ПРИЧИНИ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ ТА СПОСОБИ ПОПОВНЕННЯ ЕНЕРГІЇ

Поділитися:
ПРИЧИНИ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ ТА СПОСОБИ ПОПОВНЕННЯ ЕНЕРГІЇ

Цілком очевидно, що втомлений вигляд, виснажене обличчя й натужна хода — ознаки, не сумісні зі здоров’ям. Про красу в цьому разі взагалі говорити не доводиться: людина, що має вигляд, ніби баржу самотужки тягне, гармонією, точно, не вирізняється.
Чому ж ранок уже не так тішить? Звідки це постійне відчуття «білки в колесі»?
І що зробити, щоб «зарядити» в собі ту батарейку, яка колись працювала безперебійно?
Здебільшого, ці питання про причини хронічної втоми. І я пропоную їх виявити. Відшукаємо причини — то й  знайдемо те, чим їм протистояти.

Основна причина хронічної втоми

Отже, рівень життєвої енергії (ще її називають енергетичним тонусом) — це чутливий індикатор здоров’я організму. Точніших індикаторів просто немає. Якщо є хронічний дефіцит енергії (хронічна втома), якщо має місце швидка стомлюваність, то це пряма вказівка, що в здорових процесах  стався якийсь збій.
У таких випадках зазвичай практикується ? 2 сценарії поведінки.
Перший: ідемо до лікаря, щоб знайти причину занепаду сил (якщо пощастить і правильно визначили причину — виліковуємося й відновлюємо життєвий тонус).
Другий (більш популярний): намагаємося не звертати уваги й продовжуємо тримати ритм, підтримуючи себе різного роду стимуляторами чи не підтримуючи, а діючи тільки на силі по імені Треба.
Критики з приводу перелічених сценаріїв не чекайте: її не буде. У кожного своє ставлення до свого організму — і будь-яке має право на життя. Я просто запропоную вашій увазі ще один сценарій, сподіваючись, що він вам сподобається більше, ніж описані вище. Якщо всі причини занепаду сил об’єднати за схожими ознаками, то  відразу вийдемо на головну (я б навіть сказала — основоположну) причину зниження життєвої енергії, а отже, зрозуміємо природу всіх на світі болячок (ну, чи майже всіх).
Отже, головна причина зниження життєвого тонусу криється в дуже зрозумілій формулі: напруження не дорівнює розслабленню.
Потрібні докази? Звісно, вони в мене є.
Доказ 1. Якщо запитати про самопочуття людину, яка весь день безперервно (чи навіть кілька днів поспіль) провалялася по-обломівськи на дивані, то вона скаже, що сил у неї немає ні на що на світі, вона відчуває розбитість, млявість, апатію та інші ознаки низького рівня енергії. І цій людині не можна не вірити, тому що доза розслаблення, яку вона прибрала, заблокувала процес надходження енергії. Чому? Тому що збився баланс, у якому розслаблення має дорівнювати напруженню. Результат збитого балансу — стан занепаду сил.
Доказ 2. Тут, як ви зрозуміли, до розгляду береться протилежний сценарій, де людина працює по 10—12, а то й 15 годин на добу. І неважливо, де вона так себе катує: на роботі, вдома, на благо ближніх... (до речі, й неважливо, як надривається: фізично чи розумово). Для безперечної правдивості образу трудоголіка потрібно додати ще одну важливу деталь: він якщо й має уявлення про те, як потрібно відпочивати від роботи, то категорично не вміє це застосовувати. Він навіть посидіти спокійно не може, не те, що полежати й розслабитися.
Який результат? Звичайно, той же, що й у першому сценарії. Тільки результат цей уже хронічний, адже лінивий може встати й почати щось робити — і тоді баланс відновиться. Трудоголіку ж відновити баланс значно складніше.
Мені таких траплялося чимало: сто потів зійде, поки вдасться повернути навик розслаблення, адже, як правило, такі герої праці вже й уночі спати не можуть — а це вже патологічна нерівноваженість.

