Це захворювання має алергійний характер і тому часом дуже непросто піддається лікуванню, особливо в разі його задавненої форми. Найбільш частими алергенами є білкові речовини — продукти тваринного походження, а також пил, пилок, бактеріальні тіла. Причиною захворювання є насамперед стрептококові й туберкульозні збудники хронічних інфекцій.
ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА ЗНІМЕ НАПАД
Лікування має на меті: купірування нападу й власне хвороби з метою запобігання повторним нападам. Зняти напад, у більшості випадків моєї практики, вдавалося однією дихальною гімнастикою «за Бутейком». Надалі хворий повинен учитися дихати тільки носом, закінчуючи дихання якомога вище легенів і грудної клітки. Обов’язково потрібно обмежити нічний сон (до 6 годин), привчити себе вставати не пізніше 6-ї години, робити не менш як 15 хвилин дихальні вправи.
Для лікування й відновлення організму рекомендую комплексну терапію, що охоплює згадану щадну дихальну гімнастику, — не менш як 10 днів протягом місяця, 2 курси за рік (у тому числі в період загострень), і одночасно — курс фітотерапії.
ФІТОТЕРАПІЯ ПРОТИ АСТМИ
Настій суміші трав. 1 частина плодів шипшини, 6 частин — узятих порівну листя м’яти перцевої, кропиви дводомної, трави польового хвоща, 2 частини плодів анісу, трави горицвіту, хвої сосни. 5 ст. л. суміші настояти в 1 л окропу протягом ночі. Приймати потрібно по 1/3 склянки тричі на день після їди.
Якщо немає діабету, кілька тижнів опісля поприймати цибулю із цукром та медом. Для цього 0,5 кг перемеленої ріпчастої цибулі змішати з 1 л води, половиною склянки цукру, додати 1 ст. л. меду. Кип’ятити 3 години на слабкому вогні, поки цибуля повністю не розвариться, процідити. Приймати по 1 ст. л. тричі на день незадовго до їди.
На жаль, астматики часто хворіють на грип, бронхіт, тому готують ліки з ягід калини. Розім’яти 2 ст. л. ягід, залити 0,5 склянки води й розмішати з 1 ст. л. меду. Довести до кипіння й варити на слабкому вогні, процідити. З’їсти протягом дня, приймаючи через дві години по 2 ст. л. Астматикам, схильним до гіпертонії, найліпше приймати сік зі свіжих калинових ягід по 2 ст. л. не менш як 5 разів на день.
Настій глухої кропиви (яснотка — рос.). Глуха кропива містить сапоніни та слиз, що благотворно діють на бронхи й легені, а крім того, вона заспокоює нерви, очищує кров, усуває алергійні реакції. У 0,5 л окропу заварити 2 ст. л. сушених квіток, настояти ніч. За день випивають 2—3 склянки.
Відвар коріння бедринця ломикаменевого: 3 ст. л. залити 1,5 л окропу. Тримати бажано в термосі ніч. Приймати по півсклянки до 4 разів на день.
Настоянка коріння бедринця ломикаменевого. Беруть 1 частину подрібненого сухого коріння на 2 частини горілки (за об’ємом). Настоюють 3 тижні. Засіб дуже ефективний навіть у разі короткочасного прийому. Однієї чайної ложки настоянки, розведеної на воді, буває досить для того, щоб зняти спазм бронхів, заспокоїти кашель.
ОТРУЙНІ РОСЛИНИ В ЛІКУВАННІ АСТМИ
Настоянка блекоти (белены — рос.). Однією склянкою горілки залити 2 ст. л. листя. Настояти в темряві два тижні, приймати не більш як 2 краплі на 1 ст. л. води й не частіш як тричі на день.
Сік ріпи. Чималу користь можуть принести й городні рослини. Наприклад ріпа. Її труть на тертці, віддушують через марлю сік, кип’ятять на слабкому вогні 15 хв. П’ють один місяць по третині склянки 4 рази на день.
