Орган, який не зайвий
Жовчний міхур відіграє важливу роль в організмі людини. І хоча деякі вважають його лише резервуаром для накопичення жовчі (до речі, з цієї причини хірурги його спокійно видаляють, і навіть у тому разі, коли можна було б обійтися без операції), насправді ж жовчний міхур можна без перебільшення назвати головним регулятором черевної порожнини, що забезпечує нормальний процес травлення. Він як диригент, від вправного керування якого залежить повноцінна робота всієї травної системи.
Зазвичай про існування жовчного міхура ми згадуємо тільки у зв'язку з жовчнокам'яною хворобою. Але наявність каменів у ньому – це вже останній акорд, якому може передувати багаторічний прихований перебіг хронічного запалення , зокрема холецистит та застій жовчі, котрі виникають унаслідок порушення моторики жовчного міхура на тлі розладу обмінних процесів в організмі. Дуже важливо не пропустити перші сигнали, які свідчать про негаразди в цьому органі. Це можуть бути постійні неприємні відчуття в правому підребер'ї чи біль, який поширюється в лопатку, малий таз, попереково-крижову ділянку тощо.
Слід зазначити, що збої у функціонуванні жовчного міхура можуть бути зумовлені нерегулярним та неправильним харчуванням, зокрема, вживанням жирної й гострої їжі, а також крохмалистих та борошняних продуктів. Крім того, проблеми з цим органом можуть спричиняти важкі роздуми протягом досить тривалого часу. Тому перше, що потрібно, аби зробила людина для його оздоровлення, – це навчитися щоденно радіти життю. Звичайно, можна видалити жовчний міхур, але якщо ви продовжуєте жити в постійних гірких роздумах, то пісок і навіть камені всеодно утворюватимуться, але вже у жовчних протоках.
Тож слід пам’ятати, що жовчний міхур - украй важливий орган, і своєчасна турбота про нього допоможе уникнути маси проблем не тільки безпосередньо пов'язаних з травленням, а й тих, які стосуються загальносистемних процесів, зокрема детоксикації й виведення продуктів обміну. Щоб цей орган працював без збоїв, рекомендується проводити час від часу його очищення.
Кандидат медичних наук, досвідчений лікар-практик вищої категорії Ольга Іванівна Єлисєєва у своїй книзі «Практика очищення і відновлення організму» рекомендує очищатися в будь-який час року, місяця, місячного календаря, якщо цього вимагає стан здоров'я. Проте з профілактичною метою очищення органів та систем більш ефективно відбуватиметься в періоди, коли вони перебувають на максимумі своєї енергетичної активності. Зокрема, в січні слід очищати жовчний міхур.
Перед тим, як розпочати оздоровлення жовчного міхура й процедури з виведення каменів, потрібно обов’язково очистити кишечник. Також слід зазначити, що під час очищення жовчного міхура відбувається й очищення печінки - оскільки ці два органи тісно взаємопов'язані.
Поради натуропатів та цілителів
Очищення печінки й жовчного міхура за І. Неумивакіним та Н. Семеновою.
До проведення процедури (як і після неї) протягом тижня слід уживати лише вегетаріанську їжу. Потім 3 дні поспіль потрібно пити тільки свіжоприготовлений яблучний сік, а вранці робити очисні клізми.
Сік можна замінити відваром овочів: 1 кг неочищеної, помитої картоплі, 5 - 6 шт. неочищеної помитої моркви (середнього розміру), 50 г кореня (чи зелені) помитої та порізаної петрушки чи селери, очистити й подрібнити велику цибулину; усі овочі помістити в каструлю і залити водою, довести до кипіння й годину тримати на малому вогні. Випити цей відвар протягом доби. Другого і третього дня приготувати такий самий відвар. На третій день зробити очисну клізму й до 19 години приготувати по 200 мл оливкової олії та соку лимона. Лягти, розслабитись, поклавши теплу грілку на ділянку печінки. Рівно о 19 годині почати приймати по 3 ст. л. олії і 3 ст. л. соку лимона і повторювати через кожні 15 хв, доки все не вип’єте. Уранці зробити очисну клізму. Зазвичай незабаром після неї почне виходити великий потік шлаків. Клізму слід повторювати, доки не стане виходити чиста вода. А вже після останньої можна легко поснідати, проте протягом дня слід дотримуватися вегетаріанської дієти, у жодному разі не переїдати. Якщо на 3 - 4 день у ділянці печінки відчуватиметься тяжкість – це означатиме, що через 2 - 4 тижні очищення слід повторити.
