Натомість отримаєте здоров’я та довголіття
Печінка - це справжній «хімічний завод» у нашому організмі! Саме вона перетворює отримані з їжі білки в речовини, здатні засвоїтися, та відповідає за рівень глюкози в організмі. Також печінка виробляє жовч, що дуже важливо для нормального процесу травлення (жовч допомагає розщеплювати жири) й всмоктування поживних речовин із кишечнику в кров. Крім того, цей орган виконує таку важливу функцію, як нейтралізація шкідливих речовин, що потрапляють в організм з медикаментами, їжею та є продуктами перероблення.
Тому в значущості печінки для організму в цілому не може бути жодних сумнів. Це життєво необхідний для людини орган, без якого існування просто неможливе. А здорове функціонування печінки, як відомо, безпосередньо залежить від її чистоти.
Очищення печінки запускає механізм омолодження
Наш настрій, емоції, радості й печалі - все це безпосередньо залежить від здоров’я печінки. Якщо печінка наповнена шлаками – з’являються апатія, депресія, втома, головний біль, безсоння, нездоровий колір обличчя, темні кола під очима. Різноманітні плями на шкірі, висипання, свербіж теж свідчать про те, що печінка погано справляється зі своєю функцією.
Що ж потрібно для того, щоб печінка очистилася? Насамперед слід спричинити потужне виверження жовчі: вона розщеплює жири, збуджує перистальтику кишечнику й сприяє активному просуванню шлаків «на вихід».
Печінка виробляє 1,5-2 л жовчі на день. Здорова жовч має бути рідкою, прозорою, золотисто-жовтого кольору. Але якщо печінка забита шлаками, то жовч стає темною, густою й масною. Такий «бульйон» є чудовим живильним середовищем для вірусів, бактерій, мікроорганізмів та різноманітних відходів. Усе це отруює організм, послаблює імунітет і зумовлює погіршення здоров’я. Тож очищення печінки має стати обов’язковою процедурою в нашому житті. А результат не забариться себе проявити.
Зокрема, після очищення помітно поліпшиться загальне самопочуття. Мине головний біль, якщо турбував, налагодиться травлення. Дихання стане свіжим, зникне неприємний присмак у роті. Шкіра очиститься від прищів, вугрів, різноманітних висипань і подразнень та набуде здорового свіжого відтінку. Зникнуть темні кола та мішки під очима, розгладяться дрібні зморшки. Крім того, помітно поліпшиться настрій, мине апатія, депресія, дратівливість. Відчується небувалий приплив енергії й прагнення діяти.
За календарем О.І. Єлисєєвої, який складено з урахуванням максимальної енергетичної активності органів, вересень - це найбільш сприятливий період для очищення цього органа.
Підготуйте організм
Перш, ніж зайнятися очищенням печінки, як і будь-якого іншого органа, потрібно підготувати організм. Зокрема, за 2 тижні до очищення печінки:
- слід відмовитися від уживання алкоголю, медикаментів, копченини, синтетичних продуктів (кока-кола, чіпси тощо);
- потрібно вилучити зі свого раціону м’ясо та м’ясні продукти (ковбаси, рулети, паштети тощо), а також рибу, яйця, молоко, сметану, хліб, борошняні та макаронні вироби;
- меню має складатися в основному з сирих, відварених чи приготованих на парі овочів. Також можна вживати крупи, зокрема гречані й рисові;
- добре пити гарячий зелений чай із лимоном: протягом дня не менш як 6 склянок. Це сприятиме виведенню шкідливих і токсичних речовин з печінки й підшлункової залози.
Увага! Перед очищення печінки слід очистити товсту кишку.
Виберіть свій спосіб
Є чимало способів очищення печінки. Вибір залежить від стану вашого організму. До того ж якщо ви раніше ніколи цим не займалися, то варто почати з найлегшого методу.
Найбільш вдалий час для очищення печінки – це коли Місяць наростає чи під час Повні.
Найпростіший спосіб. Щодня натщесерце приймати по 1 ст. л. маслинової олії. Завдяки цьому відбувається потужний викид жовчі, жири розщеплюються, перистальтика кишечнику посилюється й харчова маса легко просувається по травному тракту. Одночасно жовч витягає шлаки, що «засіли» в печінці й жовчному міхурі, й виводить їх природним шляхом.
