АРТРОЗ ЗУПИНИТИ МОЖНА

Поділитися:
АРТРОЗ ЗУПИНИТИ МОЖНА

Мені встановили діагноз «остеоартроз» і призначили лікування. Пролікувалася в стаціонарі, витратила кілька сотень гривень зі своєї пенсії — і нічого не допомогло. На праву ногу навіть взуття вдягати важко. Прошу надрукувати рекомендації фахівця з приводу моєї хвороби. З повагою Надія Василівна. м. Біла Церква Київської обл. Подібних листів, у яких читачі просять поради й допомоги фахівця за хвороб суглобів, і остеоартрозу зокрема, в редакцію надходить дуже багато. Ми попросили розповісти докладніше про артроз і дати рекомендації щодо лікування цього захворювання лікаря, фітотерапевта з діда-прадіда В’ячеслава ВАРНАВСЬКОГО. ПРИЧИНИ Й СИМПТОМИ ХВОРОБИ

Артроз (остеоартроз) — дистрофічне захворювання суглобів, пов’язане з повільною дегенерацією й руйнуванням внутрішньосуглобного хряща. Із часом проявляється перебудова суглобних кінців кісток, запалення й дегенерація навколосуглобних тканин. Остеоартроз тазостегнових суглобів називають коксартрозом, остеоартроз колінних суглобів називають гонартрозом. Остеоартроз може бути первинним — на тлі вікових і/або біомеханічних змін, або вторинним, наприклад, після травми, на тлі цукрового діабету або хвороб щитоподібної залози. Із дрібних суглобів найчастіше страждають кінцевий сегмент суглоба пальців руки (вузлики Гебердена або Бушарда) та міжхребцеві суглоби (спондилоартроз). Рідше ушкоджуються проксимальні суглоби великого пальця руки й пальців стопи. На відміну від великих суглобів захворювання дрібних суглобів перебігає непоодиноко, як правило, артроз уражає одночасно кінцеві сегменти всіх суглобів пальців обох рук. Характерні симптоми — біль під час навантаження, який затихає в спокої, обмеження рухливості й хрускіт у суглобі, напруження м’язів у ділянці суглоба, ймовірна періодична поява припухлості, поступова деформація суглоба. Без правильного лікування уражений артрозом суглоб не тільки руйнується сам, а й порушує біомеханіку хребта й інших суглобів; звідси грижі міжхребцевих дисків і артроз інших суглобів. Тому лікування варто розпочати якомога раніше. На ранніх стадіях артроз можна зупинити. Але ми найчастіше починаємо реагувати тільки тоді, коли будь-який рух заподіює нестерпного болю, а суглоб втрачає рухливість. Та час уже втрачено. На цьому етапі хвороби можна тільки зняти поєднане з артрозом запалення, зменшити біль, але відновити ушкоджений хрящ практично неможливо. Чому ж суглоби уражаються так часто? Річ у тім, що наш опорно-руховий апарат безперервно зазнає всіляких навантажень. При цьому здатність суглобного хряща до відновлення надзвичайно мала. У нормі суглоб складається із двох або трьох кісток, кінці яких покриті хрящем. На ранніх стадіях артрозу хрящ робиться сухим, втрачає свою пружність, на його поверхні з’являються тріщини. Надалі відбувається розтріскування хряща, його стоншення, аж до повного оголення кістки, що під ним. Кістка, позбавлена амортизатора, зазнає підвищеного навантаження й поступово деформується, сплощується. Мета лікування первинних артрозів — відновлення кровообігу в тканинах ураженого суглоба. Терапія має бути комплексною: медикаментозною, фізіотерапевтичною, санаторно-курортною.

МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ АРТРОЗУ

Якщо процес зношування хрящів ще не зайшов надто далеко, допомагають препарати, які містять глюкозамінсульфат, природну субстанцію, одержувану з панцирів морських тварин. Вона позитивно впливає на обмін речовин у хрящах, поліпшує рухливість суглобів. Особливе місце посідає гепарин, який поліпшує інтракапілярний кровоплин і підвищує переносність тканин до гіпоксії (нестача кисню). Для поліпшення засвоєння кисню тканинами суглоба застосовують вітаміни групи В. Найпоширенішим препаратом знеболювальної та протизапальної терапії є всіма улюблений рослинний препарат — аспірин. Він поліпшує й мікроциркуляцію. З цією же метою застосовують препарат фепразон. Він перспективніший, тому що майже не чинить впливу на травний тракт і може бути призначений навіть за виразкової хвороби шлунка. Як знеболювальний засіб можна додатково використовувати свіже листя трави борщівника. Листя треба облити окропом, загорнути в марлю й прикладати до болючих місць.

