ПРОПОЛІС - БДЖОЛИНИЙ БАЛЬЗАМ ДЛЯ ПІДТРИМАННЯ ЗДОРОВ’Я

Поділитися:
ПРОПОЛІС - БДЖОЛИНИЙ БАЛЬЗАМ ДЛЯ ПІДТРИМАННЯ ЗДОРОВ’Я

Бджолині препарати - надійний, доступний, а головне - безпечний засіб від безлічі хвороб. Тому не дивно, що вони цікавлять багатьох наших читачів. Сьогодні бджолярі Любов та Василь Громові розкажуть про один із дивовижних апіпродуктів - прополіс.

Лік на будь-який вік

Прополіс - смолиста субстанція, що виробляється бджолами. Вона містить ароматичні речовини, смоли, флавоноїди, мінеральні речовини. Прополіс багатий на вітаміни, зокрема, B1, В2, В6, А, Е, містить нікотинову, пантотенову та інші кислоти. Прополіс має протизапальні, противірусні, протигрибкові, кровоспинні, анестезувальні, протипроменеві, тонізувальні, геронтологічні (уповільнює старіння) властивості.
За рекомендаціями Е.А.Лудянського, дорослій людині варто приймати по 20 мл спиртової настоянки, розведеної в 50 мл води, 3-5 разів на день за 30-60 хвилин до їди. Дітям після 12 років - половину дози. Немовлятам - по кілька крапель на прийом, розвести водою. Курс - 21-28 днів. Перерва - місяць. У разі потреби - повторити.
Спиртовий екстракт (за Лудянським): залити 30 г подрібненого прополісу 100 мл 80-градусного спирту, закрити кришкою. Витримати в теплому місці за температури 20-25°С 7 діб. Час від часу збовтувати й перемішувати.
З нашого досвіду: можна, й навіть ліпше, в деяких випадках готувати настоянку на 40-градусній горілці — тоді є і водна, й спиртова фракції. Спиртова настоянка має протизапальну, протимікробну, знеболювальну, протипухлинну, геронтологічну властивості. Її рекомендується застосовувати в отоларингології, урології, для лікування опіків, обморожень, у хірургії, проти тромбозів вен, мікозів тощо. Дорослим призначають по 10-15 крапель на масу тіла до 70 кг.
Спиртовий прополіс вживають з перевареною водою 1-2 рази на день за 30-60 хвилин до їди за зниженої кислотності чи після їди з молоком - за підвищеної. Курс - 21-28 днів. Повторення - через 20-30 днів. Протипоказання - непереносність організму, алергії на продукти бджіл, захворювання печінки й жовчних шляхів.
Прополіс можна вживати всім, за винятком людей з алергією на продукти бджільництва. У разі ангіни, ларингіту, фарингіту достатньо шматочка прополісу завбільшки, як квасоля: його слід тримати в роті, жувати, смоктати, як цукерку, 2-3 години, ковтаючи слину. Біль припиняється, повертається голос, нормалізується температура. Звісно, при цьому - зуби в прополісі, смак їжі змінюється, знижується чутливість (через терпкість у роті). Але не варто звертати уваги на ці дрібні неприємності.

