ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА ЗУБАМИ

Поділитися:
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА ЗУБАМИ

Радить головний лікар Центральної басейнової стоматологічної поліклініки Олександр Вахненко

Нездорові зуби — це ворота для інфекції, першопричина багатьох захворювань інших важливих органів і насамперед травного тракту. Як не допустити руйнації в ротовій порожнині, зберегти красиву усмішку й міцне здоров’я? Про це ми і повели розмову з головним лікарем Центральної басейнової стоматологічної поліклініки, м. Київ, Олександром ВАХНЕНКОМ. Але спершу репрезентую цей відомий у столиці України медичний заклад. Тут давно вже стало традицією іти в ногу з науково-технічним поступом. Тут першими в Україні почали впроваджувати цільнолиті зубні протези, які мають низку переваг над штампованими. Відмовилися від старого й недосконалого обладнання — освоїли сучасне, значно досконаліше, імпортне. Фахівці простажувалися в престижних зарубіжних клініках.

ПРО ЗУБНИЙ НАЛІТ ТА ІНШІ НЕБЕЗПЕЧНІ «ДРІБНИЦІ»

— Олександре Миколайовичу, у чому причина такого поширення у нас в Україні карієсу, пародонтиту, інших захворювань?

— Одна з вагомих причин — наша українська ментальність: не звертаємося до стоматологічної поліклініки, аж поки не припече. А у всьому цивілізованому світі діють якраз навпаки: ще й немає видимих ознак неблагополуччя із зубами, а людина вже поспішає до стоматолога, аби не допустити біди. І цілком правильно: до лікаря потрібно звернутися в самому зародку захворювання, що загрожує. А ще краще — періодично показувати свої зуби стоматологу.

— Як дбати про ротову порожнину?

— Почну з елементарного — зубного нальоту, який багато хто вважає дрібницею, не вартою уваги. Оскільки він про себе, на відміну від гострого запалення, не нагадує. А тим часом руйнівна робота вже йде — механічне ушкодження ясен призводить до хронічного їх травмування. А що далі, то більше ушкоджень. Отож і набуваємо пародонтит, запалення тканин навколо зуба. А там, дивись, уже й кровотеча з ясен. Це вже серйозна небезпека — поступово зуб розхитується, минає ще якийсь час і хворий зуб доводиться видаляти. Ось до чого доводить недооцінка «дрібниць». Хоча багато хто й бореться з ним. Але чи завжди ефективно? Більшість звикла чистити зуби горизонтальними рухами щітки. Але при цьому наліт видаляється лише із зовнішньої поверхні й переноситься в міжзубні проміжки, та ще можуть ушкоджуватися й сосочки ясен. Раджу поєднувати горизонтальні, вертикальні й колові рухи щіткою. Жувальні поверхні великих та малих корінних зубів очищають щетинками щітки, спрямованими перпендикулярно до жувальної площини, аби вони могли проникнути у заглиблення на жувальній поверхні та між зубами. Процедура правильного очищення зубів займе 2—3 хвилини, зате кількість шкідливих мікроорганізмів у ротовій порожнині зменшиться майже в сто разів.

СОЛОДКІ НАПОЇ ЗАМІНІТЬ ФРУКТАМИ

— Біда багатьох, навіть молодих людей, — карієс…

— Спробуймо поспостерігати за тим, як харчують діток у дошкільному закладі, та і в школі. Дітей в обід погодували, а запити дають компот чи кисіль — звична, традиційна картина. Ніби й логічно: після солоного — солодке, яке дітки полюбляють. Не враховуючи чи не знаючи того, що вуглеводи компоту, киселю сприятимуть розмноженню шкідливих мікробів у ротовій порожнині. То чому б на десерт не дати дітям яблуко чи інший фрукт або овоч, який би почистив зуби, зміцнив ясна і в той же час став бар’єром до поширення шкідливих мікроорганізмів? А ще пам’ятаймо про підступність зубних каменів, на які більшість наших співвітчизників також не звертають уваги. Їх не в змозі видалити жодна зубна щітка, а тим часом у пазухах зубних каменів нагромаджуються до 400 видів хвороботворних мікробів. Вони спричиняють запалення тканини, що оточує зуб, — ясна, зв’язки, корінь. Багато хто з батьків вважає, що чистити молочні зубки малюкам немає рації, мовляв, вони ж все одно випадуть, будуть замінені справжніми. Так, ті зубки випадуть, але уражені ясна залишаться, звідки й почнеться поширення захворювань ротової порожнини. Батькам радимо починати чистити зуби малюкам з допомогою ватного тампона чи полотнинки. А коли дитині виповниться три роки, її вже можна показати стоматологові. І в подальшому чистити зуби потрібно двічі на день, перед сном і вранці, після сніданку, хоча й перед сніданком це не зайве — навіщо ж ковтати зі сніданком мікроби ротової порожнини, що накопичилися за ніч. Не завадить почистити і язик. Навички догляду за ротовою порожниною закріплюються краще, якщо їх прищеплювати дітям ще з дитячого садочка, школи.

РОМАШКА ЕФЕКТИВНІША ЗА ЖУЙКУ

— Хотілось би знати Вашу думку, як фахівця, про роль «жуйки» в очищенні ротової порожнини…

— Жувальною гумкою потрібно вміти користуватися. Добре, коли її застосовують після їди — це прочистить зуби. А коли на голодний шлунок, то це лише непотрібне виділення шлункового соку, що сприятиме розвиткові гастриту. Отож «жуйка» має певні плюси, але має й мінуси. Вона добре дістає рештки їжі, що застрягли між зубами, але з погляду раціонального харчування, безпечності для здоров’я, то, на мою думку, є небажаною, оскільки в неї виробник чого тільки не напхав! Слід бути обачнішими й щодо різного роду ополіскувачів хімічного походження. Якщо вже користуватися обполіскувачем, то відомою у народі ромашкою. І дешевше, і здоровіше.

— Які матеріали можуть запропонувати своїм пацієнтам ортопеди-стоматологи для протезування зубів?

— Таких матеріалів нині немало, і кожен має свої плюси й мінуси. Один із найміцніших, довговічніших є металокераміка. Та і з естетичного боку має низку переваг: за кольором фахівець добере матеріал таким чином, що ніхто й не відрізнить, де зуб натуральний, а де вставний, штучний. Саме металокераміці більшість пацієнтів нині й віддає перевагу, хоча нині набуває поширення безметалева кераміка. Є ряд і інших матеріалів. Металеві протези? Метал сьогодні називають дідусем зубного протезування. Але й метали бувають різні. То що з «металевого» арсеналу можна порадити пацієнтам? Цільнолиті протези з хромокобальтового, хромонікелевого сплаву. Вони є довговічними, не оксидуються, не ламаються. Стрімко розвивається сучасна імплантологія, що дає змогу проводити зубне протезування на імплантатах — це виключає покриття здорових зубів опорними коронками. Та все ж мені не хотілось би зосереджуватися на ортопедичній, «протезній» стоматології. Навіщо ж нам штучні, вставні зуби, коли, дотримуючись правил профілактики, виконуючи рекомендації фахівців, можна прожити життя й зі справжніми зубами, якими нас наділила природа?

Підготував Василь КАЛИТА, «Здоров’я і довголіття».