
Цілющі мазі
Наслідком геморагічного васкуліту можуть бути артрит, часто з серйозними деформаціями суглобів, порушення діяльності травного тракту. Найбільше скаржаться діти: наявність колькоподібного болю в ділянці живота, який буває досить гострим і може супроводжуватися блювотою, заподіює безліч неприємних відчуттів. У разі задавнених етапів хвороби може виникнути хронічна патологія нирок. Ускладнення геморагічного васкуліту впливають і на центральну нервову систему.
Для зовнішнього лікування, що має другорядне, допоміжне, значення, в період пурпурових висипань застосовують аптечні мазі, які сприяють відновленню еластичності та щільності судинних стінок. У разі ерозивно-виразкових проявів використовують епітелізувальні мазі. Хворі на всі форми алергійних васкулітів потребують диспансерного спостереження з проведенням профілактичних протирецидивних заходів.
Із засобів народної медицини рекомендую не менш ефективну мазь із березових бруньок. Одну склянку розтертих на порошок сухих бруньок змішати з 0,5 кг внутрішнього свинячого жиру (ще краще - жиру нутрії). Отриману суміш перекладають у глиняний горщик і млоять у духовці по три години протягом двох діб двічі. Відцідивши сировину, готову мазь розливають по банках, застосовують зовнішньо.
Приготувати рекомендую лікувальну суміш із сухого листя рути (1 частина) й вершкового масла (5 частин), можна й олії. Поставити в темне холодне місце на два тижні. Тричі на день змащувати тонким шаром мазі проблемні місця на шкірі, суглоби.
Лісові горіхи, які застосовують у разі варикозних розширень вен, флебітів та трофічних виразок, чудово допомагають розсмоктувати капілярні геморагії. Для цього готують настій із листя та кори: 1 ст. л. на склянку окропу, настоюють у теплі, укутавши, дві години. Приймають по чверті склянки тричі на день до їди та змащують геморагії цим же настоєм.
На тлі геморагічного васкуліту дуже часто спостерігається біль у м’язах, суглобах. Суглоби опухають, запалюються, виникають артрити, так звані артралгії (біль у суглобах), частіше великих суглобів. Людина деколи відчуває різкий біль у животі - кольки, які супроводжуються блювотою, а також запорами чи проносами, нерідко кривавими, котрі спричинені геморагічними висипаннями на слизовій оболонці травного тракту.
Якщо уражені судини нирок, то розвивається нефрит. Спостерігається лейкоцитоз. Проявами та ускладненнями інших захворювань є вторинні васкуліти, які можуть стати причиною утворення мікротромбів, великих імунних комплексів, здатних ушкоджувати стінку судини. Прикладами таких захворювань можуть бути скарлатина, менінгіт, псоріаз, сифіліс.
За геморагічного васкуліту, вторинних васкулітів з ускладненнями ефективне лікування настоями, які містять спирт, оскільки вони краще всотуються в слизовій оболонці травного тракту й шкірою. Лимонно-гвоздична настоянка: подрібнити на тертці 3 лимони й змішати з 5 ст. л. гвоздики та 2 склянками цукру. Потім залити 0,5 л горілки. Настоювати два тижні в темному місці, щодня збовтувати. Готову настоянку приймати по 1 ст. л. до їди тричі на день. Курс лікування - один місяць.
Якщо причиною розвитку захворювання є алергія на продукти харчування чи лікарські препарати, то за такого васкуліту лікування полягає в очищенні травного тракту й крові. Потрібно взяти в рівних частинах траву полину, безсмертник, бадан товстолистий. У термосі залити 1 л окропу 2 ст. л. сухої трави. Настояти протягом чотирьох годин. Пити в теплому вигляді по 0,5 склянки тричі на день.
У разі важких форм допоможуть складні збори трав
Для лікування важких форм васкуліту рекомендую готувати складні за складом збори. Збір № 1: змішати подрібнені квітки календули, бруньки тополі, листя м’яти, траву череди, хвоща, деревію, квітки бузини (по 3 ст. л.). Склянкою окропу залити 1 ст. л. збору, настояти протягом трьох годин. Готовий настій пити по 0,5 склянки п’ять разів на день.
Через місяць лікування замінити його збором № 2: змішати м’яту, траву хвоща, деревій, череду, квітки бузини та календули, а також бруньки тополі (по 3 ст. л.). Однією склянкою окропу заварити 1 ст. л. суміші трав і поставити в темне місце на дві години. Процідити й пити по 0,5 склянки 5 разів на день протягом місяця. Навіть за важкої форми васкуліту цей засіб значно поліпшить стан.
Після чого як внутрішньо, так і зовнішньо використовувати відвар трави деревію, м’яти (по 2 ст. л.), квіток чорної бузини й трави хвоща польового (по 3 ст. л.). В 1 л води заварити 5 ст. л. збору, прокип’ятити хвилину, настояти 2 години. Пити по 0,5 склянки чотири рази на день і робити на 20 хвилин компреси на висипання чи хворий суглоб. Курс - місяць.
Лікування доповнювати перемеленими у млинку для м’яса лимонами: три лимони змішати з 0,5 кг цукру та 1 ст. л. меленої гвоздики. Суміш покласти в трилітрову банку, додати 0,5 л горілки, долити теплою водою. Настояти два тижні в темному місці, щодня збовтуючи. Потім процідити й пити по 50 мл за 20 хвилин до їди тричі на день. Коли закінчиться, зробити тижневу перерву й знову повторити курс.