Народна цілителька та натуропат Олена Світко для подрібнення каменів у жовчному міхурі радить скористатися капустяним розсолом. Пити його слід по 0,5 - 1 склянці перед їдою. Курс - 2 місяці. Можна вживати не чистий розсіл, а в суміші з томатним та огірковим соками. Протипоказання - підвищена кислотність шлункового соку.
Також вона рекомендує для посилення очищення пити яблучний оцет, який містить органічні кислоти, що розчиняють камені. Його ліпше готувати, коли Місяць наростає. Для цього слід узяти 1 кг яблук, 1 склянку меду, 40 г сухарів із житнього хліба, 20 г дріжджів. Яблука (бажано червоні) ретельно промити, перекрутити на млинку для м'яса разом зі шкіркою, хвостиками й насінням. До цієї маси додати мед, сухарі й дріжджі, усе перемішати, накрити марлею й залишити настоюватися на 9 днів. Потім перецідити, додати ще меду (на 1 л отриманої рідини 100 г меду чи цукру). Залишити ще побродити протягом 5 - 7 днів, після чого розлити рідину у пляшки. Приймати оцет по 1 ст. л., розвівши в 1 склянці води і додавши 1 ч. л. меду. Курс - 21 день, можна й більше.
Юрій Батулін, автор оздоровчої системи «Можливості людини в екстремальних умовах», пише, що жовчний міхур ліпше очищувати, одночасно дотримуючись спеціальної дієти. За 1 - 2 тижні до цієї процедури він радить перейти на фруктово-овочеву дієту, вилучивши з раціону свіжий хліб, жири, м'ясо, яйця, молоко, гострі страви та спиртні напої. Також рекомендується очистити тонкий і товстий кишечник і лише потім починати очищення жовчного міхура.
Перший спосіб. Три дні поспіль приймати по 1 ст. л. маслинової олії тричі на день. Наступні 3 дні - по 3 ст. л тричі на день. Слід додавати по 1 ст. л. щодня, таким чином дійшовши до 5 ст. л . (тричі на день). Уживати олію слід за 1 годину до їди, запиваючи при цьому повільно соком лимона чи грейпфрута (його кількість має дорівнювати кількості вжитої олії).
Другий спосіб. З неочищеної редьки (близько 1 кг) вичавити 0,5 л соку. Приймати по 1 ст. л. за 20 - 25 хв після їди. У разі відсутності болю протягом кількох днів дозу слід поступово довести до 50 мл на день. Таким чином слід випити 2 - 3 л соку редьки. Не можна застосовувати даний метод під час загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, а також за гострого захворювання нирок.
Природні «віники» для жовчного міхура
Одним з найбільш ефективних засобів очищення жовчного міхура та його протоків є буряковий сік. Якщо протягом тривалого часу (від 1 до 3 місяців) щодня вживати по 200 - 250 мл свіжовичавленого бурякового соку, то це сприятиме безболісному виведенню каменів. Однак слід мати на увазі, що сік свіжого, щойно зірваного з грядки буряку, може подразнювати слизові оболонки шлунка. Тому рекомендується перед застосуванням потримати коренеплоди не менше 6 - 8 годин в холодильнику й тільки після цього вичавлювати з них сік.
Ще безпечніше використовувати буряковий сироп, приготований за таким рецептом: кілька штук неочищеного буряку покласти в холодну воду, варити 6 -7 годин. За цей час у каструлі замість коренеплодів утвориться рідка каша, яка потім загусне до стану сиропу. Дозування такого засобу вибирається залежно від того, що саме ви хочете почистити - сам жовчний міхур чи його протоки. У першому разі слід приймати по 150 мл сиропу перед їдою кілька разів на день. У другому - знизити разову дозу до 40 мл. Курс лікування в середньому має тривати 10 днів.
Очищення жовчного міхура за допомогою яблучно соку: протягом 3 днів о 8 і 10 годині випивати по 1 склянці соку, а з 12 до 20 години кожні 2 години випивати по 2 склянки яблучного соку. Сік має бути свіжоприготований. Увечері 3-го дня прийняти ванну, бажано гарячу, щоб добре пропітніти.
Перед цим очищенням обов'язково проконсультуйтеся з лікарем, оскільки за шлункових захворюваннях такий спосіб застосовувати небажано. У цьому разі можна варити яблучний компот й пити його так само замість соку.
Залити 2 ст. л. подрібнених коренів шипшини 1 склянкою окропу, настояти 30 хв. Приймати по 1 склянці тричі на день протягом двох тижнів.