Крім маслинової олії, можна застосовувати лляну чи кедрову: вони мають схожі властивості. Час від часу їх можна змінювати.
До того ж до 1 ст. л. олії можна додавати сік половини лимона. Річ у тім, що продукти з дуже кислим смаком також сприяють викиду жовчі. Тож у цьому разі жовчогінний ефект посилюється.
Дюбаж (тюбаж), чи очищення сорбітом. Очищення печінки за допомогою сорбіту здавна проводять у медичних установах, воно називається тюбаж чи дюбаж. Сорбіт - це медичний цукор, який не містить глюкози. Він продається в аптеках без рецепта. Однієї упаковки вистачає на весь курс очищення. Сорбіт убирає в себе застійну жовч і виводить її з організму.
Цю процедуру слід робити натщесерце. Розчинити 2-3 ст. л. сорбіту в 100 мл гарячої води (вода має бути такої температури, щоб можна було пити, не обпікаючись). Випити воду треба не поспішаючи, ковтками. Потім лягти на правий бік, поклавши на ділянку печінки грілку (ліпше електричну, яка має постійну температуру). Так лежати слід протягом 1,5-2 годин.
Увага! Проводити цю процедуру сидячи не можна: в такому положенні жовчні протоки перетискаються й жовч не може вільно рухатися.
Після прогрівання мають з’явитися позиви до випорожнення, і шлаки разом із жовчю почнуть залишати вашу печінку. Імовірні повторні позиви, тому не поспішайте йти з дому.
Якщо ж проносного ефекту не спостерігатиметься, це свідчить, що організм на сорбіт не реагує (таке буває). Тоді наступного разу замість сорбіту варто взяти 2-3 сирих жовтки - вони також мають жовчогінний ефект. Вилити їх у кухлик, ледь збити й випити. Солити їх чи додавати в них що-небудь інше не можна. Потім слід лягти з грілкою на правий бік так само, як описано вище. Іноді після процедури (з сорбітом чи жовтками) випорожнення бувають мізерними. Тоді слід зробити клізму.
Також буває, що під час чи після очищення виникає незначна слабкість, можливе навіть запаморочення. Не варто цього боятися, це означає, що організм активно позбувається шлаків. Випийте склянку гарячого солодкого чаю й ляжте відпочити. Зазвичай такі нездужання бувають лише під час першої процедури.
Спочатку дюбаж рекомендується робити 1 раз на тиждень протягом 1,5-2 місяців. Разом вийде 6-8 процедур - це і є повний курс. А коли печінка вже очиститься, достатньо буде робити цю процедуру двічі на рік.
Соком редьки. Сік редьки - справжній санітар організму. По-перше, він містить величезну кількість фітонцидів, які знищують мікроби й захищають організм від інфекцій. По-друге, він має велику жовчогінну та сечогінну дію. Завдяки цьому шлаки активно виводяться з організму, зокрема з печінки.
Для очищення слід брати чорну редьку: в ній найбільше фітонцидів і жовчогінних речовин. Її слід очистити й витиснути сік за допомогою сокоробки, зберігати його в холодильнику, інакше він втрачатиме свої властивості. З 1 кг редьки виходить близько 300 мл соку. Проте ліпше пити свіжий сік, який недовго постояв у холодильнику. Тому готуйте сік невеликими порціями – на 2-3 дні. Пити сік треба через годину після їди. Його можна брати з собою на роботу в пластиковій пляшці.
Уживати сік слід за такою схемою:
I тиждень - по 1 ст. л. тричі на день;
II тиждень - по 2 ст. л. тричі на день;
III тиждень - по 3 ст. л. тричі на день;
IV тиждень - по 4 ст. л. тричі на день;
V тиждень - по 5 ст. л. тричі на день;
VI тиждень - по 6 ст. л. тричі на день.
Разом – 1,5 місяця. Курс такого очищення варто проводити раз на рік.
Іноді від цього соку печінка починає легко «пульсувати» чи навіть боліти. Це вказує на те, що в ній скупчилося багато шлаків, які почали виходити. У цьому разі прикладіть до неї грілку, й біль мине. Зазвичай такий біль відчувається на початку курсу. У декого взагалі жодного болю не спостерігається. Не переживайте: шлаки й солі в будь-якому разі виводяться.
