БЕРЕЖІТЬ ВЕНИ ВІД ПЕРЕВАНТАЖЕНЬ ТА ІНФЕКЦІЙ

Поділитися:
БЕРЕЖІТЬ ВЕНИ ВІД ПЕРЕВАНТАЖЕНЬ ТА ІНФЕКЦІЙ

 Тіло людини містить щільну сітку кровоносних судин, які проходять крізь усі тканини і утворюють систему кровообігу. Довжина вен та артерій, якщо їх з’єднати разом, становитиме близько 96 500 км. Це надзвичайно великий «транспортний шлях», що долає кров, омиваючи всі органи, насичуючи наш організм киснем і потрібними поживними речовинами. Від того, наскільки облаштована ця «дорога», залежить наше самопочуття, здоров’я головного мозку, серця, легень, нирок, печінки, ніг, усіх систем організму. Іноді на шляху кровообігу виникають певні перешкоди, які зумовлюють небезпечні захворювання, одне з них — тромбофлебіт: утворення у венах згустку крові (тромбу). Як убезпечити себе від цієї хвороби? Як вчасно виявити її та отримати належну допомогу? Дізнаємося про це сьогодні.

УЩІЛЬНЕННЯ ТА ПОЧЕРВОНІННЯ СВІДЧАТЬ ПРО НЕБЕЗПЕКУ

Тромбофлебіт — це запалення стінки вен з утворенням у них тромбу. Найчастіше є ускладненням варикозного розширення вен (тому надзвичайно важливо вчасно лікувати це захворювання). Спричинюють тромбофлебіт також різноманітні інфекції (грип, тонзиліт, скарлатина, пневмонія, каріозні зуби, туберкульоз тощо). Інфекції через кров чи лімфу можуть потрапити на стінку вени, спричинити запальний процес, а в подальшому виникнення тромбу. Тромби виникають і внаслідок змін на внутрішній поверхні судин через атеросклеротичне ураження (утворення жирових відкладень — атеросклеротичних бляшок); підвищення згортуваності крові; сповільнення швидкості плину крові (під час вагітності, за слабкості серцевої діяльності, тривалого перебування ослаблених хворих у ліжку, стоячої роботи). Найчастіше спостерігається тромбофлебіт нижніх кінцівок. Тромб, що утворився, може розсмоктатися. А може закупорити отвір судин, порушити кровообіг і функцію органа або кількох органів. Тромб може також відірватися і закупорити просвіт іншої судини, порушити функцію органа. Це особливо небезпечно в разі закупорення отвору судин таких органів, як серце, легені, мозок, нирки. У разі тромбування вен нижніх кінцівок у гострій стадії хворий зазвичай скаржиться на біль у литкових м’язах ніг, що посилюється за ходьби або тильного згинання стопи. Підвищується температура тіла, іноді до 39,5°, яка зазвичай супроводжується загальним нездужанням. Набрякають тромбовані кінцівки, виникає відчуття розпирання в нозі. Шкіра набуває червоного або блідо-білого, навіть синюшного кольору. З’являються під шкірою ущільнені ділянки різної величини, які можна відчути на дотик (це і є тромби).

ДІАГНОСТИКА НЕСКЛАДНА

Зазвичай діагностика тромбофлебіту досить доступна і не становить особливих труднощів. Для виявлення захворювання застосовують інструментальні методи дослідження — реовазографію (дослідження тонусу судин і кровопостачання в кінцівках), або ультразвукову доплерографію (дослідження прохідності судин). Найточнішу інформацію можна отримати завдяки ультразвуковому дуплексному ангіоскануванню з кольоровим кодуванням кровоплину, яке дає змогу оцінити стан стінок і просвіту вен, наявність у них тромботичних мас, характер тромбу і навіть період його формування. Ультразвукове сканування допомагає виявити протяжність тромбу. Лабораторне дослідження крові значної інформації не дає, може лише виявити помірно виражені ознаки запалення.

