Юрія Борисовича Нечипоренка я уявляла собі людиною жорсткою, серйозною, замкнутою й не вельми говіркою. Такий стереотип військового лікаря склався в моїй голові. Але, на диво, начальник відділення нетрадиційної і народної терапії ?7Державного прикордонного госпіталю виявився людиною не просто відповідальною й мудрою, а й, що дуже важливо, доброю та уважною. А підтверджують його людинолюбство вгадайте, хто? ... П’явки!
Далеко не кожному дозволяють вони за собою доглядати й не з усіма погоджуються «співпрацювати». Якщо вони не присмоктуються до потрібних місць, вередують, хворіють, а трапляється - й помирають, отже, людина їм не подобається. Щось у ній вони відчувають недобре. Тому не всякий лікар може стати гірудотерапевтом. Він повинен мати певні позитивні риси, запас любові, терпіння й доброзичливості. Чому п’явки так реагують на людські якості, поки неясно. Натомість абсолютно ясно, що прадавні «дідівські методи» залишаються актуальними й сьогодні.
«Бодай до тебе п’явка присмокталася!»
Якщо, коли говорити про бджіл, люди за давніх часів тільки вітали їхні укуси - для свого ж таки блага, то стосовно п’явок, хоч як це дивно, такого «вітання» ніколи не було. Був хіба що сарказм, коли хтось довго стояв у болоті. Хоча дуже хочеться побажати всім мешканцям Землі, щоб до них присмокталася саме п’явка. Медична, звісно. Адже цих, на перший погляд, неприємних, кільчастих червів, які є ровесниками динозаврів, також використовують у лікуванні різних захворювань з давніх-давен. Доказом цього є зображення процедури лікування п’явками на гробницях фараонів. Згадується про них у Біблії і в Корані.
А в ході сучасних досліджень доведено, що п’явка є «природною живою аптекою» для людини: в її арсеналі не 50, як у бджіл, а до 150 ферментів. І на їхній склад немає алергійної реакції.
Але п’явки - не просто черви. Вони, виявляється, ще й розумні. Мають п’ять пар очей, органи слуху, нюху й дотику. Якщо ви напарфумитеся, навіть найдорожчими та приємними парфумами, вони не схочуть прикріплятися до вашого тіла й не стануть вас лікувати. Те саме буде, якщо від вас тхне алкоголем, тютюном чи ж є неприємний запах з рота. І вони не просто відчувають людину, а ще й добре знаються на тонкощах нашого організму.
П’явка сама точно визначає місце укусу, прокушуючи шкіру тільки в рефлексогенних точках, активізуючи задіяний меридіан. Лікар має лише скерувати її до потрібної ділянки шкірного покриву. Що й робить Юрій Борисович. А що відчуває в цей момент пацієнт? Біль від цього живого шприца практично відсутній. Лише незначне поколювання, як від опіку кропивою. А за 15 секунд починає діяти природна анестезія, яку забезпечує слина п’явки. Отож, що ж у цій слині?
Секрет лікувальних властивостей п’явок - у їхній слині
- Багато хто гадає, - ділиться своїми думками Юрій Борисович, - що п’явка є просто локальним способом механічного вилучення крові з капілярів над «проблемним» органом. Однак це ― єдиний спосіб кровопускання на рівні мікроциркуляторного русла як системи. Нині вже чітко встановлено, що в місці приставлення п’явки мікросудини розширюються, а у віддалених ділянках - звужуються, забезпечуючи відплив крові з глибоко розташованих органів. Тому застосування п’явок ефективне в лікуванні багатьох захворювань.
Більше того, п’явка часто дає собі раду з недугами, що не піддаються лікуванню фармакологічними препаратами. Є така специфічна речовина в слині п’явки, називається - гірудин, а це - поліпептид, що виявляє якраз ті унікальні властивості, яких немає в жодному з хімпрепаратів.
До того ж, слина п’явок містить ще низку біологічно активних речовин, здатних впливати на функціонування всього організму. Вони мають різні чудові властивості - насамперед, протизапальні, антибактеріальні, кровоочисні. Крім того, зміцнюють стінки судин, поліпшують обмін речовин, підвищують імунітет і жировий обмін, знижують вміст цукру в крові, а також впливають на кістковий мозок, стимулюючи вироблення нових кров’яних клітин.
