ТЕРАПІЯ РУХОМ

Поділитися:
ТЕРАПІЯ РУХОМ

(Продовжуємо публікувати уривки з книги фітотерапевта, гомеопата, бальнеолога Володимира КОНСТЯНТИНОВА «Лечись, пока здоров».)

Гімнастика, перевірена особистим досвідом

Згідно з уявленнями класичної китайської медицини, в акупунктурних зонах кисті та стопи людини, а також у завитках вушної раковини закодовано й відображено більшість органів і систем організму.
Перед нами нервово-рефлекторні зони надзвичайного значення, впливаючи на які, вдається без голковколювання впливати практично на всі внутрішні органи. Ось цей ефективний принцип є провідним у застосовуваній мною лікувальній фізкультурі чи, кажучи точніше, терапії рухом.
Так, подразнення нервових закінчень великих пальців рук і ніг — згідно з концепціями китайської медицини — здатне, в разі правильного застосування цього методу, нормалізувати роботу кори головного мозку, аналогічний вплив на п’яти допомагає усунути патологічні стани хребетного стовпа та сідничного нерва тощо. Звісно ж, за різних захворювань потрібні й різні рухові комплекси.
Маю сказати, що пропоновані гімнастичні стереотипи я спочатку перевірив на собі. Повертаючись після тривалих сходжень на перевали Джунгарського Алатау, коли позаду залишалося два, а то й три десятки кілометрів важких доріг, я відчував свинцеву важкість у всьому тілі, відчуваючи тяжкий вантаж утоми. Але варто було зробити хоча б 2—3-хвилинний масаж кистей рук, а потім, лежачи на животі на ватяному матраці, постукати по ньому, ніби вібруючи, великими пальцями ніг, стомлення одразу ж минало, і я був готовий рухатися далі.
Проходячи навчання на Сході, на підставі отриманих знань і набутого досвіду, я намагався створити свої системи профілактики, лікування та реабілітації хворих, які були б прості, доступні й ефективні в будь-яких умовах, у тому числі й домашніх, коли хворий залишається один на один зі своїми хворобами. Метою цих систем, чи, як я їх назвав — лікувальних комплексів, — було не тільки вилікувати хворобу, а й виробити хворому рекомендації, які б запобігли поверненню вже вилікуваної хвороби.
Хочу коротко зупинитися на терапії рухом, якій під час складання лікувальних комплексів я надавав величезного значення. Особливо корисні в таких ситуаціях різні види самомасажу (розминання, постукування, погладжування, натискання, розтирання, обертальні рухи кистей рук і ніг). Просто, доступно, швидко й нешкідливо. Цих принципів я завжди намагався дотримуватися під час призначення лікувальних вправ своїм хворим.
Вправи спрямовані насамперед на відновлення життєвих сил в організмі завдяки досягненню заспокоєння, розслаблення та мобілізації його на боротьбу з хворобою, а також для нормалізації функціонування ослаблених недугою органів і систем. При цьому окисні процеси в організмі істотно сповільнюються а, отже, зменшується і його зношеність. Крім того, здійснюється масаж внутрішніх органів за рахунок механічного впливу діафрагми на органи черевної порожнини, що сприятливо впливає на перистальтику кишечнику, поліпшує процес травлення та запобігає виникненню внутрішніх кровотеч у разі виразкових хвороб різної локалізації.
Розроблені мною вправи є, на мій вигляд, лише невеликою частиною практичного досвіду східної медицини й спрямовані на досягнення максимального лікувального ефекту за найважчих захворювань. Вони прості, універсальні, ефективні, не потребують жодних матеріальних затрат і спеціальної фізичної підготовки. Їх я пропоную вашій увазі, шановні читачі.

