СЕЛЕРА ТА ПАСТЕРНАК - ПРИРОДНІ ЛІКАРІ

Поділитися:

Селера і пастернак відносяться до групи білих коренів. У наші дні їх чомусь зовсім незаслужено обійшли увагою і рідко вирощують на присадибних ділянках. Проте обидва коренеплоди рекомендують використовувати в дієтичному харчуванні, оскільки вони багаті цінним набором вітамінів і легкозасвоюваних речовин, їх рекомендують за ожиріння, для лікування серцево-судинних і шлунково-кишкових захворювань. І селера, і пастернак непогано зберігаються в зимовий період у льохах, тому ними можна запасатися на зиму.

СЕЛЕРА — КОМОРА ЗДОРОВ’Я

За поживними якостями селера посідає перше місце серед овочевих культур. Цінних харчових і цілющих властивостей селері надає велика кількість різних речовин у корисних для організму людини поєднаннях. Тільки в листі смакових та ароматичних речовин, які поліпшують апетит і травлення, — близько 40 видів. Селера містить також вуглеводи, солі калію, магнію, кальцію, марганцю, заліза, цинку, фосфору, натрію. А також активні сполуки, які розслаблюють м’язи і знижують рівень гормонів стресу. Заслуговує на увагу вітамінний склад: С, В1, В2, В6, К, Е, PP, провітамін А (ось чому селера корисна для здоров’я шкіри, волосся та очей), містить велику кількість фітонцидів, глюкозидів, білків. Завдяки такому хімічному складу має неабиякі лікувальні властивості. Селера позитивно впливає на стан серцево-судинної системи, органів травлення, нирок, печінки, заспокійливо діє на нервову систему, сприяє поліпшенню кровотворення. Благотворно впливає на обмін речовин. За постійного вживання селери підвищується життєвий тонус, організм омолоджується, що особливо важливо для людей похилого віку. Селера чинить збуджувальну дію, є потужним сечогінним засобом, допомагає в разі неврозів, запорів. Крім того, корисна за геморою, затримує відкладення солей у суглобах, стінках судин, нирках, печінці, запобігає алергійним висипанням на шкірі, помічна в разі дерматитів, загоює виразки та рани, поліпшує стан за ревматизму, подагри. Сік селери корисний для людей, схильних до вживання солодощів та печива, куріння, за легеневих захворювань, авітамінозів, нервових розладів, статевого безсилля,  втамовує спрагу та тонізує у спеку (досить спожити 1 ч. л. свіжого соку селери, щоб зовсім не відчувати, особливо в умовах вологого клімату). Від селери не повніють, бо вона має низьку калорійність і високий вміст клітковини, що запобігає появі відчуття голоду. Усе це робить селеру гарним продуктом для дієтичного харчування. Але не рекомендується вживати її вагітним і мамам-годувальницям.

ПОМІЧ ВІД РЕВМАТИЗМУІ ЦИСТИТУ

Використовують селеру і в народній медицині. - У разі відкладення солей   вживати по 1—2 ч. л. свіжого соку кореня тричі на день за 30 хв до їди. Курс лікування — місяць. Після 2—3-тижневої перерви можна повторити. - За ревматизму, подагри, болю в суглобах 1 ст. л. свіжих коренів селери залити 2 склянками окропу і настояти 4 години в щільно закритому посуді, процідити. Приймати по 2 ст. л. 3—4 рази на день за 30 хв до їди. - 35 г кореня залити 1 л холодної перевареної води, настояти протягом 8 годин, процідити. Приймати по 1 ст. л. тричі на день. Засіб поглиблює сон і збільшує його тривалість. - Цистит. Змішати порівну насіння селери й мед. Приймати по 1 ч. л. тричі на день. - За сечокам’яної хвороби (розчиняє камені). 2 ч. л. насіння на 1 склянку окропу, варити на слабкому вогні 30 хвилин (можна на водяній бані). Пити по 2—3 ст. л. двічі на день. - У разі болісних менструацій сік усієї рослини приймати по третині склянки двічі на день за півгодини до їди або через годину опісля. - За гастриту 30—40 г подрібненого кореня залити 1 л гарячої води, настояти 8 годин, процідити. Приймати по 2 ст. л. тричі на день.

