Що може бджола
Хвороба, з погляду фізичного страждання, - це ворог, що зачаївся в засідці, наприклад, у печінці чи в суглобах, і «підриває» нашу величезну «державу» - організм, ослаблює й підточує його. Боротися з такою неміччю можна різними способами: можна ― потужними фармацевтичними препаратами, а можна ― природними. Однак і наслідки також будуть різними.
Лікар вищої категорії, керівник відділення народної та нетрадиційної медицини Центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України, полковник медичної служби в запасі Юрій Борисович НЕЧИПОРЕНКО в боротьбі з хворобами випробував усе. Тривалий час він прописував таблетки та ін’єкції. І ось одного разу вирішив тактику поміняти.
Розглядаючи людський організм як державу, яку потрібно захищати й зміцнювати, а «зруйновані» органи відновлювати, за зброю собі він обрав надійний, випробуваний століттями і, головне, сумісний з людським організмом засіб. Сьогодні пана Юрія можна назвати майстром на всі руки, точніше, доктором на всі методи. У вас остеохондроз - він поставить бджілок, варикоз – п’явок, лицьовий неврит - китайські голки, печінка - порадить гомеопатичні кульки, треба позбутися шлаків та токсинів - допоможе гідроколонотерапія...
Армія бджіл проти хвороби Бехтєрева
У Юрія Борисовича є пацієнт, який вже кілька років ходить до нього по бджолині укуси. Не тому, що він мазохіст, а тому, що давно потерпає від хвороби Бехтєрева. Це справжнісінька внутрішня війна, коли власний імунітет (антитіла) атакує власні ж тканини - в основному, хребта, й тоді хребці та суглоби запалюються. Унаслідок цього атрофується кісткова тканина й втрачається можливість рухатися. Вилікуватися від цієї недуги практично неможливо. Її традиційно лікують таблетками й уколами, щоб зупинити запальний процес. Проте ціле життя сидіти на «хімії» - значить, повільно вмирати. Все одно, що залишений на полі бою боєць.
Але хіба Юрій Борисович, як військовий лікар, міг залишитися байдужим до повільно вмираючого бійця (саме бійця, бо такі люди мусять постійно воювати зі своєю хворобою)? Він не тільки зупинив запалення, але спочатку зменшив, а потім і зняв больові симптоми. А допомогла йому саме армія бджіл. Уже місяць потому молодий чоловік зміг сам себе обслуговувати. І нехай повністю позбутися недуги не пощастило, та це й неможливо, зате перебіг її істотно сповільнився, підвищилася якість життя, й можна йому радіти.
Але що ще важливіше - без будь-яких ускладнень. Адже це дуже важкий діагноз, як і розсіяний склероз. Тим не менш, саме апітерапія є чи не найдієвішим методом у його лікуванні. Звісно, курс терапії слід повторювати через певний час. Тому вдячний пацієнт вирішив навчитися «співпрацювати» з бджілками сам. До речі, вхожі до кабінету Юрія Борисовича всі, хто потребує його допомоги.
Повернення до «дідівських методів»
Так, не кожний лікувальний заклад може похвалитися розмаїттям методів відновлення здоров’я. Таке відділення народної та нетрадиційної медицини в київському шпиталі могло з’явитися саме тому, що створила його людина, яка дуже добре знає всі тонкощі людського організму, маючи вже чималий стаж роботи військовим лікарем.
Думки про застосування гірудотерапії, апітерапії, голкорефлексотерапії захопили в полон Юрія Борисовича ще 20 років тому, а до того часу він був провідним спеціалістом Євпаторійського військового санаторію з двадцятирічним стажем лікувальної роботи. Поринувши у світ бджіл та п’явок, він був вражений тим, що природа винайшла такі потужні лікарські препарати, які вони створюють. Згодом його арсенал лікувальних методів поповнився рефлексотерапією, мануальною терапією, фітотерапією, гомеопатією, розвантажувально-дієтною терапією, голодуванням. Результати його шокували. І тоді виникла можливість створити ціле відділення народної та нетрадиційної медицини в київському шпиталі.
«Хай би тебе бджола вжалила!»