Звіробій народна медицина використовує як м'який жовчогінний засіб, його можна приймати й для профілактики утворення каменів. Для цього 10 г трави звіробою залити 1 склянкою води й поставити на парову баню на 30 хв, після чого відвар охолодити, перецідити та довести перевареною водою до 200 мл. Зберігати у холодильнику не більше 2 діб. Приймати по 1/3 склянки за 30 хв до їди тричі на день. Курс - 2 місяці. Потім зробити місячну перерву, аби не допустити звикання організму до цього засобу, що може вплинути на ефективність жовчовиділення, і повторити.
Залити 2 ст. л. сухого березового листя 2 склянками окропу й поставити на малий вогонь млоїтись, доки від 2 склянок не залишиться лише половина 1 склянки. Потім охолодити, перецідити й приймати по 1 ч. л. за 1 годину до їди вранці та ввечері. Курс - 3 місяці.
Змішайте сік редьки з медом (1:1). Протягом місяця вживати від 1/3 до 1 склянки суміші, поступово збільшуючи дозу. Цей чудовий засіб в основному застосовується в разі каменів у жовчних протоках, проте також запобігає утворенню каменів у печінці та нирках.
Фізкультура для жовчного міхура
Не тільки вживання спеціальних відварів і настоїв сприяє очищенню жовчного міхура та його проток, а й спеціальні вправи, зокрема, «берізка» та «поза нахилу до ніг».
Берізка. Лягти на підлогу, розслабитися, ноги витягнути. Повільно піднімати їх доверху, підтримуючи спину руками. Потрібно намагатися, щоб ноги були перпендикулярні до підлоги. Дихати слід носом - рівно й глибоко. Ноги мають бути прямі, носочки витягнуті вверх. Тривалість вправи - доки не відчуєте сильне м'язове напруження. Рухи мають бути плавними і повільними. Опускати ноги також слід плавно.
Нахил до ніг. Ця поза допомагає відновити нормальний рух жовчі, усунути застої і навіть позбутися каменів на початковій стадії їх утворення. Виконується вона таким чином: лягти на спину, ноги разом, руки витягнути назад за голову; зробити вдих і підняти верхню частину тулуба в положення сидячи, прямі руки підняті вгору, потім, на видиху продовжуючи рух, нахилитися вперед до колін, намагаючись дотягнутися до великих пальців ніг (коліна не згинати). Пальці ніг потягнути на себе. Треба намагатися нахилитися якнайнижче до колін, щоб узятися руками за великі пальці ніг, а голову покласти між колін, лікті мають торкатися підлоги.
З першого разу виконати цю вправу, швидше за все, не вдасться. Але поступово вона буде виходити все ліпше й ліпше.
Увага! Перед застосуванням вищезазначених методик очищення й оздоровлення жовчного міхура та його проток слід порадитися з лікарем. А у разі відчутного болю у правому підребер'ї, який не минає, потрібно негайно припинити всі подальші процедури й звернутися за кваліфікованою допомогою.
Вісцеральна терапія
Цю процедуру слід виконувати натщесерце й лише в позитивному настрої. Ляжте на спину, трохи послухайте музику, потім сконцентруйтеся на ділянці жовчного міхура, уявіть його собі так, як зможете. Подумки побажайте йому здоров'я. Тепер потрібно стиснути в кулак кисть правої руки й натискати ним на ділянку правого підребер'я, допомагаючи собі долонею лівої руки (вона має натиска зверху або збоку). Спочатку це слід робити, лежачи на спині, потім сидячи. Натискати потрібно плавно, повільно, поступово, до появи легкого больового відчуття, потім зробити паузу - припинити посилювати натиснення, але не послаблювати вже наявний тиск кулака. Коли біль стане ледь відчутним чи взагалі зникне, перемістіть кулак трохи нижче й знову натисніть до появи болю. Там, де з’являється біль, кулак слід затримувати в натиснутому положенні до стихання болю. Так робити до тих пір, доки не продавите всю ділянку правого підребер'я та знеболите всі проблемні зони.
Залежно від самопочуття цю процедуру рекомендується проводити від одного до трьох разів на день за 30 - 40 хв до їди. За щоденного її застосування знімається хронічний спазм жовчного міхура, відновлюється його скорочувальна функція, усувається венозний застій. У результаті виникає можливість звільнення жовчного міхура від згуслої жовчі, а також піску й дрібного каміння. Одночасно поліпшується загальне самопочуття, нормалізується травлення.
Також народна медицина рекомендує за болю в ділянці жовчного міхура спати на животі, підклавши під нього звичайний клубок ниток або невеликий м'який м'ячик. Він буде тиснути на жовчний міхур і полегшувати відтік жовчі. Саме вночі, під час сну цей метод працює особливо ефективно, оскільки уві сні організм максимально розслаблюється. Показник ефективності цього методу: якщо до ранку біль під час натискання на жовчний міхур зникає.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.