ДОТРИМУЙТЕСЯ ЦИХ ПРАВИЛ, ЩОБ У ЗДОРОВ’Ї ПРОЖИТИ БІЛЬШЕ СТА ЛІТ

Поділитися:
Дотримуйтеся цих правил, щоб у здоров’ї прожити більше ста літ

Американські науковці стверджують, що протягом наступних 80 років люди житимуть довше щонайменше на кілька років.  До 2050 року на планеті мешкатиме  3 мільйони столітніх людей, тобто  в шість разів більше порівняно з показниками 2015 року. Тож, як бачимо, попри війни та катаклізми світ прямує до збільшення якості та тривалості життя за рахунок бережливого ставлення до здоров’я. Як українцям заскочити в цей потяг довголіття, що слід враховувати в стилі життя, харчуванні, які приймати очисні засоби, щоб зберегти молодецьке здоров’я до ста літ? На  ці запитання спеціально для читачів газети «Здоров’я і довголіття» відповість відомий лікар аюрведи Юрій АВРАМЕНКО.

Чотири аспекти здорового довголіття

- Юрію Михайловичу, в давній медицині аюрведі закладено чіткі закони й правила довголіття.  Що потрібно робити людям для того, щоб продовжити тривалість життя?
- Тема довголіття проходить червоною лінією в аюрведі. Досягнути його можна завдяки комплексному підходу, а це чотири аспекти. Перший - захист здоров’я здорової людини, тобто профілактика, другий - усунення хвороби у хворої людини, тобто лікування. Дотримуючись перших двох, можливо досягнути третього - довголіття, яке треба розуміти як поліпшення якості життя. Четвертий – просвітлення, або очищення свідомості людини. Протягом моєї лікарської  практики багаторазово пересвідчувався:  люди, які мають чисту свідомість, доброзичливі, менше та  легше хворіють, швидше одужують, мають кращий  вигляд, а отже  мають більше шансів прожити довге, щасливе життя.

     Аюрведа вустами просвітленого вчителя Махаріші Махеш Йогі говорить: «Будьте садівником дерева свого життя, поливайте його коріння та насолоджуйтеся його плодами». Тобто, щоб прожити довго та насолодитися довголіттям, слід докласти зусиль і подбати про своє духовне й фізичне здоров’я.

Способи поповнення життєвої енергії 

Для довголіття потрібно достатньо життєвої сили, яку людині дає прана, або життєва енергія. Її можна поповнити через позитивні емоції, споживання натуральної їжі, дихання свіжим повітрям на прогулянках у лісі чи парку. Або ж поновлювати свої сили через виконання спеціальних дихальних вправ - пранаяма,  набираючись енергії через дихання.
  
Для цього якнайкраще підійде почергове дихання ніздрями. Серед найпростіших практик  така: сісти в зручному положенні, тримаючи спину рівно. Великим пальцем правої руки закрити праву ніздрю. Зробити глибокий вдих через ліву ніздрю, концентруючись на ділянці міжбрів’я. Глибоко вдихнувши, можна на кілька секунд затримати дихання, далі закрити ліву ніздрю безіменним пальцем правої руки й видихнути повільно, контролюючи видих, через праву ніздрю. Знову максимально довгий, глибокий вдих через праву ніздрю, закрити її, й видих через ліву. Так почергово дихати 3-5 хв, поступово збільшуючи час виконання вправи. Дихання через праву ніздрю додає енергії вогню, дій, а через ліву – спокою, врівноваженості. 

Закон омолодження: спокій і доброзичливість попри все

Щоб досягнути довголіття, також треба дотримуватися законів, які поліпшують самопочуття, омолоджують тіло. В аюрведі їх називаються поведінкова расаяна. Тоді й енергія легше рухається, краще формується оджас, або «речовина щастя», від якості якої зрештою  залежить наше життя.
Головні норми цих законів достатньо прості. Людина має бути правдивою й говорити правду,  по можливості солодку. Слід вивільнитися від гніву, зберігати спокій, а технологія цього, як говорив Махаріші Махеш Йогі, дуже проста: «просто лишатися спокійним попри все». Варто дотримуватися стриманої поведінки та не вживати алкоголю, що збуджує психіку. Висловлюватися чемно, добре відгукуватися про людей, якщо так не можете, краще промовчати. Підтримувати чистоту дій, помислів, бути щедрим, проявляти увагу до людей, особливо до вчителів.