Таким було вітання під час зустрічі за давніх часів. Люди знали, що укуси бджіл приносять здоров’я й у такий спосіб зичили одне одному бути здоровими. Пасічники ніколи не хворіли на розсіяний склероз, та й узагалі мали міцне здоров’я й довго жили. Адже бджолина отрута, потрапивши в організм, активує його захисні сили. Таким чином, виробляється імунітет до різних захворювань.
Зазвичай під час лікування доктор цілеспрямовано підносить бджілку до певного місця. А за кілька секунд жало виймає. Ось і вся процедура. За першим сеансом - один укус, за другим - два. Далі - по висхідній, залежно від захворювання та особливостей організму. Боляче? А хіба укол шприцом безболісний? До того ж, у шприці - не завжди безпечна хімія! Що ж таке дієве у «бджолиному шприці»?
- В організм, - пояснює Юрій Борисович, - потрапляє маленька доза досить складної за хімічним складом бджолиної отрути, а це 50 різних речовин: фосфор, кальцій, магній, мідь; соляна, мурашина, фосфорна кислоти; жири й стерини, білки та амінокислоти, вуглеводи (глюкоза, фруктоза), а також ацетилхолін і гістамін.
Однак головне завдання в лікуванні бджоловжалюванням покладається на пептиди. Це низькомолекулярні сполуки, що складаються з решток однієї чи кількох амінокислот. Вони стимулюють біохімічні процеси в організмі людини, білковий, жировий, гормональний, мінеральний, водний та інші види обмінів. Пептиди підсилюють активність клітин центральної та периферійної нервової системи. Наприклад, пептид мелітін стимулює активність надниркових залоз, підвищує рівень кортизолу в плазмі крові, поліпшує утворення специфічних антитіл, зв’язує й виводить продукти запальних реакцій, має антибактеріальні та радіопротекторні властивості, зумовлює скорочення гладких м’язів, а в малих дозах зменшує в’язкість крові.
А ось адолапін знеболює набагато ефективніше від опію та аспірину, разом узятих. Або, скажімо, МСД-пептид стимулює центральну нервову систему, має протизапальні властивості, що тисячократно перевищують за силою гідрокортизон. Його (МСД-пептиду) знеболювальний ефект у 80 разів дужчий від опію. Як болезаспокійливий засіб пептиди дієвіші від наркотичних аналгетиків у 10-50 разів.
Амінокислота метіонін активізує дію гормонів, вітамінів, ферментів, знижує рівень холестерину. Гістидин нормалізує жировий обмін, поліпшує стан хворих на атеросклероз, а кардіопептид стабілізує серцево-судинну систему. Ацетилхолін бджолиної отрути допомагає в лікуванні паралічів.
Бджолина отрута діє на дві найважливіші системи: нервову й судинну.
Вона розширює судини головного мозку та коронарні судини, а тому застосовується для зняття судинних спазмів, знижує швидкість осідання еритроцитів, збільшує об’єм крові, зменшує проникність капілярів, стимулює обмінні процеси в міокарді та нормалізує ритм серця.
- Щойно бджілка вкусила, отрута відразу ж впливає на найдрібніші закінчення нервів, розміщених у шкірі, - пояснює доктор, - звідти подразнення передається до центральної нервової системи й таким чином стимулює кровообіг та обмін речовин. Важливо й те, що бджолина отрута в місці введення спричиняє специфічну судинну реакцію, багаторазово збільшуючи проникність шкірних покривів, даючи можливість цілющим речовинам проникати глибоко в тканини організму. Розріджуючи кров, отрута зменшує навантаження на серцево-судинну систему, локалізує та перериває больовий синдром. Але що особливо дивно ― це те, що бджолина отрута є потужним знезаражувальним засобом. Учені визначили, що її водний розчин навіть у співвідношенні 1:50 000 не містить мікроорганізмів!
Отрута захистить хрящову тканину
Узагалі, апітерапія - чудовий засіб у разі захворювань периферійної нервової системи, - розповідає Юрій Борисович. - Їй добре піддаються остеохондрози, артрози, радикуліти, неврити, запалення суглобів, поліартрити. Традиційна медицина намагається розв’язати проблему за допомогою протизапальних засобів. А вони своєю чергою зумовлюють низку побічних дій, зокрема, руйнують слизову оболонку й призводять до ерозії шлунка та дванадцятипалої кишки. Тоді лікарі тимчасово припиняють лікувати, скажімо, хребет, і переходять до лікування виразки. При цьому неминуче поновлюються проблеми з хребтом. І все починається спочатку.
