте рівно, ноги на ширині плечей, стопи паралельно одна одній, руки складіть за головою, розвівши лікті. Уявіть собі, що ви соняшник і ростете на полі серед таких самих соняшників, як ви. Над вами блакитне чисте небо, світить яскраве тепле сонечко, вас гойдає легенький вітерець. На вдиху повертайте голову та тулуб направо, на видиху – наліво, на вдиху – направо, на видиху – наліво… Повільно, не поспішаючи. Хребет, як стебло, скручується, повертаючи свою голівку, яка дивиться на сонечко.
Також добре час від часу робити вправу «Крила».
Станьте рівно, глибоко вдихніть і видихніть, розправте плечі, уявіть, що ваші руки - це великі білі крила. Відчуйте, як вас наповнює світло та тепло. Подумайте про те, що світ прекрасний, що ви його любите. Проведіть спочатку одним крилом на головою, потім другим, а далі двома. 
Ці вправи, незважаючи на свою простоту, дуже помічні. Вони поліпшують кровообіг, знімаються м’язове напруження, енергетичні блоки, дають відчуття легкості в усьому тілі та на душі.
Також, аби запобігти перепадам артеріального тиску та проблемам із серцем, тримайте при собі постійно, хоч куди б ви йшли чи їхали, клаптик паперу та олівець. Щойно відчуєте погіршення стану чи настрою, чи якщо вас хтось образив, чи якась стресова ситуація – починайте малювати, без напруги, спокійно. Чи просто так за бажанням намалюйте свої емоції. Завдяки малюнкам ми виплескуємо накопичену негативну енергію. Потім цей малюнок слід порвати й викинути. Позитивні ж малюнки варто залишати.
Бажаю вам бути успішними та здоровими й не забувати, що секрет цього – образ, рух, дихання та позитивне мислення.

Розмову вела Алла ГРІШИЛО.