Анна ЮГРІНА - студентка біологічного факультету Запорізького національного університету, навіть не думала про те, що займатиметься наукою, але зустріч з ексцентричним наставником в особі Григорія ЧАУСОВСЬКОГО змінила її життя. Сьогодні Аня - винахідник, переможець Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму.
На зустріч дівчина принесла з собою своє творіння: бюстгальтер, до нього прикріплені... лампочки, пальчикові батарейки, кільце, пружина й резинка. Виглядає досить незвично.
Блимає лампочка? Мамі-годувальниці треба заспокоїтися
- Аню, як починалася Ваша винахідницька діяльність?
- Я знала, що в нас на факультеті працює геніальна людина, автор незвичайних розробок - Григорій Чаусовський. Дуже хотіла з ним познайомитися. Він запропонував попрацювати разом, зокрема, над проблемою маститу, на який хворіє багато жінок-годувальниць. Хвороба негативно позначається на здоров’ї матері, крім того, таким молоком не можна годувати дитину, воно вже токсичне. Ми створили спеціальний прилад «Багатофункціональний бюстгальтер для гармонізації годування немовлят».
- Який принцип роботи Вашого винаходу?
- У комплект входять: сам бюстгальтер, оснащений магніто-вібро-світлотерапевтичними приладами, експрес-тест молока, тактильний сенсор частоти дихання матері й електронний озонатор. Вібротерапія активізує кровообіг і розсмоктує інфільтрат, унаслідок чого зникає загроза появи лактостазу - закупорення молочних залоз, через що може розвинутися мастит.
Світлодіоди (американський учений довів, що інфрачервоні спектри мають болезаспокійливу дію) також ініціюють розширення кровоносних судин і знімають спазм. Магнітне поле активізує кровообіг, молоковіддачу та синтез окситоцину - гормону лактації, який відповідає за вироблення молока.
Тактильний сенсор із кільцем, оснащеним світлодіодом, працює так: пояс надівається навколо живота, лампочка під час дихання загоряється, жінка тримає дитину й бачить, як лампочка горить на кільці. Зазвичай жінки дуже переживають, коли годують, особливо, якщо дитина перша, перше годування, тому дихатиме мама дуже часто, й лампочка так само часто блиматиме. Жінка має це помітити й зрозуміти, що вона дуже переживає, перейти на діафрагмальне релаксаційне дихання (дихання животом). Частота серцебиття в такому разі нормалізується, й жінка заспокоїться.
Чому це важливо? Адреналін дуже гальмує синтез гормонів лактації: виділяється мало молока, а якщо виробляється, то воно не виділяється. Ну й, звісно, дитина відчуває, коли мама хвилюється, що теж не дуже добре.
Щоб скористатися експрес-тестом молока, в залізну посудину з молоком опускається пружина, коли контакт із середовищем припиняється - лампочка гасне, але якщо цього не відбувається, отже, утворюється так званий тяж - у молоці занадто велика кількість соматичних клітин, іншими словами, патогенна мікрофлора. Це привід відвідати лікаря, тому що це може негативно впливати на здоров’я малюка й спричиняти захворювання травного тракту.
Озонатор: відомо, що азот знищує всю мікрофлору, він дезінфікує шкіру. Жінка має обробляти ним груди, що сприяє швидшому загоєнню тріщин сосків. Використовувати його потрібно хвилин за 5 до годування: залишає дуже специфічний запах.
- На якому етапі перебуває Ваша робота зараз?
- Треба отримати патент. Але перш за все людям слід зрозуміти, що це справді варта уваги розробка. Процес тільки починається.
Як виявити в брязкальцях... важкі метали
До слова, диво-бюстгальтер - це не єдиний винахід, яким прославилися студенти Запорізького національного університету. Приміром, торік Юлія Желябіна винайшла прилад, за допомогою якого можна визначити, чи є в дитячих іграшках небезпечні токсини. Тобто, в домашніх умовах можна виявити в іграшках солі важких металів.