ІЗ ЧОГО ПОЧИНАТИ ЛІКУВАННЯ

1. Починати потрібно з розтирання.                                                                     Для цього використовуйте мазі: — олія насіння льону, прополіс, живичний скипидар (4:1:1), на основі кісткового яловичого жиру; — віск — 10 частин, прополіс — 2 частини, отрута бджолина — 0,5 частини, хрін — 3 частини, на основі кісткового яловичого жиру. Ці мазі варто чергувати, після чого рекомендую додатково обробляти аптечною маззю — маззю Дикуля. — Багатьом допомагає розтирання настоянкою фікуса: наповнити пляшку 0,5 л листочками фікуса, залити горілкою й витримати 2 тижні. — У моїй практиці ефективним було використання для втирань рідкої мазі, яка складається з аптечної жовчі, мурашиного спирту, нашатирного спирту, гліцерину (по 10 мл) і 5—6 крапель йоду. — У разі суглобного болю й хрускоту часом досить добре допомагає втирання внутрішнього яловичого жиру. Його втирають доти, доки не залишиться в руці одна плівка. — Ще краще взяти 200 г солі, 100 г сухої гірчиці, додати стільки гасу, щоб вийшла суміш консистенції сметани. Отриману мазь втирати на ніч досуха у хворі місця.

2. Після розтирань роблять компреси. — Готують напар вовчого тіла болотного (рос. – сабельник) з папороттю (1:1). 4 ст. л. суміші трави кип’ятять 15—20 хв у 3 л води. Руки або ноги тримають протягом 20—25 хв у напарі температурою 40—42 градуси, після чого вкутують вовняним одягом або кролячим хутром. — Допомагає також компрес коржа з житнього борошна. Його треба замісити на нашатирному спирті. Прикладають, укутують. Повторюють 3—5 разів. — Корисні й глиняні компреси. Їх роблять на ніч. Раджу чергувати застосування білої та блакитної глини. — За болю в суглобах роблять компреси з меду й солі. 1 ст. л. меду й 1 ст. л. дрібної солі змішати, нанести на лляну тканину і покласти на хворе місце, накрити компресним папером, укутати. Робити щодня на ніч. — Ще один доступний у домашніх умовах засіб проти болю — компреси з бішофітом. Це природний бромно-хлорно-магнієвий розсіл з високим вмістом борної кислоти, йоду, міді, брому, заліза, літію й інших мікроелементів. Прикладіть до суглоба на 10 хв гарячу грілку, налийте в блюдце 2 столові ложки бішофіту та, змочивши пальці розсолом, 5 хвилин втирайте його в шкіру навколо суглоба. Розчином, що лишився, змочіть марлю, накладіть її на суглоб, накрийте компресним папером або поліетиленовою плівкою й укутайте ватою або вовняним шарфом. За артрозу тазостегнового суглоба це ліпше робити, вже лежачи в ліжку на здоровому боці, а хворе стегно підтягти до живота (немов би ви спите, згорнувшись клубочком). Ставити компрес самому в цьому разі не дуже зручно — нехай вам допоможуть домашні. Компрес зазвичай роблять на ніч 2 тижні підряд, а ранком знімають, змиваючи залишки бішофіту зі шкіри теплою водою. За 2—3 тижні процедуру можна повторити. Зверніть увагу. Перед початком розтирань і компресів рекомендую прийняття ванни (див. нижче).

ТРАВИ Й ПРЕПАРАТИ

3. Одночасно треба пити лікарські трави: — 1 ст. л. листя молодої травневої берези бородавчастої залити однією склянкою окропу. Витримати 6 годин у темному теплому місці. Приймати по 1/2 склянки настою тричі на день. — 5 ч. л. остудника (рос. — грыжника) залити 0,5 л окропу. Витримати 6 годин. Приймати по 2 столові ложки перед їдою. Коли запалення переходить у хронічну стадію, єдиний спосіб — усунути біль, набряклість, відновити рухливість суглобів. Таким чином вдається зробити хрящ щільнішим. Для цього потрібне достатнє надходження легкозасвоюваного колагену в організм. Рекомендую натуральні засоби: — Артрос — порошок цілющих грибів шиїтаке. Цей цілющий гриб ось уже тисячі років є гордістю медицини. Полісахариди шиїтаке сприяють активізації неспецифічного імунітету, що проявляється в посиленні синтезу інтерферону, забезпечує максимально можливий ступінь відновлення структури суглоба. — Геладринк містить унікальну комбінацію речовин: колагеновий гідролізат, хондроїтин сульфат, глюкозамін сульфат, а також метилсульфонілметан (МСМ), вітамін С, вітамін В6, біотин і мінерали (кальцій, магній, марганець, мідь), потрібні для нормального функціонування й відновлення хрящової тканини. — Дикрасин — препарат, створений із витяжок трав звіробою, материнки, глоду. Він містить ефірні олії, дубильні речовини та флавоноїди. Лікувальний ефект препарату базується на його здатності зміцнювати судини, перешкоджати запальним процесам, поліпшувати кровопостачання тканин. Дикрасин розчиняє солі й виводить шлаки, що накопичилися в суглобах. Після лікування в багатьох випадках відновлюються функції ушкоджених суглобів.

