Ось і настала весна. Ми рухаємося від зимових холодів до тепла, щодня наростає світловий день. Кожна зі змін пір року зумовлена рухом Землі навколо Сонця та нахилом земної осі.
І ми, як частинка Всесвіту, реагуємо на ці зміни зміною стану самопочуття. Під дією довших сонячних днів зменшується виробництво гормону мелатоніну, який регулює ритм сну, тож ми починаємо раніше прокидатися. Збільшується вироблення гормону серотоніну, через що навесні в багатьох зростає рівень радості, піднесення. Активується багато інших процесів.
Але в березні, в цей перехідний місяць, організми деяких людей повільніше адаптуються до зміни температур та світла. Особливо складно в час переходу тим, що мають цілий букет хронічних захворювань, які важко перехворіли на вірусні захворювання та входять у весну втомленими, виснаженими після зими. Такі люди навесні почуваються мляво, втомлено, мають проблеми зі сном та концентрацією уваги, в них з’являються симптоми загострення хронічних захворювань. Тобто в людей формується так зване весняне загострення.
Як допомогти своєму організмові адаптуватися до змін, як стимулювати очисні та відновлювальні процеси залежно від фази Місяця, - в інтерв’ю з доктором медичних наук Аллою ДМИТРІЄВОЮ.
Слабкі місця в організмі навесні
• Алло Володимирівно, на які системи й органи передусім впливає зміна пори року – перехід із зими у весну?
• У цей час абсолютно всім людям потрібно допомогти організмові адаптуватися до змін. Найперше слід звернути увагу на щитоподібну залозу та обмінні процеси. На їх активність впливає два чинники - тривалість світлового дня й температура довкілля. Синхронне зростання цих показників знижує швидкість метаболічних процесів та перерозподіл активності гормонів. Але в цей час погодні умови нестабільні, й це заважає підтриманню балансу. Так, тривалість світлового дня зростає плавно і повільно, він уже став довшим на півтори-дві години. У той же час температура може дуже різко змінюватися: від мінус 17 до плюс 8 упродовж 2-3 діб. Це призводить до сповільнення адаптації організму, а інколи навіть до спотворення цих процесів. Виправлення похибок та відновлення балансу обмінних процесів забирає багато сил в організму, й тіло слабшає.
На такі різкі погодні зміни реагує весь організм, зокрема, й жовчний міхур та печінка. Коли навесні стане по-справжньому тепло, цим органам для жовчовиділення потрібно буде менше жирів. А нині, поки надворі холодно, організм синтезує більше жовчі, тож, щоб жовчний міхур своєчасно її скидав і не було застою, потрібно збалансувати харчування.
Не можна зараз у намірі схуднути, позбутися набутих за зиму кілограмів сідати на низькокалорійну дієту, а за кожного споживання їжі слід приймати жовчогінні жири. Інакше жовч не евакуюється із заповненого жовчного міхура в дванадцятипалу кишку , й це може спровокувати типове для цієї пори весняне загострення захворювань травного тракту, зокрема, дискінезію жовчних шляхів.
Методи оздоровлення в різні фази Місяця
Які оздоровчі заходи слід зробити в березні, аби увійти у весну повним сил?
• Наш організм одночасно може виконувати тільки одну функцію: або він живиться й будує, або очищається. Під кожен із цих процесів він має свої біоритми, що відповідають циклам Місяця. Щоб допомогти організмові наростити сили та очиститися після зими, потрібно слідувати цим природним законам, і щоб оздоровлюватися згідно з місячним календарем, важливо не пропустити ці головні цикли.
Так, до 14 березня Місяць буде спадати, 14-28 березня – зростати, з 29 березня по 11 квітня знову спадати. Убутний місяць – сприятливий час для очищення, коли організм налаштований скидати зайві кілограми, токсини, надмір рідини, тобто звільнятися від усього, що не потрібно. І певними процедурами й способом харчування ми можемо допомогти йому в цьому.
Потому кілька днів на початок Молодика – адаптаційний період, і далі наше завдання, коли Місяць зростає, допомогти організмові активувати його захисні сили. У цей час починається відновлення росту, синтезу та регенерації, організм активується та набирає резерви. Тож будь-які очищення протипоказані, інакше ми зіб’ємо природний біоритм, зашкодивши організмові.
