ЗАГАРТУВАННЯ — ЕФЕКТИВНА ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА БАГАТЬОХ ІНШИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Поділитися:
ЗАГАРТУВАННЯ — ЕФЕКТИВНА ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА БАГАТЬОХ ІНШИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

«Займатися фізичним тренуванням, а не загартовуватися — все одно, що будувати міцні стіни фортеці, а перед боєм забути зачинити вхідні ворота» — це мудрий афоризм. Зростання застудних захворювань та грипу в сучасному суспільстві зумовлене різними чинниками, але передусім, на мою думку, невмінням та відсутністю знань щодо тренування свого захисту (імунітету), а також людською всепоглинальною лінню. Бо найгіршими ворогами здоров’я є не віруси, не бактерії, а зручності, так, саме зручності — такі як тепла вода, індустріальна їжа (з використанням ГМО, харчові добавки, фаст-фуди), досягнення технічного прогресу (мобільні телефони, комп’ютери, суперавтомобілі та ін.). Ми лінуємося, а тому хворіємо. Відсутність таких зручностей сприяє загартуванню організму.

РИЗИК ЗАХВОРЮВАННЯ ЗМЕНШУЄТЬСЯ В ДЕСЯТКИ РАЗІВ

Доведено: в тих, хто «лікується» холодною водою, частота грипу та застудних захворювань знижується в 60 разів, а інших хвороб — у 30 разів. Формується стійкість до шкідливих чинників зовнішнього середовища. Холодна вода знімає стреси, забирає негативну енергетику, працює, як масаж судин шкіри, що є оздоровленням для всього організму. Річ у тім, що під час загартування холодною водою відбувається масаж судин мікроциркуляторного русла, внаслідок чого поліпшується кровообіг, вони стають більш адаптованими до змін зовнішнього середовища. А через зони Захар’їна-Геда, які містяться на шкірі (ділянки зв’язку із внутрішніми системами), в усіх органах стимулюються мікроциркуляторні процеси, які є основою для їх здорового функціонування. Крім того, холодові процедури сприяють виробленню Т-лімфоцитів, а відтак поліпшується робота імунної системи.

ПСИХОЛОГІЧНЕ НАЛАШТУВАННЯ —ЦЕ ВАЖЛИВО

Починати загартовування можна в будь-яку пору року, за будь-якої температури навколишнього середовища. Дуже важливим та невід’ємним елементом формування стійкості до захворювань є психологічна налаштованість, яка й ґрунтується передусім на вірі в зцілення, на переконаннях, знаннях. Ось тут варто нагадати про консультацію фахівця. Вона не є обов’язковою, проте знадобиться людям із серцево-судинними захворюваннями, ослабленим, вагітним, маленьким дітям, а також людям літнього віку. Холодова дія на організм — це завжди стрес, який супроводжується певною емоційною забарвленістю, позитивною чи негативною, залежно від психологічного налаштування. Стимулюються енергетичні процеси і запускається інтенсивне теплоутворення. Через такі процеси після холодової процедури (обливання, купання) людина відчуває жар, тепло і зовсім не відчуває холоду, морозу. Але через 15—20 хвилин настає виснаження ресурсів організму і виникає озноб і тремтіння. У цей час потрібно зігріватися через активні рухи, розтирання рушником у теплому приміщенні тощо. Але невдовзі ці явища послаблюються. Такі стреси і тренують організм, підвищують стійкість до різних захворювань. Людина повинна відчувати приємність від таких занять, робити їх із задоволенням, регулювати тривалість процедур. Адже надмірний стрес може спричинити негативні наслідки.

ВАЖЛИВІ ЕТАПИ ЗАГАРТОВУВАННЯ

Навіть Порфирій Іванов, який зцілив себе від важкої недуги, вважав, що за хронічних захворювань, які перебігають з незначною підвищеною температурою тіла, холодові процедури можуть не дати позитивного результату. У цих випадках організм виснажений і не має енергоресурсів. Таким хворим швидше допоможуть теплі водні процедури. Зокрема, теплі ванни з додаванням кількох крапель ефірних олій (хвойної, лавандової, лимонної, шавлієвої тощо), які підбирає фахівець з огляду на захворювання людини. Їх потрібно приймати двічі на тиждень. Після настання поліпшення стану хронічним хворим можна починати загартовування, але після консультації з фахівцем. Із власного досвіду знаю, як важливо займатися загартовуванням поступово. Перші дні варто обтиратися до пояса мокрим рушником, після чого витертися сухим і одягнутися. Крім того, потрібно щодня мити холодною водою ноги до колін. А за кілька тижнів можна, знову ж таки під контролем лікаря, перейти і до обливання холодною водою.

Буває, що організм усе ж таки переохолов і людина застудилася. У такому разі потрібно припинити процедури, пролікуватися під наглядом фахівця, а потім уже поступово почати загартовування. Важливе значення при цьому має й режим сну: засинати о 21.30—22.30, а прокидатися о 5.30—6.30 ранку. Від захворювання не застрахований ніхто. Але ймовірність захворіти може бути значно нижчою, якщо підтримувати свій імунітет на належному рівні. Таким чином, людина значно знизить ризик захворіти на інфекційні та вірусні захворювання, що особливо актуально взимку. Уникнути зустрічі з ними допоможуть і щеплення. А ще — духовне зростання: читання художньої, психологічної та релігійної літератури, відвідання церкви, допомога людям у скрутну для них хвилину. До речі, загартовування організму допомагає людині у формуванні позитивного ставлення до життя!

Сергій ЛЕВЧУК, головний лікар Центру здоров’я Волинської обл.