ДОКТОР АЛОК ПОВЕРТАЄ РАДІСТЬ І ЛЕГКІСТЬ КОЖНОГО РУХУ

Поділитися:
ДОКТОР АЛОК ПОВЕРТАЄ РАДІСТЬ І ЛЕГКІСТЬ КОЖНОГО РУХУ

Двері ординаторської відділення травматології Київської міської клінічної лікарні № 9 , де ми з доктором Алоком намагалися поговорити, раз по раз відчинялися й пропускали чергового пацієнта чи його родича, які приїхали до лікаря по допомогу. Поспілкуватися спокійно, без перешкод, з кандидатом медичних наук, лікарем-травматологом (ортопедом) Алоком Бансалом ми змогли лиш в… їдальні відділення.
Як ми вже писали раніше, Алок народився й виріс в Індії, медичну освіту здобув в Україні, тут разом з коханою дружиною Аллою створили сім’ю й виховують трьох діток. Про доктора Алока, лікаря із золотими руками та чуйним серцем, в Україні добрим словом згадують сотні людей, яким він повернув радість руху й можливість повноцінно жити після серйозних травм м’язів, сухожиль, кісток та суглобів.

«Твій план, ти справишся»

Алок Бансал - висококваліфікований спеціаліст, який володіє терапевтичними й хірургічними методиками лікування захворювань опорно-рухової системи будь-якої складності. Свої вміння та навики він постійно удосконалює, періодично стажуючись і переймаючи новітні технології в передових клініках світу, от і нещодавно лікар повернувся зі Словаччини. А в Україні на нього вже чекали пацієнти як у КМКЛ № 9 ( головний лікар Михайло Валюк), так і в приватній клініці «Борис», де також працює Алок.
Звісно, йому зручніше й вигідніше було б працювати в приватному закладі, проте справжня лікарська відповідальність, чи, простіше кажучи, клятва Гіппократа, й співчуття до соціально незахищених, словом, бідних і безпомічних наших співвітчизників, спонукають його залишатися в державній лікарні. Оця небайдужість Алока до чужого болю, яку він скромно називає «любопитность», повернули до повноцінного життя чимало безнадійних хворих.
...Історію 19-річного Славка не можна слухати без співчуття. Так, склалося, що хлопчина тимчасово перебував у палаті, яку курує доктор Алок. От на нього й звернув увагу лікар: «Лежить і лежить, ноги зігнуті, - згадує Алок, - не може ні розігнутися, а ні повернутися на інший бік, на спину. Він не сидить і, звісно, не ходить. Я не міг пройти повз, от така я «любопитна» людина, - невесело пожартував лікар, - тож запитав, що з ним. Виявилося, що внаслідок ДТП хлопець отримав безліч травм: перелом кісток таза, перелом шийки стегна, стегнової кістки, розрив зв’язок, перелом щиколотки, ушкодження сідничного нерва тощо».
Лікар розповів, що хлопчина вже переніс 4 операції в одній із клінік, де намагалися йому допомогти, але замість одужання отримав інвалідність 1-ї групи. За операції більше ніхто не брався, вважаючи їх безуспішними. Практично молода людина була приречена на нерухомість і повільне вмирання.
«Для мене це стало викликом, - розповідає Алок, – душа болить. Я до хлопця підходжу, розпитую, а в нього очі «розквітають»: «Докторе Алок, візьміть мене до себе. Я не можу так жити, я хочу ходити». І лікар згодився.
На консиліумі колеги не радили братися за сумнівну операцію, проте перед очима Алока стояв змучений юнак, який повірив у нього й чекав на одужання. Лікар довго складав план, усе ретельно обдумував. «Так, - наголошує доктор Алок, - треба завжди планувати свою операцію до найменших деталей. Колись мені порадив це робити один американський лікар, за що я йому дуже вдячний. Ти маєш передбачити все наперед, ти «малюєш» план. А потім втілюєш його під час операції, і практично немає неприємних сюрпризів».
А вже після самого оперативного втручання доктор Алок знову ж таки береться за план і перевіряє результати його втілення, аналізує, робить висновки, що було не так, що можна було зробити інакше.
Свій план Алок Бансал показав головному ортопеду-травматологу столиці Олександру Косякову, який уважно вивчивши, схвалив його. На прохання виконати операцію разом Олександр Миколайович відповів: «Твій план, ти справишся». Так він підтримав Алока й додав йому впевненості в надзвичайно складному випадку.
Операція, яку виконував Алок Бансал спільно із завідувачем відділення травматології Ігорем Даниленком, тривала 6 годин. Практично це були відразу чотири оперативні втручання, зокрема, під час одного Алок визволив сідничний нерв, випадково зачеплений попередніми хірургами-травматологами раніше. Це відразу позначилося на нозі пацієнта, яка нарешті почала рухатися (!).
... Нині хлопець пересувається за допомогою милиць, сидить, працює за комп’ютером і мріє про наступне лікування в Алока Бансала, яке допоможе йому ходити своїми ногами без милиць.
«На жаль, - зауважує лікар, - не всі травми минають безслідно для людського організму, тож для відновлення доводиться вдаватися до протезування, оперативного втручання для встановлення імплантата. Зокрема, в хлопця через тяжке травмування в ДТП не зростається стегно, тож планую йому зробити кісткову пластику. На це треба гроші, бо сучасний якісний ендопротез, на жаль, дорогий. Але, сподіваюся, в нас усе вийде, Бог нам допоможе, заберемо в хлопця милиці, обов’язково», - з надією говорить лікар.

