Як проводити процедуру?
У лісі, подалі від доріг, назбирайте в мішок (звичайний, для картоплі) молодих блідо-зелених верхівок соснових чи ялинових гілок (можна й тих, і тих) завдовжки 10-12 см. Щадіть дерева, не ламайте гілки, не обрізайте їх кінчики тільки на одному дереві, краще не полінуйтеся й обійдіть побільше сосен і ялин.
Відведіть для процедури 4 вільних від роботи дні (приміром, вихідні плюс два відгули). Розділіть зібрану сировину на сім рівних частин. Увечері приготуйте з однієї частини гілочок цілющий відвар для першої ванни. Для цього наповніть водою емальований бак ємністю 2-2,5 відра, поставте його на вогонь, доведіть воду до кипіння.
Як тільки на поверхні води з’являться перші бульбашки, додайте в бак хвойні гілочки (1/7 частину від їх загальної кількості) й тримайте на дуже слабкому вогні протягом 1 години. Вода не має кипіти, це дуже важливо! Через годину зніміть бак з вогню й залиште відвар настоюватися до ранку.
Уранці прийміть першу ванну. Вам потрібні годинник із секундною стрілкою, термометр (найкраще ртутний), махровий рушник і простирадло. Годинник знадобиться для точнішого постійного відліку вашого пульсу, термометр - для вимірювання температури води у ванні.
* Отже, вранці злийте з бака проціджений цілющий хвойний відвар у ванну, додайте воду 36-градусної температури. Виміряйте пульс і запам’ятайте початковий відлік. Протягом усієї процедури ваш пульс не повинен перевищувати 5 ударів від початкового показника! Якщо перевищення буде значним, вам доведеться негайно покинути ванну. Наприклад, за початкової частоти пульсу 60 ударів за хвилину допустиме перевищення - до 65 ударів, а 66-67 ударів - уже сигнал про те, що процедуру треба припинити.
Потім для поступового входження в режим майбутньої процедури виконайте таке. У воді, налитій у ванну, змочіть рушник і, не викручуючи, намотайте його на голову у вигляді чалми. Через 5 хвилин знову виміряйте пульс. Якщо він у нормі, можна сідати у ванну, знявши чалму.
* Знову додайте у ванну гарячу воду, довівши температуру до 36,5 С. Сидячи у ванні, почніть обливати голову й тіло. Через 5 хв знову виміряйте та порівняйте пульс.
* Якщо він у нормі, доведіть температуру води до 37 С, ляжте на спину й полежте 10 хв. Стежте за пульсом.
* Підніміть температуру води до 38 С, додавши гарячу воду. Погрузіться у воду з головою, залишивши на поверхні тільки ніс для дихання. Полежте так 10 хв.
* Потім підніміть температуру води до 39 С й полежте 10 хв, тримаючи голову над поверхнею води.
* Підніміть температуру води до 40 С і полежте ще 10 хв. Постійно стежте за пульсом!
Тепер виходьте з ванни. Обгорніться простирадлом, але не витирайтеся. Відразу ж лягайте під ковдру й відпочиньте 2-3 години. При цьому не читайте й не дивіться телевізор. Розслабляйтеся!
Зверніть увагу на таке: якщо почастішання пульсу ви помітили, припустимо, за 38-градусної температури води, то на наступному етапі прийому ванни зупиніться на 37 С і вже за такої температури полежте у ванні 40 хв, стежачи за тим, щоб температура води не змінювалася. На цьому й закінчіть процедуру.
Або якщо для вашого пульсу критичною стала температура води 39 С, то зупиніться на 38 С і, підтримуючи цю температуру, залишайтеся у ванні 30 хв, після чого йдіть відпочивати.
Після відпочинку приготуйте хвойний відвар для вечірньої процедури, а після неї - відвар на наступний ранок.
Ванни приймають за такою схемою: ранок - вечір, ранок - вечір, ранок - вечір, ранок. Усього 7 ванн протягом 4 днів. Повторювати цю тибетську процедуру рекомендується не частіше одного разу на три роки. Найліпше у травні, коли проклюнеться молода хвоя, але можна й в іншу пору року, наприклад, після новорічних свят, використовуючи хвою новорічної ялинки.
Кілька важливих правил
Після кожної процедури бажано відразу очистити і бак, і ванну, наліт змивається легко - добре, що зараз є дуже хороші засоби для чищення посуду й сантехніки.
Якщо ванни у вашій квартирі немає, можна обійтися містким чаном, бочкою, ночвами, тільки при цьому під рукою має бути достатня кількість окропу, щоб доводити воду до потрібної температури.
Ще кілька загальних правил прийому ванн. Спочатку бажано проконсультуватися в лікаря. У ванній кімнаті температура повітря має бути не нижчою 25 С, протяги неприпустимі. Приймайте ванну з чистою шкірою, перед цим прийнявши теплий душ. Сидячи у ванні, не користуйтеся милом, гелем, кремом чи молочком для тіла.
У гарячу ванну не можна занурюватися відразу, починати потрібно з 36 С, поступово додаючи гарячу воду. Розширення судин у цьому разі відбувається поступово, й ефект очищення організму посилюється.