Здавалося б, ці норми ніби безпосередньо не впливають на довголіття, але це не так. Вони підтримують чистоту свідомості людини, спонукають жити в щасті, повазі до інших людей, а отже в гармонії, бачити щастя в простих речах, наприклад, своїх дітях, онуках, улюбленій книзі. Усе й усі, хто є навколо нас, можуть бути джерелом нашого щастя, щастя в моменті. Це дає стимул і енергію.

Аюрведичні рослини підтримують здоров’я
Для фізичного підтримання здоров’я дуже корисні аюрведичні  рослинні расаяни – це рослинні формули з антиоксидантними, охолоджувальними та відновлювальними  властивостями. Расаяна-терапія перешкоджає старінню, подовжує життя, очищає тіло та свідомість, покращує розумову діяльність, дає силу. Таке омолодження пояснюється балансувальним впливом на всі органи та системи, передусім, травну, ендокринну та імунну системи.

Найбільш відомою расаяною є схожий на джем смачний комплекс із багатьох трав під назвою Чаванпраш. Він підтримує травлення, імунітет, це хороший адаптоген. Одна з основних рослин, що входить у нього – амла (амалакі), чи індійський аґрус. Є також препарати з групи расаян, що дають силу для довголіття, які балансують роботу нервової системи, добре впливають на сон, пам'ять, світосприйняття, спокій у душі. Також є й такі, що поліпшують фізичне здоров’я, впливаючи на грубі тканини, зменшують сухість у м’язах, суглобах та інших структурах тіла. Тут слід підібрати кожному пацієнтові індивідуально.

Боротьба з сухістю - запорука довголіття

- Часто помічаємо, що людина з віком стає сухою як зовні, так і внутрішньо. Чим зумовлена така особливість?
- Наше життя поділяється на 3 великі періоди: дитинство, середній і старший вік. У кожному з них специфічне домінування енергій. Згідно з аюрведою, в дитинстві домінує енергія землі (капха), яка відповідає за структуру тіла, й дитина на цих енергіях росте. У 15-55 років домінує  вогняна енергія (пітта), це період максимальної гормональної активності. Коли людина  досягає 55-60 років, починається період, у якому домінує енергія вітру (вата) - холодна й суха за  своєю природою. Ці її властивості відображаються й на здоров’ї.

У віці 60-70 років сухість зростає в тілі, стають  сухими шкіра, волосся, тріщать суглоби не лише в  худих, а й у повних людей. Найперше сухості піддаються поверхневі оболонки – шкіра, слизові оболонки. Потому сухість іде глибше, вражаючи поверхневі судини, суглоби, мозок, печінку. З’являються закрепи, проблеми в роботі кишківника, гіпертонія, безсоння, сухість і хвороби очей. Сухість і спричинені нею зміни в організмі є одними з найчастіших причин смерті  літніх людей, коли людина в 90 років лягає спати й не просинається, бо надмірна сухість повністю зупиняє рух процесів у тілі: рух серця, лімфи, крові в судинах.

Боротьба з сухістю - це головна умова підтримання збалансованого здоров’я та довголіття в старшому періоді життя. Для балансу цієї енергії та запобігання переліченим віковим недугам слід застосовувати протилежні сухості та холоду  властивості – тепло, вологість і маслянистість. Коли людина привносить у своє життя достатній питний режим, маслянисту, теплу, варену їжу, змащує регулярно шкіру, то вже цим починає боротися з сухістю, що наростає.