4. Для обмивань за артрозного болю рекомендую використовувати міцний водний розчин м’яти перцевої. 5. За надмірної маси тіла для схуднення рекомендую настій: кора крушини — 3 ст. л., корінь кульбаби — 1 ст. л., плоди петрушки — 1 ст. л., плоди фенхеля — 1 ст. л., листя м’яти — 1 ст. л. на 3 л окропу. Приймати по 2 склянки вранці до їди. Крім того, треба вживати ягоди аґрусу (по 1—2 склянки двічі на день до їди).

ОСОБЛИВИЙ РЕЦЕПТ — ЛІКУВАННЯ МЕДОМ

Щоб вилікувати артроз, потрібно видалити із хрящової тканини кальцієвий наліт. На жаль, багато мазей та емульсій справити таку дію не можуть, вони просто не потрапляють до суглобної сумки, хоч скільки б ми їх утирали. Тимчасове полегшення настає завдяки зменшенню больового подразнення нервових закінчень. Спроби позбутися болю за допомогою фізичних вправ найчастіше прискорюють руйнування хряща, спричинюють запалення суглоба, додаючи до артрозу ще й артрит. Тим часом існує натуральний біостимулятор, який змушує клітини прилеглої до хряща тканини збільшити вироблення суглобної рідини. Її посилена циркуляція не тільки вимиває відкладення кальцію, а й активізує відновлення стоншених хрящів. Це — мед, унікальна природна сполука. Він містить вітаміни, мікроелементи, органічні кислоти й ферменти, які чинять багатопрофільну лікувальну дію. Масаж з медом добре допомагає. Роблять його так: столову ложку, приблизно наполовину наповнену медом, покладіть на перевернену кришку чайника з гарячою водою й поставте його на слабкий вогонь. Ляжте під ковдру, покладіть на хворе місце грілку з гарячою водою й тримайте її 15—20 хв, періодично змінюючи положення, щоб рівномірно прогріти весь суглоб. Потім сядьте, візьміть двома пальцями трохи розігрітого меду й коловими рухами м’яко втирайте його по всій площі. Як тільки він увійде й пальці прилипатимуть до шкіри, візьміть нову порцію й продовжуйте масаж. Тривалість процедури — 15—20 хв. При цьому потрібно стежити, щоб шкіра постійно була вкритою медом. По закінченні масажу складіть у 3—4 шари марлеву серветку, покладіть на плече, не видаляючи з нього мед, і надягніть теплу сорочку або кофту. За 2—3 години (але не раніше) серветку можна зняти й обмити плече теплою водою. Курс медолікування — 10 сеансів. Три перші варто проводити щодня, надалі — через день. За потреби за два тижні курс масажу з медом можна повторити, але сеанси робити через 2—3 дні.