Напруження знеструмлюється

Перш ніж іти далі, хочу узгодити поняття напруження й розслаблення. Напруження — це трата енергії. До напруження відносять таке: нестача сну (менш як 6 годин); надмір сну (понад 10 годин); гнів і глухе роздратування; неприязнь (нав’язливе та вельми стійке почуття до людини чи групи людей); образа; тривога; страх; метушливість (це коли під час великих затрат рухів мало продуктивного результату); пусті розмови (ті, які ми підтримуємо знічев’я чи, приміром, із пристойності); осуд і заздрість (колосальні витрати енергії!); переїдання (особливо, якщо їжа смажена, стара чи підігріта; перебування під прямими променями сонця понад 20 хвилин (якщо після цього не відпочити — означає, позбавити енергії органів — серця, в першу чергу); куріння (курці знають це відчуття млявості, але часто й не розпізнають його як слід — забули, що таке норма енергії); алкоголь (буквально покликаний знеструмлювати — такий хімічний склад); квапливі перекушування (їдп поспіхом — і це так зрозуміло! — забиває шлунок абияк прожованою їжею, і він, щоб перетравити всі ці шматки, витрачає величезну кількість енергії); фізичні навантаження (в тому числі динамічні тренування); розумові навантаження.
Примітка.
Зверніть увагу, що основні енерговитратні чинники містяться в емоційному полі. Фізичні та розумові навантаження кваліфікуються як сприятливі — і це зрозуміло: одні живлять тіло киснем, а інші — тренують мозок.
Саме тому ці види навантажень не потребують особливих відновлювальних заходів: організм виконує їх автоматично.

Розслаблення — підзарядження

До розслаблення (коли ми накопичуємо енергію) належить таке: сон (7—9 годин); медитація; дихальні вправи; молитва; перебування в храмі; усамітнення (дуже добре відновлює сили!); візуалізація кольору; неспішна прогулянка; плавання; пиття води; прослуховування класичної музики (і особливо в цьому сенсі цінна органна музика); аромати (запахи лісу, моря, поля, ефірних олій); масаж; акупресура.
А ще ми накопичуємо енергію, коли щиро кимось захоплюємося! І звісно, прощення — від нього повернення витраченої на образу енергії приходить у подвійному об’ємі, — а також подяка.
Я детально досліджую силу подяки. І знаєте... Та ні, я й сама до пуття не знаю: можливо, в цьому задіяна біохімія мозку — інших логічних пояснень того, що люди, практикуючи тільки подяку, витягали себе із фінансових ям, лікарняних ліжок і найважчих депресій, я просто не знаходжу...

Прості прийоми поповнення енергії

Прийоми, що складають метод «Високий тонус», чудові самі по собі, а в контексті цілісного комплексу ефективні подвійно, тому що фокусно прив’язані до конкретних ситуацій. Такий підхід гарантовано забезпечує дотримання енергетичного балансу. Тому що формула: напруження = розслабленню — дотримується з абсолютною точністю.
Опановувати запропоновані способи потрібно поступово, наприклад, по одному на день (і можна поза ситуацій), — це гарантія того, що ви точно станете їх застосовувати. Якщо ж ви вирішите освоїти всі штурмом (за один присід), то маю вас попередити: такий підхід неефективний. Тому що в режимі штурму прийоми не стають практичним навиком.
Усього пропонується 16 нескладних у виконанні способів. Не лякайтеся кількості: по-перше, не всі прийоми можуть знадобитися саме вам, а по-друге, більшість із них ви напевно вже знаєте.