Використання народної медицини під час лікування васкуліту дає хороший результат. Описані вище ? рослини мають протизапальну, розсмоктувальну, імуностимулювальну та протиалергійну дії.
Алергії в разі васкуліту допомагає позбутися настоянка з брусниці, череди та триколірної фіалки, взятих в однакових пропорціях. На 1 ст. л. збору беруть склянку окропу, настоюють у темному місці не менше години. Проціджують і приймають по одній склянці, дорослі чотири рази на день, діти один-два рази.
У разі геморагічного васкуліту в дорослих використовують також лікування настоєм чорної бузини. На 1 ст. л. квітів чорної бузини беруть склянку окропу, витримують на водяній бані 15 хвилин. Знявши настій із водяної бані, залишають його настоятися в закритому посуді півгодини, після чого проціджують і додають півсклянки окропу. Настій приймають у холодному вигляді до їди тричі на день.
Місцеве лікування васкуліту
Відвар квіток чорної бузини, трави хвоща польового (по 3 частини) і трави деревію та листя м’яти перцевої (по 2 частини). На 0,5 л гарячої води беруть 3 ст. л. збору, доводять до кипіння, настоюють ніч. З отриманим настоєм роблять аплікації на уражені ділянки шкіри чи хворий суглоб на 20 хвилин.
Настій квіток чорної бузини використовують у разі геморагічного васкуліту в дорослих: 1 ст. л. сировини залити склянкою окропу, поварити на водяній бані 15 хвилин. Відвар настояти в закритому посуді 30 хвилин. Потім процідити й розвести окропом (200 мл). Приймають тричі на день за 15 хвилин до їди.
Хороший народний засіб від васкуліту - кінський каштан. Відомо, що препарати кінського каштана зміцнюють стінки капілярів, що якраз і потрібно. Можна використовувати аптечну настоянку плодів кінського каштана. Роблять теплі водні компреси з водного настою висушеного листя та плодів.
У разі ломоти, дрібних підшкірних крововиливів (геморагій) рекомендую застосовувати примочки чи свіжу товчену траву аврану лікарського.
Свіжі верхівки полину, розтерті з яєчним білком і прикладені до хворого місця, добре розсмоктують геморагічні висипання на шкірі, а також синці.
Рослини, які мають протизапальні, імуностимулювальні, протиалергійні, анаболічні й аналгетичні властивості, використовують у разі системних васкулітів. Під час лікування системного васкуліту рекомендую приготувати настій із подрібнених квітів бузини, листя кропиви, плодів софори японської, трави споришу та деревію (у рівних кількостях). Залити однією склянкою окропу 1 ст. л. суміші, настояти протягом години, процідити, вживати по 0,5 склянки тричі на день.
І такий рецепт: взяти квіти бузини та календули, траву череди, хвоща та деревію, листя м’яти й бруньки тополі (по 3 ст. л.), подрібнити та перемішати. Залити склянкою перевареної води 1 ст. л. сухої суміші, настояти протягом півтори години, процідити. Вживати по 0,5 склянки кожні три години.
Рекомендую також приймати відвар із триколірної фіалки, череди та брусниці (по 3 ст. л.). Узяти 2 ст. л. ? суміші й залити двома склянками окропу, настояти в темному місці не менше двох годин. Приймати відвар 4 рази на день по півсклянки (дітям пити не більше двох разів).
За наявності тяжких форм захворювання застосовують усі лікарські рослини, що мають протизапальну та розсмоктувальну дію, у вигляді настоїв, примочок і масажів.
Зелені яблука й зелений чай зміцнять судини
Васкуліт - це захворювання, яке, виникнувши раз, може повторитися. Саме тому за цієї патології дуже важлива профілактика, яка передбачає не тільки медикаментозні препарати, а й народні засоби. Рекомендую для профілактики васкуліту приготувати настій лікарських рослин. Узяти плоди софори японської, квіти бузини, траву споришу, листя кропиви, траву деревію (по 4 ст. л.). Однією склянкою перевареної води залити 1 ст. л., настояти протягом 2 годин. Настій цієї суміші слід приймати тричі на день по 0,5 склянки. Також потрібно намагатися уникати тих чинників, які можуть спричинити рецидив чи загострення васкуліту.
Не можна оминути й питання харчування. Харчування за васкуліту має бути дієтичним. Рекомендую відмовитися від шоколаду, яєць, курятини, горіхів, меду, солодощів, а також консервованих продуктів, риби та продуктів, що містять консерванти. Із раціону вилучити смажене, вживати тільки варену чи пропарену їжу. Дієту підбирають індивідуально, загальними правилами для будь-якого варіанту цієї патології є вилучення алкоголю й алергенів, вживання здорової їжі.
У разі васкуліту дуже корисно пити міцний зелений чай, якомога більше, не менше трьох разів на день. Він підвищує еластичність стінок судин, знижує холестерин, стимулює кровообіг, стабілізує водно-сольовий баланс. Заварювати його треба так: 1 ч. л. чаю на півсклянки окропу, настоювати 10 хвилин. Раджу не забути й про описану вище настоянку лимона.
Вживайте фрукти, які зміцнюють судинну стінку. До них належать зелені сорти яблук, вишні, червоний виноград, суниці, малина, чорна й червона смородина, чорно плода й червона горобина, шипшина.
Увага! Цитрусові потрібно вилучити.
Важливо не допустити ускладнень! І вірити в успіх траволікування.
В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ,
лікар, фітотерапевт.