«Вічний двигун енергії»

Лягти животом на стьобаний матрац. Розслабитися. Напружити стопи й пальці ніг. Повільно й з невеликою силою поперемінно то правою, то лівою ногою постукувати пальцями ніг по матрацу. Починати процедуру з 10—15 постукувань, а протягом 2 місяців довести до 200, додаючи щодня по 5—6 вправ. Через 2 місяці ці ж вправи можна виконувати, постукуючи пальцями обох ніг одночасно (тримаючи ноги разом). При цьому удари вже можна виконувати із силою, але так, щоб не травмувати пальці.
Ці вправи спрямовані на зміцнення імунної системи, нормалізацію кровообігу та поліпшення рухової функції гомілковостопних, колінних і тазостегнових суглобів.

«Оновити свої думки, омолодити своє тіло»

Лягти на матрац на спину. Розслабитися. Спочатку повільно й не дуже інтенсивно, а через 30—40 днів уже й на повну силу постукувати поперемінно п’ятами по матрацу. Вправу можна виконувати, зімкнувши обидві ноги разом, стукаючи п’ятами обох ніг одночасно. Починати процедуру з 10 вправ і поступово довести до 200.
Ця вправа усуває головний біль, заспокоює, робить наші думки світлими.

«Вклонися цариці любові»

Лягти животом на ліжко з жорстким матрасом. Руками взятися за перекладину (можна за бильце ліжка). Втягнути в себе анус і зробити глибокий видих, затримавши дихання на 10—15 секунд. Потім швидко підняти, не згинаючи хребта, все своє тіло над матрацом (до 30 см) і різко його опустити — ніби кинути на матрац — на напружені пальці ніг. М’язи обличчя напружені, очі примружити. І так робити 10—15 разів, затримуючи дихання на 10—15 секунд. Через 10—15 таких вправ віддихатися, розслабити анус, а потім усе знову повторити.
Особливо великий ефект від виконання цієї вправи спостерігається в разі хронічного простатиту, геморою, проктиту, запалення матки та придатків, випадання матки.

«Відчинити ворота білих і чорних судин»

Лягти спиною на стьобаний матрац. Руки й ноги підняти, почати постукувати подушечками рук одна об одну, далі п’ятами ніг одна об одну, злегка вивертаючи руки й ноги: праву — вправо, ліву — вліво. Починати вправи треба з 10—15 разів і зі слабких постукувань, а через 30—40 днів довести кількість постукувань до 100, відповідно збільшуючи і їх силу. На другому етапі після виконання циклу вправ лягти на спину, закинувши руки за голову. Ноги витягнути на повну довжину й посилено притискати до підлоги. Потім з’єднати ноги разом, рухати їх то вправо, то вліво, спочатку повільно, а потім швидко, поступово довівши кількість вправ від 20 до 200.
Ці вправи спрямовані на поліпшення кровообігу та лімфообігу. Згідно з уявленнями тибетської медицини, по білих судинах тече лімфа, по чорних — кров. Досягається також поліпшення роботи опорно-рухового апарату й передусім хребта, кульшових, колінних і ліктьових суглобів, поліпшується кровопостачання шкірних покривів.

«Спрямованим поглядом перевернути хвороби»

Сісти на стілець, нахилити голову вперед і пильно дивитися в одну точку, виконуючи ротаційні (колові) рухи голови від 5—6 до 50 разів (розминка). Потім поставити голову прямо й дивитися перед собою. Повернути повільно голову вліво, переводячи одночасно погляд (не кліпаючи) на ліве плече. Потім повернути голову вправо, а погляд перевести також на праве плече. Цю вправу виконати 20 разів.
Вправа поліпшує концентрацію зору та сприяє тренуванню шийних хребців і м’язів шиї, поліпшенню регіонального лімфо- та кровопостачання в цій ділянці. Її застосовують у разі остеохондрозу шийних хребців, міозитів шийних м’язів, аденоми легенів і обструктивних бронхітів.

