Спеції та прянощі допоможуть перетворити повсякденні страви на «цілющі ліки»
За смаковими характеристиками нашу їжу умовно можна поділити на 6 категорій: солодку, солону, кислу, гірку, терпку, перчену. У своєму раціоні більшість людей надає перевагу першим трьом: солодкій, солоній, кислій. А ось страви з гірким, терпким та перченим смаками бувають на нашому столі досить рідко. Але це не правильно. Бо кожен смак по-своєму впливає на людину. І не лише на фізіологічні процеси організму, а й на емоційний стан. Зокрема, різні смаки допомагають позбутися тривожності, почуття незахищеності, стресу тощо, які є головними чинниками у виникненні різних хвороб. Тому фахівці радять так збалансувати свій раціон, щоб у ньому були присутні всі смаки. Це сприятиме поліпшенню здоров»я, нормалізації маси тіла. Як цього досягти? За допомогою спецій. Саме з цією метою їх і застосовують у кулінарії. Про різноманітні корисні властивості прянощів і про те, як ними користуватися, - розмова з головою Ведичного центру Валерієм САМОЙЛЮКОМ.
ПІДБЕРІТЬ СВОЮ «СПЕЦІЮ-КОРЕКТОРА»- Чи правда, що додаючи спеції в їжу, ми змінюємо не лише її смакові якості, а й можемо впливати на свій настрій? - Так, спеції, прянощі корегують емоційний стан, впливають на риси характеру тощо, тож і підбирати їх варто з огляду на обставини та деякі особливості людини. Ось, наприклад, худорлявим за статурою людям, а також тим, у кого через творчу напружену роботу відбуваються емоційні зриви та безсоння, допоможуть такі спеції, як імбир, кмин, ганус (рос. анис), насіння гірчиці, тамаринд. Люди, в характері яких домінує раціональність і цілеспрямованість, педантичність у роботі, нерідко стають надмірно критичними, дратівливими та агресивними. До речі, вони зазвичай мають спортивну, атлетичну статуру. Таким варто тримати у своїй кулінарній скриньці баночки з фенхелем, корицею, кардамоном, коріандром. До того ж, слід використовувати їх у мінімальній кількості, додаючи в страву на кінчику. Ті, хто має пишні форми і рухаються неквапливо, - емоційно стриманіші, так би мовити, «стабільні». Проте під час критичних моментів такі люди можуть ставати байдужими та інертними. Підвищити їхню активність, додати емоційності допоможуть спеції, до того ж, майже всі, за винятком солі і тамаринду, які вживають у невеликих кількостях.
КУПУЙТЕ, ЯКЩО ЗНАЄТЕ НАПЕВНЕ- Як вибирати спеції? Адже на ринках продають спеції, деколи просто в сумішах. - Я рекомендував би купувати змелені спеції, прянощі лише в магазинах чи супермаркетах, де на упаковках наведено повну інформацію про виробника, термін придатності тощо. А на ринках купувати варто лише тоді, якщо напевне знаєте, що це справжня продукція, і переконані, що на запах, вигляд і смак вона відповідає своїй назві. Наприклад, я сам був свідком, коли під виглядом шафрану продавали сушені і змелені пелюстки календули, яка повсюди росте на городах. Смак календули гіркуватий, а ось шафрану — солодкуватий. Крім того, вартість шафрану вимірюється в унціях золота, бо шафран — це тичинки червонувато-червоного кольору з квітів, які збираються вручну високо в горах. Дві тичинки здатні перетворити молоко в королівський напій. - Українці зазвичай купують перець чорний, духмяний, лавровий листок, корицю, паприку, гвоздику. Але як з цього всього зробити суміш, яка б смакувала і приносила користь усій родині? - Вибираючи квіти, ми зазвичай принюхуємося, аби відчути їх запах. І з урахуванням запаху частенько складаємо букет. Ось таким чином людина інтуїтивно підбирає ті спеції, які потрібні саме її організмові. Якщо взяти окремі улюблені спеції кожного члена родини, змолоти і змішати їх, то цю суміш може вживати вся родина.