Правила наводнення організму

- Дайте, будь ласка, рекомендації, як правильно наводнювати організм, щоб зупинити надмірну сухість.
- Питний режим дуже важливий для подолання сухості. Об’єм води залежно від конституції людини - різний. Для сухих, худих від народження людей  – це хоча б 20-30 мл на кілограм маси тіла, за середньої статури – 20 мл, для схильних до повноти й повних – 10-15 мл. Практика показує, що це 1-1,5 л на день. Тут ідеться  саме про випиту воду, а не сукупність спожитих напоїв, рідкої їжі. 

Дуже важлива якість води. Вода має бути чистою, теплою, бо холодна - не корисна навіть у спекотний період. Друга умова – вода не має бути штучно газованою з використанням вуглекислоти. Такі напої дуже збуджують суху енергію вітру, бо газ і вітер –  це одна стихія. Її надмір може призвести до порушення процесів у травленні, кровотворенні, нервовій системі. Також не рекомендовано пити воду після їди, це може посилити погане травлення, закрепи. Пити теплу воду слід до їди, або можна, в разі спраги, зробити 2-3 ковтки під час трапези, але підкреслюю, що це має бути тільки тепла вода, не можна запивати компотом, наприклад. Після їди людям, у кого добре працює травлення, воду можна пити не раніш як за 30-40 хв, а в кого є тенденція до закрепів, - через 1-1,5 години.

Хочу окремо виділити аюрведичний окріп – це чиста вода, яку кип’ятять, допоки не випарується половина, й п’ють часто, малими порціями, по  3-4 ковтки, кожні 30-40 хв. Так не навантажуватимете канал циркуляції води в нирках. Температура води має бути комфортною для пиття, щоб не обпікатися, й що холодніше на вулиці, то слід споживати гарячішу воду.

Аюрведичний окріп корисний тим, що при кип’ятінні вода виварюється і стає легшою, а отже ефективнішою для перетравлення, вона легше проникає в глибокі структури тіла. Така виварена вода не лише допомагає боротися із сухістю, а й добре очищає тіло, підтримує вогонь травлення, а це означає, що всі метаболічні процеси в кожній клітині нашого тіла будуть активно функціонувати, виводитимуться шлаки, очищатиметься сечовий міхур та організм у цілому.    

Таку воду слід пити гарячою, тож у пору  літньої  спеки її не рекомендовано приймати, щоб не було надміру вогню в тілі. Це ідеальний напій у часи  міжсезоння та холодів: із вересня по травень. Її слід вживати як для профілактики сухості та виникнення недуг у тілі, так і коли людина захворіла, бо так ефективно виведе шлаки та  підтримає баланс енергій у тілі.

Напої для очищення організму в спеку

- А яку ж воду з метою очищення, виведення шлаків слід пити в спекотну пору року? Чи слід для дезінтоксикації організму робити «піст на воді»? 
- Піст - важлива очисна процедура. Бо коли ми не їмо, то енергія вогню в тілі переспрямовується з перетравлення їжу на очищення організму від токсинів. Та є застереження. Аюрведа не рекомендує жорсткі голодування в старшому періоді життя, особливо після 60 років, бо потенціал фізіології в цей відрізок життя падає. У цей час краще робити розвантажувальні дні, особливо це важливо для людей із домінувальною капха конституцією, тобто надмірною масою тіла. Розвантажувальні дні  - це один день на 1-2 тижні, коли людина не їсть, але п’є воду. У гарячу пору року - це тепла вода, в холодну – можна вживати аюрведичний окріп. Пити 1-1,5 л, головний орієнтир - комфортно почуватися, зважати, як працюють нирки, бо така вода - це ще й сечогінний засіб, і  тому очищення відбуватиметься  через нирки та шкіру в спекотний час. Безумовно, накопичення шлаків у тілі в старший період життя - значне й це провокує появу захворювань. Процедури мають бути дуже щадними, простими, приміром, детоксикація за рахунок споживання напоїв із певними спеціями.