А ось бджолина отрута не має побічного ефекту, звісно, за відсутності алергійної реакції. При цьому вона є своєрідним хондропротектором, тобто захистом для хребта, суглобів та хрящів.
Ніяка «хімія» не замінить природної лікувальної сили. Бджолина отрута, запевняє доктор, впливає на причини хронічних захворювань, а не на їхні прояви, симптоми, активуючи фізіологічні процеси в організмі. Саме завдяки цьому вдається досягти повного одужання...
Скажімо, від ревматичних, алергійних та деяких інших захворювань в офіційній медицині застосовують гормональні препарати. А без них можна обійтися. Бджолина отрута нормалізує виділення гормонів щитоподібної залози, посилює активність системи кора надниркових залоз - гіпофіз - гіпоталамус, і цим зумовлює підвищення опірності організму. Що цікаво: бджолина отрута, виявляється, може контролювати запальний процес у суглобах, який призводить до розвитку ревматоїдного артриту. Зокрема, отрута містить молекули, що збільшують концентрацію в організмі природних гормонів глюкокортикоїдів, які регулюють запалення.
Замість гормональних препаратів — бджілка
- У нашому організмі є важливий «начальник», який міститься в мозку, - гіпофіз, - розповідає Юрій Борисович. - Якраз він може надійно й упевнено вирівняти імунний статус організму. У його передній долі виробляється кортикотропін, який є фізіологічним регулятором кори надниркових залоз. Від укусу бджоли поліпшуються кровопостачання й обмінні процеси в головному мозку, а, отже, й у гіпофізі. Іншими словами, поліпшується контроль гіпофіза над наднирковими залозами, швидше фіксується зниження в крові протизапальних агентів.
З одного боку, бджолина отрута діє на зразок глюкокортикостероїдів (кортизон, кортизол), що виробляються в корі надниркових залоз, та їхніх синтетичних аналогів (преднізолон, метипред), з іншого - має низку найважливіших переваг перед глюкокортикостероїдами. Приміром, вона не затримує воду в організмі, а навпаки, посилює діурез; не відбувається атрофія кори надниркових залоз, бджолина отрута якраз стимулює їхню роботу; та ще поліпшує мікроциркуляцію суглобової тканини й нормалізує рухливість уражених суглобів, чим запобігає прогресуванню руйнівного процесу.
Медова ванна від неврозу та медово-часникова кашка від грипу
Щоб посилити ефект впливу бджолиної отрути, Юрій Борисович радить одночасно вживати мед чи маточне молочко (і те, й те можна придбати в пасічників - бажано тих, яким ви довіряєте). Але ці продукти можна з успіхом застосовувати й без «уколів» бджілками в разі міозиту, невралгії, поліневриту, ревматоїдного та ревматичного артритів.
Досить успішно виліковуються препаратами молочка неврастенія, клімактеричний невроз, істерія та невроз серця. Для цього слід приготувати суміш з маточного молочка й меду у співвідношенні 1:100 (1 г молочка на 100 г меду), приймати половину чайної ложки суміші два-три рази на добу. Курс такого лікування має становити три-чотири тижні.
Для лікування неврозів корисно брати ванни з медом (40-50 г меду на одну ванну) з додаванням піноутворювальних рідин, тривалістю 15-20 хвилин за температури води 36-37°С. Курс - 10 ванн (через 1-2 дні).
Під час грипозного стану можна вживати протягом кількох днів медово-часникову кашку (суміш розтертого часнику з медом, 1:1) по одній столовій ложці перед сном.
Загалом, якщо потрібно зняти біль, підвищити загальний тонус, працездатність, поліпшити сон чи апетит, знизити кислотність шлункового соку чи підвищити тонус кишечнику, вилікувати бронхіальну астму, нормалізувати обмін речовин чи знизити вміст холестерину в крові, - вам сюди, в кабінет до Юрія Борисовича. Але за однієї умови: якщо у вас немає алергії на бджіл. А якщо є? Тоді може підійти інший природний метод. Але про нього - в наступному номері …
Тетяна КИЯНИЧЕНКО.