Наголошую: всі процедури, залежно від циклу Місяця, розбиваємо на 3 етапи. Спочатку ми розпалюємо травлення й формуємо резерв та сили організму (Місяць зростає), потім очищаємо організм (убутний Місяць), і кілька днів (перша чверть Місяця після Молодика) - відновлення та стабілізація стану, й так на кожну зміну пори року.
Накопичуймо резерви, коли Місяць зростає
• Які Ваші рекомендації щодо оздоровлення, починаючи з 14 березня, тобто в періоди, коли Місяць зростає?
• Окрім того, що з 14 березня Місяць зростатиме, ми з цього дня ще й входимо в сузір'я Овна, а отже травлення буде ослаблене. Також із 15 березня починається Великий Піст перед Великоднем, коли багато християн обмежуватиме себе в споживанні їжі тваринного походження, й це добре для травного тракту в цей час. Потрібно споживати легку їжу, адже важка просто не перетравлюватиметься. Тобто максимально треба відмовитися від червоного м’яса, ліверу, солодощів із кремами, жирних важких наварів.
Коли Місяць зростає, для посилення відновлювальних процесів, розпалення вогню травлення, слід поступово нарощувати калорійність їжі. Для цього потрібно споживати достатньо білків. Надавати перевагу тушкованим і вареним овочам, фруктам, вареним бобовим, горіхам, насінню як джерелу білка та цінних мінералів. Якщо не постуєте, також споживайте легкі білкові продукти: яйця, кисломолочні напої, сири, рибу, морепродукти, горіхи, бобові.
Потужним джерелом білків є цільнозернові каші з молоком, маслом та медом. Озима пшениця може містити до 17% білка, тоді як домашній сир, для порівняння, - до 12%. У Стародавньому Римі ячмінь називали їжею гладіаторів, настільки багато енергії він дає.
Скарбничкою енергії та легко засвоюваного білка є пророщені насіння та бобові. Вони мають у своєму складі природні ферменти, що так потрібні травній системі, особливо за умов пригніченого травлення. На відміну від аптечних ферментів, які подібні до людських і цим пригнічують роботу підшлункової залози, рослинні не подібні на ті, що виробляються в нашому організмі. Тому вони сприяють розщепленню їжі, не сповільнюючи вироблення ферментів травними залозами організму.
Залежно від вад травлення можна пророщувати різні культури. Якщо погано перетравлюються білки, через що відчуваєте здуття, біль у животі, пророщуйте бобові: сочевицю, горох, нут, квасолю. Адже в момент, коли в горошині з’являється кількаміліметровий пагін, в ній активуються внутрішні протеолітичні ферменти, що допомагають розщепити й засвоїти живильні речовини з білків.
Якщо ж організму складно перетравлювати вуглеводи, то покращенню цього процесу сприятиме споживання пророщеної кукурудзи або вівса. Якщо ж слід покращити засвоєння та сприйняття жирів, проростіть насіння соняшнику чи льону.
Щоб проростити зерна, покладіть їх на кілька годин у воду, потому перекладіть у ємність в добре зволожену тканину й нею загорніть. За добу-півтори з’являться проростки 3-4 мм. У цей час зерна найбільш біологічно активні. Промийте їх під проточною водою, просушіть і подрібніть у кавомолці. Багато їсти їх не потрібно, надмірна кількість не засвоїться. Додавати слід по 1 ч. л. до всіх каш та супів у вашу тарілку. У такому вигляді пророщені зерна не подразнюватимуть слизову оболонку травного тракту й повністю підуть на користь.
Для стимуляції травлення в усі страви додавати ті спеції, які любите. Скомбінуйте улюблене поєднання з сушених трав і спецій, зробивши свою «перечницю». До неї добре додати кардамон, куркуму, імбир, корицю. Чудово підійдуть і рослини-спазмолітики: фенхель, кріп, кмин, васильки. Вони запобігатимуть появі спазмів судин і гладкої мускулатури кишківника. А ось надмірного споживання чорного та особливо червоного перцю слід остерігатися.