Імбирно-лаймовий мікс добре очищає, покращує обмін речовин, допомагає при розладах травлення, стимулює апетит. Мікс багатий на магній, вітаміни B і C. Для його приготування беруть по 1 ч. л. свіжовичавленого соку кореня імбиру, лайма або лимона, по дрібці гімалайської солі та перцю. Залити 0,5-1 л гарячої води, влітку доза розведення може бути й більшою. Напій п’ють за 30 хв до прийому їжі.

Гранатово-спецієвий мікс. Напій містить вітаміни С, B6, залізо та магній. Сприяє підвищенню імунітету, активує роботу травної системи, бореться з анемією, покращуючи засвоюваність заліза в кишківнику, знижує рівень цукру та холестерину в крові. Для його приготування по 1 ч. л. порошку імбиру, меленого насіння коріандру треба  засипати в 2-3 склянки киплячої води. Кип’ятити,  поки вода не зменшиться в об’ємі в 4 рази. Охолодити до кімнатної температури та додати дрібку гімалайської солі, 1 склянку гранатового соку. Пити теплим.

Поясню, чим саме корисне таке поєднання смаків. Імбир, сіль, лимонний чи гранатовий сік – це кислий, гострий і солоний смаки, що стимулюють вогонь травлення й очищення. У холодну пору року, коли активність сонця й вогню падає, ці смаки в напоях можуть бути більш вираженими. У спекотний сезон ці смаки мають бути ледь помітними, більш розведеними у воді. Тоді вони стимулюватимуть, збалансовуватимуть травлення та очищення організму за спеки.

Влітку добре пити напій із чайного гриба, квас. Вони створюють слабокисле середовище, не збуджують, а балансують вогонь. Також до страв та напоїв слід додавати трави, спеції з терпким, охолоджувальним смаком: м’яту, мелісу, васильки, коріандр, куркуму.

Дуже ефективні в літній період зелені коктейлі. Наприклад, взяти потрішки свіжої капусти, кінзи, селери, петрушки, кропу, додати спеції: щіпка коріандру, куркуми, залити склянкою теплої води, збити в блендері. Пити за 30 хв до їди. Застереженням до їх прийому може бути погана реакція кишківника, виразкові захворювання травного тракту.

Є кілька продуктів, які дуже корисні для балансу вогню, особливо в спекотний час, – це солодкий виноград, пелюстки чи варення чайної троянди, плід граната. Їх можна їсти окремо, робити з них чай, додавати до страв. Гранат, хоч має кислий смак, але його сік і зернята дуже корисні для балансу вогню. Ефективно підсилює й балансує енергію вогню амла (амалакі)– це індійський аґрус, що є потужним антиоксидантом (захищає клітини від ушкодження). Його можна купити та споживати у вигляді аюрведичних препаратів, до складу яких він входить. Можна їсти й наш аґрус, він теж буде корисним, якщо добре вистиглий, солодкий.

Живіть згідно з ритмами Сонця

- Кажуть, що коли людина узгоджує свій ритм життя з ритмами Сонця, то посилюються її енергопотенціал, здоров’я, тривалість життя. Які в цьому розрізі рекомендації  найважливіші?
-   Усе правильно. Енергія вогню, який відповідає за активність, очищення організму, залежно від часу доби може бути потужнішою чи слабшою. Це слід враховувати. Бо, коли очищаємося в час неактивного вогню, ефективність процедури зменшується, а спожита важка їжа – гірше перетравлюється. Активність вогню в тілі безпосередньо  пов'язана з активністю Сонця. Рух Сонця впливає на ритм життя людини: її сон і харчування. Тому, якщо відлагодити своєчасний сон і прийом їжі - постійно буде непряме очищення  тіла, бо всі метаболічні процеси  відбуватимуться своєчасно, стають автоматично згармонізованими.
Для цього слід дотримуватися простих правил.
Дуже корисно в старшому віці прокидатися зі сходом Сонця, а ще важливіше рано лягати -  до 10-ї  вечора, й усувати всі нічні активності: читати, дивитися телевізор, малювати, книгу писати посеред ночі, коли ніхто не заважає, тощо. Це недопустимо, бо таким чином розбалансувати енергію вітру в тілі дуже легко, а відновити її буде складно, що позначиться на здоров’ї, прискорить процеси старіння. Запам’ятайте, вночі треба спати, а всю активність лишити на час, коли Сонце активне.