Жінці з пакистану «замкнуть» суглоб ... у києві

Географія пацієнтів доктора Алока не обмежується містом Києвом чи Україною, до нього приїздять навіть з-за кордону. Була свідком візиту до пана Алока його співвітчизника, який звернувся до хірурга з проханням допомогти сестрі, що мешкає в ... Пакистані. Жінка зламала гомілковостопний суглоб, у місцевій лікарні їй, не виконавши належну операцію, наклали гіпс. Але замість полегшення - почався запальний процес, який супроводжувався руйнуванням суглоба й нестерпним болем. Сестра не могла ступати на ногу, ледь пересувалася за допомогою ціпка. «Отак лікарська помилка, - зауважив Алок, продивившись рентгенівські знімки, - призвела до інвалідності 1-ї групи». Він згодився на проведення операції, зауваживши, що вона буде складною. Жінку потрібно привезти в лікарню, попередньо зробити томографію, і тоді вже «малювати» план і братися за його виконання.
Доктор Алок каже, що гомілковостопний суглоб - дуже складний за своєю будовою. У даному випадку суглоб зруйнований, як такого його, власне, й немає. Сюди ендопротез також не підійде, тому за допомогою кісткової пластики (спеціальних сучасних пластин) просто «замкнуть» суглоб, надавши йому зручного положення під певним кутом для жінки. Тобто, вона вже зможе нормально пересуватися, спираючись на хвору ногу, лиш при цьому гомілковостопний суглоб не буде згинатися. Але пацієнтка позбудеться болю, ціпка, 1-ї групи інвалідності й житиме повноцінно.
У більшості випадків від правильної роботи і вірно обраної тактики лікаря, особливо в перші години після травми, залежить не тільки те, наскільки швидко пацієнт зможе вийти з лікарні, але й те, як швидко він зможе відновитися після травм. Доктор Алок працює саме за таким принципом: робити все можливе для швидкого одужання пацієнта.

Лікувальна фізкультура – важлива складова реабілітації

Лікар-ортопед має чудово розбиратися в усіх ушкодженнях опорно-рухового апарату, уміти не лише встановити вірний діагноз, а й повернути пацієнту правильну поставу, рухомість суглобів, переконаний доктор Алок. Масаж, фізіотерапія, лікувальна фізкультура – це основні моменти, які забезпечують успішну реабілітацію, зокрема після ендопротезування.
Після повернення з лікарні отримані там навики потрібно застосовувати в домашніх умовах. При цьому обов’язково дотримуватися застережень, яких навчали в лікарні, продовжувати користуватися опірними пристроями й методами, аби захистити кульшовий суглоб у міру зростання активності.

Комплекс реабілітаційних вправ
№ 1. Напруження чотириголового м’яза стегна. Лягти на спину, витягнути ноги вздовж ліжка.
Тримати стопу зігнутою, аби пальці ніг були спрямовані догори. При цьому максимально випрямте ногу в коліні, напружуючи м’язи передньої поверхні стегна. Утримувати напругу 5 секунд. Повторити вправу 10 разів, не затримуючи дихання. .
№ 2. Підняття прямої ноги. Напружити чотириголовий м’яз стегна (вправа № 1). Утримуючи ногу випрямленою, підняти її на 15-20 см над ліжком і тримати 5 секунд. Повторити 10 разів.
№ 3. Тренування щиколотки. Зігнути стопу, щоб пальці ніг були спрямовані вгору, коліно розігнуте. Так тримати 5 секунд. Розігнути стопу, щоб пальці були спрямовані вниз. Зберігати таке положення 5 секунд. Крім того, зробіть кілька поворотних рухів стопою (повторяйте 30 раз за годину.)
№ 4. Згинання в коліні й кульшовому суглобі – підтягування п’ятки в положенні лежачи на спині. Лягти на спину, підтягнути п’ятку ноги до себе (тримати 5 секунд). Повторити вправу 10 разів.
№ 5. Напруження сідничного м’яза. Лягти на спину й зігнути коліна так, щоб стопи усією поверхнею спиралися на ліжко Напружити м’язи живота й сідничні. Підняти таз над ліжком. Зберігати таке положення 5 секунд. Повторити вправу 10 разів.
№ 6. Відведення ноги в положенні лежачи на спині. Лягти на спину. Відвести прооперовану ногу вбік, при цьому коліно розігнуте, а стопа спрямована вгору, потім повернути ногу назад. Повторити вправу 10 разів.
№ 7. Розгинання коліна з малою амплітудою. Лягти на спину й зігнути прооперовану ногу в коліні під кутом близько 30°, під коліно підкласти подушку. Потім підняти гомілку, максимально випрямляючи ногу. Зберігати таке положення 5 секунд. Повторити вправу 10 разів
№ 8. Відведення ноги в положенні стоячи. У положенні стоячи обпертися на спинку стільця чи ходунки. Відвести прооперовану ногу вбік. Стегно, коліно й стопа мають бути спрямовані вперед. Не змінюючи пози, повільно повернути ногу у вихідне положення. Повторити вправу 10 разів
Крім того, протягом 4-6 тижнів після операції потрібно носити спеціальні панчохи, які сприяють кровообігу. У цей час температура ноги може підвищитися, ймовірні набряки, незначна болісність. Зменшити їх можна мішечками з льодом..