ХАРЧУВАННЯ Й ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНІ ПРОЦЕДУРИ

За артрозу дуже важливо, щоб в організм надходила лужна їжа. У середньому на одну частину кислих продуктів має припадати дві частини лужних. До кислих продуктів належить м’ясо, рафінована й термічно оброблена їжа, яка містить мало мінеральних і лужних солей. За артрозу корисно вживати таку лужну їжу, як козине молоко, молочна сироватка, бульйон з очищених від м’яса телячих кісток, капустяний сік, стебла й корінь селери, лісові ягоди. Гарну лікувальну дію чинить мед, який можна приймати й усередину, і зовнішньо таким чином, як я описав вище. Треба регулярно вживати в необмеженій кількості березовий сік. Корисні свіжі овочі, фрукти, зернова клітковина (висівки, цільне зерно). Шкідливо: жир тваринного походження, вироби з білого борошна, копчене, гостре. Слід обмежувати також продукти, які містять пурини, — м’ясо, рибу, квасолю, горох, молочні продукти, томати. Фізіотерапевтичні методи — провідні в лікуванні дегенеративних захворювань суглобів. Однак до них варто ставитися обачно, особливо якщо є якісь порушення функцій внутрішніх органів. Найширше використовують ультразвук, електрофорез із аплікаціями. Застосовують ультразвук у постійному режимі за лабільною методикою: інтенсивність звуку 0,5—0,8 Вт/см2, тривалість впливу на суглоб 6—10 хв, через день, усього 10—12 процедур. Крім того, вводять новокаїно- або йодоелектрофорез на ділянку суглобів. Із теплових процедур, які сприяють поліпшенню кровообігу й обміну в суглобах, рекомендую аплікації парафіну чи озокериту. Рентгенотерапія. Цей метод найчастіше не використовують лікарі через боязнь розвитку серйозних ускладнень, хоча він добре розроблений, визначено точні показання до його застосування, тому можна чекати сприятливої дії навіть тоді, коли всі інші методи лікування артрозу неефективні.

МАСАЖ — ОДИН ІЗ НАЙГОЛОВНІШИХ ЗАСОБІВ

Одним із головних засобів лікування є самомасаж. Як же правильно користуватися цим засобом? Якщо вас турбує гострий біль у суглобі, масаж починають робити з вище- і нижчерозташованих ділянок, застосовуючи легкі неглибокі прийоми. 1. Погладжування на верхній частині сідниці й поперековій ділянці — 8—10 разів. Те саме на нижній частині сідниці й верхній третині стегна. 2. Розминання м’язів навколо тазостегнового суглоба. Спочатку проводять основою долоні — 5—6 разів, потім подушечками чотирьох пальців (колоподібне), причому пальці розводяться нарізно, а обертання робиться в бік мізинця. Якщо біль не дуже дошкульний, то після розминання проводять розтирання навколо тазостегнового суглоба. 3. Розтирання: а) пунктирне — подушечками чотирьох пальців у всіх напрямках; б) колоподібне — подушечками чотирьох пальців; в) колоподібне — гребенями пальців; г) колоподібне — гребенем великого пальця, що згинається й упирається у вказівний. Кожний прийом виконують 5—8 разів. Закінчується самомасаж потрушуванням і погладжуванням. Із послабленням болю кількість повторень кожного прийому збільшується, кількість прийомів теж. Важливо! Масаж краще робити з бальзамом. Склад бальзаму: 100 мл маслинової олії, 40 мл кунжутної олії, 10 г вітаміну «А» в олії.

ЛІКУВАЛЬНА ГІМНАСТИКА ЗМІЦНЮЄ Й ВІДНОВЛЮЄ Усі вправи треба виконувати в полегшеному для суглоба положенні — лежачи, сидячи або стоячи, обпираючись на спинку стільця. Для тазостегнового й колінного суглобів.

1. В.п. — лежачи на спині, права нога зігнута в коліні під прямим кутом, ліва випрямлена. Зігніть ліву ногу в коліні й підтягніть до грудей. Швидко випрямте її вгору, а тоді опустіть на підлогу. Те саме — правою ногою. Повторіть 4—6 разів. 2. В.п. — лежачи на спині, ноги максимально випрямлені, стопи розведені приблизно на 15 см. Повертайте праву ногу спочатку всередину, а згодом назовні, намагаючись тримати коліна прямими. Те саме — лівою ногою. Повторіть 4—6 разів. Щоб зміцнити м’язово-зв’язковий апарат колінного суглоба, лежачи з випрямленими ногами, опустіть коліно правої ноги до підлоги, наскільки це можливо. Напружте м’язи стегна. Повільно порахуйте до п’яти. Розслабтеся. Те саме — лівою ногою. Повторіть 3—4 рази.

Для пальців кистей, стоп і гомілковостопних суглобів.

1. В.п. — лежачи на спині, руки вздовж тулуба, ноги на ширині плечей. Кілька разів зробіть короткий вдих, подовжений видих, а потім у такт диханню згинайте й розгинайте пальці кистей і стоп 4—10 разів. 2. В.п. — те саме. Одночасно згинайте й розгинайте променезап’ясткові й гомілковостопні суглоби 4—10 разів. 3. В.п. — сидячи на стільці, ног и зігніть у колінах під прямим кутом, стопи на ширині плечей, руки на колінах. Згинайте й розгинайте променезап’ясткові й гомілковостопні суглоби 2—4 рази. 4. В.п. — те саме, руки на колінах. Виконуйте колові рухи в променезап’ясткових суглобах. Повторіть 4—10 разів. 5. В.п. — те саме. Підніміть стопи якнайвище, спираючись на п’яти, а потім поставте їх на носки, піднявши п’яти. Повторіть 4—6 разів. Важливо! За вираженого больового синдрому з метою зменшення болю масаж доцільно призначати після лікувальної гімнастики, а за контрактур, значного напруження м’язів — ліпше до неї.