І ще одне важливе правило: щоб підвищити вогонь травлення, не переїдайте. З'їдайте саме стільки, скільки спроможні перетравити. Для цього їжте повільно, насолоджуючись смаком, ретельно прожовуючи їжу. Відповідно, в час трапези не бажано навіть говорити, не те що дивитися телевізор чи читати щось. Інакше ми погано запустимо процес ферментування їжі в роті, упустимо сигнал, коли наїлися, та переїмо, що позначиться як на якості травлення, так і на наборі маси тіла.
Першу зелень – на ваш стіл!
• Які з перших продуктів весни допоможуть процесу активізації сил організмом?
• Не пропустіть у березні - на початку квітня рух березового соку. Він багатий вітамінами, сприяє детоксикації організму, покращує обмінні процеси, підвищує імунітет. Сік також нормалізує перистальтику кишківника, сприяє поліпшенню кровообігу, має відхаркувальні, сечогінні, протизапальні, антиалергічні та регенерувальні властивості.
У салатах, супах, підливах споживайте першу весняну зелень: листя кульбаби, лободи, буркуну, кропиви. Це корисні, потужні рослини, що стимулюють відновлювальні процеси. Вони багаті на вітамін Е (токоферол), який вберігає рослини від кристалізації води за можливих весняних заморозків, а коли ми їх споживаємо, вберігають і наш організм від передчасного старіння та хвороб.
У цей час дуже потрібна зелень. Але я застерігаю: не купуйте вирощену в теплицях на гідропоніці. Адже все, що вирощено не на землі, під дією агресивних добрив, жодної користі не несе. Робіть, як учили нас наші мудрі бабусі: садіть у землю на підвіконні цибулю, часник, корінь петрушки, селери та зрізайте з них зелень до салатів. Посійте на підвіконні салат, крес-салат, васильки, кріп і споживайте справжню, живу, зелень, що має прану, тобто несе в собі енергію. Адже все, що вирощено на землі, має її силу й дає сталість на клітинному рівні, тобто від клітини до всього організму.
Очисні методи на убутний Місяць
• Як очищати організм на убутний Місяць?
• Наш організм дуже розумний і на убутний Місяць сам запускає очисні процеси. Ми можемо йому в цьому допомогти харчуванням, травами й певними процедурами. Якщо все правильно зробити, в цей час можна оздоровитися й схуднути.
Перше: можна позбутися надміру рідини, яка іноді становить до 20 відсотків маси тіла. Рідина може не відходити з міжклітинного простору тканин у тому разі, коли ви неритмічно, недостатньо п'єте, тоді в крові накопичується багато кислих метаболітів.
Щоб забезпечити відплив рідини, іноді достатньо просто ввести звичку кожні 40-60 хвилин пити потроху узвару. Постійне надходження в помірній кількості рідини допоможе розвантажити нирки й дасть їм можливість активніше працювати та витягувати метаболіти, а з ними - надмір рідини. Як наслідок, у таких людей зникає набряклість, тіло набуває пружніших форм.
Інше місце токсичних завалів – кишківник. Те, що у вас щодня дефекація, не свідчить, що кишківник чистий. Особливо, якщо спорожняєтеся несформованим калом консистенції сметанки - це майже гарантія, що в пристінковому просторі кишківника лишаються токсичні калові маси. Окрім шкоди організмові, вони дають і зайву масу тіла. Один із наших пацієнтів після спеціальних послаблювальних процедур, які призначаються індивідуально в нашій клініці, за добу скинув шість із половиною кілограмів таких шлаків.
Якщо людина хоче в цей період глибоко, повноцінно очиститися, після обстеження ми підбираємо спеціальні трави, очисні волокна та процедури, які сприяють тому, щоб завали, які роками накопичувалися в кишківнику, відшарувалися й вийшли. Після цього слизова оболонка стає настільки еластичною й чистою, що не лише з кишківника перестають іти токсини в кров, а він, як помпа, починає втягувати шкідливі речовини з організму та виводити в просвіт кишківника, а потім зовні.
