СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНА ЛІТНЯ ЇЖА

Поділитися:
СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНА ЛІТНЯ ЇЖА

Самі по собі страви літнього меню смачні й корисні, тільки потрібно уважно ставитися до деяких компонентів, що входять до їх складу.

- Кефір і квас. Хто з нас не їв холоднику? Влітку немає кращої юшечки — холодної, легкої й ситної. Одна лише проблема з нею: квас. Якщо раніше холодник готували на домашньому квасі (без дріжджів, на квасному грибі-заквасці), то тепер квас — куплений. А отже, з хімічними дріжджами, консервантами, штучними барвниками і замінниками смаку. Такий квас може спровокувати здуття живота й загострення шлунково-кишкових захворювань, розбуркати алергію, особливо в дітей.

Канцероген у маринаді. Про те, що шашлик — це смачно, знають усі. І значно менше тих, хто обізнаний про небезпеку, яку таїть ця улюблена багатьма літня страва. Збираючись на природу посмажити шашликів, слід знати деякі правила, щоб і відпочинок собі не зіпсувати, і на лікарняне ліжко не потрапити.

Небезпека № 1.  Канцерогени.

Під час запікання на вугіллі шашлику жир капає на жар і випаровується у вигляді газу, що містить бензопірен. А це — канцероген (до речі, входить до складу тютюнового диму). Було навіть підраховано, що вживання 0,5 кг м’яса, приготованого на відкритому вогні, рівноцінне викурюванню 200(!) сигарет. До речі, найшкідливіші для здоров’я — шашлики, приготовані на дровах. Дуже апетитні на вигляд, пропахнуті ароматним димком березових дрівець. І... просочені смолами, альдегідами, кетонами, фенолами, які «дарує» дим. Любителі шашликів повинні знати, що гриль або відкритий вогонь можуть активізувати надходження в м’ясо речовин, які ушкоджують ДНК. Останні дослідження Американської асоціації вивчення раку довели: пересмажене м’ясо та апетитна хрустка скоринка сприяють розвитку онкологічних захворювань. Люди з хронічними захворюваннями травного тракту, із гастритом, холециститом і виразковою хворобою ризикують загостренням хвороби.

Небезпека № 2.  Ймовірність зараження.

Вибирайте м’ясо для шашликів уважно і з обережністю. Куплене на базарі м’ясо повинне пройти дослідження в лабораторії. Інакше існує високий ризик зараження свинячим або бичачим ціп’яком, трихінельозом і токсоплазмозом. Останнє захворювання особливо небезпечне для вагітних. До речі, корисний маринад для шашликів запропонували португальські вчені. Він складається з червоного сухого вина, цукру, солі і чебрецю з перцем. Португальський маринад має здатність уберегти шашлик від канцерогенів.

Небезпека № 3. Різке підвищення рівня холестерину.

Шашлик потрібно обов’язково їсти з великою кількістю зелені, овочів, багатих мінералами і соками.

- Літні овочі. М’ясо не має здатності саме по собі змусити працювати кишечник, а ось овочі чудово справляються із цим завданням. Тому порада: більше зелені, менше м’яса і здатність вчасно зупинитися.

- Отруйні кісточки. Будьте дуже уважними до фруктових кісточок. Багато з них (вишні, черешні, персики, абрикоси) містять амігдалин та емульсин, які в поєднанні з водою або слиною перетворюються на синильну кислоту. А синильна кислота належить до групи ціанідів — отруйних сполук.

- Фарбовані ласощі. Справжнє морозиво роблять на молоці. Не на емульгаторах, замінниках, збудниках тощо. На натуральному молоці. Можливо, із додаванням соку. Теж натурального. Не варто в спеку рятуватися «замороженим соком» — не допоможе. У такому морозиві немає ні соку, ні прохолоди. А ось барвників — хоч відбавляй. Спочатку прочитайте етикетку, а потім з’їжте пломбір з дачною суницею і шматочками гіркого шоколаду.

Підготувала Вікторія Миколайчук.