«Вигнати старі й не допустити нових хвороб»

Розтерти руки до найвищої температури (протягом 5 хвилин). Потім покласти їх одна на одну долонями нижче пупка. Опісля, зробивши глибокий видих і затримавши дихання на 15—20 сек, зробити долонями 15 концентрованих кіл за годинниковою стрілкою в ділянці живота. Віддихатися, зробивши 3—4 неглибоких вдихи й видихи, й знову повторити ці вправи, але обов’язково з видихом і затриманням дихання.
Ця вправа поліпшує роботу травного тракту, перистальтику кишечнику, допомагає звільнитися від накопичених у ньому газів, є гарним профілактичним засобом за хронічних запорів і захворювань шкіри.

«Відкрити жовтий шлях»

Перед вправою треба гарненько розігріти руки одна об одну: це оживить циркуляцію крові в них. Потім можна змастити долоні масажним кремом. Стати на стьобаному матраці на коліна, але так, щоб підйом стопи був перпендикулярним підлозі. Маса тіла спочиває на колінах, випрямленій стопі та напружених пальцях ніг. Спина пряма. Руки покласти долонями на поперек і робити масаж попереку вертикальними погладжуваннями — всього 50 разів. Потім, стоячи на колінах, підйом стопи ноги притиснути до матрацу, всю масу тіла опустити на коліна та на п’яти й повторити масаж попереку за тією ж схемою.
Такі вправи я призначав у разі радикулітів, ішіасів, хребетної грижі 1—2 ступеня, для усунення різного роду міозитів м’язів попереку, усунення запалень і набряків у м’яких тканинах, порожнинах і суглобах. Результати дуже хороші.

«Якщо можеш сидячи дотягнутися — дай спині зігнутися»

Сісти на матрац, витягнувши ноги вперед. Спина пряма, долоні розміщено на стегнах. Нахилити корпус уперед, а пальцями рук спробувати дотягнутися до кінчиків пальців ніг. При цьому треба стежити, щоб коліна не згиналися. Цю вправу слід виконувати поступово, починаючи з 2—3 разів і до 30. Її виконання зміцнює м’язи попереку, збільшує рухливість суглобів, одночасно м’язи черевного преса масажують внутрішні органи.
Вправа рекомендується в разі захворювань опорно-рухового апарату.

«Потіснити хворобу помахом руки»

Дуже багато людей, особливо після п’ятдесяти років, скаржаться на біль у плечових і ліктьових суглобах, а також на оніміння рук по ночах. З метою лікування цих недуг я розробив і постійно застосовував у своїй медичній практиці такі вправи.
Стати спиною до стіни, зігнути руки в ліктях на рівні грудей так, щоб передпліччя розміщувалися горизонтально. Починати треба з повільних розгинань рук, і так робити 50 разів. Потім стиснути кулаки і розгинати руки, розводячи їх в сторони і назад, постукуючи по стіні міцно стиснутими кулаками. Спочатку постукування кулаками по цьому місцю мають бути досить слабкими, а їх кількість не перевищувати 20—30. Поступово посилювати постукування й довести їх до 100—150 разів.
Ця вправа збільшує вентиляцію легень, розширює грудну клітку, робить плечові та ліктьові суглоби рухливими й безболісними. Рекомендується застосовувати в разі емфіземи та кісти легенів, хронічних бронхітів, артрозів плечових і ліктьових суглобів, захворювань вуха, горла й носа, а також деяких патологій шкіри.

«Прибрати холод у руках і ногах»

Лягти спиною на стьобаний матрац. Руки підняти, а потім зігнути в ліктях, кисті рук стиснути в кулаки й вивернути назовні. Зробити від 10 (перші дні) до 100 обертальних рухів руками. Потім руки опустити й підняти спочатку ліву, а потім праву ногу. Зробити обертальні колоподібні рухи спочатку однією ногою, а потім іншою (від 10 до 100 разів). Виконувати щодня.
Ці вправи спрямовано на поліпшення капілярного кровопостачання, сприятливо впливають на суглоби, особливо тазостегновий, а також рук і ніг. Незамінні в разі шкірних захворювань.