ЯК ПОЗБУТИСЯ КАМЕНІВ У ПЕРЕДМІХУРОВІЙ ЗАЛОЗІ

Поділитися:
ЯК ПОЗБУТИСЯ КАМЕНІВ У ПЕРЕДМІХУРОВІЙ ЗАЛОЗІ

Камені справжні й несправжні

Камені простати ділять на справжні, що утворюються всередині субстанції залози, й несправжні, які проникають у неї з верхніх сечових шляхів.
У простаті не буває твердих каменів, як у нирках, відповідно нема чого розчиняти. Камені простати - це звапнені ділянки фіброзу. Вони не відкладаються в протоках, а всередині тканини ростуть через задавнений запальний процес. Іншими словами, це старі шрами в тканині простати, які притягнули катіони кальцію. Вони можуть утворюватися в залозі в разі явищ простатиту й без нього. Основою їхнього утворення є крохмалеподібні тільця.
Під час вікових змін залози через фізіологічну недостатність м’язів секрет залози застоюється в їхньому просвіті. Епітелій і лейкоцити, що приєднуються в разі простатиту, не виносяться назовні, а накопичуючись усередині порожнини, цементуються в однорідне тіло. Приєднання інфекції та розвиток запальних явищ створюють сприятливі умови для росту амілоїдних тіл і для їх звапніння. Утворені камені залягають чи в замкнутих порожнинах, чи в просвіті вивідних проток каналу.
У більшості випадків камені простати не спричиняють жодних симптомів. За каменів, що поєднуються з простатитом, відзначаються біль, розлади статевих функцій і сечовипускання. Значно частіше - прискорене сечовипускання чи повна затримка сечі. Під час пальцевого дослідження часто виявляють щільну горбисту простату.
У разі неінфікованих каменів передміхурової залози немає показань для їх видалення. Приєднання гнійної інфекції з утворенням абсцесу передміхурової залози потребує розтину гнійника, хоч як дивно, при цьому відходять і камені. У разі поєднання каменів та аденоми передміхурової залози показання для операції визначають за станом аденоми. Якщо камінь простати рухливий, його можна інструментом проштовхнути в сечовий міхур і тоді подрібнити. Під час промежинного видалення каменів передміхурової залози можуть виникати сечові свищі, які довго не гояться, тому показання до видалення каменів повинні ставитися дуже строго.

Симптоми й чинники розвитку хвороби

Симптоми прояви каменів у передміхуровій залозі дуже схожі на симптоми хронічного простатиту. Хворі відчувають частий біль у промежині, який посилюється під час дефекації, а також після статевого акту. У спермі може з’явитися кров. Також у хворих знижується сексуальний потяг, спостерігається дуже хворобливе сім’явиверження. Захворювання призводить до атрофії тканини передміхурової залози та її склерозу.
До найпоширеніших ознак каменів у передміхуровій залозі можна віднести такі: тривалий перебіг хронічного простатиту з постійними загостреннями навіть за належного лікування; біль у лобковій частині й у промежині; краплі крові в спермі; поява ущільнень і нестерпний біль під час спроби масажу.

Правильно вибрати метод лікування

Лікування має бути комплексним, всеосяжним і впливати на всі сторони механізму хвороби. Слід використовувати не тільки медикаментозне лікування, а й фізичні чинники впливу, які сприяють поліпшенню функцій простати. Це захворювання можна лікувати двома основними методами: консервативним чи хірургічним.
Певні процедури протипоказані. Наприклад, заборонено масаж. Камінь у передміхуровій залозі є протипоказанням до масажу, оскільки ймовірні його міграція та травмування простатичної частини сечівника з розвитком кровотечі.
Замість масажу зазвичай призначають вітамінотерапію, протизапальні ліки, антибактеріальні засоби та певні фізіотерапевтичні процедури.
Неінвазивним способом лікування каменів у простаті є дистанційна літотрипсія - дроблення каменів у простаті. Для цього використовують магнітні хвилі, ультразвук. Камінь під дією ударної хвилі магнітного поля чи ультразвуку дробиться на дрібні частинки (пісок) і виводиться з організму з сечею.
Відомий іще один метод лікування каменів у простаті: низькоінтенсивний лазер. Лазер впливає на камінь, завдяки чому він дробиться й перетворюється на пісок, який може вийти самостійно. Для того щоб повністю зруйнувати це утворення, може знадобитися приблизно 10 сеансів. Дуже важливо, що за такого методу лікування тканини органа не зачіпаються. Офіційна медицина для лікування рекомендує три основних види препаратів: антибактеріальну терапію, альфа-адреноблокатори, нестероїдні протизапальні препарати.