Спочатку думати, потім рухатися

Загальна заміна кульшового суглоба - ендопротезування - є хірургічною операцією, під час якої уражені хворобою хрящі та кістки суглоба заміщуються штучними матеріалами. Нормальний кульшовий суглоб можна уявити шарніром, де головка виконує роль кулі , а вертлужна впадина - роль розетки ( анатомічна назва « чорнильниця »).
Одночасна заміна всіх структур суглоба включає хірургічне видалення й ураженої головки стегнової кістки, й розетки з одночасною заміною спеціальним ендопротезом, що імітує шарнір кульшового суглоба. Він складається з металевої штучної кулі та штучної впадини, в якій він ковзає. Ендопротез встановлюється за допомогою спеціального кісткового цементу. Крім того, можливе протезування без використання цементу. У цьому випадку кісткова тканина проростає з прилеглих ділянок в мікропори ендопротеза. Такий варіант дає ліпші результати, довговічність, він переважає у молодих пацієнтів.
За словами доктора Алока, ендопротезування сьогодні є однією з найуспішніших операцій на суглобах. Якщо дотримано показань до заміщення суглоба й технічно все виконано правильно, то, за статистикою, штучний суглоб служить 15 років у 95% пацієнтів.
«Але, на жаль, - зауважив Алок Бансал, - багато пацієнтів настільки раді звільненню від болю й поліпшенню роботи суглоба, що іноді починають переоцінювати допустимий рівень активності та функцій суглоба».
Для того щоб максимально подовжити термін служби імплантата, він радить дотримуватися таких правил. Зокрема, уникати піднімання важких речей по кілька разів, тривалих підйомів по сходинках, не набирати надмірної маси тіла, а також уникати видів спорту, що перевантажують суглоб, таких як біг, гірські лижі, спортивна аеробіка. Крім того, щоб запобігти вивиху ендопротеза, Алок Бансал рекомендує:
- Уникати згинання в кульшовому суглобі більш як на 90 градусів.
- Уникати внутрішньої ротації (поворот усередину) стегна при його зігнутому стані чи в положенні сидячи.
- Не сидіти на низьких стільцях чи ліжках, а також стільцях без підлокітників.
- Не заводити ногу за середню лінію тулуба (не можна схрещувати ноги) через ризик дислокації суглоба. З цією метою під час лежання на боці (з боку неоперованої ноги) під верхню (оперовану) ногу слід підкладати подушку.
Адаптуватися до життя зі штучним суглобом допоможуть і спеціальні пристосування для надання тілу певного положення, а також сидіння, підйомні сидіння на унітазі, ходунки. Як правило, статеве життя можна відновити після загоєння післяопераційної рани і хоча б часткового відновлення рухів у кульшовому суглобі. Для того щоб уникнути надмірних навантажень на кульшовий суглоб, можливо, потрібні будуть незначні зміни статевого життя. Лікар може розповісти про те, які пози для сексу є безпечними.
Імплантат в значній мірі схильний до ризику інфікування. Тому будь-яку бактеріальну інфекцію потрібно вилікувати, не відкладаючи, щоб запобігти інфікуванню суглоба.
Нашим читачам доктор Алок радить у разі серйозних травмувань м’язів, зв’язок чи суглобів, переломів тощо не займатися самолікуванням, а звернутися по допомогу до фахівця, зокрема й до нього. Вчасно надана кваліфікована допомога забезпечить успіх подальшого лікування та реабілітації пацієнта.

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.