У мене і в дочки хронічна форма цитомегаловірусу. Що це за хвороба, як її лікують і чи є якісь особливості в харчуванні?
З повагою Віра.
м. Львів.
Лист коментує лікар, фітотерапевт В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ.
Цитомегаловірус - це вірус із групи герпесвірусів, до якої належать герпеси 1- і 2-го типу (які спричинюють застудні пухирці на губах і генітальний герпес відповідно), вірус вітряної віспи й вірус герпесу людини. У цитомегаловірусу багато спільних з ними властивостей. Зазвичай цитомегаловірус спричинює інфекцію, після чого вірус залишається латентним протягом усього життя людини. Клінічно помітні симптоми можуть виникати в пацієнтів з ослабленою імунною системою: вірус може вражати практично будь-який орган тіла.
Цитомегаловірус передається від людини до людини під час фізичного контакту, коли в зараженої людини вірус активний. Він також може передаватися через плаценту й грудне молоко. Зараження цитомегаловірусом може відбутися під час пологів. Однак потрібно зазначити, що зараження дитини під час пологів і після них не таке небезпечне й не призводить до настільки страшних наслідків, як внутрішньоутробне інфікування. Лікування найефективніше в початковій стадії загострення, його варто проводити суворо за призначенням лікаря. Цитамегаловірус практично небезпечний тільки для осіб зі зниженим імунітетом, і боротьба з ним, таким чином, зводиться до профілактики зараження, зміцнення імунітету й усунення захворювань, що його знижують.
Тому наводжу лише ті рецепти, які сприяють зміцненню неспецифічного імунітету. Це - різного роду соки, трав'яні чаї, відвари. Наприклад, приготуйте суміш із соків моркви й буряку. Візьміть по 0,5 склянки кожного, додайте 3 ст. л. меду й сік двох лимонів. Приймайте по третині склянки тричі на день за 30 хв до їди протягом місяця. Випивайте по три-чотири склянки гарячого чаю на день. Це може бути просто чай з липи чи іван-чаю.
Але краще, якщо це буде збір із трав. Приготуйте чай із листя іван-чаю, малини й смородини, квіток липи, трави чебрецю, узятих порівну. Візьміть 2 ст. л. суміші, залийте 1 л окропу. Настоювати потрібно, на відміну від звичайного чаю, довго. Найкраще - ніч. Цілющий чай приймають натще за 1 годину до їди (попередньо нагрівають до плюс 25--30°С), після їди й не пізніш як за 3 години до сну. Кількість прийнятого настою (чаю) визначається індивідуально, залежно від випорожнень. Випорожнення мають бути щоденними. Закінчуйте чаювання, прийнявши 1 ст. л. меду.
Оскільки головну ставку потрібно робити не на ліки, а на власну імунну систему, то для цього підійдуть практично будь-які засоби, що підвищують імунітет. Із лікарських трав рекомендую відвари з левзеї й лимоннику (чергувати). Проте людям з артеріальною гіпертензією треба вживати їх обережно, на відміну від інших подібних трав, ці дещо підвищують тиск. Готувати з розрахунку: 1 ст. л. трави на 0,5 л окропу. Настояти не менш як 6--7 годин. Приймати по 0,5 склянки двічі на день.
Крім того, треба повноцінно харчуватися (забезпечити організм вітамінами, мінералами, мікроелементами), корисними будуть прогулянки на свіжому повітрі й регулярні фізичні навантаження.