Народні засоби для розчинення каменів

Більш безпечним є лікування каменів у простаті методом літолізу, тобто розчинення різними хімічними речовинами. Слід зазначити, що кальцієві (вапняні) камені літолізу не піддаються, а ось уратні й фосфатні - легко.
Із практики свого лікування знаю достатньо випадків, коли камені в передміхуровій залозі вдавалося розчинити засобами народної медицини. Причому, таких лікарських рослин зовсім небагато. Рекомендую застосовувати як настої, так і відвари. Головним недоліком такого лікування є те, що ці розчини потрібно приймати порівняно тривалий час, для того щоб отримати стійкий позитивний результат. Зазвичай тільки через кілька років регулярного прийому розмір каменя може значно зменшитися (все залежить від хімічної структури конкремента).
Більш вираженою дією на камені володіють трав’яні настої буквиці чорної та остудника голого, берести з лимонним соком, відвари та настої золотушника (рос. – золотарник, золотая розга). Незважаючи на нешкідливість трав, під час лікування каменів у простаті підхід у виборі того чи того збору має бути індивідуальним.
Наводжу мої основні рецепти лікування вказаними вище лікарськими рослинами.
Суміш із трав буквиці й остудника голого, взятих у рівних частинах, заварити з розрахунку 1 ст. л. суміші на 0,5 л окропу. Дати охолонути, й через 3 години приймати всередину по 0,5 склянки тричі на день.
Настій берести: 3 ст. л. сировини заварити в 0,5 л окропу, дати настоятися 2 години. Потім змішати 1 ст. л. настою з 1 ст. л. лимонного соку. Приймати по 0,5 склянки до їди тричі на день через соломинку.  Настоянка марени красильної 10%. Приймати за 30 хв до їди по 1 ст. л. тричі на день, запиваючи 0,5 склянки води
Порошок марени красильної: 1 ст. л. подрібненої в порошок марени розчинити в 0,5 склянки прохолодної води. Приймати 1 раз на день натщесерце через соломинку.
Відвар золотушника: приймати за 30 хв до їди чи через 1,5 години після їди по 0,5 склянки тричі на день. Відвар: 2 ст. л. залити 0,5 л окропу, настояти ніч.
Через місяць продовжити лікування золотушником, приймаючи його у вигляді настоянки. Для приготування настоянки заповнити 0,5 л пляшку до половини квітами рослини й залити горілкою. Настояти два тижні в темному місці. Приймати по 1 ст. л., запиваючи 0,5 склянки води, тричі на день через 1,5 години після їди. Курс лікування - 1 місяць. Повторити курс через місяць перерви.
Одночасно із травами я призначаю протифіброзні свічки. Фіброз зникне зовсім, але кальцинати залишаться.

Важлива й дієта

Рекомендую вживати
- Овочі (морква, буряки, огірки, картопля, цвітна капуста, броколі, гарбузи, кабачки, цибуля), зелень (петрушка, салат, селера), фрукти (яблука, груші, дині, виноград) у будь-якому вигляді.
- Кисломолочні продукти малої жирності (кефір, сметана, м’який сир).
- Нежирні сорти м’яса (телятина, яловичина) та птиці (курка, індик) переважно у відвареному чи тушкованому вигляді.
- Морську рибу й морепродукти.
- Овочеві супи.
- Крупи (гречані, вівсяні, пшеничні).
- Соняшникову й маслинову олії.
- Сірий хліб.
- Сухофрукти, горіхи, мед.
У той же час потрібно вилучити копчені, солоні, консервовані продукти; жирне м’ясо; редис, редьку, щавель, шпинат; прянощі, спеції.

В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.