КУРКУМА – ПРОТИТОКСИЧНА «КРАПЕЛЬНИЦЯ»- А як щодо лікувальних властивостей спецій? - Усі спеції лікують, тобто ми споживаємо їх і лікуємося одночасно. Візьмімо куркуму. Саме з кореня цієї рослини, що росте в Індії, і роблять порошок жовтогарячого кольору та чудодійної сили. Куркума — природний антисептик, вона виявляє потужну антизапальну та антитоксичну дію. Тому її і додають у різні супи-концентрати, аби вивести після їх вживання токсини з крові. Це начебто крапельниця після отруєння. Куркума містить речовини, які блокують більшість біохімічних реакцій, що спричиняють різні запалення. Власне, неспроможність ослабленого організму сучасної людини боротися із запальними процесами і призводить у 98% випадків до різних хвороб. Тому куркуму додають у різноманітні ліки, наприклад, у лікувальні бальзами. Якщо ви почуваєтеся зле після застілля і з»явилися ознаки отруєння (головний біль, ломота, нудота, блювання), варто взяти половину чайної ложки порошку куркуми і розмішати у двох чашках домашнього кислого молока або невисокої жирності кефіру. Пийте, скільки зможете, аби якомога більше антитоксинів з куркуми потрапили в шлунок. Аюрведисти взагалі не чекають ознак, а просто після застілля, пють цей засіб, щоб уранці прокинутися здоровим. Куркума є гарним природним барвником, який розчиняється лише в жиру та спирті, тому й відмити його нелегко. Зате треба зовсім трішки порошку, щоб надати жовтувато-оранжевого кольору виробам з тіста, кашам чи картопляним стравам. На кілограм борошна достатньо 0,5 чайної ложки куркуми, а для супів, каш, картоплі — ще менше.
КОРІАНДР УСУВАЄ НЕРВОЗНІСТЬ, ПОЛІПШУЄ ТРАВЛЕННЯ- Багато хто вирощує коріандр, фенхель, використовуючи їх насіння. - Плоди коріандра застосовують і в медицині як антисептичний та протизапальний засіб. Настоянка коріандру добре вгамовує спрагу, заспокійливо діє на організм. Плоди коріандру збуджують апетит, сприяють травленню їжі, мають відхаркувальну дію. Цікаво: ефірна олія саме цієї звичної для нас рослини є основою для найдорожчих французьких парфумів, оскільки знімає неспокій і дратівливість. Фенхель теж усуває нервозність. Він багатий фітоестрогенами, які посилюють лактацію , що дуже важливо для матерів-годувальниць, а щіпка насіння фенхеля після їди, допомагає травленню і полегшує дихання.
КОРИЦЯ Й ІМБИР – УНІВЕРСАЛЬНІ «ЛІКИ»- Кориця вже давно незамінна , особливо в кулінарії, важливим доповненням до страв стає імбир. - Кориця здатна протистояти розвитку цвілі, інших грибкових і дріжджових мікроорганізмів, які спричиняють різні захворювання. Вона поліпшує кровообіг, знімає м’язовий біль, нормалізує тиск. Під час застуди корицю разом з медом додають до підігрітого і розведеного водою натурального соку червоного винограду. Щодо імбиру, у текстах аюрведи його називають «універсальними ліками». Звгвльновідомі його позитивний вплив на травлення і дієвість під час застуд. Ще імбир має протибольові властивості, знижує рівень цукру і холестерину в крові. У разі застуди готують так званий йогівський чай: заварюють порошок кореня і пють маленькими ковтками разом з медом і корицею. Замість порошку, можна потерти трішки свіжого кореня за смаком, стільки, аби трішки щипало в горлі. Ще можна жувати цукати імбиру — ефект той самий. - Відомо, що прянощі також мають властивості афродизіаків (стимулюють статевий потяг). - Багато рослин із сильним ароматом, такі як мускатний горіх або фенхель належать до афродизіаків. Речовину естрагол, яку вони містять, також виявляють в ганусі, васильках і лемонграсі. Запах ванілі нагадує запах людських феромонів (. Можливо, це послужило основою заборони використання цієї прянощі в жіночих і чоловічих монастирях. Водночас афродизіаки завжди використовували в косметиці та ліках.
ХІМІЧНІ ПРИПРАВИ – ШЛЯХ ДО ХВОРОБИ- Інколи, щоб надати певного смаку страві, купуємо в магазинах різні спеції в приправах, зокрема «До холодцю», «До шашлику», «До картоплі» тощо. - Дехто плутає спеції з приправами. Але останні містять кухонну сіль та речовини для підсилення смаку (синтезовані хімічним шляхом), а також такі інгредієнти, як висушені овочі, дріжджі або їх екстракти та різні види цукру, крохмалю і жирів. Більшість приправ – це хімічні добавки, які складаються з глутамату натрію, емульгаторів, пальмової олії, багатьох інших речовин, котрі є канцерогенами і відчутно пошкоджують слизову оболонку травного тракту. Усе, що складається з гомогенного порошку солі та надмірної кількості «смаку курки, бекону чи сиру…», - це пряма дорога до розладів травлення, хвороб шлунка та кишечнику (виразок, гастритів, колітів), це надмірна маса тіла, проблеми зі шкірою обличчя тощо. Отож, зробіть свій правильний вибір у бік натуральних прянощів і спецій. До речі, виростивши у себе на городі, чи на дачі, чи навіть у горщиках васильки, чебрець, м’яту, фенхель, кріп, коріандр і ще інші пряні рослини, можна приготувати на всю зиму багато корисних, безпечних спецій.
Розмову вела Ірина НОВА, для «Здоров’я і довголіття».