БОРІМОСЯ ПРОТИ ВІРУСІВ

Поділитися:
Борімося проти вірусів

Найліпшим захистом від вірусів є натуральні засоби зміцнення власної системи оборони та загартованості. 

Зміцнити систему оборони нашого організму .

Натуральний захист – набагато ефективніший, ніж ліки, позаяк наша система опірності є інтелектуальною. Вона без жодного зусилля з нашого боку сама ідентифікує «агресора», обирає найпотрібнішу зброю для контратаки, щоб якнайшвидше повернути здоров’я.

І лише в небагатьох ситуаціях справа доходить до підвищення температури, кашлю, запалення слизової оболонки, головного болю, болю в м’язах тощо. Тоді це означає, що з’явилася якась «дірка» в системі опірності.

Існує багато речовин, що мають величезне значення для зміцнення природних бар’єрів нашого організму: амінокислоти, антиокисники, гормони, мінерали, вітаміни та мікроелементи. Організм використовує їх для вирощування клітинок тіла й активних елементів системи опірності, щоб знищувати непроханих «гостей» у нашому тілі (антигени).

Існує багато небезпечних мікробів, що можуть потрапити в організм, через пористі й тонкі кишки. Щоб не допустити цього, на внутрішньому покритті кишок мають бути охоронні бактерії – пробіотики. Ми збагачуємо себе пробіотиками, коли споживаємо продукти, які містять харчові волокна, зокрема целюлозу, потрібну для повноцінної життєдіяльності цих бактерій.

Найкращими джерелами харчових волокон є гречана, ячна каші, жовтий рис, житнє та вівсяне печиво, хліб із висівками. Багата на харчові волокна й городина, особливо корисними є насіння стручкових рослин, горіхи й сушені фрукти.

Важливо, аби їжа містила достатню кількість вітамінів, зокрема вітамін А, який позитивно впливає на виробництво лімфоцитів, що входять до категорії білих тілець крові й призначені для знищення клітин, інфікованих вірусом. А також вітамін С – є в ківі, червоному солодкому перці, цитрусових.

Не забуваймо про мікроелементи, зокрема про цинк і селен. Так, цинк міститься в насінні гарбуза, а селен є в кокосах, фісташках, свинячому салі, часнику, білих грибах, яйцях, чорному хлібі, висівках.

Також добре влаштовувати собі профілактичне «прибирання» в кишках за допомогою щедрого вживання в їжі часнику, цибулі, імбиру, перцю, куркуми, кориці, гвоздики, м’яти. Ці «помічники» мають не лише приємний смак, а й антисептичні властивості, допомагають уникнути інфекції.

Аби не відкрити ворота хворобі, не знищуйте власний імунітет хибними звичками, вживанням продуктів, які шкодять системі опірності. Це, зокрема, цукор, продукти з борошна, особливо – рафінованого, тістечка, чіпси, смажена їжа, продукти з консервантами. Також обмежте в раціоні молоко й молочні продукті, інколи споживаючи кисломолочні.

Потужна контратака хвороби

Якщо віруси чи якісь ГРЗ таки прорвали оборону, негайно треба дати їй потужний опір. І допоможуть у цьому лікарські рослини.

Ехінацея пурпурова. Ця рослина, так би мовити, приводить нашу систему опірності в стан готовності. Особливо дієва в разі запалення верхніх дихальних шляхів (горло, носові пазухи), помічна за гострих респіраторних захворювань, вірусних інфекцій, грипу тощо, застосовують для зміцнення імунітету та відновлення сил.

Відвар: 1 ст. л. подрібненого кореня ехінацеї залити 300-350 мл води. Витримати на водяній бані 30 хв, настояти до охолодження та процідити. Пити по 1-2 ст. л. 3-4 рази на день до їди.

Алтея лікарська. Корінь алтеї містить слиз, має виразну заспокійливу, протизапальну дію, застосовують у разі подразнень і запалень, для нормалізації випорожнень тощо. Залити 0,5 л холодної води 15 г подрібненого кореня алтеї. Настояти одну добу. Процідити й пити по 1 дес. л. 4-5 разів на добу в разі запалень верхніх дихальних шляхів, як відхаркувальний засіб.

Астрагал шерстистоквітковий добре допомагає в боротьбі проти застуди, як відхаркувальний засіб. Однією склянкою гарячої води залити 6 г подрібненого кореня астрагалу. Витримати на водяній бані 30 хв, охолодити й процідити. Долити до попереднього об’єму перевареною водою. Пити по 2 ст. л. тричі на день до їди.

Бузина чорна. Препарати рослини помічні за багатьох захворювань. Зокрема, квіти бузини застосовують як потогінний, протизапальний і противірусний засіб, у разі хронічних бронхітів, емфіземи легень, кашлюку тощо.

Відвар квітів: 1 ст. л. сировини залити 1 склянкою гарячої води. Витримати на слабкому вогні 15 хв. Дати охолонути, процідити, відтиснути, довести перевареною водою до початкового об’єму. Пити теплим по 1/3-1/2 склянки 2-3 рази на день до їди.

Увага! Препарати бузини протипоказані хворим на неспецифічний виразковий коліт, людям із хворобою Крона, нецукровим діабетом та вагітним.

Також можна скористатися протизапальними властивостями нагідок, антисептичною дією мучниці звичайної чи антивірусними та бактерицидними властивостями ефірної олії меліси лікарської та інших рослин.

До того ж важливою умовою зміцнення імунітету є повноцінний сон і відпочинок. Дослідження, проведені з участю 153 дорослих пацієнтів, встановили, що в осіб, котрі сплять мало (менше семи годин на добу), ймовірність захворювань на респіраторні захворювання втричі більша, ніж у щасливців, які щоночі сплять понад вісім годин. Висновок: довше спи та більше відпочивай, тоді забезпечиш зміцнення власної системи опірності. Після сну обов’язково виконай комплекс вправ самооздоровлення!

Намагайтеся впродовж доби найменше перебувати в приміщеннях, перед екраном комп’ютера, за кожної нагоди виходьте на сонце.

Євген ҐОЛИБАРД.