БАЛЬНЕОЛОГІЧНІ Й ІНШІ ПРОЦЕДУРИ

1. У більшості хворих поліпшення стану настає після прийому сірководневих, радонових ванн, грязьових аплікацій. Хворим на остеоартроз показане санаторно-курортне лікування в місцевостях з низькою відносною вологістю повітря, без частих змін погоди й циклонів. Рекомендую настійно грязі Сакського озера й природні ванни гарячих джерел Арабатської Стрілки (Генічеськ). 2. У домашніх умовах лікувальний ефект мають ванни з коренем живокосту. Для цього попередньо готують відвар кореня з розрахунку — 200 г на 10 літрів окропу. 3. У разі болю в руках, ногах дуже корисні теплі ванни із сінної потерті (стебла, листя, квіток, насіння). Готують її так: 5 жмень сінної потерті заварюють окропом, посуд закривають і дають охолонути до температури 31—32°С. Тривалість ванни 25—30 хвилин. Благотворно діє обгортання кінцівок полотниною, змоченою у відварі сінної потерті. Рефлексотерапія. Суть методу полягає у впливі низькоінтенсивним лазерним випромінюванням на біологічно активні точки. Сьогодні досить поширене відновлення хрящової тканини шляхом вбудовування хондроїтину й глюкозаміну, активізації регенеративних процесів. Крім того, лазерна рефлексотерапія має виражену знеболювальну, спазмолітичну, протинабрякову дію. Застосування п’явок. Учені виділили зі слини медичної п’явки цілу гаму біологічно активних речовин, які забезпечують гарний лікувальний ефект. Рекомендую пройти 6—8 курсів лікування. Додаткове лікування за артрозу суглобів кисті й ліктьового суглоба. Гарний ефект у цьому разі може дати місцеве лікування за допомогою компресів з медичною жовчю, бішофітом, димексидом, узятих у рівних пропорціях, а також втирання протизапальних мазей. Непоганий ефект іноді дають хвойні, соляні ванни.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО— НОВЕ В ЛІКУВАННІ!

1. Використання ортезів. Ортези — це наколінники, які досить ефективні для розвантаження й корекції в разі деформації колінного суглоба по його поздовжній осі. Наколінники (існують як м’які, так і тверді) здатні зменшувати розхитаність. 2. Укол. З появою препаратів з гіалуаронової кислоти ін’єкційна терапія стає реальною. Радикальний засіб для швидкого й ефективного зняття запалення в суглобі — також введення в нього глюкокортикостероїду. Однак внутрішньосуглобні ін’єкції не виліковують артроз, а дають можливість приглушити запалення. Їх часте (частіше, ніж 1 раз на 3 місяці) призначення не має сенсу й може навіть зашкодити суглобу. 3. У практику активно впроваджуються методи східної медицини, а саме низькочастотна (Денс) і високочастотна (Сим) терапії. Для сімейного використання й в умовах фізіотерапевтичних кабінетів розроблено препарати Денс і Сим Тік. При цьому, після зчитування інформації з електромагнітних імпульсів, випромінюваних хворими клітинами суглобів, хрящів, виробляються імпульси такої самої частоти, але протилежного знаку. Вони поглинають імпульси, які надходять від хворих клітин. Моя практика впливу на біологічно активні точки показала ефективність їхнього застосування за захворювання на артроз на його початковій стадії й зняття больових синдромів на різних етапах захворювання.

Пам’ятайте, що потрібно:

-Уникати переохолодження. -Уникати тривалої ходьби, тривалого стояння. -Виконувати лікувальну гімнастику, щоб запобігти контрактурам. -Не робити лікувальну гімнастику, якщо дошкульний біль в уражених суглобах. -Не виконувати вправи різко, адже при цьому відбувається посилення болю й рефлекторний спазм м’язів, що посилює біль. -Для розслаблення м’язів — плавання в теплій воді, поїздки на велосипеді. -У разі різної довжини ніг треба користуватися ортопедичним взуттям. -Користуватися еластичними бинтами для фіксації суглобів.

Вірте, як ніколи: цю хворобу можна й треба зупинити!