ТЕСТ АМСЛЕРА ДОПОМОЖЕ ВЧАСНО ВИЯВИТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ОЧЕЙ І ЗБЕРЕГТИ ЗІР

Поділитися:
ТЕСТ АМСЛЕРА  ДОПОМОЖЕ ВЧАСНО ВИЯВИТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ОЧЕЙ І ЗБЕРЕГТИ ЗІР

Макулодистрофія - це захворювання сітківки ока. Страждає при цьому її центральна частина - жовта пляма - місце, на якому фокусується світловий потік. Саме тут містяться клітини, що забезпечують гостроту зору та сприйняття кольорів - колбочки й палички. Макула в перекладі з латині й означає «пляма», а дистрофія - це порушення живлення. Жовта пляма в людини відповідає за гостроту центрального зору.
Зазвичай макулодистрофія вражає обидва ока, але відбувається це неодночасно. У більшості людей спочатку погіршується стан одного ока, потім іншого.

Чинники ризику

Головні чинники ризику макулодистрофії -  вік і спадковість. Макулодистрофія - це хвороба літніх, зазвичай її діагностують у людей старше 50 років. Однак є відомості, що останнім часом ця хвороба «помолодшала». Учені вважають, що винне в цьому ультрафіолетове світло, джерелом якого можуть бути сонячне світло, лампи денного світла, ксенонові лампи й навіть екран комп’ютера. Велике значення відіграє також спадковість. Тому якщо в пацієнта виявлено зазначене захворювання, варто сказати про це дітям та онукам. Згодом це допоможе їм виявити хворобу на ранній стадії.
Чинниками ризику макулодистрофії також можуть бути:
куріння;
високий тиск;
значна короткозорість;
погане харчування, відсутність у раціоні вітамінів;
ожиріння;
тривале перебування на сонці без окулярів;
деякі лікарські препарати.
Розвивається макулодистрофія через порушення живлення клітин жовтої плями, яке, своєю чергою, порушується через порушення кровообігу в судинах сітківки ока, їх атеросклероз. Саме через це руйнуються колбочки - світлочутливі клітини.

Ознаки

Виділяють два види макулодистрофії - суху й вологу. Обидві вони помітні не відразу. Коли проявляється суха макулодистрофія, її помічають не зараз же, оскільки дуже часто макулодистрофія розвивається спочатку на одному оці, а це на загальну гостроту зору на початкових етапах не дуже впливає. Спочатку стає складно читати й виконувати дрібну роботу. Людина відчуває потребу в яскравішому, ніж раніше, світлі для виконання однієї і тієї ж роботи.
Ті, хто страждає від  вологої дистрофії, раптово помічають, що прямі лінії здаються хвилястими, а зір різко впав. Часто вони скаржаться на темну пляму посеред поля зору.
Для обох форм характерні неконтрастне зображення, пелена перед очима та порушення кольоросприйняття. Той, хто страждає від цього захворювання, болю не відчуває. Повна сліпота в разі макулодистрофії настає рідко.
Частіше зустрічається суха макулодистрофія, це близько 90% усіх випадків цього захворювання. При цьому в клітинах жовтої плями накопичується жовтуватий наліт (друзи), який заважає правильно функціонувати фоторецепторам.
Волога макулодистрофія зустрічається всього в 10% випадків, проте вона набагато небезпечніша за суху. Волога макулодистрофія - причина 90% випадків сліпоти в пацієнтів із макулодистрофією. У разі цієї форми захворювання за сітківкою утворюються нові кровоносні судини. І ростуть вони в напрямі жовтої плями. Стінки судин дуже тонкі, тому в жовту пляму через них просочується кров. При цьому руйнуються фоторецептори й центральний зір різко погіршується.
Волога макулодистрофія прогресує швидше, ніж суха. Дуже часто вона розвивається в тих, у кого вже є суха макулодистрофія.

Діагностика

Це бачить нормальне око.Це бачить око з макулодистрофією.Спочатку лікар має оглянути пацієнта, вислухати його скарги, вони досить характерні для цього захворювання. На їх підставі лікар може припустити, що в пацієнта макулодистрофія. Для уточнення діагнозу потрібно провести офтальмоскопію, флюоресцентну ангіографію (дослідження судин сітківки), а також перевірити наявність скривлень за допомогою решітки Амслера.
Решітку Амслера можна зробити самостійно вдома й перевірити зір. Для цього потрібен аркуш у клітинку 10х10 см із чорною точкою посередині. Прикріпіть цей аркуш на стіну, дверцята холодильника чи будь-яке інше зручне для вас місце. Якщо ви постійно носите окуляри, надіньте їх, попередньо добре протерши скельця. Заплющте одне око, сфокусуйтеся другим оком на точці й повільно наближайтеся. Зупинитися потрібно приблизно на відстані 15 см від аркуша.
Якщо ви бачите криві лінії чи наявність темних плям на решітці, це сигнал про те, що потрібно терміново звертатися до офтальмолога. Якщо лінії решітки прямі і плям немає, це є нормою. Але, на жаль, не означає, що ви гарантовані від розвитку цього захворювання в майбутньому. Тому тест Амслера слід проходити кожного місяця. А також потрібно регулярно відвідувати лікаря-офтальмолога.

Лікування

Лікувати макулодистрофію можна консервативно чи оперативно. Консервативне лікування застосовують у багатьох клініках. Для цього використовують антиоксиданти, імуномодулятори, препарати, які зміцнюють стінки судин, вітаміни А, Е та групи В. Для оперативного лікування використовують лазерні технології.
За допомогою такого лікування можна призупинити втрату зору, але повернути його не можна. Тому дуже важливо діагностувати хворобу на ранній стадії, щоб загальмувати її розвиток  і якомога довше зберегти зір.

Спосіб життя

Ті, хто страждає від макулодистрофії, навіть на останніх стадіях захворювання в просторі орієнтуються нормально, оскільки периферійний зір у них не страждає. Однак виконувати дрібну роботу та читати вони ледве можуть. Щоб полегшити життя, їм потрібно направляти світло безпосередньо на книгу чи на роботу, це збільшить контрастність тексту чи зображення;
використовувати галогенові лампи, вони дають рівніше світло;
якщо людині важко читати, можна використовувати аудіокниги.

Профілактика

Повне лікування макулодистрофії неможливе, можна лише запобігти цьому захворюванню.
Якщо ви курите, потрібно кинути. Куріння згубно впливає на судини, в тому числі й на судини очей.
Користуйтеся темними окулярами, коли перебуваєте на сонці. Не забувайте й про капелюх.
Харчуйтеся правильно, їжте більше овочів та фруктів. Особливо лікарі рекомендують шпинат і капусту.
За потреби приймайте вітаміни. Однак пам’ятайте, що надлишок вітамінів - це теж погано. Може розвинутися гіпервітаміноз.
Займайтеся спортом. Це зміцнює весь організм, в тому числі й судини.
Регулярно перевіряйте свій зір, в тому числі й самостійно, за решіткою Амслера. За перших же ознак макулодистрофії негайно звертайтеся до лікаря. Вилікувати це захворювання поки не можливо, але можна зупинити його розвиток, і ліпше це зробити на початковій стадії.