СТРАВИ ІЗ СЕЛЕРИ

Селеру часто використовують як пряносмакову рослину для приготування ароматичних приправ до салатів, гарнірів, супів, як зелену їстівну прикрасу для столу. Селера гарно поєднується з яблуками, особливо кислими, морквою, ананасами і в салатах, і в тушкованому вигляді. - Салат. Сир — 400 г, селера — 40 г, майонез із гірчицею — 200 г. Селеру помити, обсушити серветкою, порізати, змішати з нарізаним кубиками сиром, заправити майонезом.lІІкра із селери. Корінь селери — 0,5 кг, часник — 4 зубчики, подрібнені волоські горіхи — 0,5 склянки, олія — 3 ст. л., яйце — 1 шт., сік 1 лимона, сіль. Селеру натерти на тертці з дрібними вічками, протушкувати у невеликій кількості води до готовності. В пюре додати товчений часник, горіхи, лимонний сік, олію. Усе ретельно перемішати, посолити, прикрасити часточками вареного яйця. - Пюре із селери. Селера (корінь) — 0,4 кг, олія — 2 ст. л., борошно — 1 ст. л., молоко — 0,5 склянки, яйце — 2 шт., сіль.Селеру обчистити, нарізати скибочками, варити в підсоленій воді, відкинути на друшляк, розім’яти. У пюре додати борошно, підсмажене на олії та розведене невеликою кількістю відвару селери, молоко, сіль, розмішати, довести до кипіння. Подавати зі скибочками звареного круто яйця. - Паштет із рибою та селерою. Риба (відварена) — 500 г, яйце — 2 шт., сік лимона (за смаком), селера — 1 корінь, часник — 2—3 зубчики, олія — 3 ст. л., сіль, чорний перець (мелений) — за смаком. Почистити рибу від кісток, розім’яти виделкою. Корінь селери обчистити, нарізати великими шматками. Відварити в киплячій воді з соком лимона. Коли селера стане м’якою, воду злити. Дрібно порізати часник, відварити яйця круто і розім’яти їх виделкою. Змішати рибу з часником, селерою, яйцями, додати олію, сіль і перець, ретельно подрібнити все за допомогою блендера. Приблизно на годину помістити готовий паштет у холодильник. Подавати на стіл, прикрасивши зеленню і тонко порізаним лимоном.

БІЛА МОРКВА, або ПАСТЕРНАК

Пастернак — це найдавніша культура інків Перу: ще індіанці племені кечуа культивували аракачу заради великих, соковитих, багатих протеїном їстівних коренів, верхня частина яких (ближче до стебла) мала легкий гострий смак, а довгі й грубі корені нагадували ніжну моркву (через це його називають перуанською морквою). Пастернак містить каротин, вуглеводи, ефірні олії, вітаміни B1, B2, PP, С, мінеральні солі. За вмістом легкозасвоюваних вуглеводів пастернак посідає одне з перших місць серед коренеплодів. Він містить значну кількість калію і має здатність знижувати вміст рідини в організмі, сприяє кровообігу, поліпшує травлення, чинить сприятливу дію на нервову систему. У листі пастернаку багато ефірних олій, а корінь містить утричі більш як морква солодких і нешкідливих навіть для діабетиків фруктози й сахарози. Вітамінів і мінеральних речовин (мікроелементів) у ньому більше, ніж у петрушці. Але унікальна властивість пастернаку — вміст речовин, які знімають спазми. Пастернак зміцнює стінки капілярних судин, чинить болезаспокійливу та відхаркувальну дію, має тонізувальні властивості.Коренеплід застосовували у стародавній медицині як сечогінний засіб за набряків, як засіб, що збуджує статеву діяльність, підвищує апетит, у разі галюцинацій, як болезаспокійливий засіб за ниркових, печінкових та шлункових кольок, як протикашльовий і для пом’якшення та виділення мокротиння. У сучасній медицині пастернак використовують для лікування та профілактики серцево-судинних захворювань. Сік із пастернаку призначають чоловікам у разі статевих розладів. Більшість народних цілителів рекомендують кожному чоловіку після 50 років ввести у своє меню корінь пастернаку. Пастернак, і особливо його корінь, має здатність знімати спазм кровоносних судин. Його використовують за гіпертонії, стенокардії, м’язових судом. Настої коренеплоду чинять заспокійливу дію, тому їх вживають у разі неврозів, а також для поліпшення сну.

