БЕРЕЖІТЬ НОГИ ВІД АТЕРОСКЛЕРОЗУ

Поділитися:
БЕРЕЖІТЬ НОГИ ВІД АТЕРОСКЛЕРОЗУ

Що таке атеросклероз, чому він розвивається, що робити, якщо захворювання вже з’явилося? На ці й багато інших запитань погодився відповісти заступник головлікаря з хірургії Олександрівської міської клінічної лікарні м. Києва Валерій СІРЯЧЕНКО.

— Валерію Гавриловичу, розкажіть, будь ласка, що таке облітеруючий атеросклероз?

— Це захворювання артеріальних судин, що проявляється звуженням їхніх просвітів. Атеросклероз розвивається під впливом нагромадження в організмі великої кількості холестерину. За атеросклерозу більшою чи меншою мірою вражаются артеріальні судини всього організму в цілому: і головного мозку, і нижніх кінцівок, і верхніх кінцівок, і печінки, і нирок тощо. Про облітеруючий атеросклероз ми говоримо в тому випадку, якщо найбільш ураженими захворюванням виявляються судини нижніх кінцівок.

— Які симптоми облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок? — Першим «дзвінком», що подає захворювання, є відчуття втоми в ногах, так звана переміжна кульгавість. Поясню значення цього терміну: пройшовши кілька сотень метрів (може, і до кілометра), людина починає відчувати біль від ходьби. У зв’язку з цим виникає потреба зробити невеликий «привал», під час якого в ногах відновлюється кровообіг. І що більше задавнене захворювання, то меншу відстань людина спроможна пройти не зупиняючись. Надалі такі болючі відчуття починають з’являтися й у стані спокою, нерухомості. Ночами пацієнт починає страждати від нестерпного болю і судом у нижніх кінцівках. Деяке полегшення настає тоді, коли він підтискає ноги під себе або ж опускає їх. Унаслідок порушення живлення шкіри ніг її колір змінюється на синюшний, крім того, зникає волосистість. Дуже часто до цього захворювання приєднується грибок. Ознакою захворювання є й тривале загоєння ран. Одним зі способів самоперевірки на атеросклероз нижніх кінцівок є промацування пульсу на ногах. Якщо він не відчувається, це означає, що організм людини вже уражений цим захворюванням. Але підкреслю, що остаточний діагноз може поставити тільки фахівець. На останній стадії розвитку облітеруючого атеросклерозу холестеринові бляшки остаточно забивають просвіти артеріальних судин, унаслідок чого кров у нижніх кінцівках перестає циркулювати. У такому разі в людини настає гангрена — кисневе голодування тканин з подальшим їх відмиранням.

— Що сприяє розвитку цієї патології? — До таких чинників належить неправильне харчування (переважання жирної їжі), куріння, вживання алкоголю, малорухомий спосіб життя, переохолодження нижніх кінцівок (трапляється, що в людини змерзають ноги в молодості, а захворювання розвивається тільки в зрілі роки).

— А як же діагностують хворобу? — Якщо раніше в арсеналі діагностичних методів лікаря був тільки метод промацування пульсу пацієнта, то на сьогодні можливості діагностики є ширшими. Зокрема, ультразвукова доплерографія судин нижніх кінцівок (або простіше — УЗД нижніх кінцівок) дає змогу визначити навіть такі тонкощі, як ступінь ураження судин (наскільки вони звужені), відсоток кровонаповнення кінцівок та ін.

— Як лікують облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок? — На сьогодні це захворювання повністю не виліковується, але медицина спроможна зупинити його прогресування й подовжити нормальний період життя пацієнта. Для цього раз на півроку лікар в обов’язковому порядку призначає пацієнтові стаціонарне лікування. Болять у нього ноги чи ні, пацієнтові потрібно проходити ці курси. Тільки так можна врятувати свої ноги.

— Коли ж ідеться вже про необхідність оперування судин нижніх кінцівок? — Той момент, коли пацієнтові вкрай потрібна операція, може визначити тільки лікар-хірург, тому так важливо спостерігатися саме в хірурга, щоб цей момент не проминути. Показаннями до операції є високий ступінь ураження кровоносних судин. Під час операції облітеруюча ділянка артерії заміняється веною.

— До чого може привести це захворювання нижніх кінцівок, якщо його не лікувати? — Хоч як сумно про це говорити, але таке неуважне ставлення до себе може обернутися гангреною нижньої кінцівки. На превеликий жаль, на сьогодні до нас звертається велика кількість хворих із такими задавненими формами захворювання.

— Що Ви можете порадити з найбільш доступних — народних засобів лікування атеросклерозу? — Це контрастні душ або ванна для нижніх кінцівок (поперемінна зміна то гарячої, те холодної води). Це поліпшує обмінні процеси в кінцівках, сприяє кращій прохідності судин. Обов’язковими профілактичними методами захворювання є щоденні заняття фізкультурою, рухливий спосіб життя, зміна положення тіла (стояти на ногах довгий час не рекомендується), носіння зручного й теплого взуття в холодну пору року.

У НАРОДІ АТЕРОСКЛЕРОЗ ЛІКУЮТЬ ЗОЛОТИМ ВУСОМ

Лікувати атеросклероз можна за допомогою суміші соняшникової олії й спиртової настоянки золотого вуса. Останню для лікування хвороб артерій готують так: 35 колінець рослини подрібнюють, кладуть у темний скляний посуд, заливають 1,5 л 70% спирту й настоюють 2 тижні в темному прохолодному місці. Перед уживанням 1 дес. л. настоянки змішують із 1 ст. л. соняшникової нерафінованої олії, збовтують і відразу ж випивають. Ліки приймають тричі на день за 20 хв до їди (перед цим 2 години не можна нічого їсти). Схема лікування: прийом препарату — 10 днів, перерва — 5 днів; прийом препарату — 10 днів, перерва — 10 днів; прийом препарату — 10 днів. Якщо прийом настоянки золотого вуса супроводжується запамороченням і блювотою, слід перервати курс лікування і якнайшвидше звернутися до лікаря.

Наталія ВИШНЕВСЬКА, для «Здоров’я і довголіття». м. Київ.