Водний прополіс - для зміцнення організму й подовження молодості

Своїм маленьким дітям ми варили водний прополіс (на водяній бані). Для цього 10 г прополісу клали на кілька годин до морозилки. За мінусової температури прополіс кришиться, і його легше подрібнити на крихти. Висипати в майонезну скляну банку, залити окропом (100 мл) і помістити банку в каструльку на водяну баню. Баночка з прополісом має бути більш як на половину занурена у воду. Поставити на вогонь. З моменту закипання води в каструлі засікти час. Варити 45 хвилин на невеликому вогні, періодично помішуючи. Якщо вода у водяній бані википає - додати окропу. По закінченні часу вимкнути вогонь, нехай остигає.
Зверху утворюється воскова плівка (в будь-якому прополісі допустима певна кількість воску), яка легко знімається. Вийшла водна витяжка прополісу. На дні - очищений прополіс. Водна витяжка — трохи мутна, зеленава чи коричнювата рідина зі специфічним запахом і смаком.
У разі хвороб горла, ангіни маленьким дітям, які не вміють самі полоскати горло, зрошували його за допомогою шприца без голки. Набирали 5-10-кубовий шприц теплої витяжки та під тиском змивали наліт. Немає сенсу під час застуди лікувати тільки горло, адже інфекція - вище. Слід одночасно закапувати ніс теплою водною витяжкою й неодмінно - очі. Тоді буде швидкий ефект. Приводиш хвору дитину з садка - одразу треба почати процедури. До вечора кілька разів покапати - і якщо не згаяти часу, на ранок дитина здорова.
Ця витяжка зберігається не більше 7 днів. Коли вона закінчується, на дні залишається очищений прополіс. Його не викидати, а залити 100 мл горілки. Можна застосовувати зовнішньо на садна, порізи, як кровоспинний, протисвербіжний засіб тощо.
Свого тримісячного сина теж довелося лікувати водним прополісом. Якось прихворів, піднялася температура. Лікар, яка приїхала на виклик, оглянувши дитину, сказала, що дуже запалене горлечко. Ми одразу ж приготували водний прополіс і почали давати дитині щогодини по чайній ложечці. До вечора температура нормалізувалася, а вранці лікар, оглянувши малюка, ніяк не могла повірити в такий швидкий результат: горлечко зробилося за день з червоного, запаленого - рожевим та здоровим.
У нашій родині ще був такий випадок: старша дочка вчилася у 8 класі. Перед Новим роком дуже кашляла, залишатися вдома не хотіла, бо був кінець чверті. Прийшла зі школи, очі сльозяться, голова болить, сказала, що робили пробу Манту. Ми стали обурюватися: «Як це хворій дитині робити щеплення?» На що вона повідомила, що майже всі діти в класі кашляли й усім теж зробили цю пробу. Так само, як і інші діти, пролежала в ліжку майже всі зимові канікули.
Коли прийшла зі школи першого дня по канікулах, сказала: «Приходили знову лікарі: всім зробили БЦЖ». І знову кілька тижнів — удома, на постільному режимі. Минув якийсь час, приходить десь у березні зі школи, засмучена. «Медсестра сказала, щоб завтра з мамою піти до фтизіатра, а до школи якщо прийду - не допустять до занять. Так сказали всім дітям».
Ідемо до фтизіатра, питаю, що й чому. «Ваша дитина інфікована туберкульозом. Треба поки що полікуватися вдома», - відповідає й виписує хімічний препарат. Купила, читаю інструкцію: «Токсичний, група Б». Удома вирішили, що раз отруйний - пити не будемо. У книжках з апітерапії знайшли рекомендації: в таких випадках призначають водний прополіс. Давали 3-5 разів на день по 1 ст. л. Донька пила його місяць. Через деякий час її зняли з обліку в тубдиспансері.
Ще дуже важливий момент, помічений нами за багато років. За гострого перебігу хвороби, наприклад, деяких видів грипу, чи часто після щеплень, високу температуру (39-40°) не вдається знизити бджолопродуктами, доводиться вдаватися до потужних антибіотиків, на тлі яких ідеально працює водна витяжка прополісу, в десятки разів посилюючи дію цього ж таки антибіотику, але водночас щадить мікрофлору кишечнику.

Ліпше прополісно-воскової мазі нічого немає

Мазь із воску з прополісом люди ще називають диво-маззю: напевно, не знайдеться такої проблеми, яку б вона успішно не розв’язала. Нею користуються молоді матусі від тріщин на сосках, від пітнички в малюків. Допомагає мазь від нежитю ліпше за оксолінову. Просто мазати в носах і носиках у холодну пору року перед тим, як виходити надвір, до крамниці, чи їхати в транспорті, йти до садка, школи, на роботу. У період епідемій, коли кругом чхають, кашляють, - чудовий захист.
У нашої куми дитина 14 років страждала від гаймориту. Потрібно було робити прокол. Мама запитала в лікаря, чи є якась замісна процедура (щось із народних методів). Лікар порадив народний рецепт, але якщо не допоможе - не зволікати, приходити на прокол. Ось той рецепт: узяти по 1 ст. л. соку цибулі, соку лимона, соку каланхое (різновид, у якого на кінчиках листя утворюються «дітки»), натертого на тертці господарського мила (72%, обов’язково коричневого, яке було раніше) та 2 ст. л. натурального меду. Усе розігрівають до однорідної маси.
Із м’якої тканини (старенький ситчик, не варто використовувати бинт чи марлю - вони жорсткі, травмують і так запалену слизову оболонку) завбільшки, як чверть дитячого носовичка, попередньо трохи змочивши великий та вказівний пальці, скручують, почавши з куточка, дві тугі турундочки, розміром, як вушна паличка. Їх по черзі занурюють у розігріту теплу суміш. Коловими рухами, як гвинтик, помалу-малу, поступово вкручуємо в ніздрі так, щоб стирчало з носа десь по 1 см, аби можна було витягти. Діткам маленьким - розміри поменші. Тримати хвилин 20-30. На лоб, ніс, на ділянку рота прикладають тепло. Це засіб дуже дієвий, але водночас і дуже болючий.
Набагато легше переносити такі самі турундочки, але тільки з маззю із воску й прополісом. Вистачає однієї-двох процедур, щоб почав виходити гній без проколів. Але обов’язково потрібно посилювати дію мазі теплом. Також можна застосовувати цю мазь за отиту: вставити просочену турундочку у вухо та кругом біля вуха й за вухом намазати маззю, надіти хустку чи шапку.
Єдине важливо: перш ніж користуватися маззю з прополісом, треба спробувати, чи немає на прополіс алергії. Для цього слід намазати невелику ділянку руки, де шкіра ніжніша. Якщо за якийсь час не буде почервонінь, висипань - користуйтеся на здоров’я.

