СТОП'ЯТНАДЦЯТИЛІТНЯ КАТЕРИНА КОЗАК ПОЛЮБЛЯЄ ПШОНЯНУ КАШУ Й КУЛІШ

Поділитися:
СТОП'ЯТНАДЦЯТИЛІТНЯ КАТЕРИНА КОЗАК ПОЛЮБЛЯЄ ПШОНЯНУ КАШУ Й КУЛІШ

 

Цього року на святого Валентина уродженка села Хотимир Тлумацького району на Івано-Франківщині Катерина Козак відзначила 115-ліття. Привітати іменинницю прийшли родичі, сусіди та односельці, а голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк ще й передав вітальну листівку і гарну пухову хустку від Президента України Віктора Януковича. ...У рідному селі Катерину Іванівну називають сонечком. Вона нікому не чинила зла, завжди усміхнена, любить пожартувати й навіть у свої 115 більше турбується не про себе, а про інших. На запитання, як досягла такого поважного віку, відповідає жартами: мовляв, смерть її не бере — боїться. Хоча один рецепт довголіття є: не цуратися ніякої праці. Особливо корисно трудитися на землі: торкаєшся її босими ногами, віддаєш погану енергію, хвороби, а взамін набираєшся сили й здоров’я.

ЇДА В МІРУ ТА КАЛИНОВІ-МАЛИНОВІ ЧАЇ - ТАКІ ЛІКИ ВІД НЕДУГ

Родичі та односельці стверджують, що Катерина Козак ніколи не хворіла, не лежала в лікарні, дотепер може нитку в голку вселити, хоч і шиє нині заради забавки. А от слух підводить — чує вже не дуже добре. Правда чи ні, але родичі кажуть: ні таблеток, ні уколів баба Катерина не визнає. Лікування для неї традиційне: калина, малина, чаї і при цьому обов’язково - гарні думки. Мабуть, пані Катерина, як і багато наших мудрих старих людей, у боротьбі з недугами послуговується таким нехитрим правилом: багато травяних чаїв пити і людей та життя любити. А до того ж Катерина Козак дуже невибаглива в їжі і ніколи не переїдає, бо переконана, що то шкідливо. А от від чого не може відмовитися, то це від пшона, його їсть багато: в кашах, кулеші тощо. Найстаріша українка жила за різних режимів і в різних країнах: народилася в Австро-Угорщині, пережила часи цієї імперії, Західноукраїнської Народної Республіки, другої Речі Посполитої, Радянського Союзу, добре пам’ятає криваве місиво Першої і Другої світових воєн. Нескладна арифметика: пережила дві світові війни і п’ять різних держав. Війни і тяжка праця наклали на долю жінки свій слід, Катерина Іванівна так і не встигла знайти свою другу, ту єдину половинку на все життя, хоча й нині висить у шафі ненадівана весільна сукня, в якій заповіла її поховати... Але хоча в пані Катерина й немає власних дітей, родина в неї велика. Жінка виростила двох сиріток-племінниць, доньок своєї старшої сестри, яка померла в Німеччині на каторжних роботах. Вона замінила Ганнусі та Оленці матір, стала бабусею і прабабусею онукам і правнукам. Загалом Катерина Козак має двох онуків, семеро правнуків, дев’ятеро праправнуків.

МОЖЛИВО, НАЙСТАРІША В ЄВРОПІ

Зараз проживає в сім’ї племінниці Олени Буряк, якій вже теж за 80. Та ж розповідає, що тітка завжди прокидалася ще до сходу сонця, лягала опівночі і все життя поралася на землі, в школі не навчалася, до виходу на пенсію працювала в місцевому колгоспі. Катерину Козак уже визнано найстарішою людиною України. За словами регіонального представника Книги рекордів України Миколи Зелінського, цей рекорд зафіксовано і вручено довгожительці спеціальний диплом. Вік жінки підтверджують записи в господарських і церковних книгах та паспорт. Раніше найстарішим в Україні вважали Петра Лизана з Тернопільщини, котрому цієї весни виповнюється 112 років. Катерину Козак подаватимуть від України до Книги рекордів Гіннеса: в проекті припускають, що вона може бути найстарішою жителькою Європи.

СПРОБУЙТЕ КУЛЕШУ

Для тих, хто хоче поїсти кулешу, цієї корисної козацької страви, подаємо один із рецептів його приготування. На 5 порцій потрібно взяти 2 л води, 1 склянку пшона; 150 г сала; 1-1,5 цибулини; 1 морквину, 2 картоплини; петрушку; сіль, чорний перець — за смаком. У підсолений окріп всипати промите пшоно, додати картоплю, шкурку сала і все варити після закипання (до цього не накривайте, пильнуйте, щоб не збігло) 20 хв на слабкому вогні під кришкою. Сало нарізати маленькими кубиками, витопити жир на середньому вогні, додати порізану дрібно цибулю, натерту на тертці з великими вічками моркву і пасерувати до золотистого кольору цибулі. Усе висипати до варива в каструлі і ще витримати 15-20 хв на слабкому вогні. Потім додати перець, можна потовченого із часником сала, порізаної зелені тощо, настояти ще хвилин 15-20 і можна їсти. За таким рецептом готують і пісний куліш, але цибулю, моркву замість сала пасерують на олії.

Галина Добош