ЗАКРЕП. ПРИЧИНИ І СПОСОБИ ЛІКУВВАННЯ

Поділитися:
ЗАКРЕП. ПРИЧИНИ І СПОСОБИ ЛІКУВВАННЯ

«Блаженні ті, хто вранці має випорожнення без напруження...» Моя знайома впевнена, що ця фраза належить О. Пушкіну. Таке явище, як закреп, відоме багатьом не з чуток, чому класику теж не висловитися з цього приводу?.. Дуже неприємна це штука, і, що найгірше, про проблему цю говорити не прийнято. Але ж впоратися з таким захворюванням не так уже й складно. Вважається, від закрепів страждають від 10 до 40% населення земної кулі. Непрямим показником є ​​ вживання проносних: у США, наприклад, їх реалізують на 225 млн доларів щорічно.

Про причини функціональні й органічні

Закреп — це хронічна затримка випорожнення кишечнику більш як на 48 годин, відчуття неповного випорожнення чи утруднення виділення твердого вмісту прямої кишки. Причин, які спричиняють ці труднощі, безліч. По-перше, аліментарні, тобто пов’язані з неправильним харчуванням. Ми споживаємо не ту їжу («з точки зору» травного тракту), їмо нерегулярно, а організм цього не вибачає. Також не любить він одноманітної їжі — модні нині монодієти не сприяють випорожненню кишечнику. Манна каша, слизисті супи, перетерта їжа, міцний чай і кава, шоколад, чорниці — все це неправильні продукти.
Багатьом із нас знайомі закрепи, які виникають на новому місці, — в готелі, чужому домі, в лікарні... Є проблеми й у тих, хто через професійні обов’язки не може покинути робоче місце й здійснити акт дефекації. З часом у них виникає хронічний закреп, а лікувати його треба за допомогою психотерапевта: лікар, який лікує тіло, тут безсилий.
Ще одна причина закрепів, теж вельми поширена, — малорухливий спосіб життя. Він притаманний людям розумової праці, а також літнім. Найліпший помічник у даній ситуації — ходьба, фізкультура. Ті, хто, наприклад, багато часу проводить за комп’ютером, мають узяти за правило робити перерву, вставати з-за столу, виконувати якісь вправи.
Якщо досі йшлося про функціональні причини закрепу, то тепер поговорімо про органічні. Перше місце серед них посідають захворювання кишечнику. От коли слід терміново звернутися до гастроентеролога. Також буває закреп проктогенний, коли здійснити природну потребу заважають тріщини в ділянці анального отвору чи наявність геморою. Від цих напастей лікує фахівець-проктолог, до нього й слід поспішити. Ще до закрепів може призвести отруєння нікотином у курців.
І, нарешті, причина, яка має насторожити наших читачів. Якщо все життя ви належали до категорії тих, хто вранці має нормальні випорожнення, а з віком у вас раптом почалися закрепи, слід негайно звернутися до лікаря, адже це може служити грізним симптомом.
Узагалі, в літніх людей закрепи спостерігаються частіше, ніж у молодих, як правило, нашаровуються кілька причин: пенсіонери не дуже добре харчуються, переважає одноманітна їжа, наявність різних захворювань, які самі по собі сприяють закрепам, до того ж доводиться пити різні медикаменти... Але це не означає, що із закрепами треба миритися.

Замість проносного — спорт і овочі

Я проти вживання проносних препаратів, хоч якими популярними вони були б. Ліпше змінити свій раціон і зайнятися спортом, більше рухатися. Також існує думка, що закрепи — проблема скупих, жадібних людей.
Про харчування поговорімо докладніше. Той, хто впевнений, що в нього немає таких захворювань, як панкреатит, виразка шлунка, має ввести у свій раціон хліб із борошна грубого помелу з висівками. М’ясо ліпше приготувати одним шматком, не перемелювати. Рибу їжте нежирних сортів, овочі — в сирому, відвареному та тушкованому вигляді у великій кількості. Вилучаються овочі, багаті ефірними оліями: редька, редиска, цибуля, часник, а також гриби й макаронні вироби.
Каша показана ячна, пшенична, гречана, яйця — у вигляді омлету.
Детальніше зупинюся на солодощах. У боротьбі із закрепами допомагають курага, інжир, чорнослив, мармелад, пастила, зефір, молочна карамель, джеми, варення, цукор, мед — усі ці продукти є жовчогінними засобами. Чай потрібно пити неміцний, каву — сурогатну, корисні соки фруктові та овочеві — морквяний і томатний.
За обговорюваної проблеми корисні овочеві супи, кисломолочні продукти, олія та вершкове масло, обмежити слід комбіжири й сало. У раціоні має бути все потрібне людині, тобто білки, жири, вуглеводи, а також мікроелементи й вітаміни. Крім того, на день треба випивати 2—3 л рідини, щоб вміст кишечнику постійно був вологим.
А найпростіший і безпрограшний рецепт — салат із тертих варених буряків. Із невеликою кількістю часнику й волоськими горіхами, чи зі сметаною, чи з майонезом. Запивати можна кефіром. Ефект перевірений особисто.
Рекомендую завести харчовий щоденник, аби визначити, які продукти ліпше сприяють спорожненню саме вашого кишечнику, правильно приймати на початку проносні засоби, робити вправи, що сприяють перистальтиці, і, як показує практика, за 2—3 тижні можна привчити кишечник до нормальної роботи.

Старовинні рецепти знатних осіб і простолюдинів

Не знаю, чи досліджував хто історію захворювання під назвою «закреп», проте рецепти для боротьби з ним відомі з давніх часів та в різних народів.
Фігова паста (рецепт австрійської королеви): взяти по 100 г інжиру, фініків, сухих слив, 150 г родзинок, 170 г сушених абрикосів, по 20 г листя сени, кори крушини, 30 г насіння льону. Усе ретельно перемолоти й змішати до утворення густої маси. Вживати перед сном по 1 ст. л., запиваючи чаєм із цвіту бузини (1 ст. л. сировини на 200 мл води).
Рецепт графа Сен-Жермена: ретельно змішати 40 г цукру, по 20 г подрібненого листя сени, кореня солодки, 10 г фенхеля. Суміш приймати по 1 ч. л. на ніч.
Сік бузини з медом (за рецептом словацького цілителя Золо Кубічко). З осінніх ягід бузини звичайної вичавити сік. Змішати 50 мл соку та столову ложку меду, випити вранці натщесерце.
Легкий послаблювальний чай (від Франека, народного цілителя з Чехії). Змішати 200 г кореня пирію, 100 г кореня лопуха, 50 г кореня солодки, 70 г кореня цикорію, по 20 г квітів календули та деревію, 50 г кори крушини, по щіпці фенхеля, кмину, анісу. Залити 1 ст. л. суміші склянкою окропу, настояти 30 хв. Пити за півгодини до їди двічі на день, курс лікування — 2 тижні.
Рецепт польських знахарів: 150 г висівок (їх зараз можна купити в магазинах), 170 мл води, сухі абрикоси. Залити висівки, ліпше не дуже гарячою водою, щоб вони не взялися грудками. Дати настоятися 30 хв, додати жменю сухих абрикосів. Вживати на вечерю.

Олена СВІТКО,
натуропат,
народна цілителька.