ПОЛІКУЄ ДЕПРЕСІЮ Й НЕВРАСТЕНІЮ

- Настоянка проти депресії: коренеплід пастернаку обчистити, натерти на тертці з великими вічками. 100 г подрібненої сировини залити 0,5 л горілки в скляному посуді і настояти тиждень,  поставивши в темне місце за кімнатної  температури, періодично збовтуючи. Приймати тричі по 1 ч. л., щоденно. - Сироп, який застосовують для відновлення втрачених після хвороби сил, а також для посилення апетиту: пастернак обчистити, натерти на тертці. 3 ст. л. сировини змішати з 3 ст. л. цукру, залити склянкою окропу і близько 15 хв тримати на водяній бані. Приймати  по  2 ст. л.  за  20 хв до їди. - Відвар із листя за каменів і піску в нирках, як сечогінний засіб. 1 ст. л. подрібненого сухого листя залити 1 склянкою окропу і кип’ятити 15 хвилин. Процідити, приймати по 1 ст. л. тричі на день. - За шлункових кольок 1 десертну ложку подрібнених коренів залити 2 склянками води, довести до кипіння і кип’ятити на малому вогні 15 хв. Процідити, приймати по 1/4 склянки 3—4 рази на день. - Водний настій коренів із додаванням меду приймають усередину за ослабленого організму, після перенесення тяжких хвороб. 2 ст. л. подрібненого кореня залити 1 склянкою окропу в термосі  і  настоювати  ніч.  Додати 1 ст. л. меду і приймати по 1 ст. л. 4 рази на день за 30 хв до їди. - У разі неврастенії 1 ч. л. подрібнених коренів залити 1 склянкою окропу і кип’ятити на водяній бані на повільному вогні 20 хв. Настояти до охолодження. Процідити. Долити перевареною водою до початкового об’єму і приймати по 1 ст. л. 4 рази на день за 30 хв до їди.

СТРАВИ З ПАСТЕРНАКУ

Крім того, пастернак вживають у кулінарії багатьох країн світу. Насіння розтирають і використовують як спецію, додаючи в різні страви, наприклад, у салати й маринади. Особливо добре пастернак поєднується з огірками та помідорами, поліпшуючи смак консервованих овочів. Із кореня готують усілякі страви: супи, пюре, запіканки, салати тощо. - Вершково-сирна запіканка з пастернаку. Форму для запікання змастити маслом (15 г) і викласти обчищений та порізаний на тонкі скибочки пастернак (1 кг). До вершків (0,5 л) додати натертий сир (25 г), подрібнені 2 зубчики часнику, сіль, перець, куркуму, перемішати й отриманою сумішшю залити пастернак. Накрити фольгою, поставити в розігріту до 190°С духовку і запікати протягом 1 години 10 хвилин. Натертий сир (25 г) змішати з сухарями (4 ст. л.). Знявши фольгу, посипати запіканку і знову поставити в духовку на 5—10 хвилин, щоб зверху з’явилася хрустка скориночка. - Картопляне пюре з пастернаком. Відварити протягом 20 хв обчищені й нарізані картоплю (750 г) та пастернак (500 г). Зробити пюре, додавши 50 г вершкового масла, сіль і мелений чорний перець. - Оладки з пастернаком. 450 г картоплі, 350 г пастернаку, 1 цибулина, 1 зубчик часнику, 1 яйце, сіль, олія для смаження. Картоплю й пастернак обчистити й натерти на тертці з великими вічками. Відтиснути рідину і скласти все в миску. Змішати з подрібненими цибулею та часником, додати яйце і сіль. Отриману суміш розділити на кілька частин, надавши кожній форму пласких оладок. У сковороді розігріти олію та обсмажити оладки на слабкому вогні, по 4—5 хвилин з кожного боку (вони повинні бути золотистого кольору і м’якими). Шумівкою перекласти оладки на паперовий рушник і дати їм охолонути, поки смажаться інші. - Салат із пастернаку (для діабетиків). 200 г пастернаку, 2—3 яблука, 40 г кореня хрону, 40 г цибулі (бажано зеленої), 3 ст. л. майонезу. Пастернак натерти на тертці з великими вічками, змішати зі скибочками яблук, додати натертий хрін, цибулю й заправити майонезом.

Підготувала Оксана ОСТРЯНКО.