Загоює трофічні виразки й пролежні

Ця мазь помічна за герпесу, шкірних проблем, опіків та трофічних виразок. Навіть застарілі виразки, що не загоюються по кілька років, безпроблемно затягуються за тиждень-два. Але потрібні скрупульозність, терпіння, наполегливість.
Одного разу ми приїхали до родичів у село, а тут господар стогне, лежить: відкрилася трофічна виразка. Нога - як колода, розпухла. Для тривалого користування зробили концентрований (майже чорний) розчин марганцівки - 1 л. А потім, щораз в іншій посудині, розводили до насиченого рожевого кольору й цим розчином за допомогою марлевої серветки промивали рану, просушували. Наносили тонким шаром мазь. Зверху рану накривали промитим сухим капустяним листком, злегка прибинтовуючи для фіксації.
Порадили кожні 2-3 години міняти пов’язку, знову промивати розчином марганцівки, змивати залишки мазі, гною, очищати рану, підсушувати й наново наносити мазь. Сигнал міняти пов’язку - підсохлий капустяний листок. За 5 днів - мало того, що все загоїлося, та ще й очистилася нога, значно спала пухлина.
Добре мазь допомагає від пролежнів, лущення шкіри обличчя, рук, тріщин на п’ятах тощо.
Від болю в суглобах у нас є інша, не менш ефективна, мазь — з живицею та кедровою олією. Ця мазь не тільки знеболює, а й за тривалого застосування лікує суглоби, хребет; проходячи крізь шкіру, знімає м’язові спазми.
Мазь наносять на суглоб (коліно, лікоть) тонким шаром, втирають до розігрівання, зверху прикладають м’який капустяний листок, закутують теплою вовняною чи пуховою хусткою. У хребет і навколохребцеві м’язи також втирають її м’якими масажними рухами, в напрямку знизу вгору до шиї. Потім прикладають до цієї ділянки спини шматок фольги для запікання, замотують теплою хусткою на ніч. Уранці треба зняти фольгу й відразу ж одягтися, щоб не охолола прогріта спина.
Якось у Києві, на виставці «Медовий спас», одна з учасниць виставки підвела до нас чоловіка років сорока. Він насилу стояв, спираючись на стіл, читаючи анотацію до нашої продукції. Недовірливо каже: «Якби ви знали, скільки я грошей відніс у лікарню й аптеку, які там ціни й такси. А от щоб допомогли ці грами ... » Він назвав ціни, вони тягнули на сотні тисяч доларів. Я запропонувала взяти трохи наших апіпрепаратів, спробувати. А наступного дня він прийшов на виставку. Сказав, що вже спав уночі (його мучили безсоння й головний біль). І так - щодня, всі 9 днів, він приходив і щось із бджолопродуктів брав, за кожним разом багато розпитуючи.
Потім, кілька місяців, а точніше, щомісяця, замовляв іще. Ми йому передавали на Київ автобусом, висилали поштою продукти. Це тривало з серпня по квітень. У квітні, коли ми знову приїхали до Києва на виставку, він прийшов, весь сяючи, з усмішкою до вух: «Знайомтеся, це мої рятівники». Ми сміємося: «Врятували вас бджілки та їхні чудові продукти»