Якщо астма супроводжується кашлем, то допоможе суміш трави багна (3 ст. л.) і кропиви жалкої дрібної (2 ст. л.).
Настій багна й кропиви. Залити 2 ст. л. суміші 1 л окропу, настояти годину. Приймати по півсклянки 6 разів на день.
Відвар багна й кропиви. 2 ст. л. суміші залити 1 л окропу, 30 хв упарювати на помірній водяній бані (щоразу треба готувати свіжий відвар). Приймати по 1 ч. л. через кожні дві години протягом 2 тижнів. На другий курс можна посилити склад суміші, додавши 1 ст. л. фіалки триколірної, по 0,5 ч. л. трави ефедри й кореня валеріани. Другий курс продовжити до 24 днів, потім на десять днів зробити перерву. У перерві приготувати відвар із кореня копитняку: 0,5 ст. л. на склянку окропу, витримати на водяній бані 30 хв. Дорослі п’ють такий відвар по 1 ст. л. 5 разів на день, діти — до 2 ч. л. За два місяці провести повторні три курси.
ПЕРЕВІРЕНІ ТРАВ’ЯНІ РЕЦЕПТИ
Крім того, обов’язково приймати по 0,5 ч. л. 4 рази на день порошок кореня солодки. Цей чудовий корінь — це щось на кшталт гормонального препарату, тільки рослинного походження. Він може поступово замінити запропонований лікарями преднізолон (у жодному разі не можна різко скасовувати). Із кожним малим курсом відкидати по одній таблетці й наприкінці лікування взагалі перестати їх приймати. За рік треба провести 3 курси. Восени про всяк випадок, щоб уникнути несподіваного загострення під час епідемічної хвилі грипу, рекомендую приймати додатковий нетривалий курс лікування, запиваючи порошки солодки відваром суміші багна із кропивою.
Якщо астма перебігає на алергійному тлі, то в суміш я додаю по столовій ложці трави медунки й череди, також рекомендую приймати в порошку солодку — засіб теж не тільки протиастматичний, а й антиалергійний. Починаючи другий курс лікування, я призначаю сік нетреби, який допомагає за порушення діяльності залоз внутрішньої секреції, по 1 ч. л. тричі на день, а перед сном — міцний чай із материнки. Пити теплим.
Якщо астма супроводжується алергійним синуситом побутової етіології, рекомендую трав’яний збір: чебрець (20 ст. л.), подрібнений корінь солодки (5 ст. л.) і трава триколірної фіалки (5 ст. л.). 2 ст. л. заварити склянкою окропу, витримати на водяній бані 15 хв. Процідити після остигання, додати перевареної води до початкового об’єму. Дорослі п’ють по 50 мл настою 4 рази на день до їди. Дітям, залежно від віку, дають до 2 ст. л. за прийом. Уже через годину відчутно поліпшується бронхіальна прохідність, дихати стає легше, купірується напад. Якщо приймати настій протягом двох тижнів, то можна надовго стабілізувати стан хворого на астму.
Треба пам’ятати, що багно отруйне, поводитися з ним треба обережно.
ЯЧМІННА КАВА Й ІНШІ СТАРОДАВНІ ЗАСОБИ
Напад астми допоможуть зняти ячмінна кава зі шматочками льоду, чай з ісландського моху, лаванди й бергамоту, а також жування індійської цибулі. У разі нападу, розітріть на долоні кілька крапель ялицевої олії та зробіть кілька вдихів. Користуйтеся медальйоном, наповненим цією олією. Настоянка кореня імбиру припиняє напади астми, вони повторюються все рідше, легшають. 200 г порошку імбиру залити 0,5 л спирту, настояти на спирті три тижні, періодично збовтуючи, потім процідити. Приймати після їди по 1 ч. л. двічі на день із 30 мл води. Крім того, що настоянка зміцнює бронхи, рятує від нападів, вона поліпшує травлення, оздоровлює нирки.