У ВАЖКІЙ СТАДІЇ — ОПЕРАЦІЯ

Лікування тромбофлебіту залежить від локалізації (ураження поверхневих чи глибоких вен) та давності захворювання і повинно проводитися під наглядом судинного хірурга в спеціалізованому центрі. Воно спрямоване на швидке розсмоктування тромбу, зменшення запального процесу в судинах, запобігання утворенню нових тромбів. Серед фармацевтичних препаратів з цією метою застосовують нестероїдні протизапальні засоби, похідні рутину, антикоагулянти тощо. Більшість пацієнтів з тромбофлебітом можуть лікуватися консервативно в амбулаторних умовах. Проте за ураження великої та малої підшкірних вен, коли виникає небезпека переходу тромбозу на глибокі вени (тобто є загроза життю людини), нагальна невідкладна госпіталізація в хірургічний стаціонар. Таких хворих після ультразвукового сканування оперують в екстреному порядку. СПОЧАТКУ СПОКІЙ, А ПОТІМ РУХ За гострого тромбофлебіту хворому призначають постільний режим протягом 3—5 днів. Уражену ногу фіксують у піднятому на 20 градусів положенні, так звана шина (це поліпшує венозний відтік крові, зменшує набряк та біль). Добрий знеболювальний ефект дає місцеве охолодження: до хворої ноги прикладають міхур з льодом, який обгортають кількома шарами тканини для запобігання обмороженню. Якщо це не гостра стадія тромбофлебіту або хронічний тромбофлебіт, рекомендується для поліпшення кровообігу робити зігрівальні компреси: спиртовий на ніч, чи обережно кілька разів на день втирати в шкіру хворої ноги гепаринову мазь (за гострої фази хвороби, особливо в перші дні, теплові процедури, жирові пов’язки застосовувати не слід, оскільки біль може посилитися, виникає загроза утворення нових тромбів). Після того як гострі прояви захворювання минуть, хворому дозволяється повертатися на ліжку, сідати, звільняти кінцівку з шини на 10—20 хвилин, тримати її в горизонтальному положенні. На 5-й день лікування можна ходити, починаючи з кількох кроків, поступово збільшуючи навантаження. Нога має бути забинтована еластичними бинтами (це поліпшує кровообіг і запобігає небезпеці поширення тромбозу на підшкірні та глибокі вени). Також у положенні лежачи слід робити спеціальну гімнастику для поліпшення кровообігу (її індивідуально для кожного призначає лікар). Якщо діагноз — «інфекційний тромбофлебіт», особливо гнійний (тоді по ходу тромбованої вени розвивається безліч абсцесів, тобто наривів, гнійників), пацієнту призначають антибіотики. В інших випадках від антибіотиків слід утриматися, оскільки вони підвищують згортання крові, що за тромбофлебіту не бажано.

ФІЗІОПРОЦЕДУРИ ТА ДІЄТА

Особливе місце в консервативному лікуванні тромбофлебіту посідає фізіотерапія. Фізіотерапевтичні процедури (лікування токами УВЧ, діатермія, електрофорез з трипсином, гепарином тощо) виконують у лікарні або поліклініці. Вони сприяють розширенню артерій, поліпшують кровообіг у кінцівках, прискорюють розсмоктування тромбів. Приділити увагу бажано і дієті: вкрай потрібно обмежити споживання тваринних жирів (щоб убезпечити судини від утворення атеросклеротичних бляшок), ширше використовувати в раціоні олії (вони легко засвоюються і позитивно впливають на роботу судин), вживати більше овочів і ягід, багатих на аскорбінову кислоту та рутин: цитрусові, томати, болгарський перець, чорну смородину (вони зміцнюють стінки судин). Через кілька місяців після одужання добре поїхати до санаторію, що спеціалізується на реабілітації таких хворих.