1. Техніка Шавасана.
Що ми можемо зробити, аби впоратися з утомою й дратівливістю? Як позбутися відчуття, що справ дуже багато, а часу для їх виконання замало? Ключ до розв’язання проблеми — перебування в Шавасані. Доведено: 20 хвилин Шавасани повноцінно замінюють 3 години сну.
Шавасана (поза Мерця) є центральною асаною в традиції хатха-йоги, при цьому її виконання не потребує спеціальної підготовки. Ви можете зупинитися на найпростішій варіації. Розслаблення — найважливіша функція нашого організму, яка в сучасної людини просто вимикається в результаті шаленого ритму життя й постійних стресових ситуацій. Регулярна практика Шавасани повертає тілу природну здатність розслаблятися, заспокоює нервову систему й позитивно позначається на всій життєдіяльності людини.
Послідовність виконання:
• Знайдіть для занять тихе місце. Розстеліть килимок на твердій і рівній поверхні. Одягніть мінімальну кількість одягу.
• Ляжте на спину й повністю випрямтеся. Покладіть голову в комфортне положення. Ноги слід розвести на невелику відстань, ледь зігніть коліна.
• Витягніть руки й покладіть уздовж тіла неподалік від стегон. Долоні слід розвернути догори й трішки зігнути пальці.
• Трохи відкрийте рот і розслабте нижню щелепу. Заплющте очі.
• Лежачи в цій позі, переконайтеся, що ваші м’язи повністю розслаблені. Розслабте свідомість, звільняючи її від поточних турбот, думок про конфлікти, занепокоєння та страхів.
• Під час розслаблення вашій свідомості потрібно відстежити кожну частину вашого тіла з голови до пальців ніг. Уявіть у свідомості картинку кожної ділянки вашого тіла й розслабте без особливого зусилля.
• Якщо в будь-яких ділянках тіла все ще залишається напруження, розслабте їх, відпускаючи м’язи.
• Усвідомлюйте тільки ваше дихання й дотримуйтеся його ритму доти, доки не перестанете усвідомлювати своє тіло.
• У той момент, коли повертається свідомість вашого тіла, зробіть кілька глибоких подихів, повільно зведіть ноги й покладіть руки вздовж тіла. Спокійно розплющте очі. Потягніться й повільно сідайте і потім повільно піднімайтеся.

2. Масаж вушних раковин.
Масаж виконується двома пальцями: великий + вказівний. Рухаючись по контуру в напрямку від мочок угору, енергійно промасажуйте вуха протягом 1 хвилини. По закінченні затуліть вуха долонями й зробіть енергійні рухи догори й донизу.
Вуха мають рухатися разом із долонями.
Ефект — досить помітний приплив енергії — проявляється вже через 5—10 хвилин після масажу.

3. Вправа «Струм».
Станьте біля стіни, розправте плечі й заплющте очі. Уявіть, що з того місця, де колись було тім’ячко, виходить угору срібний шнур. Ваше тіло — акумулятор/батарейка, і через шнур відбувається зарядження: енергія спускається вниз через безліч кілець від голови до ступень — і йде в підлогу.
Достатньо всього однієї хвилини, щоб відчути, як загуло енергією тіло.
Спочатку (перші 2—3 дні) після цього прийому  можете відчути зворотний ефект — занепад сил. Це означає, що у вашому енергетичному тілі були значні прогалини й організм витратив величезну кількість енергії на те, щоб ці дірки «залатати».

4. Вправа «Прокачування».
Зробіть глибокий вдих (намагайтеся, щоб плечі не піднімалися, а живіт не надувався), затримайте дихання на 5 секунд і видихніть повітря носом, випускаючи його якомога повільніше. Прокачування буде максимально ефективним, якщо зробите від 5 до 10 повторень.
Після цієї вправи ознаки негативної емоції (серцебиття, нерівне дихання, стрибки тиску тощо) зникають повністю.