До того ж у раціон харчування потрібно ввести хрін, що сприяє ліквідації глибокого дихання. Наприклад, можна взяти 150 г свіжого хріну, змішати із соком 2—3 лимонів і приймати по 1/2 ч. л. після сніданку й обіду. Після прийняття цієї суміші не пити воду.
Стародавній рецепт від бронхіальної астми. Треба взяти 250 г алое, 0,5 л кагору й 350 г меду. Перед зрізанням листя алое рослину не поливати 5 днів. Зрізане листя дрібно порізати, покласти в скляну банку. Залити кагором і медом. Добре перемішати й настояти 2 тижні в прохолодному місці. Процідити й віддушити. Приймати в перші 2 дні по 1 ст. л. тричі на день, а потім по 1 ч. л. тричі на день.
Відвар коріння лісової малини. Беруть 3 ст. л. подрібненого коріння на 0,5 л води, варять на слабкому вогні 30 хв. Потім доливають холодну переварену воду, довівши до початкового об’єму. Якщо астма не супроводжується бронхітом із надсадним кашлем, то досить приймати тричі на день по півсклянки за 20 хв до їди до припинення нападів. Щойно напади зникнуть, дати перепочинок на 3 дні й пройти ще двотижневий курс. А на тлі бронхіту з кашлем відвар приймають частіше — 6 разів на день. І лише за повної стабілізації нормального стану прийом відвару знижують до трьох разів на день.
ПРО ДІЄТУ, ФІЗІОТЕРАПІЮ Й ІНШІ МЕТОДИ
Не можу оминути таке важливе питання, як потребу ще раз перевірити, чи знає хворий «свій» алерген. Адже часто причиною поганого самопочуття є й пір’я, яким набивають подушки, і вовна в матрацах. Потрібно ще раз переглянути весь арсенал косметики й парфумерії, що є в користуванні: серед цих засобів можуть бути ті, які провокують алергію. Напад астми й інші прояви алергії можуть спричинюватися також ліками, зокрема ацетилсаліциловою кислотою, парацетамолом та іншими знеболювальними препаратами.
Треба вилучити з раціону ті продукти, які можуть провокувати напади астми (мед, цитрусові фрукти, горіхи, шоколад, продукти, що містять барвники й консерванти).
Узагалі дієта має бути досить калорійною, базуватися тільки на натуральних продуктах. Показана молочно-рослинна дієта з використанням кисломолочних продуктів: кефіру, кисляку, сиру, а також більшості овочів: буряку, головкової й цвітної капусти, спаржі, моркви, кабачків. Варто обмежити вживання картоплі (в ній міститься багато саліцилатів) і більшості круп (крім гречаної), борошняних і кондитерських виробів. Нежирні м’ясо й риба рекомендуються один-два рази на тиждень, у відвареному вигляді. Рекомендую вживати перепелині яйця, прийом яких заодно сприятиме підтримці потрібного рівня цукру в крові.
Дихальні вправи повинні поєднуватися з фіто- та вітамінотерапією, фізичними методами. Добре зарекомендували себе настоянка ехінацеї пурпурової (по 15 крапель за 15 хв до їди) і вітамін А (по 3 мг), вітаміни групи В (по 0,003 г протягом дня) — протягом двомісячного курсу лікування.
Із фізичних методів лікування найліпше підходить опромінення ртутно-кварцовою лампою. Як профілактику бронхіальної астми рекомендую заняття фізкультурою, плаванням (уточнити з лікарем навантаження обов’язково!). Корисне надування повітряних кульок, тому що збільшується життєва ємність легенів. Позитивний заряд дають прогулянки на свіжому повітрі (в лісі й у парку) в будь-яку погоду. Але при цьому, природно, треба намагатися уникати чинників, що сприяють розвитку астми. Рекомендується робити самомасаж: розминати м’язи, які заважають проходженню повітря, грудну клітку, ключиці, шию, горло. Таким способом можна зупинити напад.
І пам’ятайте, що найголовніше — терпіння. Кажуть, що хронічне захворювання потрібно лікувати стільки часу, скільки ти хворів.