Ми застосовуємо значний перелік процедур, які в домашніх умовах, не знаючи специфіки виконання й без консультації лікаря, робити не показано. Зокрема, це аюрведичні процедури з промаслюванням, панчакарму. Для цього лікар, зокрема, призначає прийом певних пропорцій, індивідуальних для кожного пацієнта, топленого масла. Це дуже ефективний очисний комплекс, адже є жиророзчинні токсини, які виводяться тільки з жирами, й ні трави, ні клізми їх не виведуть.
Наприкінці такого очищення тіло людини навіть починає виділяти приємний маслянистий аромат. У неї значно покращується стан та колір шкіри обличчя, яка безпосередньо залежить від стану кишківника.
З універсальних порад: аби підтримати очисні сили організму, потрібно чимало пити, щоб разом із рідиною вимивалися токсини. Їжа має бути максимально легкою, багатою на фрукти, печені овочі. Готуйте пектинові вечері, що допоможуть смачно очистити кишківник.
Пропоную 2 варіанти вечері з очисним ефектом для «ледачих гурманів». Печемо або варимо в шкірці буряки, моркву, ріпу, селеру, топінамбур, гарбузи, яблука. Тепер вибираємо, чого нам більше хочеться: солоденького чи солоненького. У першому варіанті тремо або січемо овочі, додаємо чорнослив, інжир, курагу, корицю, куркуму, вершки, можна скропити лимонним соком.
У другому - можемо додати солоний огірок, часник, насіння чорнушки, базилік, кануфер, оливкову або сиродавлену соняшникову олію. І те, й те буде вашою останньою трапезою - вечерею протягом 2-х тижнів убутного Місяця. Маленький «бульдозер» з овочів вичистить ваш кишківник, усунувши навіть пристінкові відкладення.
Окрім того, в останній тиждень убутного Місяця можна вилучити з раціону всю тверду їжу. У цей час ви будете їжу пити. Тобто всю їжу, яку споживаєте, перетирайте на блендері, додавайте рідину, щоб вона мала консистенцію крем-супу. Так можна перетирати печені овочі з водою, додавши трішки олії; супи, каші з водою чи молоком; сир із медом і молоком, кисломолочні напої. Нічого борошняного, твердого й солодкого. У цей тиждень, коли ви таким чином полегшуєте раціон, організм майже не витрачає зусиль на перетравлення й усі сили спрямовує на очищення.
• Чи можна вдома робити якісь додаткові, глибші процедури чи все має бути під наглядом лікаря?
• Здебільшого, якщо людина не дуже хвора й дотримуватиметься такої оздоровчої системи харчування, залежно від фази Місяця, її організм поступово налагодить біоритми.
Із додатковихзаходів можна зробити щадний тюбаж для жовчного міхура. Але це за умови, що у вас немає жовчнокам’яної хвороби. Цю процедуру можна робити 1-4 рази, коли Місяць спадає, з проміжком кілька днів. Для цього за 1-1,5 години після дуже легкої вечері підігрійте до гаряченького стану 300 мл дегазованої мінеральної води (Есентуки 17, Трускавецької, Миргородської, в скляній пляшці). Випити та на годину на ділянку печінки прикласти добре теплу грілку. Не обов’язково лежати, можна дивитися телевізор сидячи. На ранок можливе послаблення.
Нагадую: третій етап – перехідний від очищення до активації сил, що припадає на Місяць-кирик (перша чверть Молодого Місяця), - не менш важливий, ніж перші два. Тому що, якщо ви різко й неправильно вийдете з режиму очищення та наїстеся всього підряд, цим можете знівелювати отримані оздоровчі результати й навіть зашкодити собі.
Тож якщо ви дотримувалися перелічених очисних рекомендацій, потрібно до багатшого на білки та калорійнішого харчування переходити поступово, впродовж 5 днів. Якщо в попередні дні ви пили їжу, то тут дуже поступово в перший день потрошку до рідкої їжі додаєте печені овочі. Другого дня готуєте легенький супчик із манкою. Четвертого дня вже можна з’їсти мелені парові тюфтельки, й тільки на 5-й день ви готові перейти до традиційного раціону.
Будьте здорові!
Матеріал підготувала Валентина Берник.