5. Вправа «Людина біля моря».
Заплющте очі й зробіть повне та глибоке дихання. Скажіть собі: «Те, що я зараз відчуваю, — тільки емоція. Це НЕ я сам(-а)». Після цього уявіть вашого кривдника на березі теплого моря — посадіть його в зручний шезлонг, дайте йому в руки освіжальний напій, і нехай він усміхнеться, замружиться під ласкою сонячних променів. Утримайте цю картинку наскільки можливо довго (1—2 хвилини) — переконайтеся, що людині, яка сидить біля моря, дуже й дуже добре. І ви чітко відчуєте, що вам стає легше дихати.
Це ефект нейтралізації емоції. Суть його — відображення енергії кривдника. Вона (енергія) внаслідок нейтралізації емоції перестає бути небезпечною особисто для вас: нейтралізується.

6. Вправа «Червоне світло».
Заплющте очі й зробіть глибокий дихальний рух (вдих/видих). У внутрішньому зорі викличте образ людини, щодо якої відчуваєте провину. Уявіть, що вона стоїть під яскравим червоним світлом. Утримайте картинку наскільки можливо довго (постарайтеся, щоб не менш як 1 хвилину).
Цей прийом ефективний також для полегшення фізичного болю (як свого, так і іншої людини).

7. Вправа «Музична свічка».
Запаліть свічку чи аромалампу (найкращі аромати в цьому випадку — лаванда й сакура). Дивлячись на полум’я, послухайте гарну спокійну музику. Стежте за відчуттям у загруднинній зоні — там буде розширення, тепло чи легкий трепет. За зовнішньої простоти ця вправа має по-справжньому цілющу силу. Об’єднання трьох сил: вогню, аромату й музики — глибоко впливає на органи чуття, а вони своєю чергою передають гармонійний імпульс усьому організмові.
Не бійтеся сліз — дуже часто музика діє й так. Немає кращого способу очистити душу. І ви це чудово знаєте.

8. Біозарядження питної води.
Налийте склянку води й поставте її на праву долоню. Ліву долоню розмістіть над склянкою на висоті 3—5 см. Заплющте очі й зосередьтеся на відчуттях у лівій долоні. Дочекайтеся моменту, коли долоня стане теплою, й випийте всю воду неквапливими ковтками.
Якщо ви лівша, то сценарій протилежний: на ліву руку ставите склянку, а праву над нею розміщуєте.

9. Молитва про примирення ворогуючих.
«Пом’якши злі серця наші, Богородице, й відведи від нас ворожі напади тих, хто ненавидить нас, а всяку черствість душі моєї на любов заміни. Бо коли ми на Твій Святий Образ дивимося, Твоїм стражданням за нас і милосердям до нас дивуємося. А коли рани Твої цілуємо, то стріл наших, які Тебе ранять, вжахаємося. Не дай нам, Мати Милосердна, з жорстокими серцями нашими від жорстоких сердець наших ближніх загинути. Бо ти є воістину злих сердець пом’якшення».
Ця молитва має колосально потужну силу. Прочитайте її притишено вголос (неодмінно вголос!) — і можете більше ні про що не турбуватися. Ситуацію сварки (і всі її наслідки) буде вичерпано. І відбудеться це в такому благополучному сценарії, який вам і на думку не спаде.

10. Молитва руйнування духу лихослів’я  та пліток.
«Господи, зруйнуй у мені всякий дух лихослів’я та  пліток. Очисти мій язик. Дай мені нові вуста, які говорять тільки Твої слова, щоб кожне слово моє було помазане Тобою. А якщо мені захочеться сказати щось лихе, то дай мені одразу зупинитися. І як Цар Давид просив, я прошу, «постав сторожу на вуста мої, захисти двері вуст моїх, Господи».
Ця молитва не зробить із вас святенника — ви просто перестанете піддаватися колективній звичці всьому й усім давати оцінки й навішувати ярлики. Ця молитва звільнить вас від небезпечної звички лихословити.
Серед типових ознак очищення від енергії лихослів’я передусім проявляються ось ці дві: стає яскравішим колір райдужної оболонки очей; збільшується фінансова прибутковість.