Якщо той, хто приймає хвойну ванну, ослаблений недугою, то під час її прийому хтось із близьких повинен бути поряд, стежачи за загальним станом хворого, кольором його шкіри й пульсом. Під час процедури не пийте, не читайте, не розгадуйте кросворди, а намагайтеся гарненько розслабитися. У день прийому ванни не перевтомлюйтеся. Не приймайте ванну натщесерце й раніше, ніж через 1,5 години після їди.
Чим корисна процедура?
«Сім тибетських ванн» - унікальний спосіб зміцнення здоров’я й омолодження організму, що володіє швидкою та разюче ефективною дією. Ванни приносять неоціненну користь у разі серцево-судинних і нервових захворювань, безсоння, розладів травного тракту, гіпертонії, ожиріння, астми й інших хвороб легенів, обмороження, артритів, поліневритів, остеохондрозу, інфекційних захворювань.
Відвар хвої має потужну кровоочисну дію. Проникаючи через шкіру в кров, він допомагає в разі закупорення кровоносних судин, позбавляючи їх сольових відкладень.
Про хвойні ванни позитивно відгукувалися німецький цілитель-пастор С. Кнейпп і російські лікарі П.М. Куреннов та О.С. Залманов. При цьому Кнейпп і Куреннов вказували на очищення шкіри, судинного русла й регулювання нервової системи, а Залманов, крім сказаного вище, - на очищення за допомогою хвойних ванн від «токсинів утоми», тобто загиблих клітин організму. Якщо ці клітини вчасно не видаляються й накопичуються в організмі, це призводить до його отруєння, виникають неприємний запах, що йде від тіла людини, й швидка втомлюваність. А відомий цілитель В. Тищенко стверджує, що хвойні ванни та пиття хвойних відварів виводять з організму не тільки токсини, а й радіонукліди.
Однак є й протипоказання: хвойні ванни не рекомендується приймати за різних новоутворень.
Для багатьох людей поїздка за хвоєю - велика проблема, мабуть, тому, коли йдеться про користь хвойних ванн, часто виникають запитання: чи можна замість відвару хвої додавати хвойні екстракти? Щодо цього запитання лікарі-терапевти кажуть, що можна користуватися натуральними хвойними екстрактами (в аптеці продаються як рідкі екстракти, так і тверді у вигляді брикетів і таблеток), але їхня дія на організм дещо слабша.
Ванна з додаванням ефірної олії сосни, ялини, туї, ялиці чи ялівцю теж зробить свою добру справу, оскільки ефірні олії мають разючі цілющі властивості. Потрібно наповнити ванну гарячою водою (39-40 С) й додати в неї кілька крапель ефірної олії, розмішати й почекати кілька хвилин, щоб вода охолола приблизно до 36 С. Приймати ванну не більше 20 хв.
Як посилити ефективність ванн
Ще більше посилює очисний ефект організму поєднання прийому хвойних ванн і пиття хвойного відвару. Є думка, що такий підхід дає змогу позбутися 80% різних захворювань!
Рецептів хвойних відварів і настоїв для пиття безліч. Приміром, такий: 5 ст. л. ялинових голок залити 0,5 л води, тримати на дуже слабкому вогні 5 хв, настоювати 1 годину, процідити. Пити в теплому вигляді протягом дня.
Хвойні відвари та настої можна пити з метою очищення й окремо від прийому ванн. Тривалість курсу індивідуальна. Орієнтиром може послужити власна сеча. Помутніння, що з’явилося в сечі, та зміна її кольору вказуватимуть на те, що відвар почав діяти. Як тільки сеча набуде свого природного кольору та прозорості, очищення організму закінчено.
Дітям також корисні хвойні ванни, але, звісно, не «сім тибетських», а звичайні. Наприклад, у разі рахіту лікарі в період з осені по квітень прописують їм ванни з морською сіллю і хвоєю чи натуральним хвойним концентратом без барвників та ароматизаторів. Дозування може бути таке: 20 мл хвойного екстракту плюс 1 кг морської солі на ванну. Курс - 10-14 днів на місяць, щодня чи через день.
Такі ванни корисні і як профілактика грипу та ГРЗ. Мама однорічної дитини, яка часто влаштовує їй такі ванни, каже, що вона жодного разу не чхнула й не кашлянула. Потрібно тільки стежити, щоб малюк не сьорбнув водички з ванни.
Дорослим, звісно, теж корисні хвойно-сольові ванни. Для цього у ванні розчиняють до 4 кг кухонної чи 1,5-2 кг морської солі, а також хвойний екстракт (чи вливають хвойний відвар). Добре допомагають ванни з ялинової хвої з сіллю в разі попереково-крижового радикуліту, міозиту, лишаю, ожиріння й багатьох інших недуг... Поспішайте переконатися в цьому на собі!
А ще відомий фітотерапевт Корсун накопичив позитивний досвід лікування такої складної хвороби, як псоріаз, за допомогою соснових ванн, які проводять кожні 2 дні; курс - 5-7 ванн.
У комплексному лікуванні псоріазу Корсун широко застосовує також хвойно-валеріанові ванни (на ванну: 50 мл хвойного екстракту і 50-75 мл настоянки валеріани лікарської чи її рідкого екстракту). Курс лікування 10-15 ванн. Хвойно-валеріанові ванни допомагають також у разі вітиліго (білі плями на шкірі), дерматозу, мікробної екземи, нейродерміту.