Відновлює рівновагу організму та повертає молодість ...
Гомеостаз - це рівновага організму, баланс життєдіяльності всіх систем: температури тіла, артеріального тиску, вмісту глюкози в крові та інших показників. І коли п’явка нас кусає, вона лікує не конкретне захворювання, а людину загалом. Такий підхід дуже відрізняє будь-яку старовинну лікувальну методику від сучасної вузькоспеціалізованої медицини. Адже одним із головних результатів лікування п’явками є саме відновлення гомеостазу всього організму.
- Я розглядаю п’явок як потужний засіб проти будь-яких судинних захворювань, - каже Юрій Нечипоренко. - Адже зношування організму відбувається через «поганих» сусідів: погіршується еластичність і проникність судин, зменшується їх прохідність. Як наслідок, розвивається серцева ішемія чи стенокардія, з’являється атеросклероз судин, зростає ризик інсульту, а також багатьох інших хвороб, від яких організм старіє.
Учені постійно досліджують, наскільки п’явки корисні для людського організму, - продовжує захоплено розповідати Юрій Борисович, - і у відповідь тим, хто скептично ставиться до гірудотерапії, довели теоретично й підтвердили в клінічних умовах, що ці черв’ячки відновлюють порушений кровообіг, посилюють циркуляцію крові в артеріях, лімфосудинах і венозній системі, нормалізують жировий обмін, знижують згортуваність і в’язкість крові, підвищують опірність судинної стінки до уражень.
Доведено, що гірудин працює як засіб проти зсідання крові, а отже, тромби не тільки розсмоктуються ― причому дуже легко, ― а й узагалі не виникають, якщо вдаватися до допомоги п’явки. Ці красуні також зупиняють кровохаркання, знімають спазми судин, посилюючи постачання тканин киснем та іншими поживними речовинами, розширюють судини, знижуючи артеріальний тиск. Саме завдяки цим унікальним властивостям п’явок ми можемо лікувати варикозне розширення вен, яке так важко піддається медикаментозній терапії.
Варикоз виліковний
Це твердження доктора заспокоює двох жінок, обліплених «кровососами». Вони відгукуються про своїх «цілителів», як про розумних істот, лагідно й ніжно називаючи їх «мої улюблені п’явочки». Відбувається взаємний обмін: голодна п’явка впивається кров’ю, насичуючись, а пацієнтки позбуваються токсинів та відпрацьованої лімфи, які для людського організму є баластом. П’явки мають таку звичку - «випльовувати» всі шкідливі речовини, що накопичилися в організмі.
А от свої біологічно активні речовини вони впорскують нам, і це допомагає зняти напруженість та набряклість у тканинах, підсилює в них процеси мікроциркуляції крові та лімфи. На запитання, з яким захворюванням вони тут лежать, жінки в один голос зізналися: варикозне розширення вен, а доктор поправив - венозна недостатність II ступеня.
- Після першого курсу гірудотерапії, - розповідає Юрій Борисович, - ми закріпимо досягнутий результат апітерапією. Така комбінація сприяє підвищенню тонусу клітинної тканини, щоб сформувати своєрідний «корсет» для судин. Вени за своєю структурою набагато слабші від артерій, а тому венозні судини потребують ретельного лікування. П’явки розріджують кров у всьому організмі й цим нормалізують венозний кровообіг. Тому в тих, у кого захворювання перебуває на ранній стадії, лікування дає позитивний результат. Але багатьом гірудотерапія допомогла уникнути оперативного втручання і з задавненим варикозом. Таким людям просто доводиться періодично підтримувати стан вен за допомогою п’явок чи інших народних засобів.
У разі варикозу дуже добре допомагають медові компреси. Для цього на складену в кілька шарів марлю треба нанести мед і накласти на уражені вени, потім закрити хлорвініловою плівкою й закріпити широким бинтом. Перші чотири процедури мають тривати від двох до чотирьох годин, а пізніше компреси слід залишати на цілу ніч. Кількість процедур на курс лікування - від 45 до 50.