11. Техніка «Жива Вода».
Зовні це душ. Але душ особливий. Дуже добре живить енергією! Чергуйте теплу (не гарячу!) воду з прохолодною (не холодною!) у такій часовій пропорції: 30 секунд — тепла вода; 5—7 секунд — прохолодна, і так 3 цикли.
Під час душу повторюйте подумки (але краще вголос) спеціальну мовленнєву формулу:
«Мати-Вода, змий із мене весь бруд, як фізичний, так і енергетичний. Мати-Земля, прийми й перероби це все на Благо».
Закінчуйте душ теплою водою, а наостанок — гарненько сполосніть ступні прохолодною водою.

12. Техніка «Миттєвий заряд».
Техніка виконується на відкритому повітрі. Вийдіть на вулицю чи підійдіть до відчиненого вікна (до кватирки — якщо взимку). Зробіть 3 повних дихання й, тримаючи спину максимально прямо, гарненько промасажуйте: спочатку вуха по контуру вушної раковини, а потім енергетичні дуги (це ті місця за вухами, де вони прилягають до голови). На масаж виділіть 1,5—2 хвилини (якщо менше, то ефекту не буде!)

13. Прийом «До руди».
Суть цього чудового прийому — не відганяти неприємну думку, а навпаки — кинути все, сісти й обмізкувати її так детально, наскільки це взагалі можливо. Дійдіть до самої основи цієї думки («до руди»). Перекочуйте цю думку так і сяк, перевертайте з боку на бік. Що це дасть? Ця думка набридне вам до нудоти — й відстане. А ви перестанете даремно витрачати енергію.

14. Прийом «Не суддя».
Подумки чи вголос прокажіть тричі цей текст: «Засуджуючи, я втрачаю енергію. Я перестаю бути суддею!»

15. Прийом «Антивірус».
Подумки чи вголос прокажіть тричі цей текст: «У мене проник вірус заздрості.
Я повністю усвідомлюю небезпеку вірусу, а отже, володію силою його знищити.
Я все можу, мені все підвладне, й досягнення ______ (такого-то) дають мені колосальне натхнення!»
Потім зробіть повний вдих-видих і прислухайтеся до себе. Після цього вірус заздрості помітно ослабне, перестає точити, тому завершіть виконання прийому словами: «Усе. Я вільна (вільний)!»

16. Прийом «Подяка».
Цей спосіб найпотужніший. Починати опановувати цей прийом потрібно в хорошому чи хоча б у нейтральному настрої. Коли опануєте міцно,  практикуйте його за будь-яких обставин.
Уранці, щойно прокинетеся, озирніться навкруги (в себе теж загляньте) і знайдіть 5 об’єктів чи 5 обставин, яким ви можете щиро радіти (повторюю: щиро, а не формально), і подякуйте Всесвіту від чистого серця за те, що це сталося з вами. Коли ви це зробите, то не сумнівайтеся: вашому прийдешньому дню нічого не загрожує. Тому що навіть якщо щось і станеться прикре, то ваша «радісна п’ятірка», якою ви запрограмували себе вранці, миттєво стане на ваш захист.
Цей спосіб — потужний оберіг. А ще він здатний вилікувати — від усього, що болить.

Практика прийомів поповнення енергії

Цю табличку — особливо на етапі опанування методики — можна тримати при собі як шпаргалку. Як тільки ви відпрацюєте всі ситуації й зрозумієте, наскільки все ефективно, в табличці відпаде потреба. Тому що все перетвориться на ваш міцний навик і ви станете тримати енергетичну рівновагу не замислюючись — автоматично.