ЗАВЖДИ НА СТОРОЖІ —ФІТОТЕРАПІЯ

Корисними у лікуванні тромбофлебіту є лікарські рослини, що мають виражений терапевтичний ефект і впливають на різні причини, які спричиняють це захворювання. Вербена лікарська сприяє розсмоктуванню тромбів, запобігає їхньому утворенню, а також нормалізує функцію шкіри завдяки вмісту в ній глікозидів вербеналіну і вербеніну, ефірної олії, танінів, солей кремнеземової кислоти. Настій листків і квітів вербени лікарської готують так: 3 чайні ложки сировини заливають 400 мл окропу, доводять до кипіння, настоюють 1 годину, вживають по 2 ст.л. 3 рази на день. Квіти робінії звичайної (акації білої) містять ефірні саліцилові кислоти, які сприяють зменшенню згортання крові. Настоянка з цих квітів: подрібнену сировину залити 60% розчином спирту етилового у співвідношенні 1:5, настояти 7 днів, процідити, втирати в шкіру уражених місць двічі на день. Можна вживати настоянку всередину по 5 крапель 4 рази на день. Мають протизапальні властивості та сприяють розсмоктуванню тромбів суцвіття хмелю звичайного. Візьміть зеленкувато-жовті суцвіття, просушіть і заваріть із розрахунку 2 ст. л. на 500 мл окропу, кип’ятіть 5 хв, настоюйте 2 години, процідіть, пийте по 50 мл 4 рази на день до їди. Якщо даватиметься взнаки помітний заспокійливий і снодійний вплив, то приймайте в другій половині дня. Крім застосування всередину, настій із суцвіть хмелю прикладають як компрес на уражені ділянки шкіри. Цілющу дію за тромбофлебіту має такий збір лікарських рослин: листки ліщини звичайної — 30 г; квіти гіркокаштана звичайного — 30 г; трава сухоцвіту багнового — 50 г; листки брусниці — 20 г. Приготування: 2 ст. л. збору залити 500 мл окропу, настояти 2 години, процідити, пити по 100 мл 4 рази на день перед їдою. Можна прикладати настій до уражених місць як компрес. Збір корисний для чоловіків, хворих на аденому простати. Дуже помічний препарат цитраль, який є частиною молекули вітаміну А і використовується у вигляді 1% спиртового розчину по 10—20 крапель 4 рази на день до їди. Цитраль здатний нормалізувати процес згортання крові. Тому його корисно вживати як для запобігання утворенню тромбів, так і тоді, коли вже тромб утворився. Ліпше застосовувати в комбінації з іншими рослинними препаратами.

ЛІКУЙТЕ ВАРИКОЗИ І РОБІТЬ ВПРАВИ ДЛЯ НІГ

Будь-якому захворюванню доцільніше запобігти, тому поговоримо про профілактику тромбофлебіту. Щоб убезпечити себе від цієї недуги, своєчасно лікуйте захворювання вен, передусім ранніх (неускладнених) стадій варикозної хвороби. Якщо ви знаєте, що ваші судини досить вразливі, зміцнюйте їх за допомогою спеціального комплексу вправ для ніг (щодо цього вас проконсультують у кабінеті лікувальної фізкультури поліклініки вашого району, є спеціальні комплекси для тих, хто через особливості професії, приміром перукарі, продавці, вимушений більшу частину дня проводити на ногах). Адже всі хвороби вен виникають через незадовільну циркуляцію крові, а фізичні вправи сприяють активізації кровообігу. Підвищують тонус венозних судин, що важливо для проходження крові по венах і наповнення кров'ю правої (венозної) половини серця, правильно побудовані тренування. Ось деякі вправи, які ви можете застосовувати за початкової форми варикозного розширення вен (виконуються у положенні лежачи): згинайте і розгинайте ноги в колінах, напружуючи і розслабляючи м'язи стегон (повторіть 10—12 разів); повільно згинайте ноги в гомілковостопних суглобах, потім випрямляйте (повторіть 10 разів); повільно згинайте і розгинайте пальці ніг (повторіть 10 разів); на завершення — підніміть руки через сторони вгору — вдих, опустіть — видих (повторіть 3—4 рази). Дихальні вправи сприятливо впливають на венозний кровообіг, посилюючи венозну циркуляцію крові. Рекомендується також 2—4 рази на день лежати по 10—15 хв з піднятими на опору ногами. Щоб уникнути варикозного розширення вен жінкам у період вагітності, починаючи з другого семестру треба носити спеціальні компресійні колготи, вони поліпшують кровообіг у кінцівках. Людям, які перенесли хірургічні втручання на нижніх кінцівках, під час реабілітації слід виконувати спеціальну гімнастику (її призначить фахівець). Бережіть свої вени від перевантажень та інфекцій і пам’ятайте, що ваше здоров’я залежить саме від вас, головне — не забувати про це і щодня приділяти увагу своєму організму.