Щоб зняти біль у випадках варикозу, маститу, панарицію, Юрій Борисович радить взяти 100 г бджолиного підмору (продається в бджолярів) і залити його гарячою, але не доведеною до кипіння водою. Настояти 15-20 хвилин (не більше!), процідити крізь марлю в три шари в друшляку, залишену суміш злегка здушити й покласти на зону запалення. Потім усе замотати поліетиленом і закутати махровим рушником, тримати компрес до повного охолодження суміші.
Гірудин замість аспірину
- Гірудотерапію, - пояснює Юрій Борисович, - справедливо називають чудовим антисклеротичним засобом, який замінює аспірин, діє довше та без побічних ефектів. Аспірин, наприклад, знижує кількість тромбоцитів у крові, спричиняє алергійні реакції (бронхоспазм, шкірний висип), дуже погано впливає на шлунок, може зумовити в ньому біль і кровотечу. Нічого подібного не буде від гірудотерапії.
Цей метод справді універсальний. Поясню. Практично будь-який хвороботворний процес супроводжується порушенням мікроциркуляції крові, тобто навколо хворого органа утворюється запальний інфільтрат. Звісно, існують препарати, які допомагають зменшити набряклість, але, як правило, ― одночасно в усьому організмі, й знов-таки, як і будь-які ліки, вони мають побічні дії. А п’явочки дають можливість позбутися набряку в конкретному органі чи тканині, нормалізувати кровообіг і таким чином надають адресну допомогу.
П’явка - найліпший лікар від простатиту та геморою
Ось коли саме п’явці можна довіритися, то це ― в разі простатиту. Адже знайти точне місце локалізації запального процесу дуже важко. Але п’явка має надзвичайну здатність самостійно визначити проблемну зону, причому, з неймовірною точністю. Та й присмоктується зовсім не боляче. У чоловіків піддаються лікуванню доброякісні пухлини передміхурової залози, імпотенція, безплідність.
Зарадить гірудотерапія й жінкам, які довго не можуть завагітніти. Саме через судини вона допомагає запустити компенсаторні механізми, що досі «дрімали». Також дуже добре лікуються кісти, хронічні запалення придатків, ендометріоз, гормональні порушення, ускладнення в клімактеричний період, мастопатії.
- Деякі люди соромляться звертатися до лікарів з такою делікатною проблемою, як геморой, - міркує Юрій Борисович. - Купують свічки, мазі. Але краще за п’явок ніщо не допоможе. Вони сприяють припиненню кровотечі, знімають свербіння й печіння. Але найголовніше - гемороїдальні вузли висихають просто на очах. Це вражає.
П’явка активує імунну систему
Одна з найважливіших функцій п’явки саме в цьому й полягає. Імунітет підвищується у 2-3 рази, організм «розшлаковується», й відновлюється система саморегуляції. За цією дією іншого рівноцінного п’явці - натурального чи штучного ― засобу в природі не існує. Так вважає Юрій Борисович, маючи вже багатий «п’явковий» досвід. Сьогодні в більшості людей імунна система дуже слабка, ось і хворіємо ми часто. Багато людей, тільки-но щось не так, - купують антибіотики, навіть проти звичайної застуди.
Але якщо від нежитю нас рятують трави та полоскання, то в більш складних ситуаціях п’явки просто незамінні. Наприклад, з їхньою допомогою можна відновити місцевий імунітет в ділянці малого таза. Тоді успішно вдається виліковувати хронічні запалення, спричинені хламідіями, гарднерелами, уреа- та мікоплазмами, цитомегаловірусом. У такому разі достатньо мікродоз антибіотиків і лише двох тижнів лікування п’явками.
... Звісно, Юрій Борисович - не Дуремар, який ловить п’явок совком у болоті. Серед безлічі різних видів для лікування беруться тільки медичні п’явки й тільки вирощені в спеціальних установах. А використовують п’явку як одноразовий шприц.
Проте Юрій Борисович відновлює людину не тільки за допомогою «живих голок», але й - не живих, і не в шприці. Цю загадку людського винаходу будемо розгадувати в наступному номері газети ...
Тетяна КИЯНИЧЕНКО.