У період очищення не слід налягати на жирну, гостру й кислу їжу. Потрібно відмовитися від м’яса, риби, яєць і здоби. Меню має складатися з вегетаріанських страв.
У разі захворювань печінки та для профілактики жовчнокам’яної хвороби дуже добре також уживати мед із соком чорної редьки. Узяти їх порівну й приймати по 1 ст. л. тричі на день.
Динями. Щодня протягом 2 тижнів з 7-ї до 22-ї години треба їсти лише одні дині (найліпше брати довгасті еліпсоподібні темно-зелені дині). Причому, вживати їх можна без обмежень. Проте найліпше розділити на 5 прийомів. Після динного очищення треба поступово переходити на звичне харчування. Перехідний період триває 3 дні.
Перший день. На сніданок слід з’їсти два сухарики з білого хліба, запивши теплим зеленим чаєм. Обід: 0,5 склянки рису відварити на воді. Вечеря: два сухарики із зеленим чаєм. Корисно протягом дня випити 1 л виноградного соку, бажано з винограду темних сортів.
Другий день. Меню таке ж, як першого дня, але на вечерю можна додати ще відварені овочі (картоплю, капусту, кабачки, моркву).
Третій день. Сніданок і вечеря такі самі, як першого й другого дня, а на обід можна додати відварені овочі й м’ясо курки (невеликий шматочок).
Після цього можна перейти на звичайне харчування, яке було до очищення. Проте не варто перевантажувати печінку, слід відмовитися від алкоголю і якомога менше вживати м’яса, копчених і синтетичних продуктів.
Аби шлаків у печінці не було – харчуйтеся правильно
- Для печінки добре їсти сирі, тушковані та варені овочі. Перевагу слід надавати гарбузам, моркві, капусті (білоголовковій та цвітній), бурякам, кукурудзі, помідорам, огіркам, кабачкам, а також зелені, зокрема петрушці й кропу. Особливо корисні гарбузи, вони містять багато калію, який потрібен для нормальної роботи цього органа. Також вважається, що в разі регулярного споживання моркви, в будь-якому вигляді, хвороб печінки не варто боятися.
- Перші страви слід готувати без гострих приправ. Салати, овочеві рагу рекомендується заправляти оліями, дуже добре додавати до них листя дикорослих рослин, зокрема кульбаби, подорожника тощо. Проте не варто - кінзу й черемшу.
- Усі продукти бажано відварювати чи запікати, але не смажити.
- Корисні нежирні сорти яловичини, птиці, різноманітні крупи, особливо гречані, вівсяні та рис, а також кисломолочні продукти.
- Для підтримки здоров’я печінки рекомендується їсти солодкі фрукти. Наприклад, корисно протягом місяця щодня з’їдати 200 г винограду, який одночасно зміцнює й серце, оскільки багатий калієм.
- Корисні також банани, фініки, чорнослив, родзинки, курага та інжир.
- Пити слід більше компотів і соків. Міцна кава й какао не рекомендуються. Воду слід уживати очищену за допомогою фільтра чи джерельну. Із мінеральних вод для печінки особливо корисні такі, як «Єсентуки № 5», «Слов’янська», «Нарзан» тощо.
- Подобаються печінці горіхи й насіння, але вживати їх слід помірно. А ось шоколад цей орган погано переносить. Особливо шкідливо багато його їсти дітям.
- Щоб зберегти печінку дітей здоровою, обмежте в їхньому харчуванні тістечка, цукерки, копченину, консерви та гострі приправи.
Медове оздоровлення
У разі захворювань печінки, а також для їх профілактики дуже корисно вживати мед. Речовини, які він містить, не тільки допомагають поліпшити функцію печінки, а й усувають у ній патологічні зміни на клітинному рівні, поліпшують обмін речовин, підвищують захисні сили організму. Для цього приймати мед потрібно хоча б по 1 ч. л. двічі на день за 30 хв до їди. Чи можна скористатися для оздоровлення печінки одним із запропонованих нижче рецептів на основі цього продукту.
Уранці приймати 1 ст. л. меду з додаванням маточного молочка на кінчику ножа, а після обіду - 1 ст. л. меду з 1 ч. л. перги.
