БОЛИТЬ ХРЕБЕТ - ПЕРЕВІРТЕ ЗУБИ

Поділитися:
БОЛИТЬ ХРЕБЕТ - ПЕРЕВІРТЕ ЗУБИ

Що потрібно лікувати у разі проблем зі спиною

ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ПРОБЛЕМ ІЗ ХРЕБТОМ

Чого навчають у школі? Читати, рахувати — мабуть кожен із нас саме так відповість на це запитання. Ще хтось додасть — сидіти сумирно на уроках. І ніхто не згадає, що потрібно навчати дітей сидіти правильно. Саме тому діти і підлітки часто страждають від функціонального сколіозу, який виникає внаслідок нерівномірного тонусу м’язів різних боків тіла. Діти неохоче тримають спину рівно — вони прибирають позу, яка їм видається найзручнішою, тобто, за якої вони витрачають мінімум зусиль та енергії. А це з часом стає звичкою. Утім, сколіоз буває ще й органічно зумовленим (генетично чи внаслідок грубих травм). Його лікуванням займаються здебільшого ортопеди-травматологи, а профілактикою та лікуванням функціонального сколіозу — мануальні терапевти. Щоб у дитини не було проблем із хребтом, їй потрібно мінімум 1 годину на день активно гуляти на свіжому повітрі. Дієта повинна бути повноцінною, збагаченою вітамінами, мінералами і мікроелементами, зокрема, вітамінами групи В — В1, В6, В12. У разі ж виникнення сколіозу потрібно виконувати вправи, які сприятимуть симетричному навантаженню на м’язи обох частин тіла. Дуже корисними для лікування сколіозу є йогівські фізичні вправи з йогівським диханням, вони збалансовують м’язовий тонус.

СПИНА ДОРОСЛИХ СТРАЖДАЄ ЧЕРЕЗ ЖИВІТ

Якщо сколіоз — це викривлення хребта вправо-вліво, то його викривлення вперед-назад — це порушення постави, більш притаманне для молоді та дорослих людей, які ведуть малорухливий спосіб життя. Робота в офісах, відсутність регулярних фізичних навантажень сприяє тому, що ослаблюються певні групи великих скелетних м’язів, і через це формується неправильна постава. Якщо в людини слабкі м’язи черевної стінки — інша група м’язів (шиї, потилиці, попереку) напружується, центр маси тіла зміщується назад і припадає на міжхребцеві диски (в такому разі збільшується і ймовірність виникнення міжхребцевих гриж). У такої людини, як правило, округлена спина і випуклий живіт (м’язи живота слабкі, а хребет вигнутий). Єдиний порятунок — зміцнювати черевні м’язи. Без цього ефективність мануальних методів у довгостроковій перспективі буде невеликою. Інша проблема, коли центр маси тіла зміщується вперед, тоді вона тисне на органи черевної порожнини, зокрема на кишечник. У його роботі виникає збій— такі люди скаржаться на розлади травлення, закрепи тощо. Пласка спина — також погано. У таких людей зазвичай болять ноги, особливо м’язи стегон, порушується кровообіг у ногах. Тому їх порятунок — час від часу робити нахили вперед-назад.

ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ

Лікар зможе знайти і виправити проблеми в хребті, однак вони повернуться знову, якщо м’язи черевної стінки не настільки міцні, щоб утримувати хребет у правильному положенні. Тому людина, яка має проблеми з поставою, повинна сама допомогти собі. Для цього достатньо займатися вдома, але регулярно і постійно — щонайменше 5—10 хвилин на день. Можна просто вставати з положення лежачи в положення сидячи «без рук», можна покласти книжку на живіт і впродовж 3—5 хвилин «піднімати» її, вдихаючи повітря і напружуючи м’язи живота. Можна робити «місточок» чи повертатися на різні боки. Можна дати більше навантаження. Однак у разі міжхребцевої грижі краще порадьтеся з цього приводу з лікарем — за такої патології категорично забороняється робити нахили вперед з поворотом убік.

СТРЕСИ, ПЛОМБИ І ОКУЛЯРИ ВПЛИВАЮТЬ НА ХРЕБЕТ

Та навіть для практично здорових людей існують застереження. Так, для хребта дуже шкідливо піднімати тяжкі речі, нахилившись уперед і ще при цьому повертаючись убік. Правильно піднімати тяжке слід за рахунок стегнових м’язів — тобто присісти, взяти його і піднятися, не згинаючи і не розгинаючи спину, і без жодних поворотів тулуба. Дуже впливає на здоров’я хребта наш емоційний стан, оскільки всі стреси запам’ятовуються м’язовою системою (м’язами й особливо фасціями — оболонками, які вкривають кожний окремий м’яз чи групу однорідних м’язів). Після пережитого стресу м’язові зміни можуть залишатися в організмі протягом місяців і навіть кількох років. Важливо врахувати і те, що наше тіло прибирає ту позу, яку йому підказує вестибулярний апарат та мозкові центри. Своєю чергою мозок отримує цю інформацію з різних джерел. Тому, наприклад, якщо вам неправильно підібрали окуляри, м’язи очного яблука напружуються нерівномірно і через мозок до скелетних м’язів надійде «дезорієнтувальна» інформація. Так само в разі невідповідності взуття мозок «виправлятиме» помилку пристосуванням хребта, що призведе до порушення постави. Неправильний прикус зубів, неправильно поставлена коронка чи невідповідна пломба і навіть карієс зубів також «надсилають» дезорієнтаційні сигнали до головного мозку, а звідти — на скелетні м’язи. У стоматології існує навіть окремий напрям, який пов’язує стан жувального апарату з поставою і пропонує шляхи її виправлення через коректне лікування зубів. Так само, якщо з боку кишечнику може відбуватися рефлекторний вплив, наприклад, спричинений запальними процесами в ньому, паразитами, накопиченням токсинів — усе це негативно позначатиметься на стані хребта.

КАРТА ДІАГНОЗУ

В остеопатії існує понад 500 діагностичних тестів, які дають змогу точно визначити причину порушення постави. Від візуальних — куди нахилене наше тіло, до нетрадиційних методів (наприклад, за тим, в якому місці людина стирає підбори взуття). Зміни в хребті можна продіагностувати і за райдужкою ока — якщо страждають певні відділи хребта, досвідчений іридодіагност на райдужці прочитає, які саме і з якої причини. Адже між хребтом, кишечником і райдужкою існує тісний взаємозв’язок — вони формуються одночасно і майже паралельно в ембріональному періоді розвитку. Узагалі ж остеопатія — це цілісна система діагностики та лікування людського організму (передусім нервової системи, опорно-рухового апарату, внутрішніх органів тощо) за допомогою мануальної терапії. Вона визнана на державному рівні в розвинених країнах світу, а її ефективність підтверджена клінічними та науковими дослідженнями. Нині вона набуває популярності і в Україні.