ПУХЛИНУ ГОЛОВНОГО МОЗКУ ЗАПОРІЗЬКІ НЕЙРОХІРУРГИ ВИПАЛЮЮТЬ

Поділитися:
ПУХЛИНУ ГОЛОВНОГО МОЗКУ ЗАПОРІЗЬКІ НЕЙРОХІРУРГИ ВИПАЛЮЮТЬ

Мешканці Запоріжжя, 34-річній Марині, два роки тому діагностували пухлину мозку. Але на операцію жінка погодилася, лише коли в неї віднялися права рука та нога. Фахівці відділення нейрохірургії Запорізької обласної клінічної лікарні (ЗОКЛ) видалили Марині пухлину сучасним малотравматичним методом за допомогою дисектора.

Рішення - терміново оперувати

Марина – молода жінка, щаслива дружина й мати двох чарівних дітлахів. Приблизно з 25 років в неї бували напади нестерпного головного болю, темніло в очах, нудило, не могла розмовляти, кілька разів під час нападів втрачала свідомість, пила різні таблетки, але вони не знімали біль.
Розуміючи, що такі напади - неспроста, Марина звернулася по допомогу до невропатолога за місцем проживання. Їй пощастило: лікар виявився досить кваліфікованим і запідозрив, що в пацієнтки може бути новоутворення в мозку. Він негайно відправив її на консультацію до нейрохірургів Запорізької ОКЛ.
Результати комп’ютерної томографії підтвердили наявність у мозку пухлини. Вона стискувала певні ділянки мозку, що призводило до нестерпного болю та втрати свідомості. Нейрохірурги порекомендували жінці операцію. Проте, порадившись із чоловіком, вона від втручання відмовилася.
Але сама по собі пухлина розсмоктатися не може - вона з часом лише збільшувалася, все відчутніше тиснучи на мозок, порушуючи його нормальну роботу. Напади почастішали, стали набагато вираженішими. Їх не знімали ніякі ліки, від болю Марина буквально втрачала зір і можливість розмовляти. Крім того, їй стало важче володіти однією рукою та ногою. А коли в жінки віднялися права рука й нога, практично втратилася мова, чоловік привіз її до Запорізької ОКЛ.
Ми обстежили Марину, - розповідає член асоціації нейрохірургів України та Європи, головний нейрохірург Запорізької області, кандидат медичних наук, завідувач відділення нейрохірургії Сергій Тяглий, - і вирішили невідкладно робити операцію.
На щастя, зараз у нейрохірургів є можливість виконувати такі втручання за допомогою сучасного апарата - ультразвукового дисектора. Він здатний подрібнювати новоутворення, припікає дрібні кровоносні судини й залишає неушкодженими великі судини мозку. Образно кажучи, апарат немов зчищає «наріст».
Отож операція вважається малотравматичною, оскільки хворий після неї відновлюється буквально на очах. І на четверту-п’яту добу може бути виписаний додому. Ми видалили з мозку пацієнтки пухлину розміром як мій кулак. Через кілька днів після операції Марина вже сама зробила собі зачіску.
Після цього жінка мала пройти курс додаткової терапії. Рухові функції руки та ноги відновилися, вона знову може нормально розмовляти й жити без виснажливого головного болю.

Як не пропустити «ворога»

- Лікарю, які переваги цього ультразвукового дисектора під час оперативного втручання на головному мозку?
- До появи ультразвукового дисектора лікарі відсікали пухлини мозку разом з кровоносними судинами, які йшли крізь неї. Для хворого це оберталося серйозними наслідками: утрудненням ковтання, дихання, розладом мови. Але інакше проблему не можна було розв’язати. Також пацієнт протягом кількох днів перебував у реанімації на апараті штучної вентиляції легенів. Це призводило до запалення легенів, для лікування якого були потрібні дорогі антибіотики.
А після операцій за допомогою нового апарату перебування в палаті інтенсивної терапії обмежується одним днем, без застосування серйозних медикаментів. Такі дисектори застосовують далеко не в усіх областях України. А запорізькі нейрохірурги навчилися тонкощам роботи на цьому апараті, який, до речі, було куплено за кошти бюджету.
Також цей прилад можна застосовувати для видалення новоутворень на хребті. У таких випадках лікарі роблять невеликий розріз на спині, щоб отримати доступ до хребців. Потім хірург вмикає апарат, який «випалює» пухлину. Сам хворий під дією наркозу не відчуває в цей момент нічого. А після операції пацієнт назавжди забуває про те, що зовсім недавно страждав від нестерпного болю в спині, спричиненого грижами.
Насправді кількість людей, які мають подібні патології, багато - просто не всі звертаються по допомогу чи, на жаль, дуже часто звертаються запізно - коли вже є метастази.
- Як же не пропустити «ворога»?
- Якщо в людини бувають гострі напади головного болю, які супроводжуються блювотою, якщо є розлади зору, невпевненість чи скутість у рухах, оніміння кінцівок - це серйозний привід звернутися за консультацією до невролога. А він за потреби направить пацієнта на огляд до нейрохірурга. За статистикою, новоутворення в головному мозку діагностують в однієї людини з 10 тисяч.
Варто пам’ятати про чинники, які можуть спровокувати розвиток пухлини, це, зокрема, надмірна маса тіла, неправильне харчування (забагато в раціоні червоного
м’яса, цукру, жирів), зловживання алкоголем, погана екологія, спадковість.

Олена ПЕТРЕНКО.