Уранці та ввечері приймати розчин 1 ч. л. меду в 0,5 склянки яблучного соку.
Розім’яти 500 г свіжих ягід калини, додати 500 г натурального меду, ретельно перемішати. Приймати по 1 ст. л. тричі на день за 10 хв до їди.
Корисна й така суміш: узяти в рівних частинах товчені ядра волоських горіхів і мед (ліпше гречаний), ретельно перемішати. Приймати по 100 г щодня. Цей засіб помічний не лише за хвороб печінки, а й шлунка та в разі закрепів.
Вправи для пальців рук активізують печінку
Для активізації функцій печінки східні лікарі рекомендують робити такі вправи:
1. Випрямити пальці рук і якомога сильніше напружити їх. Робити так 20-30 разів.
2. Згинати вказівний палець (він пов’язаний з печінкою) спочатку на одній руці, потім на другій - по 20-30 разів кожен.
До речі, ця вправа може служити хорошим тестом на стан вашої печінки: якщо вказівний палець не напружується чи під час його згинання у вас мимоволі згинаються й інші пальці, то це може свідчити про негаразди в цьому органі.
3. Зчепити перед грудьми між собою вказівні пальці й, зробивши вдих через ніс, із силою потягнути їх в різні боки, ніби хочете розчепити. Тримати так кілька секунд, потім розслабити пальці й зробити видих. Повторити 20-30 разів.
Слід робити ці вправи кілька раз на день.
Фізкультура для печінки
Поданий нижче комплекс вправ, якщо його виконувати щоранку, допоможе за більшості захворювань печінки.
Обертання тулуба. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, руки на поясі. Нахиліть тулуб вліво, потім назад, потім вправо, потім вперед. Тепер з’єднайте всі ці рухи в єдиний коловий рух, що виконується плавно, без ривків. Так робіть 5 разів в один бік і 5 разів у другий.
Піднімання тулуба. Ляжте на спину на тверду рівну поверхню так, щоб можна було зачепитися ступнями ніг за якийсь предмет (шафу, диван, стілець тощо). Руки покладіть на пояс. Зробіть глибокий вдих і на видиху повільно піднімайте верхню частину тіла до сидячого положення, одночасно підтягуючись ступнями, зачепленими за опору, й напружуючи м’язи живота. Максимально нагнувшись уперед, починайте без паузи розпрямлятися, одночасно роблячи вдих. Відхиляючись назад до підлоги, спирайтеся на лікті. Наближаючись до підлоги, починайте видихати й закінчуйте видих, уже лежачи. З наступним вдихом починайте підніматися. Потрібно зробити 6 разів.
Нахили, сидячи на стільці. Сядьте на край стільця й обхопіть обома ногами його ніжки. Руки на поясі. Зафіксувавши за допомогою ніг нижню частину тіла, поверніть верхню частину тулуба максимально вправо, потім вліво, потім поверніться в початкове положення й нахиліть верхню частину тулуба максимально вправо, потім вліво. Поверніться в початкове положення. Чергуйте повороти з нахилами - по 5 поворотів і 5 нахилів у той і той бік.
Згинання тулуба. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, руки на поясі. Роблячи вдих, повільно відхиляйте тулуб якомога далі назад. На видиху випряміться й нахиліть тулуб якнайнижче вперед. Продовжуючи видих – випряміться. На вдиху знову нахиліться назад. Потрібно зробити 10 нахилів назад і 10 вперед.
Напівприсідання з нахилами. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, руки на поясі, зробіть вдих. На видиху зігніть ліве коліно, а тіло нахиліть управо. На вдиху поволі випрямитеся й поверніться в початкове положення. Потім на видиху зробіть такий самий нахил вліво зі згинанням правого коліна. Потрібно зробити 12 таких нахилів - чергуючи вправо й уліво. Стежте, щоб тулуб згинався чітко вбік і спина залишалася прямою, не сутулилася.
Повороти з обертанням рук. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, повільно повертайте верхню частину тулуба вправо (стежте, щоб нижня частина залишалася нерухомою), одночасно описуючи витягнутою правою рукою дугу назад і вгору, потім, повертаючи тулуб у початкове положення, продовжуйте обертання рукою вперед і вниз. Те саме зробіть і в інший бік з лівою рукою - по 6 разів.
