Прошу дати пораду, які є вправи, аби зміцнити м’язи коліна. Стояти можу, але підніматися сходами, в автобус дуже важко - коліна «не слухаються», відчуваю слабість у колінах. Роблю зарядку, присідаю по 20 разів.
З повагою Ольга Володимирівна.
м. Івано-Франківськ.
Лист коментує інструктор з лікувальної фізкультури Тернопільської університетської лікарні Ігор ЛУКАЩУК.
Такі симптоми сигналізують про недостатнє живлення кісткової та хрящової тканин, тому й відчувається нестабільність рухів у колінному суглобі, тому він і «не слухається».
Насамперед потрібно встановити правильний діагноз за допомогою рентген-знімка, можливо, зробити комп’ютерну томографію. І лиш тоді, з огляду на результати досліджень, лікар-ортопед установить діагноз і призначить лікування.
Можете скористатися й моїми рекомендаціями для відновлення роботи м’язів стегна та живлення кісткової тканини колінного суглоба.
1. Прийняти прохолодний, а надалі (через 2 тижні) холодний душ для стегон та колін, тривалістю 3-5 сек, не більше . Через кілька хвилин після душу розтерти нижні кінцівки рушником і розпочати виконання таких вправ.
2. Лягти на спину, повільно повернути носочки вправо та вліво, в кожному положенні затриматися на 3 сек.
3. Лежачи на спині, робити колові рухи стопами, великим пальцем стопи описати максимальне коло.
4. Сісти на стіл та розігнути ноги в колінних суглобах, затриматися в такому положенні на 3 сек, повільно опустити ноги. Робити 5-7 разів по 2-3 підходи.
5. Стати подушечками стоп на підвищення (поріг, дошка тощо) 2-3 см. Підніматися на пальцях по 10-15 разів, 3 підходи.
6. Вправа «чапля». Ходити 1-2 хв, максимально піднімаючи коліна та описуючи коло стопами. Вправа подібна на «велосипед», який виконують лежачи. Повторювати її 4-5 разів упродовж дня.
Під час виконання вправи відбувається навантаження на м’язи, які діють за принципом насоса: під час максимального навантаження м’яз виштовхує через капіляри порцію крові, збагачену киснем, кальцієм та іншими корисними речовинами. Завдяки цьому відбувається живлення й регенерація кісткової, м’язової та хрящової тканини колінного суглоба.
Увага! Якщо з певних причин не виходить фізично виконати пропоновану кількість повторів, треба робити стільки, скільки зможете. Якщо під час виконання вправи відчуваєте значний дискомфорт, то ліпше її не робити, а повторити спробу через 1-2 тижні. Усі вправи виконують повільно. Під час максимального навантаження на м’яз потрібно робити видих, вдих відбудеться автоматично.
Присідання я б радив відмінити. Під час присідання відбувається велике осьове навантаження на кісткову та хрящову тканини колінного суглоба, внаслідок чого спостерігається його руйнування, а ви відчуваєте дискомфорт.