Якщо ви…

то застосуйте спосіб:

Спали менш як 6 годин

Техніка Шавасана

Відчуваєте, що перевищили норму сну

(млявість, апатія, небажання рухатися)

1. Масаж вушних раковин

2. Вправа «Струм»

Відчуваєте глухе роздратування

(це те, яке виникає без видимої причини)

Вправа «Прокачування»

Розізлилися на когось (чи на себе)

1. Вправа «Прокачування»

2. Біозарядження питної води

Із кимось дуже посварилися

1. Техніка Шавасана

2. Молитва про примирення ворогуючих

Отримали образу, яку довелося проковтнути

Вправа «Людина біля моря»

Стали причиною свідомо чи несвідомо — чиєїсь образи (відчуваєте провину)

1. Наберіться мужності — попросіть вибачення. Але готуйтеся: не кожна людина (й не на кожну образу) відразу відповідає прощенням. Вас це не має бентежити — поставтеся до цього з розумінням. Дозвольте пройти цьому процесу вільно, не підганяйте його — і все буде як треба

2. Вправа «Червоне світло»

Чогось злякалися

Вправа «Прокачування»

Відчуваєте тривогу

Ідіть на вулицю.

  Перша ознака глибокої тривоги — синдром неспокійних ніг. Метатися в замкнутому просторі — це посилювати, концентрувати тривогу. Розвіяти, «розпорошити» тривожний стан можна тільки на відкритому просторі. Щоб заспокоїтися максимально швидко, зосередьтеся на лічбі кроків.

Відчуваєте лінь, апатію (нехронічного характеру)

1. Якщо є час, то полінуйтеся! Почитайте цікаву книгу (щось легке), поваляйтеся на дивані, подивіться улюблений фільм. Виконуючи цей «прийом», тримайте в голові: це кращий спосіб позбутися ліні й апатії! Лінь та апатія — це вимога вашого організму відпочити. І ви просто зобов’язані цю вимогу виконати.

2. Якщо часу полінуватися не маєте, тоді допоможе техніка «Жива Вода».

3. Якщо потрібно збадьоритися миттєво, тоді техніка «Енергетичне зарядження».

4. І найефективніший спосіб перемогти апатію — це храм, місце, куди люди заходять із надією (по енергії це почуття завжди має позитивний заряд). Заходячи в храм, куди «постачання» надії відбувається безперервно, ми буквально поринаємо в купіль позитивної енергії, яка, змішуючись із нашими негативними зарядами, утворює збалансовану, або чисту, енергію.

Взяли участь у розмовах, де були присутні осуд (плітки)

1. Прийом «Не суддя»

2. Молитва руйнування духу лихослів’я та пліток

Взяли участь (втягнулися) в чиїсь конфліктні стосунки 

Вправа «Музична свічка»

Не можете відволіктися від якоїсь неприємної думки 

Прийом «До руди»

Замінили гарячі сніданок і обід перекушуваннями

(бутерброди, випічка, фастфуд) 

Прийміть гарячу воду з лимоном. Можна й просто гарячу воду — без лимона.

Порція прийому – 0,5 склянки. Якщо протягом дня ви вип’єте 3—4 порції, то можете вважати, що енергія, забрана квапливими перекушуваннями та «їжею-клейстером», почасти відновлена. Але не спокушайтеся: шкоду, яка завдається організму безладними перекушуваннями, гаряча вода не усуває.

Позаздрили (цим почуттям важко управляти, але зізнатися (собі) — щоб звільнитися — можна. І дуже потрібно!)

Прийом «Антивірус»

Втомилися після фізичної роботи, а прилягти відпочити немає можливості

Вправа «Прокачування»

Втомилися від розумового навантаження, а застосувати Шавасану немає ні часу, ні можливості 

. Вправа «Миттєвий заряд»

2. Вправа «Червоне світло»

Провели за комп’ютером без захисних окулярів більш як годину без перерв 

Вправа «Червоне світло» з акцентом на голову (й особливо на очі)

Вживали алкоголь

1. Техніка Шавасана

2. Біозарядження питної води (воду заряджати й приймати теплою. І не менш як 4 склянки протягом години).

Курили тютюн

Вправа «Прокачування» після кожної цигарки. Але чи потрібно говорити, що це півміри?

Марта НІКОЛАЄВА-ГАРІНА,
практичний психолог,
фахівець із біоенергетики людини,
автор унікальних методик з управління віком.

http://to-buybook.ru/