Ідея піддавати аналізу брязкальця та плюшевих ведмедів не нова, проте метод другокурсниці настільки простий і дешевий, що скористатися ним може кожен. В основі її приладу дві пробірки з реактивами всередині - контрольна і «випробовувана», в яку кладеться шматочок іграшки. Коли пробірки нагрівають, в них має виділятися вуглекислий газ, який вловлюється повітряними кульками, одягненими на горлечко. Якщо кулька на пробірці зі шматочком іграшки надувається менше, ніж на контрольній, то шкідливі речовини (солі свинцю, кадмію, сурми) є і вони перешкоджають реакції.
Прилад простий, він не покаже, які саме токсини містяться всередині та як їх багато, але головне, що попередить про їх наявність. Цей винахід посів III місце на конкурсі наукових робіт у Києві в секції «Медицина».
При мінімумі деталей тестер виявився дуже дешевим - на все в дівчини пішло близько 40 грн. Винахідниця планує доопрацювати свою ідею, зробивши прилад компактнішим, запатентує й спробує зацікавити ним виробників. Він стане в пригоді в будь-якій сім’ї, де є діти. Вони люблять брати іграшки до рота. Під дією ферментів слини це все розчиняється й накопичується в організмі.
На цьому приладі перевіряли машинки, м’які іграшки, пластилін, і більшість виявилися шкідливими. Токсини виявили навіть у сосках для немовлят: в одного виробника в різних партіях були й нормальні, і з небезпечними речовинами. Потрапляння отрути в організм може пройти непоміченим, а відгукнеться через кілька років! У фарбу додають солі важких металів. Кадмій порушує імунітет, провокує онкозахворювання, свинець може призвести до проблем з інтелектуальним потенціалом дитини, сурма сприяє алергії. 30-60% іграшок токсичні, причому ті, які завозяться не тільки з Китаю, а й з європейських країн.
Це велика проблема, а винахід дає змогу виявити небезпеку в побутових умовах без дорогого обладнання та навчених фахівців.
Гідні свого наставника
Науковий керівник Юлії Желябіної та Ані Югріної доцент біологічного факультету Запорізького національного університету Григорій Чаусовський - відомий винахідник. Серед його відкриттів - шкарпетки з моторчиками-мікромасажерами, окуляри «для виправлення долі та залучення вселенського щастя», антистресова суперлопата та заєць, який відучує свого господаря від звички курити.
Також учений винайшов ляльку, котра допомагає жінкам позбутися страху перед пологами. Пупс повзає по кімнаті та управляється за допомогою електронного сенсора ритму дихання вагітної. Це сприяє правильному диханню й заспокоєнню породіллі.
Ще один винахід - аплікатор від безсоння, що видає спокійну музику. За словами автора, п’яти хвилин використання достатньо, щоб задрімати. Також за допомогою винаходу Чаусовського можна схуднути. Завдяки приладу, під’єднаному до руки людини, поступово формується неспішний ритм поглинання їжі. Під час переїдання на екрані вмикаються лампочки.
А нещодавно Григорій Чаусовський вигадав новий прилад, який допоможе зберегти душевну рівновагу в сьогоднішні тривожні часи. Він дає змогу прискорено освоїти психофізіологічні (немедикаментозні) прийоми співволодіння зі стресом і гармонізації душевного стану.
- Прилад виготовлено у вигляді підвішеної на тонкій, майже невидимій нитці об’ємної фігурки серця, що виконує коливання синхронно серцевому ритму користувача, яке реєструється зафіксованим на мочці вуха електронним сенсором пульсу. Одночасно звучить музика, ритм якої формується частотою серцевих скорочень користувача, що ініціює звучання своєрідної «музики серця», - розповів Чаусовський.
Винахідник упевнений, що візуалізація в тривимірному просторі ритму «танцю свого серця» на тлі «музики серця» сприяє активації уяви, сили волі, самонавіювання, щоб упоратися зі своїми емоціями й заспокоїти ритм серця, який є найчутливішим індикатором емоційного стану людини.
І найголовніше - для «профілактики згасання любові» (за словами Чаусовського, любов минає вже через 15 місяців стосунків, що вже говорити про подружній стаж десять і більше років) було винайдено портативний настільний побутовий тренажер, який покликаний повернути любов у подружні стосунки. Винахідник упевнений, що хоча б п’ять хвилин занять із цим тренажером підвищать вміст гормону щастя в організмі. Любов стане вічною!
Олена ПЕТРЕНКО,
м. Запоріжжя.