Звукотерапія для печінки
Стародавні даоси вважали, що злість людини накопичується в печінці, унаслідок цього орган стає жорстким і твердим. Повернути йому природний стан та стимулювати його роботу допоможе цілющий звук печінки – «ШШШШШШ».
1. Сісти прямо, руки вільно лежать на колінах долонями доверху. Уся увага - на печінку.
2. Відчуйте свою печінку та її зв’язок з очима.
3. Глибоко вдихніть, повільно піднімаючи руки через боки над головою. Одночасно закиньте голову й подивіться на руки.
4. Переплетіть пальці й розверніть долоні догори. Штовхніть вгору зап’ястя й відчуйте натяг м’язів рук від кистей до плечей. Ледь нахиліться вліво, створюючи м’яке натягнення в ділянці печінки.
5. Видихніть зі звуком «ШШШШШ...» (голосові зв’язки в цьому майже не беруть участь). Уявіть і відчуйте, як оболонка печінки стискається й позбавляється від надмірного тепла та гніву.
6. Після повного видиху розімкніть пальці й, штовхаючи в боки нижні частини долонь та опускаючи руки, зробіть повільний вдих через печінку. Уявіть, як вона наповнюється яскраво-зеленим світлом доброти.
7. Заплющте очі, дихайте нормально, усміхніться печінці, уявляючи, ніби ви ще продовжуєте вимовляти її звук.
Виконайте цю вправу від 3 до 6 разів. Якщо відчуєте гнів чи у вас почервоніють та почнуть сльозитися очі, а в роті виникне кислуватий чи гіркий присмак, то повторіть вправу від 9 до 36 разів.
Тест на зашлакованість печінки
Цей тест допоможе визначити стан печінки. Дайте відповідь на запитання, підрахуйте бали й прочитайте результат.
1. У вас буває головний біль? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
2. У вас болить у правому підребер’ї? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
3. Ви страждаєте від закрепів? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
4. Ваша шкіра має жовтуватий чи землистий відтінок? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
5. У вас буває обкладений язик? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
6. Білки ваших очей мають жовтуватий відтінок? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
7. У вас буває нудота, позиви до блювоти? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
8. У вас буває відрижка? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
9. Чи відчуваєте тяжкість і здуття живота? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
10. У вас буває металевий чи гіркуватий присмак у роті? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
11. Чи відчуваєте ви втому й апатію? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
12. Чи бувають у вас напади дратівливості? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
13. Чи вважають вас конфліктною людиною? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
14. Як часто ви приймаєте алохол чи інші жовчогінні засоби? Часто - 2 бали, рідко - 1 бал, майже ніколи - 0 балів.
Тепер підсумуйте отримані бали й дізнайтеся результат тесту.
22-28 балів. Ваша печінка - в критичному стані, і ви це відчуваєте. Терміново переходьте на здорове харчування, найкраще вегетаріанське, позбудьтеся шкідливих звичок! Спробуйте застосувати м’який, щадний спосіб очищення печінки. Коли відчуєте поліпшення, поступово переходьте до більш глибоких способів.
15-21 бал. Ваша печінка вже частенько дає про себе знати, особливо після щедрих застіль та інших зловживань у харчуванні. Пора братися за розум! Почніть із найпростіших способів очищення печінки, й ви відразу відчуєте полегшення. Коли наберетеся досвіду, виконайте більш глибоке очищення. Перейдіть на здорове харчування, відмовтеся від продуктів, що засмічують печінку. Якщо виконаєте ці рекомендації, то відразу відчуєте поліпшення здоров’я, що обов’язково позначиться на вашій зовнішності.
8-14 балів. Ваша печінка - у пристойному стані. Для її підтримки використовуйте прості профілактичні способи очищення. Також дотримуйтеся здорового харчування, їжте продукти, що сприяють очищенню. Тоді вона залишатиметься здоровою довгі роки.
0-7 балів. Стан вашої печінки заслуговує на п’ятірку! Найімовірніше, ви молоді й наділені чудовим здоров’ям. Але все одно візьміть на замітку різні способи очищення печінки, згодом вони вам знадобляться. Можливо, ви немолоді, але ретельно стежите за собою й ведете правильний спосіб життя - продовжуйте в тому ж дусі й будьте прикладом для інших!
Підготувала Алла ГРІШИЛО.