З рухом Сонця слід узгодити й режим харчування. Найактивніше вогонь травлення розгорається, коли Сонце в зеніті. Тому найкраще, якщо на 12-14-ту годину припадатиме головний прийом їжі. Як лікар, знаю, що багато людей відмовляються від обіду – роблять сніданок і вечерю. Це абсолютно неправильно, й це один із чинників, який призводить до втрати активності вогню травлення. Якщо людина хоче проминути якийсь із прийомів їжі, то краще вечерю, а не обід, коли вогонь активний.

Не слід переїдати. За надмірного прийому їжі вона не перетравиться й залишиться в тілі у вигляді шлаків. Головний орієнтир вашої порції - ефективна робота кишківника, коли відчуваєте, що після спожитого немає важкості, здуття, відбувається легко випорожнення.

Слід робити акцент на їжу, що приносить задоволення людині й відповідає її конституції та  сезону. Якщо людина худорлява, тобто в неї вже домінує енергія вітру (вата), й вона ще й живе в цей період вати (старшому віці), то холодна та суха їжа для неї найшкідливіша. Суха їжа – це не лише печиво, чіпси. Це також смажене чи запечене до шкуринки м'ясо, каша без підливки, бутерброди. Страви мають бути вареними, маслянистими, свіжими, напіврідкими, як то супи, рідкі каші, тушковані овочі.

З обережністю слід вживати сирі овочі, бо вони потребують багато вогню для перетравлення, якого з віком бракує. Винятком є городина молочної стиглості в травні-липні, коли овочі ще м’які, але по мірі зрілості їх краще готувати.

Людям вогняної (пітта) конституції  (мускулисті, активні, середньої статури) не варто вживати дуже гарячу й жирну їжу, наваристі бульйони. Для них корисно споживати сирі та тушковані овочі, капусту, зелень. Люди капха-конституції (повні й  схильні до повноти) мають розуміти, що маслянистості в них забагато. Тож жирна їжа їм не корисна, особливо, коли вона одночасно холодна та  жирна, як то морозиво, холодець, які в них погано перетравлюються.

Олійні змащування від старості суглобів, судин

- За надмірної, вікової сухості шкіри та всього організму в аюрведі рекомендують робити зовнішні змащування. Чим вони корисні?
- Користь від зовнішнього нанесення олій на тіло важко переоцінити. Цю процедуру вмконують  так: 1 ч. л. олії виливають у долоню і змащують нею певну ділянку тіла. Це не стільки косметична, як оздоровча процедура. Для цього використовують олії з різними властивостями, згідно з сезоном. Так, кунжутна олія - гаряча за своєю природою, тож нею краще змащувати тіло в холоди, а кокосова - має охолоджувальні властивості, тому вона показана за активного сонця, як то тепер, улітку.
Мета нанесення олій - не лише змастити шкіру, а намагатися, щоб вони якомога глибше проникли в тіло. Для цього їх потрібно трішки підігріти. Улітку, щоб підігріти кокосову олію, її достатньо потримати в руках, кунжутну ж узимку слід гріти, щоб стала добре теплою.  Оліями передусім змащують суглоби, м’язи та сухожилля поряд. Це найпростіша та ефективна процедура, що підтримуватиме  їх рухливість. Суглоби - це органи нашого тіла, що постійно  рухаються, а рух – це функція вати, тому в старшому віці в більшості людей є проблеми з суглобами.

Щоб підтримувати баланс і здоров’я, важливо людям  старшого віку, особливо в яких погано працює кишківник, змащувати низ живота. Це місце вважається головним пристановищем вати в тілі, тож змащування  підтримуватиме роботу кишківника, а також функціонування простати в чоловіків та жіночих органів.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Матеріал підготувала Валентина Ухачевська.